اطلاعات کاربردی

منشور از شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چیست؟ بررسی مزایا و معایب هر کدام

با توجه به اینکه افراد بسیار زیادی در شهر های مختلف ایران واحد هایی در ساختمان را برای زندگی خود انتخاب می کنند این ویژگی شمالی یا جنوبی بودن ساختمان برای برخی از افراد از اهمیت ویژه برخوردار است. تشخیص جهت جغرافیایی در خانه کار آسانی است و بسیاری از افراد می توانند این جهت را شناسایی کنند و تشخیص بدهند که خانه آن ها شمالی است یا جنوبی. هر کدام از خانه های شمالی و جنوبی دارای ویژگی هایی هستند که بسیاری از افراد می خواهند خانه آن ها شمالی و جنوبی باشد. این موضوع در بحث خرید خانه در مشهد دارای اهمیتی فراوان است و لذا با مشهد املاک همراه باشید تا با این مورد نیز آشنا گردید.

منظور از شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چیست؟

منظور از شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چیست؟

در زمان‌ های گذشته افراد برای اینکه تشخیص دهند خانه‌ های آن ها شمالی است و یا جنوبی از در ورودی استفاده می کردند. امروزه با استفاده از شرایط جغرافیایی خانه اینکه به چه صورت باشد شمالی و جنوبی بودن آن را تشخیص می‌ دهند. در گذشته خانه هایی که با عنوان خانه های شمالی شناخته می شدند در ورودی آن ها به سمت حیاط باز می شد. خانه های جنوبی به خانه‌ هایی گفته می‌ شود که در ورودی آن ها به سمت داخل ساختمان باز می‌ شود.

علاوه بر این که خانه ها به دو دسته شمالی و جنوبی تقسیم می شوند شرقی غربی بودن ساختمان به عنوان یکی دیگر از جهت های خانه ها شناخته می شود. در شهرهای مختلف هر کدام از خانه هایی که ساخته می شود از جهت های مختلفی است زیرا در یک شهر ساختن خانه به سمت جنوب یا شمال می تواند تاثیر بسیاری را بر کنترل دما داشته باشد.

آیا شمالی یا جنوبی بودن ساختمان اهمیت دارد؟

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان از جهت های مختلفی برای افراد مختلف اهمیت دارد برخی از افراد می‌ خواهند خانه های پر نوری داشته باشد که از شمالی و جنوبی بودن این ویژگی ها استفاده می کنند. با توجه به اینکه ساخت خانه ها به سمت شمال و جنوب می تواند در نور گیری تاثیر داشته باشد همواره در هر کدام از این خانه ها از پنجره های متفاوتی استفاده می شود.

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان از این لحاظ هم می تواند اهمیت داشته باشد که در مکان هایی که سرد سیر است دیوارها با توجه به اینکه به چه سمتی باشد می‌ تواند تاثیر را بر روی دما داشته باشد. ایوان خانه های شمالی متفاوت از ایوان خانه های جنوبی است و هر کدام از آن ها می توانند از نما های مختلفی برخوردار باشند.

چگونه شمالی یا جنوبی بودن ساختمان را تشخیص دهیم؟

چگونه شمالی یا جنوبی بودن ساختمان را تشخیص دهیم؟

با توجه به اینکه این سوال خانه شرقی غربی بهتر است یا شمالی جنوبی می‌ توانيم با توجه به اینکه جهت ها را خودمان شناسایی کنیم به ویژگی های هر کدام از این جهت ها دسترسی پیدا کنیم. راه های مختلفی برای تشخیص شمالی یا جنوبی بودن ساختمان وجود دارد که از جمله این راه ها می توانیم به قرارگیری در ورودی هر کدام از ساختمان ها اشاره کنیم.

استفاده از روش در ورودی در گذشته های بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است اما امروزه با استفاده از این که پنجره ها به چه سمتی باشد می توانیم شمالی و جنوبی بودن ساختمان را تشخیص دهیم.

مزایای شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چیست؟

با توجه به اینکه هر کدام از خانه ها می توانند جهت های مختلفی را داشته باشند از مزایای مختلفی هم برخوردار هستند. از مزایای شمالی یا جنوبی بودن ساختمان می توانیم به نور گیری هر کدام از آن ها اشاره کنیم که با توجه به اینکه اگر نور زیاد باشد می توانیم از پنجره های کوچک استفاده کنیم.

یکی دیگر از مزایای شمالی و جنوبی بودن هر کدام از خانه ها این است که افرادی که خانه‌ های خود را انتخاب می‌ کنند می‌ توانند در شهرهای مختلف با آب و هوا های مختلف خانه های مخصوص خود را شناسایی کنند.

کنترل دما

شناسایی این که هر کدام از خانه ها در چه جهتی است می‌ تواند به افراد در کنترل دما در هر کدام از فصل های سال کمک بسیاری را بکند.

نورگیری

یکی از مسئله های مهم در هر کدام از خانه‌ ها نورگیری است که نورگیری می‌ تواند به افراد برای انتخاب خانه ها با پنجره های مختلف کمک کند.

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چه معایبی دارند؟

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چه معایبی دارند؟

در کنار این که شمالی یا جنوبی بودن ساختمان می تواند مزایای بسیاری را برای افراد داشته باشد دارای معایبی هم است. با توجه به اینکه افراد می‌ خواهند خانه های شمالی یا جنوبی داشته باشند در ساختمان های مختلف فقط از یک جهت استفاده می شود و امکان دارد فردی خانه ای را بپسندد که جهت آن خوب نباشد.

از معایب شمالی و جنوبی بودن هر کدام از خانه ها می توانیم به قیمت آن ها و همچنین نقش آن ها اشاره کنیم. همچنین برخی از افرادی که از خانه ها با جهت های مختلف برخوردار هستند امکان دارد که آن ها نتوانند سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب با جهت خانه خود را داشته باشند.

نقشه خانه

یکی از عوامل تاثیرگذار در شمالی و جنوبی بودن ساختمان این است که نقشه خانه باید با توجه به آن انتخاب شود و انتخاب اتاق خواب ها و نشیمن باید با توجه به جهت خانه باشد.

قیمت خانه

با توجه به اینکه خانه های جنوبی از نور بسیاری برخوردار هستند همواره به قیمت خانه افزوده می‌ شود و شمالی و جنوبی بودن خانه ها می تواند تاثیری را بر قیمت واحد های مختلف داشته باشد.

آیا شمالی یا جنوبی بودن ساختمان در قیمت آن هم تاثیر دارد؟

نقشه ساختمان شمالی با نقشه ساختمان جنوبی متفاوت است و این طور به نظر می رسد که خانه های جنوبی نورگیری خوبی را دارند و نیاز به پنجره های بسیاری را ندارند. با توجه به این موضوع جهت ساختمان می تواند تاثیر بسیاری را در قیمت آن هم داشته باشد. حیاط خلوت خانه شمالی متفاوت از حیاط خلوت خانه جنوبی است و وابسته به نقشه ساختمان است.

خانه های شمالی نور گیر تر هستند یا خانه های جنوبی؟

خانه های شمالی نور گیر تر هستند یا خانه های جنوبی؟

با توجه به اینکه خانه های جنوبی به عنوان خانه های بهتری نسبت به خانه های شمالی شناخته می شوند همواره از نورگیری بهتری برخوردار هستند. شمالی یا جنوبی بودن ساختمان می تواند تاثیر بسیاری را بر نورگیری هم داشته باشد که بسیاری از افراد می خواهند از خانه های جنوبی استفاده کند که نور بیشتری را دارد.

عکس نقشه ساختمان های شمالی را در کجا مشاهده کنیم؟

با مراجعه به گوگل و جستجو کردن خانه شمالی یا جنوبی می توانیم و عکس های بسیار زیادی از آن ها دسترسی پیدا کنیم. عکس نقشه ساختمان های شمالی در گوگل و دیگر شبکه های مجازی وجود دارد و همچنین بیشتر معماران و مهندسان برای ساختن خانه های مختلف از نقشه های ساختمان های شمالی و جنوبی استفاده می کنند.

با وجود اینکه برخی از افراد می خواهند نقشه های ساختمان های خودشان را، خودشان طراحی کنند همواره از معماران مختلفی کمک می‌ گیرند که عکس نقشه ساختمان های شمالی را دارند.

عکس نقشه ساختمان های جنوبی را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس نقشه ساختمان های جنوبی را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس نقشه ساختمان های جنوبی در گوگل وجود دارد و این طور به نظر می رسد که بسیاری از افراد می خواهند خانه هایی را داشته باشند که به صورت جنوبی هستند. بسیاری از طراحان و معماران برای ساختن خانه های مختلف از نقشه های مختلفی استفاده می کنند که به صورت شمالی و جنوبی هستند و می توانیم عکس نقشه ساختمان های جنوبی را مشاهده کنیم.

خانه های شمال بهتر هستند یا خانه های جنوبی؟

با توجه به اینکه خانه ها در جهت های مختلفی مانند شرق و غرب و همچنین شمال و جنوب ساخته می‌ شود هر کدام از آن ها از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند. نظرسنجی میان افراد که خانه های شمالی بهتر هستند یا خانه های جنوبی این را نشان می دهد که بسیاری از افراد خانه های جنوبی را با توجه به اینکه نورگیری خوبی دارند انتخاب می کنند. برخی از افراد دیگر هم خانه های شمالی را برای زندگی خود مناسب تر می دانند.

سوالات متداول

آیا شمالی یا جنوبی بودن ساختمان در همه شهرها یکسان است؟

شمالی با جنوبی بودن ساختمان در شهر های مختلف متفاوت است و هرکدام از ساکنین شهر های مختلف از خانه های مشابه با آب و هوای شهر خود استفاده می کنند.

آیا شمالی یا جنوبی بودن ساختمان برای مراکز اداری هم مورد استفاده قرار می گیرد؟

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان نه تنها برای ساختمان ها و واحد های مختلف است بلکه برای مراکز اداری هم مورد استفاده قرار می گیرد.

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان چه تاثیری را بر روی گیاهان دارد؟

جهت های خانه با توجه به اینکه بر روی نورگیری تاثیر دارد می تواند بر روی رشد گیاهان در هر کدام از این ساختمان ها تاثیر بسیاری را داشته باشد.

آیا شمالی یا جنوبی بودن ساختمان برای استفاده از پنجره ها متفاوت است؟

خانه های جنوبی که از نورگیری بسیاری برخوردار هستند همواره می‌ توانند از پنجره های کوچک هم استفاده کنند در کنار آن خانه از نور مناسبی هم برخوردار است. جهت خانه برای استفاده از پنجره های مختلف برای هر کدام از ساختمان ها متفاوت است.

3/5 - (2 امتیاز)

عاطفه اکرمی

دارای مدرک لیسانس شهرسازی از دانشگاه شریف و عضو بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و نویسنده سایت بزرگ مشهد املاک هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا