اطلاعات کاربردی

مراحل تبدیل سند اوقاف به سند معمولی + بررسی هزینه و زمان

شاید تا به حال با خانه های اوقافی سروکار داشته باشید و مشخصات مربوط به سند این خانه‌ ها توجه شما را به خود جلب کرده باشد. سند خانه های اوقافی معمولا با اسناد معمولی متفاوت هستند و بر اساس مشخصاتی که این خانه ها دارند سند آن ها نیز نوشته می شود. بعضی از افراد به این فکر می افتند که سند اوقافی خانه خود را به یک سند زدن ملک معمولی تبدیل کنند. در این مقاله می خواهیم تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره تبدیل سند اوقاف به سند معمولی صحبت کنیم و درباره این موضوع بیشتر بدانیم پس با مشهد املاک همراه باشید.

سند اوقافی چیست؟

سند اوقافی چیست؟

در دنیای املاک و مسکن استاد مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ‌هایی نسبت به آن ملک هستند. بیشترین اسناد معمولا اسناد قطعی یا رسمی هستند که مربوط به خانه های معمولی است. اما در این میان اسنادی نیز وجود دارند که مربوط به خانه های خاص مانند خانه های وقفی هستند. خانه های وقفی معمولاً متولی ای دارند که مالک زمین آن خانه هستند که به آن عرصه گفته می شود و ساختمان را به شخص دیگری می فروشند.

هم چنین آن ها از شخصی که خانه را به آن ها فروختند مبلغی را به عنوان اجاره دریافت می کند. تمام این مبالغ در سند نوشته می شود. پس سند خانه وقفی به طور کل با اسناد دیگر در دنیای املاک متفاوت بوده و ویژگی های خاص خود را دارد برای اطلاعات بیشتر درباره اصناف وقفی می توانید به مشاور املاک مشهد املاک مراجعه کنید.

منظور از سند معمولی چیست؟

تعداد بسیار زیادی از ما تا به حال سند معمولی یک خانه را دیده ایم. این سند به صورت شش دانگ است و معمولا به صورت دفترچه یا تک برگی عرضه می شود. در سند معمولی فرد مالک کل خانه است و اگر کسی در آن شریک باشد می توان به صورت دانگ در سند ذکر کرد و یا اینکه برای شرکا اسناد جدا نوشته شود.

می توان گفت سند معمولی همان سند رسمی و قطعی است که اعتبار بسیار بالایی نیز دارد و معمولا تمام افراد ترجیح می‌ دهند که خانه ای را با سند معمولی معامله کنند و معمولا از اسناد قولنامه ای یا وقفی دوری می‌ کنند زیرا اسناد قولنامه‌ ای ممکن است کلاهبرداری در آن اجرا شده باشد و یا اینکه اسناد وقفی مراحل پیچیده ای دارد و برای اینکه فرد به زحمت نیوفتد به دنبال خانه با سند معمولی می گردد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با اسناد معمولی می توانید با کارشناسان مشهد املاک تماس بگیرید و اطلاعات کافی را دریافت کنید.

آیا امکان تبدیل سند اوقاف به سند معمولی وجود دارد؟

آیا امکان تبدیل سند اوقاف به سند معمولی وجود دارد؟

برای تبدیل سند وقفی به معمولی اولین چیزی که مورد نیاز است اجازه متولی سند وقفی است. یعنی متولی باید اجازه بدهد و صلاح را در نظر بگیرد تا فرد بتواند خانه وقفی را به عادی تبدیل کند. معمولا در این زمینه فقه نیز دخالت می کند. به این صورت که باید ما به تفاوت این صرف خرید یک ملک مناسب شود و این ملک نیز اهدا شود. اگر این کار انجام شود حق وقف ضایع می شود و از نظر دینی مشکل دار می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کرده و از آن ها اطلاعات بگیرید.

مراحل تبدیل سند اوقاف به سند معمولی چگونه است؟

برای مراحل تبدیل سند اوقاف به سند معمولی باید در قوانین املاک اوقافی را بدانیم بعد از اینکه قوانین را به صورت کامل دانستیم می‌ توانیم مراحل را انجام دهید. ابتدا باید همان طور که در بالا گفتیم متولی را راضی کنیم که سند را از وقف در آورده و به شش دانگ تبدیل کند. البته باید این موضوع را بدانیم که این سند زمانی که به سند معمولی نیست تبدیل می شود به نام سند شش دانگ وقفی نامیده می شود.

بعد از آن باید ما به تفاوت بر اساس فقه و اسلام چطوری خرج کنیم که تبدیل به نحو احسن شود. بعد از این که تمام این کار ها انجام شد باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند را در آنجا ثبت کنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید این افراد می‌ توانند مشاوره‌ های عالی را درباره مراحل تبدیل سند اوقاف و معمولی به شما ارائه دهند. 

سند اوقاف چه تفاوتی با سند ملکی دارد؟

سند اوقاف چه تفاوتی با سند ملکی دارد؟

همان طور که در بالا بیان کردیم سند اوقافی با سند ملکی یا معمولی تفاوت بسیار زیاد دارد. این بدین دلیل است که سند اوقافی معمولا یک سند شش دانگ حساب نمی شود یعنی کسی که خانه را خریده است و مالک اصلی خانه به حساب نمی آید و به عنوانی مستاجر متولی خانه وقف شده حساب می شود.

اما کسی که یک خانه معمولی را خریداری کند می تواند مالکیت شش دانگ خانه شود یعنی هم مالک عرصه و اعیان خانه می شود. هم چنین کسی که سند اوقافی دارد بدون اجازه متولی نمی ‌تواند بر روی خانه یا سند تغییر ایجاد کند. اما کسانی که سند ملکی دارد چون خودش مالک سند است می‌ تواند هر کاری برای آن انجام دهد.

هزینه تبدیل سند اوقاف به سند معمولی چقدر است؟

هزینه انتقال سند ملک اوقافی در زمان های مختلف متفاوت است. ممکن است شما خود بتوانید انتقال را انجام دهید به این صورت که مراحل را از فردی با تجربه می پرسید و سپس کار انتقال سند را انجام می‌دهید. اما گاهی نیاز به وکیل دارید تا بتوانید این کار را بدون نقص انجام دهید.

اگر بحث وکیل در میان باشد باید بیشتر هزینه پرداخت کنید. همین طور هزینه‌ های خودت انتقال سند نیز در این زمینه حساب می شود که ممکن است در شرایط مختلف متفاوت باشد. برای اطلاع بیشتر درباره هزینه های تبدیل سند اوقاف به سند ملکی می‌ توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید.

هزینه تبدیل سند وقفی به سند معمولی بر عهده کیست؟

هزینه تبدیل سند اوقاف به سند معمولی بر عهده کسی است که می‌ خواهد این کار را انجام دهد. یعنی شخصی که خانه به نام او است و می‌ خواهد سند خود را به سند معمولی تبدیل کند. اوقاف هزینه در این باره پرداخت نمی کند و فرد باید تمام هزینه ها را خودش بپردازد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مشهد املاک کمک بگیریم این افراد می توانند به شما درباره این مسائل بیشتر کمک کند.

آیا می توان با سند اوقافی وام گرفت؟

آیا می توان با سند وقفی وام گرفت؟

شما می توانید با استفاده از سند اوقافی وام دریافت کنید. به این صورت که باید سن اوقافی حتما به صورت شش دانگ باشد. در این صورت سند اوقافی به عنوان ضامن شما محسوب می شود و شما باید به وسیله آن وام خود را دریافت کنید و دیگر نیاز به ضامن ندارید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کنید.

آیا برای انجام این کار نیاز به وکیل است؟

اگر تبدیل سند اوقافی به سند ملکی با مشکل روبرو شود و اینکه متولی قبول نکند و فرد نیاز داشته باشد که سند خود را به سند ملک تبدیل کند، باید از وکیل استفاده کند. معمولا وکیل می  تواند کار را برای فرد آسان کرده و مراحل قانونی را زودتر جلو ببرد. برای اطلاع از اینکه کدام وکیل می تواند به ما بهتر کمک کند می توانید به مشاوران مشهد املاک در این زمینه مراجعه کنید این افراد می‌ توانند راهنمایی بسیار مفید و کاربردی را به شما بکند و وکلای عالی را نیز در این زمینه به شما معرفی کند.

چگونه سند اوقافی را از سند ملکی تشخیص دهیم؟

چگونه سند اوقافی را از سند ملکی تشخیص دهیم؟

همان طور که در بالا بیان کردیم سند اوقافی با سند ملکی تفاوت های بسیار زیادی دارد. در واقع سند اوقافی مالک را دو‌ نفر تعیین می کند یکی مالک عرصه و دیگری مالک اعیان. اما در سند ملکی مالک شش دانگ خانه فقط یک نفر است و اگر بخواهد مالکیت دانگ های دیگر خانه را به کسب بدهد باید برای هر کدام سند جدا صادر شود. شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره این اسناد را از طریق اینترنت مطالعه کنید و یا اینکه به کارشناسان مشهد املاک در این زمینه مراجعه کنید.

سوالات متداول

چگونه سند اوقافی را از سند ملکی تشخیص دهیم؟

مهم ترین تفاوت این دو سند مالک آن ها می باشد. در سند ملکی تنها یک نفر شش دنک را دارد ولی در سند اوقافی شما با مالک عرصه و مالک اعیان رو به رو هستید.

هزینه تبدیل سند اوقاف به سند معمولی چقدر است؟

هزینه ها دائم در حال تغییر می باشد. از همین رو بهتر است برای اطلاعات دقیق تر با تیم مشهد املاک در ازتباط باشید.

هزینه تبدیل سند اوقاف به سند معمولی به عهده کیست؟

هزینه انتقال سند اوقافی همان طور که گفتیم بر عهده کسی است که خریدار باشد. در واقع هزینه سند اوقافی مربوط به کسی است که می خواهد این کار را انجام دهد.

3.3/5 - (6 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. در مقاله تون به هزینه تبدیل سند اشاره کردین ولی مثال نزاشتین ممنون میشم به این لیست قیمت بیشتر اشاره کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا