اخبار املاک مشهداطلاعات کاربردی

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان در مشهد

بسیاری از افراد برای ساخت ساختمان های خود با قوانین و مقررات خاصی مواجه هستند که برای این افراد دانستن این قوانین قبل از ساخت ساختمان بسیار مهم است و افراد با دانستن آن ها بعد از ساخت و یا در حین ساخت بنا به مشکل نمی خورند. یکی از این قوانین نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان است که ما در این مقاله در مشهد املاک اطلاعات کاملی را در مورد آن در اختیارتان می گذاریم.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان چگونه است؟

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان چگونه است؟

شاید برای کسانی که قصد ساخت ساختمان را دارند دانستن اینکه چگونه محاسبه تعداد طبقات انجام می شود مهم و ضروری باشد. یکی از لزوم ساختمان سازی در شهر ها هماهنگی طرح و نقشه ساختمان با تعداد طبقات با شهرداری است.

معمولا شهرداری های طبق اصول شهر سازی و قوانین موجود برای احداث بنا ها با توجه به شرایط قرار گیری ملک در محل اقدام به دادن مجوز برای ساخت بناها می کند. تعداد طبقات در مناطق مختلف شهر با یکدیگر متفاوت است و معمولا تعداد طبقات با عرض خیابان محل احداث بنا سنجیده می شود و طبق آن مجوز لازم صادر می گردد.

سیاست های که شهرداری برای احداث بنا ها در نظر گرفته توسط کارشناسان به عدد و رقم تبدیل می گردد و طبق یک طرح تفصیلی در اختیار مالکان قرار می گیرد و بر اساس آن مالک ملزم به ساخت بنا می باشد.

تعداد مجاز طبقات ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

تعداد مجاز طبقات ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از دغدغه افرادی که به دنبال ساخت و ساز مانند ساخت و ساز در مشهد هستند تعداد طبقات مجاز است که می توانند برای احداث آن از شهرداری مجوز بگیرند. باید گفت یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین تعداد طبقات مجاز عرض خیابانی است که بنا در آن احداث می گردد. باید گفت طبق قوانین موجود نحوه محاسبه تعداد طبقات که افراد می توانند برای آن ها مجوز تهیه کنند به قرار زیر می باشد.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان برای کوچه های با عرض کم

در خیابان ها و کوچه هایی که عرض آن کمتر از شش متر می باشد، تعداد طبقاتی که می توان در این خیابان ها احداث نمود ۲ طبقه است. افراد علاوه بر این دو طبقه می توانند زیر زمین هم نیز داشته باشند. در خیابان هایی که عرض آن بین ۶ متر تا ۸ متر است، شهرداری مجوزی که برای ساختمان های موجود در این خیابان ها صادر می کند، سه طبقه است که می توانند دو طبقه بر روی یک پیلوت احداث نمایند.

مجوز ساخت در کوچه ۸ متری تا ده متری هم نیز قوانین خاص خود را نیز دارند معمولا در کوچه های که عرض آن ها بین ۸ تا ۱۰ متر است. تعداد طبقات مجاز ساختمان مشهد چهار طبقه می باشد. افرادی که تصمیم به ساخت ساختمان در این کوچه ها را دارند می توانند تعداد چهار طبقه با یک زیرزمینی را در برنامه ساخت و ساز خود قرار دهند و یا اینکه سه طبقه را بر روی یک پیلوت احداث نمایند.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان در خیابان ها

باید گفت که در هر شهر عرض خیابان ها با یکدیگر متفاوت هستند و در خیابان هایی که عرض آن ها بین ده تا دوازده متر می باشد، تعداد طبقاتی که افراد می توانند در ملک خود احداث نمایند ۵ طبقه می باشد. افراد می توانند ۵ طبقه با یک زیر زمینی احداث نمایند و یا اینکه چهار طبقه به همراه یک پیلوت احداث نمایند.

در این نوع ساختمان ها طبق ضوابط طراحی و اصول محاسبات احداث بنا، مالک می تواند برای ساختمان خود آسانسور و یا پله برقی تعبیه نماید. گرفتن مجوز ساخت 6 طبقه مربوط به ساختمان هایی است که در کوچه های با عرض دوازده متر به بالا قرار گرفته اند. شهرداری برای این نوع ساختمان ها تراکم ۶ طبقه را در نظر گرفت.

مانند دیگر مطالب ذکر شده در بالا مالک می تواند ۵ طبقه به همراه یک پیلوت احداث نماید و یا اینکه ۶ طبقه به همراه زیر زمین را برای ساختمان خود در نظر بگیرد. همانند کوچه های بین ده تا ۱۲ متری مالک می تواند از آسانسور و یا پله برقی برای دسترسی طبقات به یکدیگر استفاده نماید.

در تبصره ۱۵ که در مورد اصول و و ضوابط طراحی و محاسبات ساختمان است در مورد آسانسور و پله برقی ساختمان ها با تراکم بالا صحبت شده است.

آیا تعداد طبقات مجاز ساختمان در هر شهر متفاوت است؟

آیا تعداد طبقات مجاز ساختمان در هر شهر متفاوت است؟

فرمول محاسبه تعداد واحد مسکونی در هر شهری متفاوت از شهر دیگر می باشد. بافت ساختمان ها عرض خیابان ها و عوامل بسیاری دیگری در هر شهر متفاوت از شهر دیگر بوده و معمولا قوانین موجود برای تعداد طبقات در شهر های مختلف یکسان بوده و اگر عرض خیابان ها طبق موارد گفته شده باشد تعداد واحد ها مشخص است و در سراسر کشور در شهرهای مختلف این قانون صدق می کند.

حداکثر ارتفاع مجاز طبقات ساختمان چقدر است؟

ارتفاع استاندارد برای واحد های مسکونی تابع قوانین و مقرارات خاصی است که رعایت آن ها بر هر فردی لازم و ضروری می باشد. بر اساس تعداد طبقات ساختمانی حداکثر ارتفاع مجاز متغییر می باشد. این مقدار تعین شده و به صورت ملی است مگر اینکا ساختمان دارای ویژگی های خاصی، اقلیم خاص و یا ساختار بنا و نوع تصرف متفاوتی باشد که در این صورت این مقدار دچار تغییراتی می شود.

به عنوان مثال در ساختمان های یک طبقه که دارای نور گیر مناسب از نما و پنجره و زیر زمین هستند ارتفاع ۸۰.۵ متر و در بنا ها و ساختمان هایی که فاقد موارد ذکر شده است ارتفاع ۹۰.۴ متر است. برای دیگر بنا ها با تعداد طبقات متفاوت مقدار ارتفاع نیز مشخص شده می باشد.

حداقل ارتفاع مجاز طبقات ساختمان چقدر است؟

حداقل ارتفاع مجاز طبقات ساختمان چقدر است؟

همانطور که در قسمت حداکثر ارتفاع مجاز طبقات عنوان شد مقدار ارتفاع با توجه به تعداد طبقات در قانون ساختمان سازی به صورت کلی بیان شده است و تمام شرایط در آن عنوان شده‌. اگر ساکن منطقه ای در هر شهری هستید می توانید با مراجعه به شهرداری منطقه خود در جریان تمام قوانین این چنینی قرار بگیرید.

حداقل تعداد مجاز طبقات یک بنا چقدر است؟

معمولا ساختمان ها با کمترین تعداد طبقات یک طبقه می باشند و افراد می توانند در هر منطقه ای با هر متراژی یک طبقه را احداث نمایند و در آن ساکن شوند. متراژ زمین هیچ گونه محدودیتی برای ساخت یک طبقه ایجاد نمی کند و شهرداری ملزم به دادن مجوز برای احداث ساختمان می باشد مگر در مواردی که کاربری و نوع مالکیت زمین دچار مشکل باشد.

حداکثر تعداد مجاز طبقات یک بنا چقدر است؟

قوانین بسیار زیادی در مورد حداکثر تعداد طبقات مجاز وجود دارد. اگر در سطح شهر نگاهی بیندازید شاهد ساختمان ها و برج هایی با تراکم بسیار بالا هستید. توصیه می شود در زمان ساخت ساختمان حتما به شهرداری منطقه خود مراجعه نمایید و در جریان قوانین ساختمان سازی قرار بگیرید.

ساخت غیرقانونی طبقات در یک آپارتمان چه عواقبی دارد؟

ساخت غیرقانونی طبقات در یک آپارتمان چه عواقبی دارد؟

ساخت غیر قانونی ساختمان علاوه بر اینکه می تواند عوارض جانی برای ساکنان به همراه داشته باشد، باعث بروز بسیاری دیگر از مشکلات می شود. معمولا بعد از ساخت بنا نیاز است که مالک از شهرداری پایان کار بگیرد تا بتواند از طریق آن امکاناتی نظیر آب و برق و .‌‌.. را نصب نماید.

شهرداری اگر ساختمان ساخته شده طبق قانون نباشد پایان کار را صادر نمی نماید و ساختمان را نیز پلمپ می کند. در مواردی نیز ساختمان از جانب شهرداری به طور کامل تخریب می گردد پس بهتر است برای جلوگیری از ضرر و زیان های جانی و مالی ساختمان خود را طبق قوانین موجود بنا کنید.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان برای زمین دویست متری

عده ای از افراد گمان می کنند که اگر زمین آن ها بزرگ باشد در ساخت آن آزاد هستند و می توانند هر تعداد طبقه که خواستند بسازند. بیشتر افراد این سوال را دارند که در زمین ۲۰۰ متری چند طبقه میشه ساخت؟ باید گفت قوانین موجود برای هر زمین با هر متراژی مشخص شده است و فرد ملزم است از این قوانین اطاعت نماید. افراد در نامگذاری طبقات ملزم به رعایت یک سری قواعدی می باشند که طبق آن باید نام طبقات را انتخاب نمایند‌

تعداد طبقات مجاز در روستا چقدر است؟

اگر ساخت بنا در روستا را دارید بهتر است برای مشخص شدن تعداد طبقات مجاز در روستا به دهیاری روستا مراجعه کنید و در مورد قوانین مربوط در مورد تعداد طبقات در روستا نیز مطلع گردید.

تعداد طبقات مجاز در روستا چقدر است؟

سوالات متداول

در خیابان های ۶ متری تعداد طبقات مجاز چند طبقه می باشد؟

در خیابان ها و کوچه هایی که عرض آن کمتر از شش متر می باشد، تعداد طبقاتی که می توان در این خیابان ها احداث نمود ۲ طبقه است. افراد علاوه بر این دو طبقه می توانند زیر زمین هم نیز داشته باشند.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان در کوچه های به عرض ۸ تا ده متر چگونه است؟

معمولا در کوچه های که عرض آن ها بین ۸ تا ۱۰ متر است. تعداد طبقات مجاز ساختمان مشهد چهار طبقه می باشد. افرادی که تصمیم به ساخت ساختمان در این کوچه ها را دارند می توانند تعداد چهار طبقه با یک زیرزمینی را در برنامه ساخت و ساز خود قرار دهند و یا اینکه سه طبقه را بر روی یک پیلوت احداث نمایند.

نحوه محاسبه تعداد طبقات ساختمان در خیابان های ۱۲ متری چگونه است؟

در خیابان هایی که عرض آن ها بین ده تا دوازده متر می باشد، تعداد طبقاتی که افراد می توانند در ملک خود احداث نمایند ۵ طبقه می باشد. افراد می توانند ۵ طبقه با یک زیر زمینی احداث نمایند و یا اینکه چهار طبقه به همراه یک پیلوت احداث نمایند.

آیا در ساخت ساختمان های ۴ طبقه احداث آسانسور اجباری می باشد؟

احداث آسانسور در ساختمان های ۴ طبقه اختیاری بوده است.

3.3/5 - (3 امتیاز)

عاطفه اکرمی

دارای مدرک لیسانس شهرسازی از دانشگاه شریف و عضو بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و نویسنده سایت بزرگ مشهد املاک هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا