اطلاعات کاربردی

ملک مشاع چیست؟ | بررسی دقیق قوانین ملک مشاع

آیا تا به حال منطقه، ملک یا زمینی را دیده اید که به بیشتر از چند نفر متعلق باشد به صورتی که نمی شود گفت سهم هر کسی چقدر است؟ به این موقعیت مشاع گفته می شود که به معنی در اختیار همه است. در این متن می خواهیم علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره ملک مشاع صحبت کنیم و بدانیم که ویژگی های این نوع ملک به چه صورت و چه قوانینی بر آن حکم فرما است. پس تا آخر این مقاله همراه مشهد املاک باشید.

ملک مشاع یعنی چه؟

ملک مشاع یعنی چه؟

همان‌ طور که در بالا بیان کردیم ملک مشاع به خانه ‌ای گفته می‌ شود که مالکیت آن مربوط به چند نفر است. اما این مالکیت بدین معنی نیست که خانه به صورت دانگی به این افراد تعلق داشته باشد. به طور مثال یک نفر سه دانگ یا نفر دیگر چهار دانگ از خانه را به نام خود زده باشد، بلکه تمامی افرادی که مالک این خانه هستند با همدیگر مالک جز به جز آن هستند.

به طور مثال اگر یک آپارتمان 100 متری داشته باشیم و 5 نفر مالکیت آن را داشته باشند، این 5 نفر به تمام آپارتمان مالکیت دارند و به صورت جدا سندی به نام آن ها زده نشده است. این وضعیت همان طور که در بالا اشاره کردیم اشاعه مالکیت گفته می‌شود. اما باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که اشاعه مالکیت باعث پیچیدگی‌ هایی در خانه می‌ شود به این دلیل که سهم هیچ کسی در خانه مشخص نیست و اگر خانه بخواهد فروش رود تمامی افراد باید با هم تصمیم بگیرند. سند این خانه نیز به صورت مشاع زده می شود و افراد باید در برابر این سند بسیار آگاه باشند و بدانند که با آن باید چطور رفتار کنند.

ملک مشاع چگونه فروخته می شود؟

در این قسمت می خواهیم بدانیم که ملک مشاع چگونه فروخته می‌ شود. فروش ملک مشاع همان طور که در بالا بیان کردیم بسیار سخت و پیچیده است. زیرا تعداد کسانی که مالک آن هستند بسیار زیاد است و همین طور ممکن است اختلافاتی بین این افراد پیش آید. این ملک را معمولا با قیمت پایینی می فروشند زیرا مشتری وقتی این وضعیت را می بیند نسبت به خانه تمایل خود را از دست می دهد.

البته ممکن است سهم مشاع هر فرد در خانه مشخص باشد که در این صورت افراد می توانند سهم خود را از خانه بفروشند. در این صورت باید افرادی که مالک مشاع هستند و به این وضعیت پایان دهند. به این صورت که تر کسی می تواند سهم خود را مشخص کند و با توافقاتی که انجام می شود، ملک را به دانگ تقسیم کرده و به نام بزنند. یا اینکه یک نفر سهم همه را خریده و خانه را به نام خود می زند. در هر حال فروش ملک مشاع بسیار سخت است و باعث دردسر زیاد می شود. مشاور املاک مشهد املاک اما در این زمینه آماده خدمت رسانی به افراد و پاسخ به سوالات در این زمینه هستند.

ساخت و ساز در ملک مشاع قانونی است؟

ساخت و ساز در ملک مشاع قانونی است؟

ساخت و ساز در مشهد و در ملک مشاع بدون اینکه تمام مالکان در آن توافقی داشته باشند، ممنوع است و اگر کسی این کار را انجام دهد بقیه مالکان می توانند از او شکایت کنند. در این شرایط باید توافق همه افراد برای ساخت و ساز وجود داشته باشد و کسی به صورت اختصاصی این کار را نکند. اگر در مورد ساخت و ساز ملک مشاع بیشتر سوال دارید می توانید از متخصصان مشهد املاک بپرسید. این افراد آگاه به این مسائل هستند و می توانند به شما به خوبی کمک کنند.

مهم ترین قوانین این گونه املاک کدامند؟

علاوه بر قوانین املاک، قوانین مهمی برای ملک مشاع وجود دارد و افراد باید نسبت به این قوانین بسیار آگاه باشند، زیرا این ملک تقریبا وضعیت نا مشخصی دارد و این قوانین هستند که می توانند از شرایط پیچیده آن کم کنند. به عنوان مثال در قانون ۴۷۵ مدنی آمده است که هر کدام از مالکان می توانند این ملک را به کسی اجاره بدهند. اما زمانی که مستاجر می خواهد در خانه زندگی کند باید اجازه تمام مالکین را داشته باشد.

اگر یکی از مالکین راضی نباشد، مستاجر نمی تواند در خانه زندگی کند. در قانون ۵۸۳ مدنی نیز آماده است که هر کدام از مالکان می توانند بدون اجازه مالک دیگری سهم خود را به یک شخص دیگر واگذار کنند. البته آن شخص نیز شریک مشاع می شود و این را باید در نظر داشته باشد. قانون ۵۸۹ مدنی نیز بیان می کند که هر کدام از مالکان می توانند در خواست دهند تا ملک تقسیم شود. این اتفاق می تواند هر زمانی انجام شود فقط ممکن است یکی از مالکان راضی نباشد که در این صورت جلوی تقسیم گرفته می شود. از دیگر قوانین ملک مشاع نیز می توانید از طریق کارشناسان مشهد املاک آگاه شوید.

حق شفعه در ملک مشاع یعنی چه؟

حق شفعه در ملک مشاع یعنی چه؟

حق شفعه در ملک مشاع به این معنا است که فرض کنید بیش از دو نفر مالک یک مال مانند ملک باشند. این ملک قابل تقسیم است و یکی از مالکان که به صورت شریکی مالک است قصد دارد سهم خود را به شخص دیگری بفروشد، یکی از شریکان می تواند و حق دارد مبلغی که بین شریک اول و مشتری توافق شده است را به مشتری داده و کل ملک را برای خود بردارد. برای اطلاع از این قانون می توانید با کارشناسان مشهد املاک در ارتباط باشید و از آن ها درباره این موضوع بپرسید.

آیا می توان بدون اجازه شریک این نوع ملک ها را به فروش رساند؟

برای اینکه ملک مشاع به فروش برسد همان طور که در بالا نیز گفتیم باید سند خانه از حالت مشاع خارج شده و بین همه تقسیم شود. یعنی به صورت دانگ باید این عمل انجام شود. گاهی نیز تمام مالکان با هم توافق می کنند و سند را در همان حالت مشاع تقسیم می کنند. اما مالکان یا شریکان فقط می توانند سهم خود را به کسی بدهند و نمی توانند کل خانه را بفروشند و این مورد نیاز به رضایت همه دارد.

افراز و تفکیک ملک مشاع چگونه است؟

افراز در ملک مشاع به معنی جدا نمودن سهمی که به صورت مشاع بین مالکین قرار دارد از یکدیگر است. این افراز ممکن است به صورت اختیاری انجام شود یعنی مالکان به این کار راضی هستند و توسط خودشان این کار را انجام می دهند. افراز به اجبار نیز وجود دارد که توسط حکم دادگاه این کار انجام می شود و باید حتما صورت بگیرد. در تفکیک نیز جز به جز شدن و تقسیم ملک انجام می شود اما تفاوت آن با افراز به این صورت است که در تفکیک فقط ملک تقسیم می شود اما در افراز سهم مالکان مشاعی نیز مشخص می شود. برای اطلاع بیشتر نسبت به این دو موضوع می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کرده و درباره این موضوع اطلاعات دقیقی کسب کنید.

تقسیم ملک مشاع چگونه صورت می گیرد؟

تقسیم ملک مشاع چگونه صورت می گیرد؟

همان طور که در بالا بیان کردیم تقسیم ملک مشاع به دو صورت افراز و تفکیک انجام می پذیرد. اما افراز از طریق دادگاه نیز انجام می گیرد. یعنی یک حکم دادگاه در این زمینه وجود دارد که صادر شده است و مالکان باید به آن عمل کنند. به همین دلیل افراز باید هم در دادگاه ثبت شود و هم در اداره ثبت اسناد. اما تفکیک فقط در اداره ثبت انجام می شود و نیازی به حکم دادگاه در آن وجود ندارد.

نحوه تقسیم سود و زیان در اموال مشاع چگونه است؟

برای اینکه سود و زیان بین مالکان یا شرکای ملک تقسیم شود اول باید ملک تفکیک شده یل افراز شود. یعنی سهم هر کسی از ملک باید مشخص باشد. بعد از اینکه سهم مشخص شد، سود و زیان توسط همین موضوع تقسیم می شود. یعنی هر کسی سهم بیشتر داشته باشد سود بیشتر و هر کسی سهم کمتر داشته باشد، سود کمتر نیز دارد.

پلمپ این گونه ملک ها به چه منظور است؟

اگر یکی از مالکان یا شرکا کاری را انجام دهد که غیر قانونی باشد و بدون توافق مالکان در باشد، به عنوان مثال در ملک ساخت و ساز انجام دهد، بقیه شرکا می توانند از او شکایت کرده و خلع ید را انجام دهند در این صورت خانه با رای دادگاه پلمپ می شود و جلوی کار در آن گرفته می شود. در این باره می توانید با کارشناسان مشهد املاک صحبت کرده و مشکلات خود را با آن ها در میان بگذارید.

اختلاف در ملک مشاع

اختلاف در ملک مشاع

در هر جایی که تعدادی از افراد با هم شریک باشند، ممکن است اختلافاتی پیش آید. در زمینه ملک مشاع نیز اختلافاتی وجود دارد. شرکا ممکن است درباره تقسیم سهم با هم تفاهم نداشته باشند و در این مورد اختلاف پیش آید. هم چنین ممکن است افراد ملک را بدون اجازه بفروشند که این نیز باعث اختلاف می شود. در هر صورت هر گونه اختلاف در این زمینه قابل پیگیری از طریق مراجع قضایی می باشد.

سوالات متداول

تمام آنچه که مالکان ملک مشاع در تقسیم باید بدانند را کجا بخوانیم؟

در اینترنت سایت های زیادی در این زمینه وجود دارند که به صورت حقوقی فعالیت می کنند و درباره ملک مشاع اطلاعات می دهند. هم چنین کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

آیا وکیل برای دستور فروش ملک مشاع و مشترک وجود دارد؟

تعدادی از وکلا هستند که کار های حقوقی مانند این موضوع را انجام می دهند. می توانید از کانون وکلا آن ها را پیدا کنید و یا اینکه از دادگاه بپرسید.

مال مشاع و قوانین فروش و شراکت در آن در کجا نوشته شده است؟

این قوانین در مجموعه قوانین مدنی مربوط به حق مالکیت و اموال منقول و قوانین از این قبیل نوشته شده است. می توانید این قوانین را از طریق اینترنت بخوانید و یا اینکه از متخصصان مشهد املاک درباره آن بپرسید.

منظور از اموال منقول مشاع چیست؟

منظور از اموال منقول مشاع اموالی است که قابل حرکت دادن باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ما اپارتمون اب و برقش مشاع ولی از موقع ای که قیمت قبض ها رفت بالا بین صاحبا برای پرداخت قبض به مسکل خورده ایم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا