اطلاعات کاربردی

محاسبه بنای ملک اعم از مفید و غیر مفید با جدیدترین روش ها

یکی از مهم ترین عوامل در خرید و فروش ملک و املاک، متراژ ملک است. بسیاری از افراد نمی دانند که محاسبه بنای ملک چگونه است. در این مطلب در مشهد املاک اطلاعات مربوط به این موضوع را جمع آوری کرده ایم و در اختیار شما قرار می دهیم تا با مطالعه آن بتوانید ملک خود را اندازه گیری نمایید. اندازه گیری دقیق متراژ ساختمان ها مهم ترین امر در خرید و فروش است که کار کمی دشواری است. البته استاندارد دقیقی برای انجام این کار وجود ندارد و هر کس طبق روش خود اندازه گیری می کند و هر کس شیوه مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل در این مقاله نحوه صحیح و دقیق آن را توضیح می دهیم.

بنای یک ملک چگونه اندازه گیری می شود؟

بنای یک ملک چگونه اندازه گیری می شود؟

نحوه محاسبه زیربنا در پروانه ساختمانی به این صورت انجام می شود: اندازه گیری و متر کشی مساحت زمین هایی که شکل های مهندس دقیق دارند کار بسیار ساده ای است. ملک هایی که شبیه مربع و مستطیل هستند را کافی است که هر یک از اضلاع ان را اندازه گیری کرده و با توجه به فرمول مساحت آن شکل هندسی آن را محاسبه کرد.

اما ممکن است ساختمانی دارای شکل واحد نباشد، برای اندازه گیری این ساختمان ها باید این گونه عمل کرد: باید تا حد امکان ساختمان را به اشکال هندسی ساده تبدیل کرد. در این حالت با چند شکل هندسی ساده مانند مربع و مستطیل و یا مثلث رو به رو می شوید که با اندازه گیری اضلاع و با گذاشتن آن ها در فرمول هر یک اندازه مساحت را به دست آورد.

بهتر است برای انجام این کار به وسیله گچ یا وسایل دیگر اشکال را از یک دیگر جدا نمایید تا انجام این کار اسان تر شود. هر کدام از شکل های بی قاعده را باید به چند شکل با قاعده و ساده ایجاد کرد و مساحت مربوط به آن ها را محاسبه کرد. مثلا اشکال مربع شکل دارای مساحت a×a هستند.

مساحت زمین های مستطیل شکل برابر a×b است. اشکال مثلث شکل مساحتی برابر ۲ ÷ (a×b) دارند. اگر در قسمتی از ساختمان با قسمتی نیم دایره ای شکل مواجه شدید باید اندازه قسمت صاف یا قطر آن را حساب کنید. قطر تقسیم بر دو شود تا شعاع به دست اید سپس با فرمول عدد پی× شعاع×شعاع = مساحت دایره را به دست آورید.

منظور از مساحت مفید ملک چیست؟

منظور از مساحت مفید ملک چیست؟

مساحت مفید ساختمان به تمام قسمت های آپارتمان به جز قسمت راه پله ها و آسانسور و مشاعات آن گفته می شود. شهرداری به منظور تشویق سازندگان ساختمان، برای ساخت بالکن ها و ارتقا کیفیت ساختمان های مسکونی، مساحت بالکن های سر پوشیده به عمق 3 متر را به صورت زیر جزیی از زیر بنای مفید ساختمان در نظر گرفته است و تراکم طبقه به حساب می کند.

محاسبه بنای مفید ملک چگونه انجام می شود؟

محاسبه متراژ بنای ساختمان را در در ابتدای مطلب بیان کردیم. محاسبه بنای ملک و بنای مفید ساختمان هم دقیقا به همان صورت می باشد. در ابتدا باید شکل ساختمان را به چند شکل ساده هندسی تبدیل کرده سپس اندازه گیری نموده و مساحت را محاسبه نمایید.

البته روش دیگری هم برای محاسبه زیر بنای مفید ساختمان وجود دارد. معمولا بسیاری از ساختمان ها دارای کف پوش هستند که برخی از آن ها موزائیک و سرامیک و برخی از مواد لیمنتی می باشند. تمامی این موارد دارای ابعاد مشخص و استانداردی می باشند که می توان با شمردن تعداد کف پوش ها به راحتی مساحت مفید ملک را به دست آورد.

برای این کار در ابتدا ابعاد یکی از آن ها را اندازه گیری کرده و سپس در تعداد کل کف پوش ها ضرب می کنیم. در برخی از قسمت ها کف پوش ها را نصف کرده اند که در این هنگام باید مساحت کف پوش را بر 2 تقسیم کرد. البته می توان هر دو عدد نیمه کف پوش را به عنوان یک کفپوش کامل به حساب آورد.

نحوه محاسبه متراژ ساخت در آپارتمان به چند روش امکان پذیر است. در ابتدا به کمک شکل هندسی زمین می توان این کار را انجام داد و در روش دیگر به کمک کفپوش ها می توان متراژ را محاسبه کرد.

بنای غیر مفید ملک چیست؟

بنای غیر مفید ملک چیست؟

بنای غیر مفید به تمام قسمت های ساختمان به جز بخش های مفید آن گفته می شود. بالکن هایی که از سه طرف باز باشند و به صورت پیش آمدگی یا کنسول ایجاد شده باشند جزو بنای غیر مفید ساختمان می باشد. می توان جدول متراژ ساختمان را طراحی کرد و به راحتی ملک را اندازه گیری نمود.

بنای غیر مفید ملک چگونه محاسبه می شود؟

بر اساس قانون تملک ساختمان برخی از قسمت های ساختمان مالکیت خصوصی دارند و برخی دیگر به صورت مشاع می باشند. انباری واحد ها زمانی جزئی از زیر بنای ساختمان محسوب می شود که در سند ملک نام و متراژ آن قید شده باشد.

در هنگام خرید منزلی اگر در زیر بنای ساختمان انباری هم ذکر شده باشد باید متراژ و موقعیت دقیق آن هم ذکر شده باشد. در کشور ما و بر اساس قانون و عرف قیمت هر متر مربع از انباری از قیمت هر متر مربع خود واحد کم تر می باشد.

به این صورت که قیمت آن را با ضریب یک دهم یا یک بیستم در قیمت هر متر مربع از خود واحد محاسبه می کنند. قیمت انباری با رضایت دو طرف انجام می شود.

محاسبه راه پله ها: محاسبه مساحت راه‌ پله در محاسبه بنای ملک باید از پشت دیوار جانبی تا آکس دیوار‌ های داخلی به همراه محاسبه مساحت راه پله آکس به آکس دیوار‌ ها می باشد. قبل از انجام متر کشی تقسیم زمین به اشکال ساده هندسی بسیار واجب است و همان طور که گفتیم متراژ بالکن و انباری نیز باید اضافه شود.

دیوار های میان آپارتمان و فضا‌ های مشاعی باید در نظر گرفته شوند و زیر بنای مفید حساب شوند. برای پارکینگ ها ابعادی که برای هر پارکینگ الزامی است، برای تأمین یک واحد پارکینگ آکس به آکس دو ستون عرضی سه متر و آکس به آکس دو ستون طولی آن پنج متر می باشد.

فاصله داخلی بین دو ستون کم تر از 2/5 متر نباید باشد. برای دو واحد پارکینگ آکس به آکس دو ستون عرضی پنج متر و آکس به آکس دو ستون طولی آن نیز پنج متر نیاز است.

مراحل اندازه گیری زیر بنای ساختمان چگونه است؟

مراحل اندازه گیری زیر بنای ساختمان چگونه است؟

برای اندازه گیری زیر بنای ساختمان ها اگر بالکنی از سه طرف باز باشد، نیمی از متراز ان به عنوان زیر بنا در نظر گرفته می شود. اما در بالکن های بسته دو سوم را به عنوان زیر بنا در نظر می گیرند. ضوابط و مقررات نحوه محاسبه سطح زیربنا را در ابتدای متن توضیح داده ایم که با کمک آن می توان ملک خود را اندازه گیری کرد.

منظور از زیر بنای ساختمان چیست؟

شهرداری زیر بنای ساختمان را این گونه تعریف کرده است: سطح زیر بنای هر طبقه از ساختمانی که ایجاد شده است، کل مساحت بنای آن طبقه محسوب می شود البته باید مساحت دیوار ها، راه پله‌ ها و داکت‌ ها را نیز به آن اضافه کرد.

این به این معنا است که برای محسابه زیر بنا باید پشت تا پشت دیوار ها متر کشی شود. به طور کلی می توان گفت که محاسبه بنای ملک کل مساحت طبقات روی زمین و زیر زمین به عنوان زیر بنای کل ملک محسوب می شود. نحوه محاسبه متراژ خانه ویلایی نیز به همین صورت است.

فضا های غیر مفید شامل چه مواردی می شود؟

فضا های غیر مفید شامل موارد زیادی می شود که ما در ادامه مهم ترین آن ها را برای شما لیست کرده ایم :

پارکینگ

اگر پارکینگ به صورت عمومی استفاده شود جزو مشاعات ساختمان حساب می شود اما اگر پارکینگ و انباری خصوصی باشد جزو بنای مفید ساختمان در نظر گرفته می شوند. ابعاد پارکینگ های خصوصی برای هر واحد 2.5 متر در 5 متر در نظر گرفته می شوند. نور گیر ها نیز در زمان محاسبه زیر با حساب نمی شود و باید از مقدار مساحت زیر بنا کم شود.

راه پله

آیا راه پله جز متراژ آپارتمان است؟ سوالی است که بسیاری از شما در هنگام محاسبه بنای ملک در ذهن دارید. در این قسمت به این سوال پاسخ خواهیم داد. محاسبه مساحت راه پله از پشت دیوار جانبی تا آکس دیوار های داخلی به همراه محاسبه مساحت راه پله آکس به آکس دیوار ها می باشد.

در نحوه محاسبه زیربنای ساختمان دوبلکس، راه پله های میان خانه جزئی از طبقه پایین محاسبه می شوند و باید هر طبقه به صورت جداگانه مترکشی شود و مجموع آن ها به عنوان زیربنای ساختمان محاسبه شود. طبق قانون همه مشاعات ساختمان مانند راه پله ها و راهرو و آسانسور و هال ورودی، نور گیر، تاسیسات، فضا های ورزشی، ستون ها، دیوار ها و انباری ها از فضا های مفید ساختمان نبوده و تراکم بنا به حساب نمی آیند.

سوالات متداول

در محاسبه بنای ملک انباری جزو بنای مفید است یا غیر مفید؟

در محاسبه بنای ملک انباری جزو بنای غیر مفید محسوب می شود.

اگر در ساختمانی بالکنی به عمق 3 متر ایجاد شده باشد، در محاسبه بنای ملک مفید است یا غیر مفید؟

اگر بالکنی به عمق 3 متر و سر پوشیده باشد به عنوان بنای مفید در محاسبه بنای ملک به شمار می آید.

آیا در محاسبه بنای ملک پارکینگ هم جزو بنای مفید محسوب می شود؟

اگر پارکینگ عومی باشد جزو مشاعات است اما اگر خصوصی باشد در محاسبه بنای ملک به عنوان بنای مفید محسوب می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا