اطلاعات کاربردی

برای سند زدن زمین چه مدارکی لازم است؟

به نام زدن و یا سند زدن زمین جزئیات و مراحلی دارد که در خصوص بحث خرید زمین در مشهد به این موضوع خواهیم پرداخت. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم همراه مشهد املاک تا انتهای مطالب باشید.

مراحل سند زدن زمین کدامند؟

مراحل سند زدن زمین کدامند؟

به جرات می توان بیان کرد که مهم ترین موضوع در مورد خرید زمین، سند زدن آن می باشد. به یاد داشته باشید که سند زدن آن قدر مهم است که شخص اگر تمامی موارد در زمین مورد نظرش باشد اما نتواند آن را از راه قانونی سند بزند به طور کلی از ملک صرف نظر خواهد کرد.

حال قرار است در این قسمت به این که سند زدن زمین و مراحل آن به چه شکل است بپردازیم. این موضوع را هم بهتر است که بدانید مراحل سند زدن زمین کشاورزی نیز همانند مراحلی است که قرار است بیان کنیم.

توافق

قبل از انجام مراحل انتقال سند زمین، خریدار و فروشنده باید طی یک گفتگو با یکدیگر به توافق برسند. این توافقی که میان آن‌ ها صورت می‌ گیرد باید در جایی مکتوب شود که به آن قولنامه می‌ گویند.

دریافت کد رهگیری

بعد از آن که توافق اولیه و یا همان مبایعه‌نامه تنظیم انجام شد باید این توافق در سیستم ثبت شود. مهم است که بدانید ثبت این مبایعه‌نامه باید در بنگاه معاملات املاک معتبر و قابل اعتماد صورت گیرد. در سیستم تمام مشخصات فروشنده و خریدار ثبت می شود و بعد از آن یک کد رهگیری املاک صادر خواهد شد.

از مهم ترین ویژگی‌ های کد رهگیری این است که از فروش ملک به چندین نفر جلوگیری می‌ شود. توجه داشته باشید که این کد رهگیری را باید تا زمانی که سند زدن زمین به اتمام نرسیده است نگه دارید چرا که اگر مرحله دریافت کد رهگیری انجام نشود مرحله بعد نیز انجام نخواهد شد و حتی ممکن است فروشنده ملک را به شخص دیگری بفروشد. داشتن کد رهگیری نشان‌دهنده این است که معامله سالم صورت گرفته است و از فروش زمین به شخص دیگری جلوگیری می کند.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

بعد از اخذ کد رهگیری، فروشنده باید به همراه شناسنامه و اصل سند به یکی از دفاتر اسناد رسمی و معتبر مراجعه کند و لیست مدارک مورد نظر برای تشکیل پرونده را از آن دفتر خانه بگیرد و تمام آن ها را آماده کند. بدون لیست مدارک مراحل بعد صورت نخواهد گرفت.

سند زدن زمین: انتقال سند

در مبایعه‌ نامه تاریخی ذکر خواهد شد مبنی بر این که فروشنده و خریدار چه موقع در دفترخانه رسمی حضور پیدا کنند. در این جلسه فروشنده باید تمام مدارکی که مسئول دفترخانه به او گفته است را به طور کامل ارائه دهد. در صورت حاضر نشدن فروشنده در این جلسه و یا خریدار هر یک از طرفین می‌ توانند به خاطر حضور نداشتن دیگری گواهی عدم حضور بگیرند. اگر جریان حضور پیدا نکردن ادامه پیدا کند، دیگری می‌ تواند به دادگاه مراجعه کند و هزینه فسخ و پشیمانی را بگیرد.

هزینه سند زدن زمین چقدر است؟

هزینه سند زدن زمین چقدر است؟

برای سند زدن زمین باید هزینه‌ ای پرداخت شود. معاملات املاک پنج درصد ارزش زمین را هم از خریدار و هم از فروشنده دریافت می‌ کنند. هزینه خلافی و پسماند و نوسازی از دیگر مواردی است که فروشنده باید به پرداخت آن‌ ها بپردازد.

دفترخانه که به آن حق‌التحریر گفته می‌ شود نیز هزینه ای دارد که از سایر پرداختی‌ ها است که مبلغ آن به طور مساوی بین فروشنده و خریدار تقسیم می‌ شود. به طور معمول هزینه حق‌التحریر مبلغی بین 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان برآورد شده است.

مدارک لازم جهت سند زدن زمین کدامند؟

اگر تا به اکنون به بنگاه املاک رفته باشید تا یک زمین بخرید حتما می دانید که برای انتقال سند زمین یکسری مدارک ضروری و لازم است که از این مدارک می توان به: اصل و تصویر بنچاق، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، مدارک شناسایی، اصل و تصویر سند مالکیت، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و هم چنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد اشاره کرد.

سند زدن زمین چه قوانینی دارد؟

سند زدن زمین چه قوانینی دارد؟

در سند زدن زمین باید حتما قوانین و برخی از موارد مهم و ضروری را بدانید و انجام دهید تا سند زدن زمین با روند قوانین انجام شود و هیچ گونه مشکلی در آینده در این بین به وجود نیاید. قوانین نیز به این گونه است که تمام مراحل گفته شده را طی کنید و تمام مدارک لازم برای انتقال سند را تهیه کنید.

با این حال می توانید از مشاور املاک مشهد املاک نیز کمک بخواهید. هم چنین باید افزود که مشاوران ما در زمینه مراحل گرفتن سند زمین در روستا و مراحل انتقال سند تک برگ نیز آگاه هستند و می توانند به شما کمک کنند.

هزینه انتقال سند زمین چقدر است؟

در قسمت بالا نحوه سند زدن و مراحل آن را بیان کردیم. حال سوالی که برای خیلی از افراد به وجود می آید این است که هزینه سند زدن زمین چقدر است؟ در این باره می توان این گونه بیان کرد که نخستین هزینه ای که باید پرداخت شود، مربوط به ثبت مبایعه‌نامه است.

بنگاه معاملات املاک 5 درصد از ارزش ملک را از طرفین دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که اگر ملک قبلا اجاره شده باشد، سازمان دارایی و امور مالیاتی هزینه ای مبنی بر مالیات بر اجاره را هم از فروشنده دریافت می کند. فروشنده نیز باید هزینه‌ هایی هم چون: مالیات، هزینه نقل و انتقال، خلافی و مواردی که مربوط به او است را پرداخت کند.

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند زمین

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند زمین

مهم است که بدانید مدارک مورد نیاز برای انتقال سند زمین مانند: اصل و تصویر سند مالکیت، مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، اصل و تصویر بنچاق، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد، ضروری است و باید تهیه شود.

مدت زمان صدور سند زمین چقدر است؟

شاید تا به اکنون برایتان سوال به وجود آمده باشد که مدت زمان صدور سند زمین چقدر است؟ به طور معمول مدت زمان صدور سند زمین بین 20 الی 40 روز است.

آیا سند وام دار را می توان انتقال داد؟

مهم است که بدانید تا زمانی که یک زمین در رهن بانک باشد، صاحب آن نمی‌ تواند به طور محضری و رسمی سند زدن زمین را به شخص دیگری انجام دهد. البته می توان طبق مقررات خریدار به جای مالک فعلی زمین پرداخت اقساط را بر عهده بگیرد، در این صورت سند زمین به نام او منتقل می‌ شود.

هم چنین این موضوع را هم باید افزود که انتقال زمین فقط از طریق انعقاد مبایعه‌نامه در بنگاه‌ های ملکی امکان‌پذیر است و نقل و انتقال سند را می‌ توان به زمان تسویه تسهیلات موکول کرد.

تنظیم سند زمین چقدر زمان می برد؟

تنظیم سند زمین چقدر زمان می برد؟

مدت زمان تنظیم سند زمین به عواملی بستگی دارد. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات این مدت زمان بین 20 الی 30 روز و گاهی اوقات بین 1 الی 2 ماه زمان می برد.

آیا فروشند و خریدار می‌ توانند مبایعه نامه را خودشان تنظیم کنند؟

مبایعه نامه یک سندی عادی است که به وسیله‌ این سند فروشنده و خریدار در خصوص زمین و یا کالای مورد معامله با هم توافق می‫ کنند. می توان این گونه هم بیان کرد که از نظر قانونی، بیع نامه و یا همان مبایعه نامه به قراردادی گفته می‌ شود که بر طبق آن زمینی از فروشنده به خریدار داده می شود و در عوض آن پول و یا زمین دیگری دریافت می‌ شود. 

حال بسیار مهم است که بدانید برای این که در آینده برای هیچ کدام از طرفین این قرار دارد مشکلی به وجود نیاید بهتر است که مبایعه نامه بین خریدار و فروشنده تنظیم نشود و توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند و هم چنین در مکان های رسمی تنظیم و ثبت شود.

سوالات متداول

برای سند زدن زمین چه مدارکی مورد نیاز است؟

مدارکی مانند: مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر بنچاق، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد، مورد نیاز است.

معمولا صدور سند زدن زمین چه مدت زمانی طول می کشد؟

مدت زمان صدور سند زمین معمولا بین 20 الی 40 روز کاری طول می کشد.

به چه روشی می توان سند وام دار را انتقال داد؟

طبق مقررات اگر خریدار به جای مالک فعلی پرداخت اقساط را بر عهده بگیرد، در این صورت سند زمین به نام او منتقل خواهد شد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

باران شهرکی

از سال 1400 به گروه مشهد املاک پیوستم و در تلاشم مقالات جدید و بروز را در حوزه املاک شهر مشهد در اختیار شما قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا