راهنمای املاک مشهد

تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی به همراه بررسی مراحل تغییر کاربری

چه در شهر های بزرگ و چه در شهر های کوچک شاهد این موضوع هستیم که انواع زمین ها در بافت شهر مانند زمین مسکوتی یا کشاورزی دیده می شود. حال این دو زمین چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند؟ در این مقاله با مشهد املاک همراه باشید تا در رابطه با بحث خرید زمین در مشهد در کنار یک دیگر به صورت اختصاصی به تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی بپردازیم.

تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی چیست؟

تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره ای کوچک به تفاوت زمین کشاورزی و مسکونی کردیم، باید به صورت کلی گفت که زمین کشاورزی مخصوص به کشاورزی و مسکونی نیز مخصوص به این موضوع می باشد. حال در این قسمت قصد داریم تعدادی از تفاوت ها را به صورت‌ اختصاصی به شما عزیزان ارائه دهیم.

محل قرار گیری

یکی دیگر از تفاوت های تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی محل قرارگیری آن است. زمین های کشاورزی معمولا به دلیل این که کاربردی کشاورزی دارند در اطراف شهر قرار می گیرند و تقریبا هر جایی که امکان دسترسی به آب و دیگر موارد برای تولید یک محصول کشاورزی وجود دارد، این زمین ها نیز دیده می شوند. اما زمین های مسکونی در مناطق کاربردی شهر و داخل شهر وجود دارند که اقدام به ساختمان سازی در آن جا می شود.

نوع کاربری

زمین های کشاورزی تنها برای کشاورزی استفاده می شوند و کاربرد دیگری در آن ها وجود ندارد و زمین های مسکونی نیز همان طور که از نامش پیداست تنها برای ساخت و ساز استفاده می شود و کاربرد کشاورزی در آن با چشم نمی خورد.

امکانات

یکی دیگر از تفاوت زمین کشاورزی با مسکونی امکانات آن ها می باشد. زمین های کشاورزی معمولا تنها آب کشی می شوند و برق یا گاز در این زمین ها دیده نمی شود اما زمین های مسکونی تمامی امکاناتی که در یک خانه دیده می شود را برای خود دارد و به افرادی که قرار است از آن ها استفاده کنند ارائه می دهد.

آیا ساخت خانه در زمین زراعی امکان پذیر است؟

آیا ساخت خانه در زمین زراعی امکان پذیر است؟

اگر می خواهید همه چیز درباره ساخت خانه در زمین کشاورزی و زراعی را بدانید، بهترین روش این است که از کارشناسان و مشاور املاک مطرح مشهد املاک کمک گرفته و در این زمینه اقدام با کسب اطلاعات کنید. ما در این قسمت به صورت اختصاصی به این موضوع پرداختیم که آیا ساخت خانه در زمین مزروعی امکان پذیر است یا خیر.

در ابتدا باید به شما بگوییم که زمین مزروعی با زمین کشاورزی متفاوت است. یعنی در زمین کشاورزی ما انواع محصولاتی مانند گندم را مشاهده می کنیم اما در زمین مزروعی ما دسته محصولاتی را مشاهده می کنیم که سریعا به عمل می آیند مانند انواع صیفی جات.

برای این که خانه ای را در زمین مزروعی برای خود داشته باشید با تغییر کاربری این زمین می تواند این اتفاق بیوفتد. در ادامه مقاله به صورت اختصاصی تر به این موضوع می پردازیم.

تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم امکان این که زمین کشاورزی تغییر کاربری دهد و به مسکونی تبدیل شود وجود دارد. در این قسمت مشهد املاک برای شما راه های تغییر کاربری زمین کشاورزی در سال ۱۴۰۰ را که جدید ترین راه های این کار می باشد برای شما جمع آوری کرده ک ارائه می دهد.

شما در ابتدا باید مدارک مورد نیازتان را جمع آوری کنید و سپس اقدام به ارائه درخواست در زمینه تغییر کاربری دهید. مدیریت جهاد کشاورزی در مرحله دوم وارو عمل شده و شروع به بررسی در این زمینه می کند. پس از این که مرحله دوم گذشت در مرحله سوم گزارش این شخص ثبت در در دبیرخانه مورد نظر می شود.

پس از این موضوع یک به یک دیگر موارد اتفاق می افتد که شما می توانید با توجه به آن ها اقدام به گرفتن پروانه برای ساخت و ساز در دسته از زمین ها کنید.

سرمایه گذاری بر روی زمین های مسکونی بهتر است یا کشاورزی؟

سرمایه گذاری بر روی زمین های مسکونی بهتر است یا کشاورزی؟

امروزه به دلیل این که ساخت و ساز در تمامی شهر ها مانند ساخت و ساز در مشهد بسیار رواج پیدا کرده است باید به شما بگوییم که سرمایه گذاری در زمین های مسکونی بسیار بهتر و بیشتر از زمین های کشاورزی است و به نوعی دیگر افراد وقت این موضوع را ندارند که به تغییر کاربری زمین های کشاورزی بپردازند و بیشتر سعی می کنند تا زمینی را به صورت آماده در زمینه مسکونی برای خود داشته باشند.

پس به همین دلیل است که شما همواره این موضوع را مشاهده می کنید که خرید و فروش و سرمایه گذاری بر روی زمین های مسکونی انجام می شود و رواج دارد، نه زمین های کشاورزی یا زراعی. البته ناگفته نماند که برخی از دسته زمین های کشاورزی دارای موقعیت بسیار خوبی است که به نوعی می ارزد تا زمان برای تغییر کاربری آن ها گذاشت. سرمایه گذاری برای این دسته از زمین ها نیز بسیار انجام می شود.

آیا سند زمین مسکونی با زمین کشاورزی متفاوت است؟

زمانی که شما ملکی را خریداری می کنید، سندی که در زمینه این ملک برای شما ارائه می شود مخصوص به آن است. هیچ موقع یک سند شبیه به سند دیگری نیست مگر این که ملک شبیه به ملک دیگری باشد. با توضیحاتی که از ابتدا درمورد زمین کشاورزی و زمین مسکونی برای شما عزیزان ارائه دادیم پس می توان نتیجه گرفت که سند ها شبیه به هم نیستند و مواردی که در سند ها قید می شوند در زمینه سند مسکونی و سند کشاورزی متفاوت است.

برای این که بهتر این موضوع را درک کنید می توانید از مشاوران مشهد املاک کمک گرفته و یا به جست و جو تصاویر در گوگل بپردازید و این عکس ها را مشاهده کنید تا به صورت تصویری از این سند ها اطلاعات کسب کنید.

زمین مسکونی گران تر است یا زمین زراعی؟

در ابتدا اگر به خوبی این مقاله را خوانده باشید باید متوجه شده باشید که امکاناتی که در زمینه زمین مسکونی قرار دارد بسیار بیشتر از زمین کشاورزی است. در واقع در حال حاضر فردی علاقمند به خریداری کردن زمین کشاورزی نیست و بیشتر به دنبال زمین مسکونی هستند.

پس قیمت هر هکتار زمین کشاورزی با قیمت یک زمین مسکونی کاملا متفاوت است و زمین مسکونی قیمت بالایی را برای خود دارد. به همین دلیل است که شما به صورت کلی آگهی های بسیاری در زمینه خرید و فروش زمین های کشاورزی مشاهده می کنید زیرا فردی اقدام به خریداری کردن آن ها نمی کند و از سویی دیگر افراد بسیاری به دنبال این موضوع هستند که زمین کشاورزی خود را به فروش بگذارند.

حد مجاز ساخت خانه در زمین کشاورزی چقدر است؟

حد مجاز ساخت خانه در زمین کشاورزی چقدر است؟

زمانی که شما بخواهید خانه ای را در زمین کشاورزی بسازید باید به این موضوع توچه داشته باشید که آیا حد مجاز ساخت خانه را در این زمینه رعایت کرده اید یا خیر. اگر بدانید که تا چه اندازه اجازه دارید که خانه ای را در زمین کشاورزی بسازید و بدانید که حد مجاز در این زمینه تا چه اندازه می باشد باید به شما بگوییم که می توانید به خوبی کاربری یک زمین کشاورزی را تبدیل به کاربری مسکونی کنید.

برای این که بدانید حد مجاز ساخت بنا در زمین کشاورزی تا چه اندازه می باشد ‌و چگونه می توانید این کار را انجام دهید، قبل از انجام این کار بهترین روش این است که از افراد با تجربه در این زمینه مانند کارشناسان مطرح مشهد املاک کمک گرفته و بهترین زمین را برای خود خریداری کنید و به ساخت و ساز اصولی و استاندارد بپردازید.

مدارک لازم جهت تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی چیست؟

همان طور که اشاره کردیم مرحله اول برای تغییر کاربری یک زمین کشاورزی با مسکونی این است که مدارک لازم در این زمینه را برای خود داشته باشید. حال این مدارک چه چیزی می باشند؟ در این قسمت به صورت اختصاصی به آن ها پرداختیم.

اولین مدرک داشتن مدارک و مستنداتی مبنی بر مالکیت شخص یا اشخاص می باشد. سپس به ترتیب اخذ موافقت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان مربوطه، تهیه جواز تاسیس یا موافقت اصولی، نقشه و سایت پلن جهت ساخت، موافقت اداره کل راه و شهرسازی استان مربوطه و استعلام از اداره ها و دستگاه های مختلف.

تغییر کاربری غیر قانونی زمین کشاورزی به مسکونی چه عواقبی دارد؟

اگر شما به صورت غیر قانونی اقدام به تغییر کاربری یک زمین کشاورزی به مسکونی کنید، عواقب بسیار بدی را با خود به همراه دارد. فرض کنید در این زمین ساختمای را ساخته اید و افراد بسیاری نیز در آن به زندگی می پردازند. حال مراکز قانونی فهمیده اند که شما به صورت غیر قانونی این ساختمان را ساخته اید.

اتفاقی که این بین میوفتد این است که نه تنها شما جریمه شده و مشکلات بسیاری برای شما به لحاظ قانونی به وجود می آید بلکه ساختمان تخریب شده و بسیاری از افراد دیگر محل زندگی نداشته و آن ها نیز می توانند از شما شکایت کنند. پس توصیه می شود به هیچ عنوان اقدام به انجام این کار نکنید و حتما با داشتن پروانه ساخت در این زمین ها اقدام به ساخت و ساز کنید.

هزینه تغییر کاربری زمین کشاورزی به زمین مسکونی چقدر است؟

هزینه تغییر کاربری زمین کشاورزی به زمین مسکونی چقدر است؟

زمانی که شما اقدام به تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی می کنید هزینه هایی این بین به وجود می آید که برخی علاقمند به این موضوع هستند که قبل از انجام کار بتوانند این هزینه ها را براورد کرده و پس از آن اقدام به انجام کار کنند.

برای این که از هزینه های تغییر کاربری مطلع شوید، بهترین گزینه این است که با کارشناسان مربوطه در این زمینه به گفت و گو بپردازید و چه بهتر که از کارشناسان حرفه ای مشهد املاک در این زمینه کمک گرفته و سپس اقدام به تغییر کاربری زمین کشاورزی به مسکونی کنید.

سوالات متداول

مدارک لازم جهت تغییر کاربری زمین کشاورزی را از کجا مشاهده کنیم؟

می توانید به راحتی از این مقاله کمک گرفته و تمامی مدارک را مشاهده کنید.

آیا امکان تغییر کاربری در زمینه این زمین وجود دارد؟

شما به راحتی می‌ توانید کاربری زمین را تغییر داده و تبدیل به زمین مسکونی کنید.

آیا برای ساخت ساختمان در این زمین ها حد مجاز وجود دارد؟

برای ساخت ساختمان در زمین هایی که تغییر کاربری داده اند حد مجاز وجود دارد که باید رعایت شود.

ساخت غیر قانونی چه عواقبی دارد؟

برای شما زندان به وجود می آید به همراه پرداخت خسارات و جریمه های نقدی بسیار زیاد.

5/5 - (2 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا