اطلاعات کاربردیمشاورین املاک

مجموعه قوانین املاک و اراضی | آموزش مسائل حقوقی املاک

در دنیای امروزی برای این که تمامی کار ها بر روی روال و روند درستی پیش رود، باید برای تمامی آن ها قوانین تعبیه شود تا بتواند با توجه به آن قوانین به بهترین شکل ممکن کار های خود را در زمینه های مختلف انجام دهیم. یکی از انواع این قوانین مربوط به املاک می باشد. در این مقاله تیم مجرب مشهد املاک برای شما تمامی قوانین املاک را گرد هم آورنده اند تا بتوانید با استفاده از آن ها به بهترین شکل ممکن روند کاری خود را در این زمینه پیش ببرید. با ما همراه باشید.

  • بررسی و اطلاع از این قوانین لازمه خرید خانه در مشهد می باشد. پس توجه ویژه ای به آن ها داشته باشید.
مهم ترین قوانین املاک کدامند؟

مهم ترین قوانین املاک کدامند؟

همان طور که اشاره شد، امروزه در تمامی موارد ما شاهد انواع قوانین هستیم. در زمینه املاک نیز ما مواردی شامل قوانین و مقررات خرید و فروش ملک و آپارتمان و پیش خرید را مشاهده می کنیم. حال از بین این قوانین معمولا مواردی هستند که به عنوان مهم ترین شناخته می شوند و افرادی که در این زمینه به فعالیت می پردازند باید حتما از آن ها مطلع باشند وگرنه نمی توانند به خوبی در حیطه کاری خود به فعالیت بپردازند.

اگر بخواهیم به مهم ترین ها در این زمینه اشاره کنیم، ابتدا باید به موضوع تنظیم قرار داد نگاهی بی اندازیم. به هنگام تنظیم قرار داد، ارائه مدارک و احراز هویت ضروری است. این موضوع به این دلیل انجام می شود تا تمامی افراد از صلاحیت معالمه مطلع باشند. البته ناگفته نماند که این موضوع هم برای تنظیم قرار داد برای خرید خانه و هم برای تنظیم قرار داد برای خرید موسسات و یا کارخانه ها می باشد. به طور کلی این که اسناد با افرادی که آن را ارائه داده اند به یک شکل باشد، بسیار حائز اهمیت است.

مورد بعدی در زمینه قوانین املاک، الزام به انجام تمامی تعهداتی است که در حین انجام کار قید شده است. به عنوان مثال، اگر فردی سخنی را در دفتر املاک ارائه می کند و یا سخن به صورت مکتوب ارائه می شود، نباید و بهتر بتوان گفت، نمی تواند این سخن را عملی نکند و باید حتما به تعهدی که داده است عمل کند. پس این دو مورد می توان گفت به نوعی پایه و اساس اصلی قوانین املاک می باشند.

منظور از داوری یا حکمیت در قرارداد املاک چیست؟

در تمامی شغل ها اصطلاحات بسیاری وجود دارد. این اصطلاحات معمولا بین افرادی که در این زمینه به فعالیت بسیار می پردازند کاملا موضوعی رایج است اما اگر فردی بخواهد در این زمینه به فعالیت بپردازد، ممکن است هیچ کدام از آن ها برای او جالب و قابل فهم نباشد. یکی از این اصلاحات، داوری یا حکمیت در قوانین حقوقی املاک می باشد. حال منظور از این موضوع چیست؟

همان طور که از نام این موضوع پیداست، به دلیل این که امروزه قرار داد های بسیاری در زمینه املاک انجام می شود و این قرار داد ها باید حتما در یک چارچوبی باشد که افراد بتوانند به درستی انتخاب خود را انجام دهند، در این بین فردی که معمولا فرد بنگاه دار می باشد به عنوان داور قرار می گیرد. داوری دارای نکات بسیاری است که افراد باید آن را انجام دهند. به این صورت که اگر یکی از این موارد اجرا نشود، مشکلات بسیاری به وجود می آید.

در زمینه داوری یا حکمیت مواردی هم چون قبولی داور در زمان داوری، ارائه امضا و مدارک، مدت زمان داوری و مکان داوری بسیار مهم است که باید مد نظر قرار بگیرد.

 اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟

اسقاط کافه خیارات یعنی چه؟

اسقاط کافه خیارات دیگر اصطلاحی است که در مجموعه قوانین املاک دیده می شود و به تازگی نیز کلاهبرداری های بسیاری در این زمینه با این قانون انجام می شود که باید حتما این موضوع را مد نظر داشت تا بتوانیم به نحو احسنت از آن استفاده کنیم. اگر برای شما نیز فهم این اصطلاح سخت می باشد، در این قسمت گروه مشهد املاک به صورت کاملا اختصاصی و به زبان کاملا ساده این موضوع را برای شما ارائه می دهند.

فرض کنید معامله ای را در حال انجام دادن هستید که قیمتی به عنوان مثال 20 میلیون تومان دارد. از زمانی که این معامله شکل بگیرد تا زمانی که تمامی امضا ها انجام شود، حداقل چندین ماه طول می کشد. حال زمان امضا معامله رسیده است و فروشنده اشاره می کند که قیمت نهایی افزایش یافته است. در این بین اگر شما اقساط کافه خیارات را در ابتدا امضا کرده باشید، به هیچ وجه اجزا لغو قرار داد را ندارید و باید با روند جدید آن را پیش ببرید. به همین دلیل است که افراد از این طریق کلاهبرداری های بسیاری را انجام می دهند.

در هنگام معامله یک ملک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید یک ملک یکی از حساس ترین کار هایی است که هر فرد ممکن است در طول زندگی خود انجام دهد. حساسیت بالای این کار باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال یک لیست باشند تا به هنگام خرید یک ملک با توجه به آن لیست بهترین کار را انجام دهند. ما این جا در مشهد املاک کار رای برای شما مانند آب خوردن کرده ایم. تنها این شش نکته را حین خرید ملک مورد توجه قرار دهید تا بهترین ملک را برای خود خریداری کنید.

اولین قدم شما، شناسایی کامل فروشنده می باشد. به این صورت که شما باید از تمامی جوانب فروشنده را بسنجید. افراد سودجو به راحتی در لباس یک فرد خوب و پخته وارد عمل می شوند. وظیفه شما است که بدانید فروشنده شما چه فردی است و آیا می توان به او اعتماد کرد یا خیر. مورد بعدی که یکی از مهم ترین و حیاتی ترین موارد است، بررسی سند ملک است. این موضوع آنقدر مهم است که افراد برخی مواقع هفته ها روی آن وقت می گذارند تا بدانند که آیا سند معتبر می باشد یا خیر.

پس از این موضوع، نیازمند است که حتما مشخصاتی که در ملک وجود دارد با مشخصاتی که در سند ثبت شده است مطابقت داشته باشد. موضوع بعدی این است که شما دقت داشته باشید، ملک بدهی نداشته باشد. بسیاری از افراد ملک را با بدهی به فرد فروخته و سپس دسترسی خود را به فرد قطع می کنند تا شخص خریدار تمامی بدهی ها را پرداخت کند، پس مراقب افراد سودجو در این زمینه باشید.

مورد بعدی نیز این است که شما نباید به هیچ عنوان در ابتدا تمامی مبلغ را پرداخت کنید، حتی اگر فرد اصرار دارد. این کار باعث می شود زمینه برای انجام کلاهبرداری بسیار افزایش یابد. مورد بعدی اما که به عنوان آخرین مورد می باشد، ایجاد فضایی برای لغو قرار داد می باشد. با در نظر گرفتن این شش مورد، خرید ملکی بسیار راحت را تجربه کنید.

کتاب قوانین املاک

یکی از نکات مثبتی که در زمینه قوانین املاک وجود دارد این است که به دلیل این که افراد از این موضوع گمراه نشوند و یا منبع های بسیار زیادی در پیش روی آن ها نباشد که ندانند کدام یک حقیقت را می گویند، تمامی قوانین در قالب یک کتاب ارائه شده است که شما می توانید با استفاده از این کتاب به راحتی از تمامی این قوانین مطلع شوید.

به راحتی می توانید با کمک گرفتن از مشاوران ارشد سایت مشهد املاک نحوه دانلود کتاب قوانین املاک را مطلع شوید و توصیه می شود که حتما قبل از انجام یک معالمه این کتاب را مطالعه کنید.

قوانین فسخ معامله ملک به چه صورت است؟

قوانین فسخ معامله ملک به چه صورت است؟

یکی از مواردی که شما باید در قوانین املاک حتما به آن توجه کنید و همان طور که اشاره کردیم از بروز کافه خیارات در آن جلوگیری کنید، فسخ یک معامله می باشد. زمانی که بتوانید امکان فسخ معالمه را به خود و طرف مقابل بدهید، در واقع یک معالمه کاملا مسالمت آمیز را ارائه می دهید که هر دو طرف در آن رضایت دارند.

در این زمینه، سه نکته وجود دارد که به عنوان مهم ترین قوانین از آن ها یاد می شود. اولین نکته این است که قانون می گوید فسخ باید کاملا با اراده فرد و بدون هیچ گونه اصرار انجام شود. مورد بعدی این است که فسخ باید بدون فشار از سوی هر طرف باشد. اگر فردی با اکراه این کار را انجام دهد، حتی اگر فسخ نیز انجام شود اما آن اثر قانونی ندارد. در آخر نیز فسخ باید توسط یک فرد به نام اهلیت انجام شود. یعنی به تمامی لحاظ مانند سن به اندازه سن قانونی باشد و بتواند به تنهایی تصمیم بگیرد.

مسئولیت بنگاه املاک در معاملات چیست؟

مسئولیت بنگاه املاک در معاملات چیست؟

یکی از مهم ترین افراد در زمینه معاملات، نگاه های املاک می باشند که نظر آن ها بسیار مهم و ضروری است. آن ها دارای انواع مسئولیت هایی هستند که باید در حین معامله آن را انجام دهند. همان طور که از ابتدا تیم مجرب مشهد املاک برای شما قوانینی را ارائه داد، حال قصد دارد برای شما مسئولیت یک بنگاه املاک در معاملات را ارائه دهد.

یک بنگاه املاک مسئولیت دارد، با توجه به خواسته فرد ملکی را به او ارائه دهد. مورد بعدی این است که بنگاه باید بی طرف باید و وظیفه خودش را انجام دهد. یعنی نباید به خاطر فروش رفتن ملک که طرفی از آن به نفع یکی از افراد می باشد تلاش کند. مورد بعدی که آخرین و مهم ترین است، این است که بنگاه باید مبلغ درستی را به عنوان کمسیون دریافت کند.

قانون بیعانه املاک چگونه است؟

یکی از مهم ترین موارد به هنگام خرید یک ملک که افراد کمی از آن اطلاعات دارند قانون بیعانه املاک می باشد. قانون بیعانه برای زمانی است که فرد احتیاج به زمان بیشتر برای خرید ملک دارد. به این صورت است که فرد مبلغی را ارائه می دهد و به فرد می گوید که ملک را تا تاریخ مورد نظر نگهدارد و فرد موظف است که این کار را بکند. اما زمانی که تاریخ مورد نظر رسید و فرد هنوز برای معامله اقدامی نکرد، شما به عنوان فردی که ملک را برای او نگهداشتید، می توانید ملک را به فرد دیگری ارائه دهید و بیعانه نیز بازگردانده نمی شود و به عنوان مبلغی که فرد در این چند وقت خسارت دیده است گرفته می شود.

نقض هر کدام از قوانین املاک چه عواقبی در پی دارد؟

پیروی کردن از قوانین املاک بسیار مهم است. اگر یکی از قوانین حتی به چشم ساده از قوانین املاک نقض شود، عواقب بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر سند ملک مورد بررسی قرار نگیرد و شما خانه و یا هر ملکی را خریداری کنید، روزی می رسد که به راحتی بدون این که بتوانید چیزی را اثبات کنید، باید ملک را تحویل صاحب اصلی آن بدهید، با این که تا آن روز فکر می کردید که صاحب اصلی شما هستید!

تعهدات بنگاه املاک شامل چه مواردی است؟

تعهدات بنگاه املاک شامل چه مواردی است؟

بنگاه های املاک نیز برای این که بتوانند به خوبی در زمینه فروش یک ملک فعالیت کنند، باید تعهداتی را ارائه دهند و در زمینه این تعهدات عمل کنند. در ابتدا، اولین تهعد صداقت بنگاه املاک می باشد. مورد بعدی این است که بنگاه نمی تواند تعهدات افراد را اجرا کند و یا وجهی را در این بین برای یکی از افراد ارائه دهد، مگر این که خود شخص از او این کار را خواسته باشد. بنگاه املاک، مسئول تمامی کار هایی است که حین معامله برای افراد انجام می شود و نباید آن ها را رد کند. هر مشاور املاک که تعهدات خود را عمل نکند، بین شش تا دو سال زندان به همراه پرداخت جریمه نقدی می باشد. می توانید در این زمینه برای اطلاعات بیشتر از مشاورین حرفه ای تیم مشهد املاک به صورت آنلاین کمک بگیرید.

سوالات متداول در مورد مجموعه قوانین املاک

قوانین ملکی در معاملات را از چه طریق مشاهده کنیم؟

می توانید از سایت مشهد املاک کمک گرفته و یا اقدام به دانلود کتاب قوانین املاک بکنید.

اصطلاح اسقاط کافه خیارات چیست؟

اسقاط کافه خیارات یعنی فرد به هیچ عنوان اجازه فسخ قرار داد ندارد.

فسخ قرار داد چگونه باید انجام گیرد؟

با رضایت کامل و از سوی فردی باشد که به سن قانونی رسیده باشد.

آیا بنگاه املاک نیز دارای تعهدات می باشد؟

یکی از مهم ترین موارد، تعهدات بنگاه املاک است که باید در حین انجام معامله ارائه دهد.

5/5 - (3 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. اصطلاحات جالبی اشاره کردین ـ من تا به حال عبارت کافه خیارات تا به حال نشنیده بودم و چقدرم موضوع مهمی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا