اطلاعات کاربردی

مراحل سند زدن ملک قولنامه ای + هزینه و زمان این پروسه

به جرعت می توان گفت که مهم ترین موضوع در زمینه خرید ملک، سند زدن ملک می باشد. سند زدن آنقدر مهم است که فرد اگر تمامی موارد در ملک مد نظرش باشد اما نتواند آن را از راه قانونی سند بزند به صورت کلی از ملک صرف نظر می کند.

مشهد املاک برای شما علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد این مقاله را گرد هم آورده است تا شما به عنوان خریدار بدانید که سند زدن ملک چگونه است و تا چه اندازه اهمیت دارد. با ما همراه باشید.

سند زدن ملک چه مراحلی دارد؟

سند زدن ملک چه مراحلی دارد؟

در این قسمت به صورت اختصاصی به مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها می پردازیم. در ابتدا شما برای سند زدن نیاز دارید که به توافق برسید. یعنی شما با فروشنده بر روی موضوع قیمت و یا دیگر موارد به توافق می رسید و سپس یک مبایعه نامه ای را ارائه می دهید و مبلغی را به صورت ودیعه نیز ارائه می دهید البته این موضوع در صورت توافق و اعلام آن هنگام توافق است. پس از این موارد اقدام به گرفتن کد رهگیری املاک کنید.

شما تمامی مشخصات را در سایت قرار داده و سپس کد رهگیری را دریافت می کنید. در مرحله سوم فروشنده با تمامی مدارک مورد نیاز مانند اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر بنچاق و یا اصل و تصویر پایان ‌کار و یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری یا بخشداری (در مورد زمین‌ های دارای بنا و زمین‌ های بدون بنا) به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کند. در آخر نیز انتقال سند ملک است که مراحل انتقال سند ملک نیز خود دارای انواع مختلفی است.

مراحل سند زدن ملک قولنامه ای چگونه است؟

سند قولنامه ای یکی از انواع سند هایی می باشد که در آن افراد به صورت تایید دو طرفه اقدام به این موضوع می کنند که سندی تعبیه شود و در آن اشاره شود که ملک فروخته شده است. حال مراحل سند زدن ملک قولنامه ای چگونه است؟ در این قسمت تیم حرفه ای مشهد املاک این موضوع را برای شما ارائه می دهد.

در ابتدا تیم مشهد املاک توصیه می کند که برای سند زدن قولنامه ای حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که از فردی با اعتبار کامل این سند را دریافت می کنید. به دلیل این که سند قولنامه ای اعتبار بسیار پایینی دارد، کلاهبرداری و مشکلات حقوقی با این سند بسیار به وجود می آید پس در ابتدا حتما از تصمیم خود اطمینان پیدا کنید و سپس اقدام به تنظیم سند کنید. در ادامه نیز مراحل عادی سند زدن ملک برای این گونه سند ها نیز انجام می شود که شما می توانید برای اطلاعاتی دقیق تر از طریق تیم مشهد املاک این موضوع را مطلع شوید.

مدارک لازم برای سند زدن ملک کدامند؟

برای این که ملکی را به صورت قانونی سند بزنید باید علاوه بر این که نحوه سند زدن ملک در 6 مرحله را بدانید، مدارک مورد نیاز را نیز جمع آوری کنید تا به هنگام سند زدن مشکلاتی به وجود نیاید. حال این مدارک چه چیزی می باشد؟ یک به یک به آن ها می پردازیم. این مدارک عبارت اند از: اصل و هم چنین تصویر سند مالکیت (در سند مالکیت موقعیت جغرافیایی و ثبتی و هندسی ملک به صورت کامل و واضح مشخص شده است.)، اصل و تصویر بنچاق. اگر نمی دانید که بنچاق چیست باید بگوییم که بنچاق یک برگه A4 است که مشخصات فروشنده و خریدار و آدرس و تمامی هزینه هایی که دو طرفین انجام داده اند در آن وجود دارد و اگر در لحظه در دسترس نبود باید از دفتر خانه ای که قبلا در آن این موضوع نوشته شده است کپی بگیرید.

مدارک دیگر عبارت اند از مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، تصویر و اصل پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری یا بخشداری، صورت مجلس تفکیکی، تصویر و اصل حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای داشته باشد.

هزینه سند زدن ملک چقدر است؟

هزینه سند زدن ملک چقدر است؟

هزینه انتقال سند ملک در سال ۱۴۰۰ به چند صورت می باشد. در ابتدا ما هزینه سند زدن به صورت توافقی را داریم که بین فروشنده و خریدار توافق می شود که چه کسی هزینه سند زدن را بر عهده می گیرد. مورد بعدی هزینه سند زدن بدون توافق بین خریدار و فروشنده می باشد. هر یک از این موارد در دفتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا مبایعه نامه سند قطعی محسوب می‌شود؟

مبایعه نامه در واقع سند قطعی محسوب نمی شود بلکه اولین مرحله درمورد سند زدن است اما از بروز اتفاقات بد که در پی سند زدن به وجود می آید جلو گیری می کند. شما اگر مبایعه نامه داشته باشید، دیگر کلاهبرداری به راحتی انجام نمی شود و یا فرد نمی تواند به راحتی از انجام قرار داد ابزار پشیمانی کند زیرا مبلغ ودیعه ای که در هنگام مبایعه نامه ارائه شده است دیگر برای او قابل برگشت نیست پس وجود مبایعه نامه بسیار ضروری می باشد اما به عنوان سند قطعی محسوب نمی شود.

مدت زمان انجام این کار چقدر است؟

مدت زمان انجام سند زدن ملک بسته به مواردی است که نمی توان به صورت دقیق گفت که تا چه زمانی به طول می انجامد. در واقع هرچه مدارک و مواردی پیرامون این موضوع زودتر آماده شود، این کار سریع تر انجام می شود. می توانید از مشاور املاک حرفه ای و مجرب تیم مشهد املاک در این زمینه اطلاعات کامل و راهنمایی را دریافت کنید.

هزینه انجام این کار بر عهده کیست؟

هزینه انجام این کار بر عهده کیست؟

همان طور که در عنوان های قبلی به این موضوع پرداختیم هزینه ها به صورت توافقی و یا غیر توافقی انجام می شود. این کار به صورتی است که باید بین فروشنده و خریدار انجام شود و موضوعی است که باید بین این دو شخص انجام شود زیرا قانون خاصی وجود ندارد که در آن بگویید که حتما باید خریدار و یا فروشنده هزینه سند زدن را انجام دهد. این موضوع در بنگاه به هنگام نوشتن قولنامه نیز تایین می شود.

آیا فروشند و خریدار می‌ توانند مبایعه نامه را خودشان تنظیم کنند؟

مبایعه نامه همان طور که اشاره کردیم اولین مرحله برای سند زدن است و بسیار نیز اهمیت دارد. این موضوع می تواند بین فروشنده و خریدار انجام شود اما باید حتما این موضوع به صورت محضری تایید شود تا مبدا یکی از طرفین زیر این موضوع بزند و اگر این اتفاق بیوفتد می توانیم بگوییم که فاجعه به وجود می آید زیرا شما هیچ چیزی به صورت قانونی ندارید که بتواند حرف های طرف مقابل را تکذیب کند. پس حتما از مراحل قانونی این کار را انجام دهید.

در هنگام سند زدن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام سند زدن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به هنگان سند زدن شما باید حتما مواردی را مد نظر قرار دهید تا سند زدن شما با توجه به قوانین انجام شود و هیچ گونه مشکلی در این بین به وجود نیاید. زمانی که شما اقدام به سند زدن می کنید، باید ابتدا از این موضوع مطلع شوید که فرد مورد نظری که دارید با او در معامله وارد می شوید آدم مطمعنی هست یا خیر. پس از این موضوع باید مطمئن شوید که تمامی مواردی که در سند قید شده است در خانه وجود دارد یا خیر.

تیم مشهد املاک به شما توصیه می کند که پس از مطمئن شدن از این موارد به مکانی که معتبر باشد مراجعه کنید و سند زدن را انجام دهید. در حین سند زدن تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کنید و برگه هایی که قرار است از سوی افراد امضا شود نیز باید به درستی انجام شود تا در این بین مشکلی به وجود نیاید. نکات در حین سند زدن بسیار حائز اهمیت هستند که باید حتما آن ها را مد نظر قرار داد.

چه مواردی باید در مبایعه نامه قید شوند؟

در مبایعه نامه باید پنج موضوع قید شود تا این مبایعه نامه به رسمیت شناخته شود. این پنج مورد در ابتدا عبارت اند از مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، موضوع مورد معامله، مبلغ مورد معامله و زمان مورد معامله. حتما قبل از امضا کردن مبایعه نامه، این موارد را چک کنید تا چیزی از قلم نیوفتد.

دریافت کد رهگیری برای انتقال سند چگونه است؟

دریافت کد رهگیری برای انتقال سند چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم مرحله دوم در سند زدن ملک دریافت کد رهگیری می باشد. شما به سایت مربوطه مراجعه می کنید و سپس مشخصات خریدار و فروشنده در آن ذخیره می شود. نکته قابل توجه این است که اگر در این بین فروشنده قصد داشته باشد ملک را به چند نفر بفروشد، سایت خطا می دهد و کلاهبرداری فروشنده رو می شود. پس دریافت کد رهگیری یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بروز مشکلات پس از فروش می شود.

سوالات متداول

چگونه می توان سند زدن ملک و آشنایی با قوانین از صفر تا صد سند زدن را مشاهده کرد؟

می توانید از این مقاله در این جهت کمک بگیرید و یا از کارشناسان حرفه ای مشهد املاک کمک بگیرید.

از چه طریقی مدارک لازم برای انتقال سند ملک، تنظیم سند ابتدا تا انتها را مشاهده کنیم؟

در این مقاله به صورت اختصاصی به شما این موضوع را ارائه داده ایم که می توانید مشاهده کنید.

مراحل انتقال سند تک برگ چگونه است؟

در ابتدا شما باید توافق کرده و سپس مبایعه نامه را ارائه دهید و پس از گرفتن کد رهگیری به انتقال سند بپردازید.

هزینه سند زدن خانه بنام همسر چقدر است و هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟

موضوع اول را می توانید به راحتی از کارشناسان مربوطه مشهد املاک مطلع شده و درمورد موضوع دوم باید بگوییم که به صورت توافقی انجام می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ملک های قولنامه ای چرا اکثرا ارزان تر هستند؟ این تفاوت قیمت نسبت به یک زمین با قولنامه عادی خیلی زیاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا