اطلاعات کاربردی

حق کمیسیون املاک چقدر است؟ بررسی روش محاسبه این رقم برای رهن و اجاره

حتما تا‌ به حال برای خرید یا فروش خانه یا خودرو اقدام کرده اید یا اینکه خرید خانه یا ماشین را دیده اید. افراد برای این کار به مشاور املاک ها یا بنگاه داران مراجعه می کنند. مشاوران به عنوان یک واسطه عمل کرده و کار خرید و فروش را برای ما آسان می کنند. بعد از این کار مبغلی را نیز دریافت می کنند. در این متن قصد داریم درباره حق کمیسیون املاک صحبت کنیم و تعیین کنیم که این مبلغ باید چقدر‌ باشد و به چه صورت داده شود. پس با ما همراه باشید.

حق کمیسیون چیست؟

حق کمیسیون چیست؟

همان طور که گفتیم ما به مشاوران املاک برای خرید و فروش و دیگر کار های مربوط به خانه نیاز داریم. این افراد معمولا بسیار با تجربه هستند، می توانند یه معامله عالی و پر سود را برای ما ایجاد کنند، فایل های زیادی را به عنوان مورد در اختیار دارند که کار ما را برای جستجو راحت تر می کنند و می توانند به صورت صحیح و قانونی قرارداد را بنویسند و بین دو طرف را نگه دارند.

مشاوران املاک یا بنگاه داران، به ازای این فعالیت ها از دو طرف معامله یا یک طرف آن مبلغی را دریافت می کنند که به آن حق کمیسیون مشاور املاک می گویند. این مبلغ همیشه متفاوت است و به میزان معامله ای که انجام می شود بستگی دارد. به همین دلیل برای آن قانونی تعیین شده است که هرج و مرج ایجاد نشود.

نرخ قانونی حق کمیسیون املاک چقدر است؟

برای اینکه بدانیم چه مقدار باید کمیسیون دهیم یک نرخ قانونی را برای آن تعیین کرده اند. نرخ قانونی باعث می شود تا هر بنگاه به شیوه خود عمل نکند و از یک فرمول جهت تعیین میزان کمیسیون استفاده کند. این فرمول برای هر معامله یک عدد متفاوت به دست می آید اما معمولا برای خرید و فروش از طرفین به نیم درصد از معامله و برای اجاره ۲۵ درصد از یک اجاره گرفته می شود. برای اینکه از نرخ قانونی کمیسیون با خبر شوید و اطلاعات به دست آورید، می توانید به گروه مشهد املاک مراجعه کنید.

محاسبه حق کمیسیون املاک به چه صورت است؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که به مشاوران املاک می توانند مبلغی را به عنوان کمیسیون از طرفین معامله دریافت کنند. اما کمیسیون مشاور املاک چطور محاسبه می شود؟ برای اینکه این عدد را به دست آوریم دو راه را پیش روی خود داریم. یکی اینکه از طریق اینترنت یا یک فرد آگاه در این زمینه فرمول محاسبه را فرا گرفته و عدد بتوانیم آن را انجام دهیم. یک راه دیگر نیز وجود دارد که به صورت آنلاین است. در محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک ۱۴۰۰ شما باید سایت مورد نظر را از طریق جستجو در اینترنت پیدا کنید. سپس وارد سایت شوید و مبالغ را وارد کنید. سایت برای شما به صورت خودکار کمیسیون را حساب می کند. هم چنین می توانید از طریق ارتباط با مشاوران مجرب مشهد املاک از میزان کمیسیون دقیق با خبر شده و اطلاعات بگیرید.

آیا در صورت فسخ قرارداد باید کمسیون املاک پرداخت شود؟

آیا در صورت فسخ قرارداد باید کمسیون املاک پرداخت شود؟

اگر طرفین معامله با هم به توافق نرسند، در معامله خللی ایجاد شود و یا اینکه به هر دلیل دیگری معامله انجام نشود، شرایط فسخ ایجاد می شود. یعنی معامله بهم خورده و طرفین از انجام آن منصرف می شوند. در این حالت افراد باید باز هم کمیسیون را به مشاور املاک پرداخت کنند. اگر از قبل کمیسیون پرداخت شده باشد، طرفین قرار داد نمی توانند مبلغ پرداختی را از مشاور املاک پس بگیرند. اگر در هزینه ها نیز تغییر ایجاد شود باز هم نباید کمیسیون تغییر کند و یا اینکه کلا گرفته نشود. مشاور املاک در این زمینه کار خود را انجام داده است و باید کمیسیون خود را در هر صورت دریافت کند. برای اینکه کمیسیون با بهترین مبلغ را پرداخت کنید، می توانید به گروه مشهد املاک به عنوان بهترین سایت مشاوره املاک مشهد مراجعه کرده و درباره مبلغ کمیسیون نیز بیشتر بدانید.

آیا کمیسیون بنگاه ها در شهر های مختلف متفاوت است؟

میزان کمیسیون مشاوران املاک در شهر های مختلف ایران متفاوت است. هر شهر برای خود مصوبه و قانونی دارد که نوشته شده و توسط مشاوران املاک در آن شهر باید رعایت شود. به عنوان مثال حق کمیسیون املاک شیراز با حق کمیسیون املاک البرز متفاوت است. این مبالغ را می توانید با جستجو در اینترنت پیدا کنید. هم چنین می توان محاسبه حق کمیسیون املاک ۱۴۰۰ کرج و دیگر شهر ها را نیز به صورت آنلاین و توسط سایت های مختلف انجام داد. برای اینکه از نرخ کمیسیون در شهر های دیگر اطلاع داشته باشید می توانید به گروه مجرب مشهد املاک مراجعه کرده و اطلاعات کامل را دریافت کنید.

حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد چقدر است؟

همان طور که در بالا بیان کردیم در صورتی که قرارداد فسخ شود حق کمیسیون مشاور املاک باید پرداخت شود. البته این در صورتی است که خود مشاور املاک عامل فسخ نباشد. یعنی طرفین قرارداد به واسطه‌ عدم توافق یا اختلاف قرارداد را فسخ می‌کنند و مشاور املاک در آن نقشی ندارد ولی همین ‌طور روی حق کمیسیون مالیات نیز باید پرداخت شود که پرداخت این مالیات نیز بر عهده‌ی طرفین قرار داد است برای گرفتن اطلاعات بیشتر درباره‌ مبلغ کمیسیون فسخ قرارداد می‌توانید با گروه مشاور مشهد املاک تماس گرفته و درباره مبلغ این کمیسیون آگاه شوید.

حق کمیسیون رهن و اجاره ملک چقدر است؟

حق کمیسیون رهن و اجاره ملک چقدر است؟

برای قرار داد های رهن و اجاره نیز همان طور که در بالا بیان کردیم باید حق کمیسیون پرداخت شود. به این صورت که از مبلغ اجاره و یا رهن باید درصدی را به مشاور املاک پرداخت کنیم. برای اینکه مبلغ دقیق این کمیسیون را بدانیم باید به اینترنت مراجعه کنیم و هم چنین باید به شهری که در آن زندگی می کنیم نیز توجه کنیم. چون این مبلغ در شهر های مختلف بنا بر گفته ها متفاوت است. سایت های اینترنتی معتبر در این زمینه وجود دارند که حق کمیسیون ها را بیان می کنند. هم چنین گروه مشهد املاک نیز در این زمینه آماده ارائه خدمات مشاوره ای هستند.

انواع حق کمیسیون کدامند؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که حق کمیسیون یک مورد قانونی است که باید توسط طرفین قرار داد پرداخت شود. این مبلغ به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن ها می توان به مبلغ قرار داد، شهر محل قرار داد و قانون آن شهر اشاره کرد. هم چنین بهتر است بیان کنیم که حق کمیسیون انواع مختلفی دارد.

به عنوان مثال حق کمیسیون خرید و فروش خانه، حق کمیسیون برای رهن کامل یک خانه، حق کمیسیون برای رهن و اجاره به همراه یکدیگر، حق کمیسیون برای قرار داد های مشارکت در ساخت خانه و آپارتمان، حق کمیسیون برای تعویض املاک و حق کمیسیون برای زمانی که فسخ قرار داد اتفاق می افتد. تمامی این موارد برای مشاوران املاک قانونی است و توسط معادلات مختلف اندازه گیری می شوند. برای گرفتن اطلاعات در این زمینه می توانید به گروه مشهد املاک مراجعه کرده و از میزان حق کمیسیون در انواع آن آگاه شوید.

چه مواردی در این موضوع تاثیرگذار هستند؟

چه مواردی در این موضوع تاثیرگذار هستند؟

در بالا نیز بیان کردیم که موارد زیادی بر کمیسیون تاثیر گذار است. اولین چیزی که برای کمیسیون مهم است و بیشترین تاثیر را روی آن دارد قیمت خانه است، هر چقدر قیمت خانه بالاتر باشد مقدار کمیسیون نیز بالاتر می رود. به همین دلیل بیشتر مشاورین املاک به دنبال معامله با قیمت های بالا هستند. دومین موردی که بر کمیسیون اثر دارد مالیات است. البته هرچقدر قیمت خانه بیشتر باشد مالیات آن نیز بیشتر می شود، این مالیات نیز باید از طریق طرفین قرار داد همان طور که گفتیم پرداخت شود.

سهم پرداختی به بنگاه نیز در این مورد تاثیر دارد. ممکن است سهم یک طرف بیشتر از سهم طرف دیگر باشد. تمامی این موارد برای کمیسیون مهم است و کم یا زیاد شدن آن ها روی کمیسیون اثر دارد. گروه مشهد املاک نیز در این زمینه اطلاعات بسیار کافی دارند و می توانند طرفین معامله را از این مسئله آگاه کنند.

آیا هزینه کمیسیون خرید ملک با رهن و اجاره متفاوت است؟

در این متن گفتیم که باید برای رهن و اجاره نیز کمیسیون دریافت کرد. اما معمولا هزینه کمیسیون رهن و اجاره از خرید خانه کمتر می شود. به دلیل اینکه مبلغ کم است. البته ممکن است رهن کامل باشد و قیمت رهن نزدیک به خرید باشد. اگر می خواهید از هزینه کمیسیون متناسب آگاه شوید می توانید با کارشناسان مشهد املاک تماس گرفته و موضوع را با آن ها در میان بگذارید.

محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک

محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک

همان طور که در بالا نیز بیان کردیم، حق کمیسیون املاک را می شود به صورت آنلاین محاسبه کرد. برای این کار باید سایت معتبر در این زمینه را که محاسبات انجام می دهد پیدا کرد. این عمل با جستجو در اینترنت انجام می شود. محاسبه آنلاین کمیسیون املاک مشهد نیز از این طریق می تواند محاسبه می شود. هم چنین مشاوران مشهد املاک نیز در این زمینه آماده خدمت رسانی به مردم عزیز می باشند و می توانید از آن ها کمک بگیرید.

سوالات متداول

حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

حق کمیسیون املاک در سال های مختلف بر اساس مبالغ خانه ها تغییر می کند. برای اطلاع از نرخ جدید کمیسیون املاک می توانید به اینترنت مراجعه کرده و یا اینکه با کارشناسان مشهد املاک تماس بگیرید.

بخشنامه جدید کمیسیون املاک را کجا بخوانیم؟

برای آشنایی با بخشنامه جدید کمیسیون املاک می توانید به اینترنت مراجعه کنید، سایت های معتبر در این زمینه کمسیون های جدید را ارائه می کنند.

نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک به چه صورت است؟

برای محاسبه کمیسیون مشاور املاک همان طور که گفتیم می توانید به اینترنت مراجعه کنید. هم چنین می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید.

اگر کمیسیون بیشتر از حد معمول آن شد باید چه کار کنیم؟

اگر مشاور املاک کمیسیون را بیشتر از حد معمول در خواست کرد و یا اینکه برای موار دیگر درخواست کمیسیون کرد می توانید از آن ها شکایت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. حق کمیسیون برای موارد رهن و اجاره واقعا مبلغ زیادیه برای خرید و فروش باز توجیه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا