راهنمای املاک مشهد

تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی به همراه بررسی مراحل و هزینه ها

. مشهد املاک در این مقاله در رابطه با بحث خرید زمین در مشهد به موضوعی بسیار مهم به نام تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی پرداخته است. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در کنار یک دیگر به این موضوع بپردازیم.

امروزا تعداد بسیاری از زمین های کشاورزی وجود دارد که به افرادی که صاحب آن ها می باشند به دنبال تغییر کاربری در آن ها هستند تا بتوانند این زمین را تبدیل با زمین مسکونی کنند

آیا تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی ممکن است؟

آیا تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی ممکن است؟

همان طور که اشاره شد امروزه تعداد بسیاری زمین وجود دارند که دارای کاربری کشاورزی می باشند. این دسته از زمین ها به دلیل این که کاربری آن ها در حال حاضر آنقد به درد بخور نیست و مد نظر افراد نمی باشند بلا استفاده شده اند ک موضوعی را برای افراد به وجود آورده اند که آیا می شود این زمین ها را تغییر کاربری داد یا خیر‌.

باید به شما بگوییم که خوشبختانه این کار شدنی است و شما می توانید زمین های کشاورزی خود را تغییر کاربری داده و یا با این عنوان به فروش برسانید. در حال حاضر افراد زیاد و آگهی های زیادی هستند که در زمینه این دسته از زمین ها می باشند و روزانه تولید می شوند. حال که به این موضوع پرداختیم بد نیست نگاهی به مراحل تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی نیز بی اندازیم.

مراحل تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی کدامند؟

برای این که بخواهید زمین کشاورزی ای را تبدیل به زمین مسکونی کنید ابتدا باید مراحل بسیاری را طی کنید تا بتوانید این کار را تماما در زمینه قانونی انجام دهید. حال این مراحل چگونه است؟ در این قسمت اختصاصی به آن ها می‌ پردازیم.

مرحله اول

در مرحله اول شما مدارک مربوطه را به همراه یک نامه کتبی که در آن درخواست شما نوشته شده است را به دبیرخانه کمیسیون مستقر در سازمان کشاورزی استانی که در آن زندگی می کنید ببرید.

مرحله دوم

در این مرحله کمسیون درخواست شما را در تمامی زمینه ها چک می کند و از افراد دیگر نیز در این زمینه کمک می گیرد. از زمانی که شما درخواست را ثبت می کنید تا زمانی که پاسخ نهایی به شما ارائه شود حداقل دو ماه طول می کشد‌. پس ثبت درخواست در این زمینه ها کمی زمان بر است و برای افرادی که در این زمینه عجله دارند توصیه نمی شود.

مرحله سوم

حال که با درخواست شما موافقت شده است، شما باید به همراه نقشه کامل از ساختمانی که قرار است در زمین ساخته شود به منظور این که بر روی این زمین و ساختمات قیمت تعیین گردد به اداره کل امور اقتصادی و دارایی استانی که در آن سکونت دارید مراجعه کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم مرحله آخر می باشد. به این صورت که شما گواهی خود را در این زمینه دریافت کرده اید و حالا اقدام با پرداخت هشتاد درصد ارزش به روز اراضی کشاورزی و باغات می کنید تا مجوز تغییر کاربری شما صادر شود.

هزینه تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی چقدر است؟

همان طور که کردید‌ در زمینه تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی ‌مراحل بسیاری وجود دارد که می تواند هزینه هایی را با خود به همراه داشته باشد. در قسمت قبلی به شما این موضوع را ارائه دادیم که باید هشتاد درصد ارزش به روز اراضی کشاورزی و باغات را پرداخت کنید.

پس این موضوع می تواند اولین هزینه ای باشد که در این زمینه باید پرداخت کنید. موضوع بعدی نیز دیگر هزینه ها است که معمولا در انجام امور اداری دیده می شود. می توانید از کارشناسان حرفه ای مشهد املاک در این زمینه کمک هایی را دریافت کنید.

برای تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی به چه مجوز هایی نیاز است؟

زمانی که به تغییر کاربری اراضی زراعی به مسکونی خود پرداختید که حالا قصد دارید به ساخت و ساز در مشهد و در این زمین بپردازید باید مجوز ساخت و یا پروانه ساخت مانند پروانه ساخت زمین مسکونی را داشته باشید. بدون این موارد شما به هیچ عنوان نمی توانید در زمین کشاورزی خود اقدام به ساخت و ساز کنید و اگر نیز این کار را انجام دهید به هیچ عنوان قانونی نیست و مشکلان بسیاری را با خود به همراه می آورد.

پس لطفا حتما برای ساخت خانه مسکونی در زمین کشاورزی خود اقدام به گرفتن پروانه ساخت کنید و بدون داشتن این پروانه کاری را انجام ندهید زیرا غیر قانونی می باشد.

هزینه تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی

تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی چه قوانینی دارد؟

برای این که بخواهید زمین کشاورزی را به مسکونی تغییر کاربری دهید تنها یک قانون در این زمینه وجود دارد و آن نیز این موضوع می باشد که شما در ابتدا باید ثابت کنید که زمین مورد نظر شما کاربری کشاورزی دارد و این زمین برای شما است. زمانی که دین دو موضوع را اثبات کردید سپس با توجه به چهار مرحله ای که در عنوان های قبلی به آن پرداختیم شروع به انجام کار ها در زمینه تغییر کاربری می کنید.

این موضوع را کاملا در نظر داشته باشید که اگر این قانون را رعایت نکنید، مشکلات بسیاری برای شما به وجود می آید که اگر قبل از اتفاق افتادن آن ها حتی ثانیه ای به آن ها فکر کنید متوجه می شوید که به هیچ عنوان ارزش ندارد که خود را به دردسر بی اندازید.

حداکثر میزان ساخت خانه در زمین زراعی چقدر است؟

همان طور که می دانیم زمین زراعی با زمین کشاورزی متفاوت است‌ اما به صورت کلی با یک چشم به هر دو نگاه می شود و در یک مرتبه قرار می گیرند. زمین زراعی به زمینی گفته می شود که محصولاتی که در آن کاشته می شود بیشتر از مرکبات می باشند و محصولات نیز زود به عمل می آیند.

حال که شما قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی در سال ۱۴۰۰ را مشاهده کردید و فهمیدید که چگونه باید این کار را انجام دهید، به سراغ این موضوع می رویم که حداکثر میزان ساخت خانه در این اراضی چه مقدار می باشد. شما تنها اجازه دارید که تا ۵۰۰ متر مربع ساختمان در اراضی های مسکونی بسازید.

تبدیل غیر قانونی زمین کشاورزی به مسکونی چه عواقبی در پی دارد؟

زمانی که شما بدون داشتن مجوز اقدام به ساخت و ساز در زمین های کشاورزی کنید و به نوعی تبدیل این دو زمین به یک دیگر را به صورت غیر قانونی انجام دهید، تبعات بسیار بدی را با خود به همراه دارد. برخی می گویند که زمین مستعد زراعت و باغ نباید به مسکونی تبدیل شود اما ما می گوییم این جمله غلط است بلکه این زمین ها نباید غیر قانونی به مسکونی تبدیل شود.

در ابتدا در این زمینه فردی که دچار خطا شده است باید جریمه نقدی معادل ۳ برابر قیمت زمین را ارائه دهد. سپس هر چیزی که در این زمین ساخته شده است نیز خراب می شود و پس از آن فرد از انجام هر کار اداری این نیز محروم می شود و در این بین اگر سر دفتران اسناد رسمی نیز به فرد کمک کرده باشند بین ۶ ماه تا ۲ سال تعلیق در خدمت می خورند.

تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی چه معایبی دارد؟

زمانی که شما اقدام به تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی‌ می کنید در واقع بخش زیادی از کشاورزی را از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند گرفته می شود. می توانید مشاهده کنید که بسیاری از افراد که در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند گله مند از این موضوع هستند که چرا افراد زمین های کشاورزی را از آن ها گرفته و به ساخت پرداخته اند. به هر حال شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که هر چیزی در جایگاه خودش باید مورد استفاده قرار بگیرد و بهتر است تا حد امکان دست به این کار نزنید.

آیا در همه مکان ها امکان تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی وجود دارد؟

آیا در همه مکان ها امکان تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی وجود دارد؟

می توان گفت که اجازه تبدیل زمین های کشاورزی به زمین های مسکونی به راحتی وجود دارد اما در برخی از مواقع مشاهده می کنیم که زمین های کشاورزی اجازه‌ ی تبدیل به زمین‌ های مسکونی را ندارند. در برخی از مواقع این موضوع به وجود می‌آید زیرا زمین‌ های کشاورزی درصد بیشتری را نسبت به زمین‌ های مسکونی به خود اختصاص داده و نمی‌ توان در این بین زمین‌ های کشاورزی را تبدیل به زمین‌ های مسکونی کرد. به هر حال اجازه برای این کار صادر می‌ شود اما مشکلاتی در این بین به وجود می‌ آید که شما نمی‌ توانید اقدام به تغییر زمین کشاورزی به مسکونی کنید.

چه زمانی نمی توان زمین کشاورزی را تغییر کاربری داد؟

معمولا در این زمینه می‌ توان زمین ها کشاورزی را تبدیل به زمین‌ های مسکونی کرد اما در برخی از مواقع ما شاهد این موضوع هستیم که قوانین در این زمینه اجرا نمی‌ شود و به همین دلیل افراد نمی‌ توانند زمین کشاورزی خود را تبدیل به زمین مسکونی کنند.

زمانی که افراد تمامی قوانین را مد نظر داشته و با توجه به آن ها به تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی بپردازند می‌ توانند این کار را به صورت قانونی انجام دهند. اما زمانی که این قوانین مد نظر قرار گرفته نشود مشکلات بسیاری به وجود می‌ آید که باعث می‌ شود اجازه‌ ی تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی به وجود نیاد.

مدارک لازم برای تبدیل زمین کشاورزی به مسکونی کدامند؟

زمانی که شما قصد داشته باشید زمین کشاورزی ای را تبدیل به زمین مسکونی کنید باید مدارکی را با خود به همراه داشته باشید که این مدارک عبارت اند از تهیه جواز تاسیس یا موافقت اصولی، مدارک و مستنداتی مبنی بر مالکیت شخص یا اشخاص، اخذ موافقت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان مربوطه و نقشه و سایت پلن جهت ساخت.

با داشتن این مدارک به راحتی می‌ توانید زمین کشاورزی خود را تبدیل به زمین مسکونی کنید و به صورت قانونی اقدام به ساختن انواع ساختمان‌ ها در این زمین ها کنید.

سوالات متداول

هزینه تغییر کاربری زمین باغی به مسکونی چگونه است؟

در این زمینه علاوه بر آن ۸۰ درصد باید هزینه های دیگری را نیز پرداخت کنید که در زمینه مراحل قانونی آن می باشد.

آیا امکان تغییر زمین زراعی به زمین مسکونی وجود دارد؟

امکان تغییر زمین مزروعی به زمین مسکونی وجود دارد و شما می‌ توانید به راحتی این کار را با توجه به قانون انجام دهید.

چه اندازه می‌توان ساختمان در زمین مزروعی ساخت؟

تنها می ‌توان تا پانصد متر مربع ساختمان در زمین مسکونی ساخت

آیا برای تبدیل زمین کشاورزی به زمین مسکونی باید قوانین رعایت کرد؟

مهم ‌ترین قانون در این زمینه این است که زمین کشاورزی به نام شما باشد و کاربری کشاورزی داشته باشد تا تغییر کاربری به زمین مسکونی به وجود آید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا