اطلاعات کاربردی

مالیات بر درآمد اجاره بر عهده کیست؟ | قانون مالیات بر درآمد اجاره در سال 1401

در این متن علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد می خواهیم درباره مالیات بر درآمد اجاره یکی از مهمترین انواع مالیات ها صحبت کنیم. پس تا آخر این مطلب با مشهد املاک همراه باشید.

یکی از منابع درآمد دولت مالیات است. هزینه ای که از شهروندان بابت زندگی شهری، استفاده از کالا ها، خرید خانه، خرید ماشین و غیره گرفته می شود. این هزینه برای دولت بسیار مهم است و اگر کسی آن را پرداخت نکند ممکن است جریمه سنگینی بشود.

منظور از مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

منظور از مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

همان طور که گفتیم مالیات یکی از منابع مالی است که دولت از طرف شهروندان دریافت می کند. این منبع درآمد به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود. یکی از زیر گروه های مالیات های مستقیم، مالیات بر درآمد است. یعنی اگر شما از چیزی درآمد زیادی کسب کنید باید مقداری از آن را به دولت بپردازید. مالیات بر درآمد خود نیز به زیر مجموعه هایی تقسیم می شود که می توان از آن مالیات بر در آمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی، مالیات بر درآمد حقوق و مالیات بر درآمد املاک و مستغلات است.

مالیات بر املاک نیز خود زیر گروه هایی دارد که یکی از آن ها مالیات بر درآمد اجاره است. کسی که ملک یا املاکی را اجاره می دهد درآمدی از آن کسب می کند پس باید مالیات آن را پرداخت کند. ملک یا خانه ای که مشمول مالیات می شود می تواند اداری، مسکونی یا تجاری باشد. مالیات این ملک بر اساس میزان اجاره بها تعیین می شود اما ربطی به نوع استفاده از ملک ندارد.

آیا بر درآمد حاصل از اجاره مالیات تعلق می گیرد؟

درآمد حاصل از اجاره ملک همان طور که گفتیم یکی از درآمد های مشمول مالیات است. گاهی این درآمد بسیار بالا است و شخص از چند ملک اجاره بهای بالایی را دریافت می کند، به همین دلیل باید حتما بهای این درآمد را پرداخت کند. البته این فرد حتما مالک خانه نیست.

شاید کسی یک ملک را اجاره کرده باشد و دوباره آن را به کسی دیگری نیز اجاره دهد. در این حالت این فرد نیز باید مالیات بر اجاره بدهد. در این باره می توانید با مشاور املاک های مشهد املاک تماس گرفته و اطلاعات دقیق را درباره این موضوع سوال کنید و راهنمایی شوید.

مالیات بر درآمد اجاره چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره باید چند مرحله رعایت شود. در مرحله اول، باید اجاره سالیانه حساب شود. هر چقدر اجاره در یک ماه دریافت می شود باید ضربدر ۱۲ شود. اگر مبلغی را مستاجر به صورت پول پیش به اجاره دهنده داده است باید ۱۸ درصد از آن نیز با اجاره جمع شود. در مرحله دوم باید عدد به دست آمده را در ۷۵ درصد ضرب کنیم. یعنی ۷۵ درصد از این مبلغ را باید به نسبت جدولی که مصوب شده است پرداخت کرد. جدول این نوع مالیات در اینترنت موجود می باشد که می توانید از سایت های معتبر در این زمینه آن را تماشا کنید. هم چنین اگر مشکلی در این زمینه پیدا کردید می توانید با تیم مشهد املاک تماس حاصل کرده و کمک بگیرید.

محاسبه انلاین مالیات بر درآمد اجاره

محاسبه آنلاین مالیات بر درآمد اجاره

یکی از راه هایی که بتوانیم مالیات بر درآمد اجاره را قبل از اینکه از مراکز مربوطه به صورت آماده دریافت کنیم. مصاحبه کردن آن به صورت آنلاین می باشد. این روش مزایای بسیار زیادی نسبت به محاسبه کردن آن به روش دستی دارد. حال چگونه می توان محاسبه آنلاین درآمد اجاره 1401 را انجام داد.

شما برای انجام این کار دو راه پیش روی خود دارید. روش اول استفاده از اپلیکیشن های مربوط به این موضوع می باشد. این اپلیکیشن ها به راحتی بر روی تلفن همراه شما نصب می شوند و محاسبه را انجام می دهند. راه دوم استفاده از سایت های اینترنتی است. که برای این کار باید عبارت محاسبه آنلاین مالیات بر درآمد اجاره را در اینترنت جستجو کرده و از طریق سایت های معتبر در این زمینه مالیات را محاسبه کنید.

روش پرداخت مالیات بر اجاره چگونه است؟

برای پرداخت مالیات بر اجاره باید به سایت مربوطه آن مراجعه کنیم. به این صورت که فرم های مربوط به مالیات را گرفته و آن ها را پر می کنیم. سپس به همراه شناسه مالیاتی به کافی نت ها مراجعه کرده و یا خودمان این کار را انجام می دهیم. فرم ها را وارد کرده، اطلاعات را کامل می کنیم و مبلغ را وارد می کنیم و پول را به حساب می ریزیم. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه باید به گروه مشاور مشهد املاک مراجعه کنیم. این تیم مجرب به ما در محاسبه یا پرداخت این موضوع کمک می کنند.

انواع مالیات بر اجاره کدامند؟

انواع مالیات بر اجاره را می توان از طریق سایت های معتبر در اینترنت به آن ها دسترسی داشت. به این صورت که باید انواع مالیات بر اجاره را جستجو‌ کرده و از طریق سایت های معتبر آن را مشاهده کرد. اما مالیات برای ملک به چند دسته تقسیم می شود. مانند مالیات بر نقل و انتقال، مالیات بر درآمد ساخت و ساز و مالیات بر املاکی که خالی هستند. تمام این موارد نیز به صورت حرفه ای توسط تیم مشهد املاک محاسبه می شود که می توانید به آن ها مراجعه کرده و از آن ها کمک بگیرید.

تفاوت مالیات اجاره اشخاص حقیقی و حقوقی

تفاوت مالیات اجاره اشخاص حقیقی و حقوقی

مالیات اجاره اشخاص حقوقی به یک شرکت بستگی دارد. یعنی یک شرکت یا سازمان اجاره یا اجاره هایی را دریافت می کند و به صورتی که گفتیم باید مالیات آن را پرداخت کند. مالیات اجاره اشخاص حقیقی به یک فرد بر می گردد. به این صورت که یک فرد نیز یک یا چند ملک را اجاره می دهد. پس این فرد باید مالیات بر اجاره را پرداخت کنند. گاهی مالیات اشخاص حقوقی خیلی بیشتر از اشخاص حقیقی می‌ شود زیرا املاک و مستغلاتی که اجاره می دهند ارزش آن ها خیلی بیشتر است.

آیا امکان معافیت برای این گونه مالیات ها وجود دارد؟

گاهی اوقات برای مالیات بر درآمد اجاره معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شود. این معافیت مالیاتی فقط بر املاک اجاره مسکونی تعلق می گیرد. قوانینی در این زمینه وجود دارد که می توانید آن را از طریق اینترنت پیدا کنید. هم چنین می توانید معافیت مالیات بر اجاره املاک را از طریق تیم مشهد املاک می توانید پیگیری کنید و از مشاوران حرفه ای آن در این زمینه سوال بپرسید.

مهلت پرداخت این مالیات ها چقدر است؟

مهلت پرداخت این مالیات ها چقدر است؟

میزان مالیات بر درآمد اجاره که باید پرداخت شود از طرف اداره‌ دارایی و امور مالیاتی به کسانی که ملکی اجاره دریافت می ‌کنند ابلاغ می‌ شود. بعد از اینکه ابلاغ انجام شد اشخاص باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند و سی روز وقت دارند تا مالیات خود را بپردازند. همان طور که گفتیم این مالیات از طریق سایت مربوط به اداره‌ دارایی دریافت می‌ شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و می‌توانید به تیم مجرب مشهد املاک مراجعه کرده و از آن‌ها درباره‌ زمان پرداخت مالیات سوال کنید.

آیا مالیات اجاره به مبلغ رهن هم تعلق می گیرد؟

همان طور که در بالا بیان کردیم زمانی که می ‌خواهیم مالیات بر درآمد اجاره را حساب کنیم باید پولی که مستاجر به عنوان رهن و یا پول پیش به اجاره دهنده داده است نیز با اجاره جمع شود و سپس مالیات آن حساب شود. پس مبلغ رهن هم در مالیات لحاظ می‌شود.

اگر یک خانه رهن کامل باشد یعنی اجاره دریافت نشود نیز بر آن مالیات تعلق می‌گیرد. در این صورت مبلغ رهن باید معادل سازی شود، یعنی بر اساس مبلغی که اجاره دهنده گرفته است حساب کند که در ماه چقدر اجاره می ‌شود. بدین صورت می ‌تواند مالیات رهن را نیز حساب کند البته تمام این محاسبات به صورت اینترنتی نیز انجام می‌ شوند.

جریمه عدم پرداخت مالیات بر درآمد اجاره چگونه است؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که اداره‌ امور مالیاتی یک زمان مشخص را به اجاره دهنده ‌ها می‌دهد تا در آن زمان مالیات را محاسبه کرده و به حساب واریز کنند. اگر اجاره دهنده این کار را دیر انجام دهد یا از پرداخت آن امتناع کند و یا این که تقلب در کار انجام دهد، مشمول جریمه مالیاتی می‌شود. در این حالت قوانینی وجود دارد که باید این قوانین رعایت شود. برای اطلاع از جریمه‌ عدم پرداخت مالیات بر اجاره می‌توان از تیم مشهد املاک کمک گرفت مشاوران و مجرب این تیم می‌توانند قوانین را به شما توضیح دهند.

آیا پرداخت این مالیات بر عهده مستاجر است؟

آیا پرداخت این مالیات بر عهده مستاجر است؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که پرداخت مالیات بر اجاره بر عهده اجاره دهنده می باشد. در واقع کسی که درآمدی دارد باید مالیات آن را پرداخت کند. اینجا کسی که درآمد به دست می آورد، اجاره دهنده است پس او باید اجاره را پرداخت کند. مستاجر در این میان نقشی را ندارد.

سوالات متداول

مالیات رهن کامل به چه صورت است؟

همان طور که در متن بیان کردیم رهن کامل نیز مالیات دارد. در این صورت دو محاسبه باید انجام دهیم. یک بار رهن را به اجاره ماهیانه تبدیل کنیم، سپس مالیات آن را محاسبه کنیم. این موارد را می توانید از تیم مشهد املاک کمک بگیرید.

نحوه پرداخت مالیات بر درآمد اجاره چگونه است؟

برای اطلاع از نحوه پرداخت مالیات اجاره می توانیم به اینترنت مراجعه کنیم. سایت های معتبر مالیاتی در این زمینه وجود دارمد که اطلاعات مفیدی را ارائه کرده اند. هم چنین می توان از تیم مجرب مشهد املاک نیز در این زمینه مشاوره گرفت.

جدول مالیات املاک کجا قرار دارد؟

جدول مخصوص مالیات املاک در سایت امور مالیاتی و دارایی و هم چنین سایت های معتبر در این زمینه قرار گرفته است.

جریمه عدم پرداخت مالیات بر درآمد اجاره چه مقدار است؟

این مقدار جریمه میزان یکسانی ندارد و بر اساس میزان مالیاتی که می دهید محاسبه می شود.

5/5 - (9 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. مقاله خوبی بود. اظهار نامه مالیاتی که برای صاحب ملکا گذاشتن به نظر من خوبه چون خیلی افراد ملکای زیاد دارن نه می فروشن و نه اجاره میدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا