راهنمای املاک مشهد

میزان درصد ساخت زمین چقدر است؟ بررسی قانون و محاسبه دقیق

درصد ساخت زمین یکی از نکته های بسیار مهم است که افراد برای خرید زمین باید به آن توجه کنند. این موضوع به طور کل مشخص می کند که آیا شما مجاز هستید که به طور مستقیم سود زیادی کنید و یا اینطور نیست. در ادامه همراه ما باشید تا در رابطه با این موضوع و خرید زمین در مشهد اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار دهیم. پس همراه مشهد املاک باشید.

برای ساخت بنا در یک زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای ساخت بنا در یک زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که برای ساختن یک زمین باید به چه نکته هایی توجه داشته باشید. برای به دست آوردن اطلاعات کامل تر در این باره سایت های بسیاری در این حیطه به فعالیت پرداخته اند. بعد از این که در طرح تفصیلی میزان مجاز ساخت و ساز مشخص شد.

موضوع پیشروی به طور کل روی درصد ساخت زمین تاثیر گذار است. همانگونه که در قسمت های قبل به اطلاع شما رساندیم یک دست بودن ساخت و ساز ها یکی از مهم ترین اصول شهر سازی می باشد.

به همین دلیل نمی توان گفت در یک کوچه ساختمان ها نامرتب ساخته شوند چرا که حتما در یک راستا باید باشند. در واقع در پیشروی ساختمان ها باید توجه کرد تا اصطلاحا با هم هم باد شوند. در نهایت اندازه پیشروی شما در ساخت و ساز وابسته به ملک های کنارش است.

باید توجه کنید که میزان این پیشروی در سمت حیاط و خیابان باید به این ترتیب باشد: پیشروی از سمت حیاط از طبقه اول مجاز می باشد. پیشروی از سمت کوچه یا خیابان از طبقه دوم نیز مجاز است. یک نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه کرد قناس بودن است. در این زمان قناس بودن به طوری که درصد ساخت زمین را مشخص می کند. قطعه زمین های دو، سه، چهار که مستطیل طور هستند مجوز ساخت شصت درصدی دارند.

قطعه زمین های یک و پنج که قناس هستند با توجه کردن به رعایت هم باد بودن نمی توان از زمین هی کنار خود پیشروی کنند. این مسئله باعث می شود تا به علت قناسی زمین شماره یک درصدی مازاد بر شصت درصد امکان ساخت را دارند و زمین شماره پنج به علت قناسی در عمل کمتر از شصت درصد امکان ساخت را دارا می باشند.

آیا برای ساخت ملک توجه به اعلام نسبت ساخت از سوی شهرداری کافی است؟

به طور کل در زمان خرید فقط به نسبت ساختی که شهرداری اعلام می کند اکتفا نکنید چرا که باید مسئله قناس و هم باد بودن را باید در نظر بگیرید تا بتوانید درصد ساخت حقیقی زمین را محاسبه کنید. متاسفانه خیلی از افراد شاهد این مسئله بوده اند که فقط با درصد ساختی که شهرداری به طور رسمی اعلام کرده اقدام به خرید کرده اند ولی در آخر متوجه شده اند که ملک اصلا ارزش سرمایه گذاری ندارد.

منظور از درصد ساخت زمین چیست؟

منظور از درصد ساخت زمین چیست؟

با توجه به میزان تراکم می توان اساس میزان و تعداد ساختمان های احداث شده در فضای مشخص از شهر تراکم ساختمانی را که به صورت درصد گفته می شود را مشخص کرد. این تعداد ساختمان هایی که تراکم در آن ها حساب می شود به عنوان معیاری برای سنجش های شهرداری و تصمیم گیری های شهرداری در نظر گرفته می شود.

بر چه اساسی شهرداری مجوز ساخت را صادر می کند؟

شهرداری با توجه کردن به طرح های تفصیلی، شرایط و جمعیت که در آن سکونت دارند تراکم ساختمانی را در نظر می گیرد. در زمان انجام ساخت و ساز های در نقطه های گوناگون شهر مجوز هایی را صادر می کنند که طبق آن ها تعداد ساختمان ها و در نهایت اندازه جمعیتی که ساکن هستند در منطقه های مختلف کنترل می کند.

طبق تراکم ساختمانی مشخص شده از سمت شهرداری ها سازندگان مجاز به احداث ساختمان به همان متراژ بوده و در غیر از این حالت میزان اضافه شدن بنا تخلف ساختمانی به حساب می آید.

آیا همه از این معیار استفاده می کنند؟

همانطور که می دانید این معیار مهم است و باید استفاده کنند اما بعضی از افراد هم هستند که توجهی به آن ندارند.

چند درصد زمین قابل ساخت می باشد؟

به طور کل این مورد بستگی به این دارد که شهرداری به شما اجازه ساخت و ساز چند درصدی بنا را بدهد. شاید یک بنای صد متر زمین مربعی شهرداری مجوز هفتاد درصدی را بدهد. نور گیر ها بالای دوازده متر جز زیر بنا به حساب نمی آیند همینطور درز انقطاع همچنین جز زیر بنا نیست.

اگر زیر نا پنجاه درصد باشد مساحت طبقات مسکونی صد و پنجاه متر می تواند باشد. به طور مثال اگر دوازده و بیست و متر باشد. اکنون اگر شصت در صد به اضافه دو متر زمین یعنی از سمت شمال به اندازه شصت در صد به اضافه دو متر طول زمین می توانیم زمین را برای ساخت خصوصی سازی کنیم.

قانون 60 درصد ساخت چیست؟

قانون 60 درصد ساخت چیست؟

همانطور که در بخش های قبل هم توضیح دادیم قانون 60 درصد به معنای درصد ساختی است که شما اجازه دارید. اگر بخواهیم با مثال به شما بگوییم این گونه می شود که در یک قطعه زمین سیصد متر مربعی که تراکم ساختمانی صد و هشتاد درصد است می توان معادل صد و هشتاد درصد کل مساحت زمین به طوری که ضریب سطح اشغال برابر با شصت درصد باشد صد و هشتاد متر مربع از قطعه می تواند به وسیله بنای ساختمانی اشغال شود.

با توجه به تراکم ساختمانی مجاز در این قطعه می توان یک ساختمان سه طبقه ساخت. در رابطه با قانون شصت در صد سایت های بسیاری مطلب به اشتراک گذاشته اند که شما می توانید به هر کدام از آن ها نیز مراجعه کنید.

درصد ساخت زمین چگونه محاسبه می شود؟

درصد ساخت زمین چگونه محاسبه می شود؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چگونه می توان درصد ساخت زمین را محاسبه کرد که در این بخش به طور کامل به شما شرح می دهیم. اول از همه باید متراژ زمین را محاسبه کنیم و بعد از آن شصت درصد متراژ به اضافه دو میزان ساخت را به شما می دهد.

به طور کل اگر زمینی با ابعاد دوازده در بیست و پنج متر داشته باشیم و مساحت آن سیصد متر باشد باید سیصد در شش دهم ضرب شود و عدد حاصل که صد و هشتاد می شود قابل ساخت است. جالب است بدانید این مساحت با راه پله و آسانسور و داکت و بالکن می باشد.

حداقل درصد ساخت زمین چقدر است؟

هر زمینی برای ساخت متراژ مشخصی دارد و این بسته به قانون شصت درصد و یا هفتاد درصد است. مثلا حداقل متراژ برای ساخت در اصفهان برای یک واحد مسکونی شصت متر مربع برای واحد خدمات دفتری پنجاه متر و برای یک واحد تجاری هجده متر مربع می باشد.

در رشت متراژ بدین صورت است که در مناطق ویلایی و ساحلی برای جلوگیری از لطمه زدن به زیبایی ها و آن منطقه حداقل صد متر مربع است و اجازه ساخت برای متراژ ها کم از صد متر مربع داده نمی شود.

حداکثر درصد ساخت زمین چقدر می باشد؟

حداکثر درصد ساخت زمین چقدر می باشد؟

همانطور که در بخش های قبل هم گفتیم درصد ساخت زمین چه به صورت حداقل و چه به صورت حداکثر به متراژ زمین و همینطور قانون شصت درصد و یا هفتاد درصد بستگی دارد. به اندازه درصد از همه ملک که مرجع صدور پروانه مجوز ساخت را می دهد درصد ساخت زمین می گویند.

پس از کسب مجوز شهرداری چه مقدار از زمین را می توان ساخت؟

به عنوان مثال اگر صد متر زمین داشه باشید و شهرداری به شما اجازه دهد تا همه زمین را زیر بنا کنید در حقیقت به شما مجوز صد داده می شود. به همین ترتیب اگر شما مجوز شصت درصد بنا را داشته باشید فقط می توانید شصت متر مربع از زمین را بسازید.

در حالت نخست سطح اشغال یک و حالت دوم ضریب سطح اشغال شش دهم می شود. عوامل مختلفی در درصد ساخت زمین تاثیر دارند که درصد به تفصیلی شهر بستگی دارد.

درصد ایجاد بنا در زمین روستایی چقدر است؟

درصد ایجاد بنا در زمین روستایی چقدر است؟

زمین های روستایی به بیشتر از دیگر زمین ها ساختش مهم است چرا که این زمین ها هم زراعی هستند و هم نباید به گونه ای باشد که زیبایی روستا آسیبی وارد کند. در این زمین ها معمولا صد را می توان ساخت اما باید تمام نکته ها را رعایت کرد.

چه مقدار از زمین کشاورزی قابل ساخت می باشد؟

امکان ساختن ملک در زمین های کشاورزی و آگاهی داشتن از حد و حدود مجاز ساخت یکی از سوال هایی است که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. ساختن در زمین های کشاورزی ممکن است اما باید شرط های بسیاری را رعایت کرد نیازمند کارشناسی و طی کردن مراحل اداری است. برای ساخت در این زمین ها باید قوانین زیادی را رعایت کرد ولی جالب است که تا صد درصد را می توان ساخت.

سوالات متداول

درصد ساخت زمین تا چه میزان برای افراد مهم است؟

درصد ساخت زمین برای همه گان مهم است و باید طبق آن ساخت و ساز انجام دهند.

حداکثر درصد ساخت زمین کشاورزی چه قدر است؟

تا صددرصد ساخت زمین کشاورزی مجاز است اما ملزم به رعایت کردن قوانین خاص است.

برای اطلاع از درصد ساخت زمین به چه منبع موثقی می توان رجوع کرد؟

در رابطه با درصد ساخت زمین در این مقاله اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار دادیم.

چه زمانی باید به درصد ساخت زمین توجه داشت؟

در زمان خرید باید به درصد ساخت زمین توجه کرد.

4.7/5 - (145 امتیاز)

حوریه غلامی

مدت 7 سال است که به صورت تخصصی تولید محتوا املاک انجام می دهم و در حال حاضر در بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و سایت مشهد املاک فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا