راهنمای املاک مشهد

راهنمای خرید و فروش زمین های مزروعی در مشهد

اگر تمایل دارید تا در رابطه با زمین های مزروعی و خرید زمین در مشهد اطلاعات جالب و مفیدی را به دست آورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطالب همراه مشهد املاک باشید.

منظور از زمین های مزروعی چیست؟

منظور از زمین های مزروعی چیست؟

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بیان کرده است که ساخت و‌ساز در زمین مزروعی فقط تا ۱۵ درصد مجاز است. محمدسالاری در پاسخ به این که چرا ساز و کاری برای مشخص کردن نحوه ساخت و ساز در زمین‌ های مزروعی در نظر گرفته نمی‌ شود بیان کرد که موضوعی در فرآیند صدور پروانه برای املاک و پارسل‌ های شهر های کشور و تهران داریم آن هم تشخیص و یا تعیین نوعیت زمین است، به این معنا که تمام 930 هزار پارسل و یا قطعه زمین، ملک و هم چنین ساختمان شهر تهران در طرح تفصیلی دارای نوعیتی هستند.

حال یکی از سوالاتی که برای برخی از افراد به وجود می آید این است که زمین مزروعی یعنی چه و یا این که زمین باغی چیست؟ اگر تمایل دارید تا در این باره اطلاعات کاملی را بدست آورید، پیشنهاد می کنیم با شماره ای که در سایت قرار داده شده است تماس بگیرید تا مشاور املاک ما در این زمینه به شما دوستان عزیز کمک کند.

آیا زمین های مزروعی مجاز است؟

خرید و فروش ویلا و زمین همیشه در مناطق خوش آب و هوای کشور به ویژه مناطق شمالی بسیار پرطرفدار است. این موضوع را هم باید افزود که اولین نکته‌ ای که برای خرید زمین و یا ویلا به آن دقت کنید، توجه به مدارک آن ملک می باشد.

باید در درجه اول بدانید که آیا ساخت خانه در زمین زراعی امکان پذیر است؟ این کار با شرایط و محدودیت هایی امکان پذیر می باشد. حال یکی از مهم‌ ترین مسائلی است که این روز ها مورد اهمیت مشتریان و هم چنین مشاوران املاک است تغییر کاربری زمین های مزروعی و ساخت در زمین زراعی است و آن ها را با محدودیت‌ های بسیاری رو به رو کرده است.

تغییر کاربری زمین کشاورزی چگونه انجام می شود؟

تغییر کاربری زمین کشاورزی چگونه انجام می شود؟

این روز ها از سوالاتی که برای برخی از افراد به وجود می آید این است که چگونه می توانند به تغییر کاربری اراضی زراعی به مسکونی بپردازند و یا شرایط تغییر کاربری زمین کشاورزی به باغ چیست؟ در این باره باید بگوییم که در سال 1374در ایران قانون حفظ زمین های مزروعی به تصویب رسید، این قانون به علت ایجاد موانع برای تغییر کاربری زمین های مزروعی به تصویب رسید.

در کشورمان و به ویژه شمال روزانه مساحت زیادی از زمین های مزروعی با تغییر کاربری رو به رو می شوند. نکته حائز اهمیت این است که طبق قوانین، مصوبه امکان تغییر کاربری زمین فقط در مواردی خاص امکان پذیر است. این حجم از تغییر کاربری زمین های مزروعی باعث آسیب های جبران ناپذیری شده است.

حال این موضوع را هم باید افزود که برای تغییر کاربری زمین‌ های مزروعی مراحلی باید طی شود که این مراحل شامل: تکمیل درخواست برای تغییر کاربری زمین زراعی و ارائه آن به اداره جهاد کشاورزی، مدارک مالکیت زمین، کپی شناسنامه مالک و یا مالکین زمین های مزروعی، فیش پرداختی عوارض نوسازی، ارائه درخواست به شهرداری برای گرفتن دستور تغییر کاربری و ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه می باشد.

برای ساخت در این اراضی نیاز به چه مجوز هایی است؟

مشاوران مشهد املاک می توانند در رابطه با این که به چه مجوز هایی برای این کار نیاز است شما را راهنمایی کنند. خیلی از افراد به‌قصد بهره‌مندی از محیط سالم و شاداب، اقدام به خرید زمین‌ های زارعی و یا باغ می‌ نمایند. از آن جایی که برای سکونت در این اماکن نیاز به ساخت خانه و سرپناه است و به همین دلیل مراحل اخذ مجوز ساخت خانه ‌باغ به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است.

به دلیل این که حفظ محیط زیست از مهم ترین نیاز های هر جامعه است، به همین دلیل در ایران نیز، قوانینی تصویب شده است تا از تخریب زمین های مزروعی و مشجر جلوگیری شود چرا که نابود کردن درختان باغ‌ ها میزان آلایندگی هوا و مشکلات زیست‌ محیطی را به شدت افزایش می‌ دهد.

قانون ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی چیست؟

قانون ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی چیست؟

بهتر است که بدانید ساخت و ساز در زمین های مزروعی، اراضی زراعی و باغ ها نیاز به مجوز دارد. البته این روز ها گاهی اوقات قانون ساخت و ساز غیر مجاز در زمین‌ های مزروعی مشاهده می شود البته این ساخت و ساز های غیر مجاز دارای عواقب زیادی است.

بهتر است که بدانید در برخی از مواقع ساختمان هایی که غیرمجاز ساخته شده‌ اند تخریب می‌ شوند و مالکین باید مبالغی را به عنوان جریمه پرداخت کنند. حال اگر تمایل دارید تا در این باره اطلاعات کامل تری را بدست آورید و یا از قانون جدید ساخت و ساز در زمینهای کشاورزی و یا مجوز ساخت و ساز در زمین‌ های مزروعی مطلع شوید پیشنهاد می کنیم با شماره ای که در سایت قرار داده شده است تماس بگیرید.

نوع کاربری زمین را چگونه متوجه شویم؟

به طور معمول تعیین چگونگی استفاده از زمین را کاربری زمین می نامند. حال این موضوع را هم باید افزود که تعیین کاربری بر اساس مطالعات اساسی و در جهت شناخت از شهر آشنایی با چگونگی و هم چنین پراکندگی فعالیت های شهری استوار می باشد.

طرح کاربری زمین بیانگر یک الگوی آتی استفاده از زمین در هر شهر می باشد و انواع متعددی از کاربری های شهری مانند: مسکونی، تجاری، صنعتی و استفاده های عمومی مانند: آموزشی، بهداشتی، اداری و تفریحی را تعیین می کند. این موضوع را هم باید افزود که علاوه بر تعیین نوع استفاده از زمین، تعیین شدت و کثرت کاربری و یا تراکم استفاده های متفاوت نیز اهمیت دارد. برای تشخیص نوع کاربری زمین بهتر است که با افراد متخصص مشورت نمایید.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای تغییر کاربری زمین کشاورزی کدامند؟

مدارک لازم این نوع پرونده ها وابسته به ماهیت طرح و هم چنین مکان اجرای طرح و نوع مجوز صادر شده و یا حتی موافقت نامه متفاوت است. با این حال ارائه برخی از مدارک برای تغییر کاربری لازم می باشد که شامل: مدارک و مستنداتی مبنی بر مالکیت شخص و یا اشخاص، اخذ موافقت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان مربوطه، تهیه جواز تاسیس یا موافقت اصولی، نقشه و سایت پلن جهت ساخت می باشد.

مراحل تغییر کاربری زمین‌ های مزروعی

مراحل آن نیز عبارت اند از:

  • تغییر کاربری در زمین های مزروعی در خارج از محدوده شهری و شهرک ها، شخص متقاضی و یا ورثه یا وکیل او، باید درخواست کتبی خود را به همراه مدارک و اسناد مرتبط به دبیرخانه کمیسیون مستقر در سازمان کشاورزی استان مربوطه تحویل دهد.
  • کمیسیون مربوطه درخواست های مورد نظر را در صورتی که لازم باشد، بعد از اخذ نظر کارشناسانه دستگاه های اجرایی مربوطه بررسی می کند. بعد از آن در طی 2 ماه از تاریخ ثبت درخواست در دبیرخانه با توجه به رای اکثر اعضا در مورد درخواست مربوطه تصمیم می گیرد. تصمیم گرفته شده به شخص متقاضی یا جانشین او ابلاغ می گردد.
  • در صورت موافقت کمیسیون با درخواست، شخص متقاضی در خصوص تغییر کاربری زمین زراعی به مسکونی، شخص متقاضی باید با به همراه داشتن نقشه و مشخصات کامل ملک به جهت این که قیمت به روز زمین و یا باغ تعیین گردد.
  • بعد از صدور گواهی، مبنی به پرداخت 80 درصد ارزش به روز زمین‌ های مزروعی و یا باغات، مجوز تغییر کاربری صادر می گردد.

چرا ساخت و ساز در زمین های مزروعی طرفدار دارد؟

این روز ها ساخت ملک در زمین‌ های کشاورزی بسیار پرطرفدار شده است که یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن آب و هوای خوب است. این موضوع را هم باید افزود که گذاشتن کانکس در زمین‌ های کشاورزی نیز دارای یکسری شرایط است.

قیمت زمین های مزروعی چقدر است؟

قیمت زمین های مزروعی چقدر است؟

اگر تمایل دارید تا در رابطه با قیمت زمین های مزروعی اطلاعات کاملی را بدست آورید، پیشنهاد می‌ کنیم با شماره ای که در سایت قرار داده شده است تماس بگیرید تا مشاوران مشهد املاک در این زمینه شما عزیزان را راهنمایی کنند.

در هنگام خرید و فروش زمین های مزروعی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام خرید و فروش زمین های مزروعی بهتر است به نکاتی مانند: شرایط آب و هوایی منطقه و خرید این زمین ها نزدیکی زمین به خدمات مورد نیاز، جهت زمین‌، توجه به شیب زمین های مزروعی، بررسی منابع آبی زمین‌ های مزروعی، بررسی عمق خاک و … اشاره کرد.

سوالات متداول

مدارک مورد نیاز برای تغییر کاربری زمین های مزروعی کدام اند؟

مدارک لازم شامل: مدارک و مستنداتی مبنی بر مالکیت شخص و یا اشخاص، تهیه جواز تاسیس یا موافقت اصولی، اخذ موافقت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان مربوطه، نقشه و سایت پلن جهت ساخت می باشد.

کاربری زمین های مزروعی به چه معنا است؟

معمولا تعیین چگونگی استفاده از زمین را کاربری زمین می نامند.

قیمت زمین های مزروعی چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت زمین های مزروعی کافیست تا با شماره ای که در سایت قرار داده شده تماس بگیرید.

در هنگام خرید و فروش زمین های مزروعی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام خرید و فروش این زمین ها بهتر است به نکاتی مانند: نزدیکی زمین به خدمات مورد نیاز، جهت این زمین ها، شرایط آب و هوایی منطقه و خرید این زمین ها، توجه به شیب زمین های مزروعی، بررسی منابع آبی، بررسی عمق خاک و … اشاره کرد.

3/5 - (2 امتیاز)

باران شهرکی

از سال 1400 به گروه مشهد املاک پیوستم و در تلاشم مقالات جدید و بروز را در حوزه املاک شهر مشهد در اختیار شما قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا