اطلاعات کاربردی

چگونه کد رهگیری املاک بگیریم؟ راهنمای استعلام با کد ملی

زندگی امروزه ما از کد ها تشکیل شده اند که اطلاعاتی را در خود نگه می دارند. این کد ها می توانند شماره یا کد ملی، کد پاسپورت، شماره یا کد پایان خدمت و یا کد رهگیری در آخر یک ثبت نام یا انجام یک عمل مهم باشد. در این متن علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد قصد داریم درباره کد رهگیری املاک صحبت کنیم.

محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک

کد رهگیری املاک چیست؟

اگر تا به حال خرید و فروش ملک یا زمین و یا رهن و اجاره آن را انجام داده باشید و یا دیده باشید، برای این کار قولنامه یا قرار دادی بین طرفین نوشته می شود. این قولنامه یک یا چند برگه کاغذ است که طرفین به همراه مشاوره املاک آن را با هم امضا کرده و سپس دو نسخه از آن به خریدار و فروشنده داده می شود. حال اگر این کاغذ از بین برود چه؟ اگر در آتش سوزی بسوزد یا بخاطر سهل انگاری گم شود و یا اینکه روی آن تغییراتی ایجاد شود و جعل شود چه اتفاقی می افتد؟

معمولا این وقایع باعث می شود که به معامله ما آسیب جدی وارد شود و به نوعی سند را از دست بدهیم. برای جلوگیری از این کار کد رهگیری به وجود آمد. این کد بدین معنا است که یک سایت وجود دارد و اطلاعات قولنامه درون آن ثبت می شود. سپس سایت یه کد به طرفین و مشاور املاک می دهد که کد رهگیری نام دارد. درون این کد اطلاعات قولنامه ذخیره شده است. بدین صورت اگر مشکلی برای قولنامه کاغذی ایجاد شد دیگر نگرانی وجود ندارد. زیرا تمام اطلاعات درون آن کد وجود دارد.

نحوه استعلام کد رهگیری املاک چگونه است؟

برای اینکه بدانید کد رهگیری که گرفته اید درست است یا خیر باید به اینترنت مراجعه کنید. به این صورت که عبارت سامانه ثبت معاملات املاک کشور را در گوگل بنویسید و سایت مورد نظر را انتخاب کنید. در این سایت از قسمت خدمات استعلام کد رهگیری را بزنید. در صفحه جدیدی که باز می شود دو قسمت برای وارد کرده کد ملی افراد طرف قرارداد وجود دارد. کد های ملی را در این قسمت وارد کنید و در پایین کد رهگیری که در اختیار دارید را نیز بنویسید. یک کد امنیتی نیز در سایت است که آن هم باید وارد شود. اگر اطلاعات درست باشد، قرار دادی که بر اساس آن کد رهگیری نوشته شده باشد در صفحه نمایش داده می شود. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به گروه مشهد املاک به عنوان بهترین سایت مشاوره املاک مشهد مراجعه کنید و از آن ها کمک بگیرید.

آیا تمامی مشاورین املاک هنگام معاملات ملکی الزام به دریافت کد رهگیری می باشند؟

آیا تمامی مشاورین املاک هنگام معاملات ملکی الزام به دریافت کد رهگیری می باشند؟

برای اینکه معاملات به صورت صحیح انجام شوند و قولنامه که نوشته می شود از بین نرود و هم چنین دخل با تصرفی در قرارداد ایجاد نشود، تمامی مشاوران املاک طبق قانون جدید که ایجاد شده است موظف هستند که برای معاملات و قرارداد های خود کد رهگیری دریافت کنند. این کار باعث می شود که در کار مشاوران املاک نظم به وجود آید و طرفین قرار داد نیز در آینده هر موقع که به قرار داد خود احتیاج داشتند می توانند به نسخه الکترونیکی و معتبر آن دسترسی داشته باشند و با استعلام کد رهگیری قرار داد خود را مشاهده کنند.

آیا مشاورین املاک می بایست کد پیگیری اجاره نامه در اختیار طرفین معامه قرار دهند؟

مشاورین املاک برای قرارداد های اجاره نیز باید کد رهگیری دریافت کنند. هم چنین بعد از دریافت کد رهگیری باید آن را در اختیار طرفین قرار داد بگذارد. افرادی که خانه را اجاره می کنند و یا اجاره می دهند می توانند با این کد از وضعیت قرار داد خود آگاه شوند و میزان اجاره بهای خود را نیز بدانند.

نرم افزار دریافت کد رهگیری املاک

علاوه بر اینکه سامانه استعلام کد رهگیری و سامانه رهگیری املاک وجود دارد که می توانید از طریق آن با جستجو در اینترنت کد رهگیری را دریافت کنید، نرم افزار دریافت کد رهگیری نیز برای سهولت کار ساخته شده است. این نرم افزار یک واسطه بین شما و سایت است که در آن می توانید با وارد کردن کد رهگیری، قرار داد خود را مشاهده کرده و در صورت لزوم آن را در تلفن همراه خود ذخیره کنید. این نرم افزار را می توانید به راحتی روی گوشی خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. برای دانلود نرم افزار نیز می توانید به گوگل مراجعه کنید به این صورت که نام نرم افزار را در موتور جستجوی گوگل نوشته و در قسمت نتایج از سایت های معتبر لینک دانلود را دریافت کنید. می توانید با مشاوره با گروه مشهد املاک نیز از کار با این نرم افزار آگاه شوید.

کد رهگیری املاک بدون سند ممکن است؟

کد رهگیری املاک بدون سند ممکن است؟

معمولا برای اینکه بتوانید کد رهگیری دریافت کنید، خانه ای که در قرار داد معامله می شود باید سند داشته باشد، اگر سند ملک وجود نداشته باشد، قولنامه ای تلقی می شود. برای املاک قولنامه ای نیز می توان کد رهگیری صادر کرد. برای این کار باید تمام مدارک خود را به همراه مدارک مالکیت خانه به همراه تایید کد پستی به دفاتر مشاور املاک ببرید، مشاور املاک توسط این اطلاعات می تواند برای شما کد رهگیری صادر کند. مشاوران مشهد املاک نیز می توانند به شما در دریافت کد رهگیری املاک بدون سند کمک کنند، کافی است با آن ها در ارتباط باشید تا از اطلاعات آگاه باشید.

این کد چه کاربردی دارد؟

با اینکه ممکن است نوشتن یک قولنامه به صورت دستی راحت تر باشد اما نوشتن قرار داد در سامانه به دلیل اعتبار بالایی که دارد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این عمل بدین دلیل است که معامله های ملکی می توانند راحت تر پیگیری شوند. شما می توانید کد پیگیری را به مشاوران املاک دیگر و مراجع قضایی اعلام کنید و همین طور خرید خود را معتبر انجام دهید. بعد از اینکه کد رهگیری را دریافت کردید، می توانید آسوده خاطر باشید که نمی توان با خانه یا ملک شما معامله دیگری انجام داد و کلاهبرداری انجام شود.

پس نباید نگران باشید که ملک را به شخص دیگری بفروشند. در واقع شما آخرین نفر می شوید که خانه را خریداری کرده اید. هم چنین در صورتی که مبلغ خرید به موقغ توسط خریدار پرداخت نشود، فروشنده می تواند با استفاده از این کد به مراجع قضایی مراجعه کرده و شکایت کند. با داشتن کد رهگیری می توان حکم تخلیه خانه اجاره ای را نیز دریافت کرد.

قانون کد رهگیری املاک چیست؟

قانون کد رهگیری املاک چیست؟

قوانین کد رهگیری نیز بسیار اهمیت دارد که باید آن ها را رعایت کنید. رعایت این قوانین از طرف مشاوران املاک و طرفین قرار داد باعث اعتبار و قانونی بودن کد و قرار داد می شود. بدین منظور حتما قبل از اینکه کد رهگیری را دریافت کنید و مدارک خود را به مشاورین املاک تحویل دهید از طرف پست تاییدیه پستی خانه را دریافت کنید و کد پستی خود را بگیرید.

بسیاری از افراد ممکن است از کد پستی روی کارت ملی خود استفاده کنند که بابد بگوییم این روش ممکن است مشکل ایجاد کند و باید حتما از طریق اداره پست این کار انجام شود. باید به مشاور املاکی که کد را صادر می کند نیز توجه کنیم. این بنگاه ها باید از طرف اتحادیه مجوز داشته باشند و هولوگرام نیز داشته باشند. مشخصات نیز باید به دقت بررسی شود که اشتباه وارد نشود تا کد رهگیری دقیق ثبت شود. می توانید از مشاوران مشهد املاک نیز بخواهید تا قوانین دقیق تر را برای شما توضیح دهند.

آیا دریافت این کد هزینه دارد؟

برای دریافت کد پیگیری بر اساس قانون نباید هزینه ای دریافت شود. هزینه دریافت کد پیگیری بسیار ناچیز است و ممکن است مشاوران املاک در قبال آن بخواهند مبلغ کمیسیون را بیشتر کنند. اگر این مورد را مشاهده کردید می توانید از مشاوره املاک شکایت کنید. هم چنین بعضی از بنگاه داران بخاطر فرار از مالیات به طرفین قرار داد پیشنهاد می کنند تا کد رهگیری دریافت نکنند. زیرا وقتی کد رهگیری ثبت می شود، دولت می تواند به اطلاعات معامله دسترسی داشته باشد و بر اساس درآمدی که مشاور املاک از معامله به دست آورده است از وی مالیات بگیرد. اما شما نباید این موضوع را قبول کنید زیرا کد رهگیری یک مورد بسیار مهم و قانونی است و باید حتما آن را دریافت کنید.

این کد چند رقمی است؟

کد رهگیری که برای معاملات و قرار داد های ملکی از طریق سایت گرفته می شود، ۱۳ رقمی است. معمولا بیشتر کد های پیگیری و رهگیری ۱۳ رقمی هستند. اگر کدی که شما در اختیار دارید از این ارقام کمتر است، حتما موضوع را با یک شخص آگاه بیان کرده و موارد را پیگیری کنید. کارشناسان مشهد املاک در این زمینه آماده مشاوره با شما می باشند.

چرا دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن اهمیت دارد؟

چرا دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن اهمیت دارد؟

همان طور که بیان کردیم این کد کار را برای طرفین قرار داد راحت می کند و می تواند اطلاعات کافی را در اختیار آن ها قرار دهد. هم چنین برای دولت نیز اهمیت دارد. زیرا از اطلاعات مسکن با خبر می شود و می تواند مالیات را هم برای خریدار و هم برای مشاورین املاک تعیین کند.

سوالات متداول

هزینه دریافت کد رهگیری املاک سال 1400 چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه کد رهگیری در سال ۱۴۰۰ می توانید به اینترنت مراجعه کنید. هم چنین می توانید به گروه مشاور مشهد املاک نیز مراجعه کرده و از آن ها درباره هزینه جدید این کار سوال کنید.

استعلام کد رهگیری املاک با موبایل چگونه است؟

استعلام کد رهگیری املاک با پیامک نیز انجام می شود. در این روش باید کد رهگیری را به سامانه با پیامک ارسال کنید و سپس جواب را نیز به همین روش دریافت کنید.

استعلام کد رهگیری املاک با بارکد چگونه است؟

استعلام کد رهگیری به وسیله بارکد یا کیو آر کد نیز انجام می شود. به این صورت که بالای صفحه قرار داد چاپی یک کد وجود دارد که آن را با موبایل اسکن کرده و اطلاعات قرار داد را تماشا می کنید.

کد رهگیری شامل چه اطلاعاتی می شود؟

کد رهگیری همان طور که در متن گفتیم شامل اطلاعاتی از قرار داد، اطلاعات شناسایی طرفین قرار داد، اطلاعات مشاور املاک و تاریخ های مربوطه است.

3.7/5 - (6 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا