اطلاعات کاربردی

رکود مسکن چیست؟ | بررسی دلایل رکود بازار مسکن در ایران

رکود در بازار به زمانی گفته می شود که فعالیت های اقتصادی برای مدتی کوتاه یا طولانی متوقف می شود و یا اینکه به اندازه عرضه شده است که تقاضا وجود ندارد.

در زمینه‌ های صنعت ساختمان سازی و اشتغال زایی اتفاق می ‌افتد اما این پدیده اجتناب ناپذیر است و ممکن است در تمام زمان ها برای هر کشور یا حتی برای دنیا اتفاق بیوفتد. در این مقاله می‌خواهیم تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره رکود مسکن صحبت کنیم و بیشتر درباره آن بدانیم پس با مشهد املاک همراه باشید. 

منظور از رکود مسکن یعنی چه؟

منظور از رکود مسکن یعنی چه؟

همان طور که در بالا بیان کردیم رکود به زمانی گفته می شود که یک بازار فعالیت خود را کند کرده یا متوقف می کند. این بدین دلیل است که بازار و شرایط اقتصادی در آن بازار یا در آن کشور یا در آن منطقه مناسب نیست و به علت فضای متشنجی که به وجود می آید بازار نیز متوقف می شود. گاهی ممکن است این رکود برای مسکن نیز اتفاق بیفتد و دقیقا به همین شکل بازار مسکن نیز مورد هجوم اوضاع بد اقتصادی قرار بگیرد. بدین صورت که ممکن است قیمت مسکن بسیار بالا رفته و از قدرت توان خرید مردم خارج شود.

به همین دلیل کسی نمی‌ تواند خانه را بخرد یا حتی آن را رهن یا اجاره کند و به همین دلیل در بازار مسکن رکود اتفاق می‌ افتد. همین طور فروشندگان نیز نمی‌ توانند ساختمان های خود را بفروشند. رکود در بازار مسکن یکی از مهم ترین عواملی است که می‌ تواند بر اوضاع اقتصادی یک کشور تاثیر بگذارد و به همین دلیل باید سریعا درباره آن تصمیم گرفته شود و بازار از رکود خارج شده و به روند خود ادامه دهد.

سنگین ترین رکود مسکن در کدام مناطق ایران است؟

سنگین ترین رکود مسکن در سال ۱۴۰۰ برای تابستان آن رخ داده است. علت این رکود در ۵ سال اخیر برای بازار مسکن بی‌ سابقه بوده است است و معمولا به مناطقی از ایران آسیب می رساند که قیمت املاک در منطقه بسیار بالاتر از مناطق دیگر باشد. به عنوان مثال بازار مسکن در شمال تهران و در مناطق ۱۵، ۵ و ۳ بسیار رکود داشته است.

این بدان معناست که قیمت خانه ها به حدی بالا رفته بود که افراد و حتی ثروتمندان نیز توان خرید یک خانه را نداشتند. ساخت و ساز مسکن مانند ساخت و ساز در مشهد در این سال ها یعنی در سال ‌های قبل از ۱۴۰۰ بسیار کاهش یافته بود. اما در سال ۱۳۹۹ رونق گرفت که دوباره در سال ۱۴۰۰ رکود آغاز شد و ساخت و ساز به پایین ترین حد خود رسید این اتفاق نیز باعث توقف بازار مسکن می شود. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید با مشاور املاک مشهد املاک صحبت کرده و از آن ها اطلاعات بگیرید.

چگونه می توان از رکود مسکن خارج شد؟

چگونه می توان از رکود مسکن خارج شد؟

برای اینکه بتوانیم بازار مسکن را از رکود خارج کنیم کار های زیادی را می‌ توانیم انجام دهیم که این کار ها به این صورت است که باید اول سهم زمین را از قیمت تمام شده مسکن کمتر در نظر بگیریم. معمولا قسمت بیشتری از قیمت یک خانه را سهم زمین تشکیل می دهد. اگر قیمت این سر کمتر باشد قیمت خانه تمام شده نیز کمتر می‌ شود. هم چنین می‌توان تصحیلات قرض الحسنه به هزینه‌ های ساخت و ساز مسکن تخصیص داد.

بدین صورت که برای خانه هایی که می‌ خواهند ساخته شوند وام بانکی و یا سرمایه جدا از طرف دولت در نظر گرفته شود. همچنین برای دهک هایی که درآمد کمتری دارند نیز باید منابع یارانه‌ ای تخصیص داده شود. اگر سوداگری را در بازار ساخت و ساز از بین ببریم می توانیم بازار مسکن را از رکود خارج کنیم بدین صورت که خرید و فروش نباید صرفا فقط برای جهت کسب سود باشد بلکه باید برای رونق بازار مسکن انجام شود. 

چه عواملی باعث رکود مسکن می شوند؟

یکی از عوامل مهمی که باعث می‌شود در بازار ساخت و ساز مسکن رکود اقتصادی اتفاق بیفتد قیمت بالای خانه ها و هزینه ساخت و ساز است. این اتفاق زمانی می‌ افتد که بسیاری از مسائل در بازار دست به دست هم می دهند تا قیمت ها بالا برود و به همین دلیل کسانی که می خواهند ساخت و ساز را انجام بدهند یا سرمایه انجام دادن آن را ندارند و یا اینکه خانه‌ ای که با قیمت بالای مصالح ساخته شده است را گرانتر از حد معمول می فروشند. همان طور که در بالا بیان کردیم علت این زمینه می‌ تواند با تخصیص یارانه به افراد این مشکل را برطرف کند. شما می توانید از کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه سوال کنید.

رکود بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

رکود بازار مسکن تا زمانی ادامه پیدا می کند که بازار به صورت کامل و درست از نظر اقتصادی سالم نباشد این بدان معناست که ما یک بازار داریم که این بازار نیاز به تنظیم دارد. اگر تنظیمات بازار صورت نگیرد و شرایط بد اقتصادی به همان صورتی که از اول بوده است ادامه پیدا کند رکود نیز پایان می یابد. پس باید زمانی رو بود از بین برود که بازار نیز به حالت اولیه خود برگشته باشد و معمولاً تاریخ دقیقی برای آن مشخص نیست شما می توانید از طریق کارشناسان مشهد املاک با شرایط رکود مسکن آشنا شوید..

شرایط بازار در دوره رکود چگونه است؟

شرایط بازار در دوره رکود چگونه است؟

همان طور که می دانید رکود از ثابت بودن و توقف کردن می آید. به عنوان مثال یک رودخانه را در نظر بگیرید که همیشه جریان دارد و در حال حرکت است حال اگر چیزی مانع آن شود یا مشکلی برای رودخانه ایجاد شود آب ثابت می‌ ماند و به اصطلاح راکد می‌ شود. بازار نیز به همین صورت است اگر بازار مسکن دچار رکود بشود ثابت مانده و حرکتی در آن ایجاد نمی شود یعنی خرید و فروش انجام نمی‌ شود و جریان بازار رو به جلو و پیشرفت حرکت نمی کند. پس اگر بازاری مانند بازار و مسکن که در تحولات یک کشور بسیار مهم است راکد شد باید هر چه سریعتر این مشکل برطرف شده و بازار حرکت کند برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مشهد املاک کمک بگیریم.

رکود تورمی یعنی چه؟

رکود تورمی به زمانی گفته می شود که در بازار به خاطر تورمی که وجود دارد اتفاق می ‌افتد. وقتی افزایش قیمت داشته باشیم و قیمت ها در زمان کوتاهی به مقدار بسیار زیاد بیشتر شوند در این صورت تورم اتفاق می‌ افتد این تورم باعث می شود که افراد قدرت خرید خود را از دست بدهند و نتواند پول لازم را برای خرید یک خانه داشته باشند. به همین دلیل در بازار رکود نیز اتفاق می ‌افتد برای اطلاعات بیشتر درباره رکود تورمی می توانید از طریق کارشناسان مشهد املاک اطلاعات بسیاری که از کنید.

آیا خرید خانه در این بازه زمانی مناسب است؟

در زمان رکود مسکن خرید خانه توصیه نمی شود زیرا به علت قیمت بالا رکود اتفاق افتاده است پس توصیه نمی شود تا کسی در این زمان خانه را خریداری کند زیرا ممکن است تا ماه بعد رکود از بین برود و بازار به سمت جلو حرکت کند و قیمت خانه کاهش پیدا کند پس کسی که در قیمت بالا خانه خرید است ممکن است ضرر کند. پس نباید در این زمان خانه خریداری شود برای اطلاعات بیشتر درباره خرید خانه در رکود مسکن می توانید با کارشناسان مشهد املاک در این زمینه صحبت کنید.

آیا فروش خانه در این بازه زمانی مناسب است؟

آیا فروش خانه در این بازه زمانی مناسب است؟

فروش خانه در این بازه زمانی اگر اتفاق می افتد می تواند سوده باشد. زیرا قیمت خانه در زمان رکود بالا است و فرد می تواند خانه را با قیمت بسیار زیاد بفروشد و اگر بتواند این کار را انجام دهد  سرمایه زیادی نصیب او می شود و باعث سود می شود. پس اگر فرد خانه خود را در زمان رکود به فروش است برای او بهتر است.

تفاوت رکود و تورم چیست؟

همان طور که در بالا گفتیم در رکود یک بازار اقتصادی به علت مشکلات اقتصادی که در آن بازار وجود دارد ثابت می ماند و پیشرفت در آن اتفاق نمی‌افتد و خرید و فروش نیز انجام می‌شود. در تورم قیمت ها بالا می رود و به این دلیل افراد نمی توانند خرید و فروش انجام دهد در واقع تورم قیمت ها به سرعت بالا رفته و افراد دچار مشکلات فراوان می شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت بین رکود و تورم می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید.

آیا سرمایه گذاری در این تایم فریم کار خوبی است؟

آیا سرمایه گذاری در این تایم فریم کار خوبی است؟

زمان رکود مسکن سرمایه گذاری کار درستی نیست. زیرا برای سرمایه گذاری باید یک خانه را بخریم و قیمت املاک در این زمان بسیار بالا است و به همین دلیل سرمایه گذاری در زمان رکود توصیه نمی شود و افراد نمی توانند این کار را در آن زمان انجام دهند. بهتر است صبر کنیم تا به او تمام شود و بعد از آن سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری بر روی خانه در مشهد را انجام دهیم.

سوالات متداول

بازار مسکن چه زمانی از رکود خارج می شود؟

خروج بازار مسکن از رکود زمانی اتفاق می افتد که دولت به آن کمک کند و یارانه هایی را تخصیص دهد که باعث شود رکود از بین برود و حرکت در بازار اتفاق بیوفتد.

آیا مسائل سیاسی باعث رکود تورمی در بازار مسکن می شود؟

مسائل سیاسی رکود تورمی را بسیار بالا می برد. زیرا به عنوان مثال تحریم ها می تواند قیمت ها را بالا ببرد و رکود ایجاد کند.

دلیل اصلی رکود بازار مسکن چیست؟

دلیل اصلی رکود بازار مسکن قیمت بالای مصالح و هزینه های ساخت و ساز است.

چرا در زمان رکود نباید خانه بخریم؟

چون معمولا در این زمان همان طور که در متن گفتیم قیمت خانه ها بالا است و باعث ضرر برای ما می شود.

3.5/5 - (4 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا