اطلاعات کاربردی

مراحل گرفتن سند المثنی ملک به همراه مدت زمان و هزینه های موجود

شاید تا به حال این اتفاق برای شما افتاده باشد که سند ملکی که دارید را گم کرده و باعث نگرانی یا استرس شما شود. این اتفاق ممکن است شما را سردرگم کند و ندانید که برای حل این مشکل باید چه کاری را انجام دهید. در ادامه این مطلب علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره سند ملک المثنی به شما اطلاعات لازم را خواهیم داد تا در صورت بروز این مشکل نگرانی و استرس کمتری را تجربه کنید و بتوانید هر چه سریع تر این مشکل را حل کنید.

سند ملک المثنی چیست؟

سند ملک المثنی چیست؟

همان طور که گفتیم ممکن است به هر نحوی سند مالکیتی که در اختیار داریم از بین رود یا اینکه گم شود و فردی که این سند به نام او بوده است باید برای گرفتن المثنی سند مالکیت اقدام کند. هر چه زود تر این عمل انجام شود بهتر است. اسنادی که به صورت رسمی تنظیم شده باشند امکان داشتن المثنی را دارند. اسناد رسمی آن هایی هستند که در دفتر خانه توسط یکی از ماموران دولت که در این اماکن کار می کنند تنظیم شده باشد.

این اسناد در سازمان ثبت اسناد ملی ثبت می شوند و امکان تنظیم دوباره آن ها فراهم می شود. اما سایر اسناد به این صورت نیستند. البته باید این مورد را نیز بیان کرد که برای تمام اسناد رسمی همیشه المثنی صادر نمی شود. در واقع شرایطی برای این کار وجود دارد که در صورت گم شدن سند مالکیت و به سرقت رفتن آن از بین رفتن تمام سند مالکیت نه فقط جزیی از آن و اینکه مالک باید تمام سعی خود را برای پیدا کردن سند بکند و اگر پیدا نشد نسبت به گرفتن المثنای آن اقدام کند.

مراحل دریافت سند ملک المثنی چگونه است؟

برای گرفتن سند مالکیت انجام برخی از مراحل ضروری است و کسانی که می خواهند این نوع سند ملکی را بعد از مفقودی یا دزدیده شدن بگیرند باید این مراحل را انجام داده تا بتوانند به راحتی سند خود را دوباره داشته باشند. مراحل این کار سخت نیست اما اگر آن ها را به ترتیب و با اطلاعات کافی انجام دهید می توانید به راحتی آن ها را پیش برده و سند را در دست داشته باشید. در مرحله اول شما باید از حسابداری اداره ثبت دو برگه استشهادیه را دریافت کنید. در مرحله دوم این فرم های استشهادیه باید تکمیل شوند.

بعد از اینکه این فرم ها تکمیل شد باید توسط یک مرجع رسمی صحت آن ها تایید شود به همین دلیل باید به یک دفتر اسناد رسمی رفت تا گواهی امضای استشهادیه تایید شود. سپس باید به اداره ثبت مراجعه کرد و درخواست و استشهادیه را به آن ها ارائه کرد و هزینه انتشار آگهی را نیز پرداخت کرد. بعد از اینکه این مراحل طی شد باید به یک دفتر املاک مراجعه کنیم و موضوع را ثبت کنیم. بعد از اینکه هزینه های سند را پرداخت کردیم ظرف مدت یک هفته بعد از انتشار آگهی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار نیز باید آن را چاپ کرد و سپس اگر تا زمان تمام شدن آگهی کسی به آن اعتراض نکرد سند المثنی صادر می شود. کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند راهنمایی های لازم را برای شما داشته باشند.

هزینه صدور سند ملک المثنی چقدر است؟

هزینه صدور سند ملک المثنی چقدر است؟

همان طور که در قسمت مراحل دریافت سند المثنی مشاهده کردید بعضی از مراحل شامل هزینه هایی می شود که حتما باید پرداخت شوند. مهم ترین هزینه ای که باید برای این کار پرداخت کنید مربوط به انتشار آگهی می شود. این آگهی دو نوبت باید در روزنامه رسمی و روزنامه های کثیر الانتشار چاپ شود. نرخ انتشار آگهی در روزنامه های رسمی تقریبا ثابت است اما نرخ انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار ممکن است بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال در روزنامه هایی که معروف تر هستند و خوانندگان بیشتری دارند آگهی گران تر چاپ می شود. هم چنین به تعداد کلمات آگهی نیز مربوط است. ممکن است در دفتر اسناد رسمی و مشاوره املاک هم مجبور به پرداخت هزینه باشید. مشاور املاک مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند به شما کمک کنند و هزینه های لازم را اعلام کنند.

مدت زمان دریافت این سند چقدر است؟

تقریبا یک الی دو هفته زمان می برد تا شما فرم استشهادیه را پر کرده و آن را تحویل دفتر اسناد رسمی دهید تا گواهی امضا را انجام دهید. سپس باید آگهی را چاپ کنید. آگهی چاپ شده باید به اندازه ۱۰ روز در روزنامه باشد و سپس اگر اعتراضی به آن نشد سند برای شما ارسال می شود. این پروسه تقریبا یک ماه زمان می برد. مشاوران مشهد املاک در این زمینه می توانند کمک زیادی به شما بکنند و زمان لازم را به صورت دقیق به شما اعلام کنند.

این سند چه زمانی صادر می شود؟

این سند چه زمانی صادر می شود؟

همان طور که در بالا بیان کردیم این سند زمانی صادر می شود که هیچ اعتراضی نسبت به آن از طریق آگهی که در روزنامه صادر شده است نشود و همین طور همه کسانی که برای شهادت باید فرم استشهادیه را پر کنند نیز باید آن را امضا کرده و این امضا ها نیز باید معتبر باشند. بعد از اینکه تمام این مراحل انجام شد تصمیم گرفته می شود تا سند برای فرد متقاضی صادر شده و به او تحویل داده شود. هر گونه مشکلی که در این زمینه پیش آید باعث می شود تا روند این کار به تاخیر بیافتد.

برای دریافت این سند به چه مدارکی نیاز است؟

برای اینکه بتوانید سند را دریافت کنید نیاز به ارائه مدارکی دارید که نشان دهد این سند مفقود شده یا از بین رفته متعلق به شما است و باید اطلاعات این مدارک نیز در روزنامه چاپ شوند. به غیر از مدارک شناسایی که به خود شما مربوط است، اگر سند مشاع است یا وقفی باید مدارک افراد دیگری که به سند ارتباط دارند را نیز ارائه دهید. سپس مدارک را به همراه استشهادیه باید به دفتر ثبت اسناد تحویل دهید. بعد از اینکه مدارک تحویل داده شد اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی صاحب یا صاحبان سند آدرس محلی که ملک در آن قرار دارد و شمار پلاک ثبت شده آن توضیحاتی که نشان می دهد سند چرا مفقود شده است و معاملاتی که با این سند انجام شده و به ثبت رسیده اند نیز بیان می شوند.

سند ملک المثنی چقدر اعتبار دارد؟

سند ملک المثنی چقدر اعتبار دارد؟

سند ملک المثنی مانند سند مفقود شده است و به اندازه آن اعتبار دارد با این تفاوت که روی آن قید شده است که این سند المثنی است اما تمام مندرجات آن و میزان اعتباری که دارد کاملا مانند سند مفقود شده است. برای درک این موضوع بهتر است به شناسنامه های المثنی توجه کنید. حتما تا با حال این نوع شناسنامه را دیده اید. در واقع هیچ اطلاعاتی در آن تغییر نمی کند به جز اینکه ذکر شده که المثنی است. کارشناسان و مشاوران مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند به شما بسیار کمک کنند.

ابطال سند مالکیت المثنی چگونه صورت می گیرد؟

ممکن است در زمانی که سند مالکیت المثنی را در اختیار دارید و آن را دریافت کرده اید سند اصلی شما پیدا شود. در این صورت باید به اداره ثبت اعلام کنید که سند المثنی را برای شما ابطال کند. اگر تا پیدا شدن سند اصلی با سند المثنی معامله ای انجام نداده باشید می توان آن را ابطال کرد. اگر در زمان پیدا شدن سند اصلی با سند المثنی معامله انجام شده باشد نمی توان سند المثنی را باطل کرد و سند اصلی از رده خارج می شود. زمانی که سندی ابطال شود تمامی اختیارات از آن گرفته می شود و فقط در پرونده ها به صورت بایگانی نگهداری خواهد شد.

فرم درخواست سند ملکی المثنی چگونه است؟

برای اینکه به اداره ثبت اعلام کنید که سند مفقود شده دارید یا اینکه سند شما دزدیده شده است، نیاز به یک فرم دارید تا این اطلاعات را در آن بنویسید. نمونه این فرم در سایت های معتبر اینترنتی موجود است. شما می توانید آن را تایپ کرده و سپس پرینت گرفته و به اداره ثبت تحویل دهید. به این نکته دقت کنید که استشهاد نامه باید ضمیمه این فرم شود. پس باید آن را نیز از قبل تهیه کنید و به همراه اطلاعاتی که در این فرم هستند آن را ارائه دهید. مشاوران مشهد املاک نیز می توانند در این زمینه بسیار به شما کمک کنند.

قوانین و تبصره های دریافت سند ملک المثنی کدامند؟

قوانین و تبصره های دریافت سند ملک المثنی کدامند؟

قوانین و تبصره هایی وجود دارند که باید برای گرفتن سند مالکیت المثنی انجام شوند. اداره ثبت باید در زمان صدور سند المثنی مراتب آن را به دفاتر حوزه اعلام کند تا در تنظیم معاملات بعدی جریان ثبتی ملک استعلام شود. البته اگر دفاتر رایانه داشته باشد این عمل مهم نیست اما باید در هنگام انجام معامله با سند مالکیت المثنی جریان ثبتی استعلام شود و در صورت اینکه مشکلی وجود نداشته باشد سند ثبت شود. برای اطلاع دقیق از قوانین و تبصره ها می توانید با کارشناسان مشهد املاک تماس بگیرید.

سوالات متداول

در چه مواردی سند ملک المثنی صادر می گردد؟

همان طور که در متن توضیح دادیم زمانی که سند مفقود شده باشد از بین رفته باشد یا اینکه دزدیده شده باشد می توان یک سند المثنی دریافت کرد.

چرا باید هرچه سریع تر نسبت به ابطال سند و گرفتن سند ملک المثنی اقدام کرد؟

ممکن است سند دزدیده شده باشد و نزد کسی باشد که بخواهد از آن سو استفاده کند به همین دلیل باید سریع اقدام کرد. کارشناسان مشهد املاک در این زمینه نیز می توانند راهنمایی لازم را انجام دهند تا سریع تر به سند برسید.

آیا می توان با سند ملک المثنی معامله انجام داد؟

این سند با نوع قبلی خود تفاوت ندارد و می توان با آن نیز معامله انجام داد.

4.2/5 - (22 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا