اطلاعات کاربردیراهنمای املاک مشهد

مراحل اخذ جواز ساخت در مشهد + برآورد هزینه های موجود

اگر تمایل دارید تا علاوه بر خرید خانه در مشهد در رابطه با جواز ساخت در مشهد اطلاعات مفیدی را به دست آورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطالب همراه مشهد املاک باشید.

چگونه در مشهد برای ساخت جواز بگیریم؟

چگونه در مشهد برای ساخت جواز بگیریم؟

قصد دارید تا یک آپارتمان بسازید و می‌ خواهید خانه کلنگیتان را پایین بریزید و به جای آن یک خانه شیک و جدید بالا ببرید بهتر است که بدانید برای انجام این کار نیاز به جواز ساخت و ساز در مشهد دارید. مجوز به شما اجازه می‌ دهد تا خانه قدیمی را تخریب کنید و خانه‌ ای نو و جدید بسازید. این موضوع را هم باید افزود که این روز ها مشاهده می شود که خانه‌ های قدیمی‌ محله‌ ها، جایشان را به ساختمان‌ های سر به فلک کشیده‌ ای می دهند که هر روز به تعدادشان نیز افزوده می شود.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید به طور معمول شهروندان در فصل سرما سراغ گرفتن جواز ساخت در مشهد و پروانه ساختمان‌سازی می‌ روند و در مقابل در فصل گرما سراغ ساخت و ساز می روند. البته این یک قاعده به طور کلی نیست و برعکس آن هم وجود دارد یعنی می‌ توان در فصل‌ های گرم سال هم سراغ گرفتن مجوز ساخت‌ و ساز رفت. باید برای تشکیل پرونده به شهرداری‌ های شهر مشهد بروید و مدارکی هم باید همراهتان باشد مانند اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه تسویه حساب عوارض شهرداری. اگر هر کدام از این مدارک را فراموش کنید با مشکل رو به رو خواهید شد. مدارک دیگر را نیز باید در مراحل بعدی تکمیل نمایید.

هزینه این جواز چقدر است؟

در رابطه با هزینه صدور جواز ساخت در مشهد و یا هزینه پروانه ساختمان در مشهد بهتر است که بدانید کاملا وابسته به موقعیت ملک شما می باشد. برخی از مناطق شهر مشهد متر مربعی 200 هزار تومان است و برخی دیگر از مناطق مترمربعی یک میلیون تومان می باشد. بهتر است که بدانید شما می توانید خودتان هزینه صدور پروانه ساختمانی ملک خودتان را محاسبه کنید و برای این کار کافیست تا به مشاهده فیلم های آموزشی که در اینترنت موجود هستند، بپردازید.

همان طور که بیان کردیم حداقل متراژ زمین برای ساخت در مشهد به تراکم و موقعیت ملکی شما بستگی دارد. با این حال اگر تمایل دارید تا در این باره و یا حتی در مورد قیمت خرید تراکم در مشهد اطلاعات دقیقی را بدست آورید، پیشنهاد می کنیم تا با شماره ای که در سایت مشهد املاک قرار داده شده است تماس بگیرید تا مشاور املاک ما در این زمینه به شما دوستان عزیز کمک کنند.

دریافت جواز یا پروانه چه مراحلی دارد؟

دریافت جواز یا پروانه چه مراحلی دارد؟

بهتر است که بدانید در ابتدای هر سال (اتحادیه صنفی)، ضرورت ایجاد واحد صنفی را به کمیسیون نظارت شهر پیشنهاد می‌کند و حتی در شهر های فاقد اتحادیه صنفی، شهرداری پیشنهاد خود را برای تایید به کمیسیون نظارت شهر مرکز شهرستان ارائه خواهد کرد. کمیسیون نیز وظیفه دارد تا حداکثر ظرف مدت 3 ماه نظر خود را اعلام کند. حال از مراحل دریافت جواز ساخت در مشهد و پروانه کسب می توان به ارائه درخواست، ارائه مدارک، استعلام از ادارات، ارائه مدارک برای تعیین وضعیت نظام وظیفه، ارائه سوابق کاربری تجاری، ارائه سایر مدارک، بررسی پرونده توسط رئیس اتحادیه و صدور پروانه کسب اشاره کرد.

عوارض مجوز ساختمانی چقدر است؟

در رابطه با افزایش ۴۰ درصدی عوارض مجوز ساختمانی در مشهد بهتر است که بدانید، در نشست فوق العاده شورای اسلامی مشهد، اعضای شورای اسلامی مشهد با افزایش 40 درصدی عوارض و هم چنین بهای خدمات ساختمانی و مرتبط با املاک موافقت کردند. هم چنین این موضوع را هم باید افزود که لایحه اصلاح و به‌ روز رسانی محاسبات عوارض مجوز و گواهی‌ های ساختمانی با قید دوفوریت بررسی و مصوب شد.

طبق این مصوبه به شهرداری شهر مشهد اجازه داده می‌ شود که از آغاز سال 1401، عوارض و بهای خدمات ساختمانی و مرتبط با املاک را به غیر از عوارض نوسازی و عمران شهری افزایش یابد. این موضوع را هم باید افزود که عوارض بر افزایش ارزش بهره‌ برداری اعیان به رده 1 و تجدید بهره برداری به رده 1 و صدور مجوز استفاده از محل فعالیت را که در سایر مصوبات شورای اسلامی شهر برای اجرا در سال 1401 تعیین تکلیف نشده است. در تمام حوزه‌ های شهر مشهد با لحاظ حداکثر چهل درصد افزایش نسبت به سال 1400 محاسبه و دریافت کند.

هزینه جواز ساخت چگونه محاسبه می شود؟

هزینه جواز ساخت چگونه محاسبه می شود؟

هزینه اخذ پروانه ساختمان از مواردی است که برای کارفرمایان از اهمیت زیادی برخوردار است. بعد از این که نقشه های معماری آماده شد و تاییدیه های لازمه را از دفتر خدمات الکترونیک دریافت کردید، طبق متراژ های نهایی و تایید شده باید محاسبه هزینه اخذ جواز ساخت در مشهد را به حساب شهرداری واریز نمایید. بهتر است که بدانید محاسبه هزینه اخذ جواز ساخت در مشهد متناسب با کاربری ملک متفاوت می باشد. از عواملی که در هزینه جواز ساخت در مشهد تاثیر گذارند می توان به متراژ زمین، تعداد طبقات ساختمان، مساحت ناخالص، تعداد پارکینگ و قیمت منطقه ای ساختمان اشاره کرد.

حال بهتر است که بدانید محاسبه هزینه اخذ جواز خانه مسکونی یک واحدی از فرمول: ضریب (مساحت ناخالص زیربنا) – (تعداد پارکینگ تأمین شده 20) * قیمت منطقه ای پیروی می کند. این موضوع را هم باید افزود که مساحت ناخالص زیربنا: مجموع کلیه بنا های موجود در ساختمان و ضریب: متناسب با متراژ بنا طبق جدول محاسبه می شود.

محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت مسکونی

برای محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت در مشهد بایستی پارامتر هایی مانند: قیمت منطقه ای هر مترمربع، اندازه دهنه واحد تجاری، حداقل دهنه مجاز، اندازه ارتفاع واحد تجاری، حداقل ارتفاع دهنه واحد تجاری، ضریب موقعیت و تعداد واحد ها مشخص شوند. حال این موضوع را هم باید افزود در اینترنت برخی از سایت‌ ها جدول هایی را برای محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت در مشهد قرار داده اند که با مشاهده این جدول ها می توانید به راحتی به محاسبه آنلاین بپردازید. هم چنین مشاوران مشهد املاک نیز می‌ توانند در این زمینه اطلاعات کاملی را در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهند.

ساخت و ساز بدون مجوز چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

ساخت و ساز بدون مجوز چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

این روز ها با افزایش رشد جمعیت و مهاجرت به مشهد با مشکلات مسکن و ساخت و ساز غیر قانونی رو به رو هستیم. متاسفانه تعداد بنا های بدون مجوز در مشهد بسیار زیاد شده است. البته قوانینی در این ‌باره وجود دارد و نظارت دقیقی بر عملکرد ساخت و ساز های غیر قانونی صورت می گیرد و با متخلفین برخورد می شود. بهتر است که بدانید رسیدگی به تخلفات ساختمانی توسط کمیسیون ماده 100 شهرداری ها انجام می شود و مجازات‌ هایی مانند: توقف و تخریب بنا، پرداخت جریمه و … برای متخلفینی که بدون جواز ساخت در مشهد فعالیت کردند وجود دارد.

هزینه جواز به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه جواز به عواملی مانند: قیمت جواز تجاری به متراژ، طبقه‌ ای که واحد تجاری در آن بنا شده باشد، عرف قیمت زمین در منطقه (که توسط کارشناس دادگستری تعیین می‌شود)، واحد تجاری باشد و یا مجتمع باشد، عرض گذر و فرسوده و یا مرغوب بودن منطقه‌ای که زمین در آن قرار گرفته است بستگی دارد.

استعلام پروانه ساختمان مشهد

پروانه ساختمان در واقع مجوز اصلی برای شروع ساخت‌ و ساز است. استعلام پروانه ساختمان مشهد و پایان کار به خریدار کمک می‌ کند تا بتواند جزئیات درج شده در این اسناد شامل تاریخ صدور و اعتبار، زیربنا و متراژ، تعداد طبقات، مساحت، مهندسان ناظر و… مشاهده کند و از صحت و سقم آن ها اطمینان حاصل کند. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و یا اطلاع از دو مرحله ای کردن صدور پروانه ساختمان با مشاوران ما تماس بگیرید.

آیا برای اضافه کردن یک طبقه مسکونی به ملک هم نیازمند دریافت جواز است؟

آیا برای اضافه کردن یک طبقه مسکونی به ملک هم نیازمند دریافت جواز است؟

گاهی اوقات برخی از مالکین و سازنده‌ ها به دلایلی مانند سودآوری مالی درخواست اضافه اشکوب می‌کنند. به مجوز ساخت طبقه‌ ای بر روی طبقه دیگر اضافه اشکوب می‌ گویند. ساخت طبقه اضافی به همین راحتی‌ ها نیست و سخت گیری هایی برای صدور مجوز اضافه اشکوب وجود دارد. به همین دلیل بهتر است که بدانید برای اضافه کردن یک طبقه مسکونی به ملک هم نیازمند به دریافت مجوز است.

سوالات متداول

برای تشکیل پرونده برای جواز ساخت در مشهد چه مدارکی نیاز است؟

برای تشکیل پرونده برای جواز ساخت در مشهد به شهرداری‌ ها بروید و مدارکی هم مانند: اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه تسویه حساب عوارض شهرداری همراهتان باشد.

افراد چگونه می توانند هزینه صدور پروانه ساختمانی ملک خود را محاسبه کنند؟

می توانید خودتان هزینه صدور پروانه ساختمانی ملک خود را به راحتی محاسبه کنید و برای این کار کافیست تا به مشاهده فیلم های آموزشی که در اینترنت موجود هستند، بپردازید

مراحل دریافت جواز و پروانه کسب کدامند؟

از مراحل دریافت جواز و پروانه کسب می توان به ارائه درخواست، ارائه مدارک، استعلام از ادارات، ارائه سوابق کاربری تجاری، ارائه مدارک برای تعیین وضعیت نظام وظیفه، ارائه سایر مدارک، بررسی پرونده توسط رئیس اتحادیه و صدور پروانه کسب اشاره کرد.

هزینه اخذ جواز ساخت در مشهد به چه عواملی بستگی دارد؟

از عواملی که در هزینه جواز ساخت در مشهد تاثیر گذارند می توان به متراژ زمین، مساحت ناخالص، تعداد پارکینگ، قیمت منطقه ای ساختمان و تعداد طبقات ساختمان اشاره کرد.

4.3/5 - (12 امتیاز)

باران شهرکی

از سال 1400 به گروه مشهد املاک پیوستم و در تلاشم مقالات جدید و بروز را در حوزه املاک شهر مشهد در اختیار شما قرار دهم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. من یک سه طبقه تو خیابان صیاد دارم خواستم مجوز افزایش طبقه بگیرم ولی یکم ممانعت از سمت شهرداری انجام شده خواستم ببینم امکانش هست راهنماییم کنید.

    1. سلام می تونید برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مشهد املاک در ارتباط باشین. برای این کار با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا