اطلاعات کاربردی

خیار غبن در معامله ملک چیست؟ | مدت زمان استفاده از خیار غبن

در زمینه خرید و فروش ملک همواره انواع اصطلاحاتی وجود دارد که شما با توجه آن ها می توانید در چارچوب قانون کاری را انجام دهید. برای این که بتوانید این موارد را به درستی انجام دهید باید بدانید که معانی این اصطلاحات چیست و در چه مواقعی از آن ها استفاده می شود. در این مقاله تیم حرفه ای مشهد املاک قصد دارد برای شما یکی از اصطلاحاتی که بسیار استفاده می شود به نام خیار غبن را ارائه دهد. پس اگر شما نیز جزء دسته افرادی هستید که هنوز معنی این اصطلاح را نمی دانید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد به این موضوع به صورت اختصاصی بپردازیم.

خیار غبن در معامله چیست؟

خیار غبن در معامله چیست؟

خیار غبن یکی از خیارات است. حالا اصلا خیارات چه چیزی هستند و به چه مواردی خیار می گویند؟ در این قسمت تیم متخصص مشهد املاک در مورد خیار غبن اطلاعات بسیار خوبی را برای شما عزیزان ارائه می دهند تا شما بتوانید به راحتی در انتهای این مقاله با این موضوع آشنا شوید. در ابتدا بگذارید تا معنی خیار را به شما بگوییم. اگر در ذهنتان فکر می کنید که خیار همان میوه می باشد باید بگوییم که در زمینه املاک خیار هیچ ارتباطی با یک میوه ندارد!

خیار در زمینه حقوق املاک به معنی اختیاراتی می باشد که فرد می تواند با توجه به آن ها معامله ای را برهم بزند. ما در ماده 396 قانون مدنی ده نوع خیار داریم که هر نوع شکلی از برهم خوردن معامله را نشان می دهد. حال غبن چیست؟ غبن به صورت کلی به معنی ضرر و زیاد رساندن و هم چنین گول زدن افراد می باشد. زمانی که یکی از افراد معامله متوجه شود که پس از انجام معامله دچار ضرر شده است می تواند با توجه به خیار غبن قرار داد خود را فسخ کند و این فسخ شدن کاملا در چارچوب قانون می باشد.

خیار غبن چه ویژگی هایی دارد؟

حال که به صورت کلی با خیار غبن در معامله ملک آشنا شدید بد نیست نگاهی به ویژگی های این خیار بی اندازیم تا بیشتر از قبل از این موضوع آشنا شویم. اولین ویژگی این خیار فاحش بودن آن است. به این صورت که زمانی که فرد ادعا کند که ضرری که خورده است فاحش بوده و سپس با بررسی ها این موضوع تایید شود. ویژگی دوم نیز برای تعیین میزان و اندازه غبن و مقدار ضرر وارد شده در معامله است که باید به مقداری که در معامله بوده است توجه شود. ویژگی سوم این است که تنها یک طرف قرار داد همیشه دارای خیار غبن نیست بلکه ممکن است هر دو طرف دارای این موضوع باشند.

ویژگی مهم دیگر در این زمینه نیز این موضوع می باشد که خیار غبن یک خیار فوری است. یعنی فرد باید پس از این که این موضوع را فهمید، فورا جهت انجام موارد پیرامون این موضوع اقدام کند و نباید زمان را تلف کند.

شرایط اعمال این مورد چیست؟

این که بخواهیم خیار غبن را در ایران به درستی اجرا کنیم کمی کار مشکل و پیچیده می باشد زیرا به دلیل مسائل اقتصادی ما دائما در حال مشاهده کردن بالا و پایین شدن قیمت ها هستیم. اگر نظر کارشناسان تیم بسیار حرفه ای مشهد املاک را در این زمینه بخواهید باید بگوییم طی تحقیقاتی که انجام شده است، شرایط اعمال این خیار به صورتی است که فرد کاملا سر شما را کلاه بگذارد. یعنی فرد با این که مسائل اقتصادی بر روی ملک او تاثیر نذاشته است اما قیمت خود را بسیار بالا تر از چیزی که بوده است اعلام کند. به همین دلیل می گوییم که در ایران کمی انجام این کار مشکل است زیرا باز از طرفی دیگر افراد با وابسته کردن خود به این دلیل ادعای خسارت می کنند.

خیار غبن چه تفاوتی با خیار تدلیس دارد؟

خیار غبن چه تفاوتی با خیار تدلیس دارد؟

خیار تدلیس نیز یکی از انواع خیارات در مسائل حقوق ملک می باشد که معمولا به دلیل شباهتی که بین معانی این دو وجود دارد افراد آن ها را با یک دیگر اشتباه می گیرند. در این قسمت بگذارید به صورت کلی به شما عزیزان بگوییم که تفاوت این دو با یک دیگر چیست؟

در ابتدا بگوییم که خیار تدلیس نیز مانند خیار غبن معنای فریب دادن را می دهد، اما خیار غبن نوعی فریب خوردن است که در آن فرد بدون این که بداند قیمت اصلی چیست، ضرری را ببیند اما در مورد خیار تدلیس زمانی است که فرد از قصد عیب ها را می پوشاند تا فرد حتی اگر هم خواست متوجه این عیب ها نشود.

چگونه می توان این مورد را اثبات کرد؟

حال که تابه این قسمت با مشهد املاک همراه بودید و متوجه شدید که خیار غبن به زبان ساده یعنی چه و چه شرایطی دارد، بد نیست به سراغ این موضوع برویم که حالا چگونه این موضوع را ثابت کنیم. شما در ابتدا زمانی که مشاهده می کنید که به مشکلی برخورد کرده اید و دچار ضرر شده اید، می توانید از راه هایی این موضوع را مورد بررسی قرار دهید.

ابتدا باید به مراکز مربوطه مراجعه کرده و سپس به آن ها این موضوع را ارائه دهید که دچار ضرر شده اید و قبن برای شما اتفاق افتاده است. حال مراکز مربوطه به بررسی می پردازند و سپس موارد قانونی دیگر در این بین به وجود می آید.

چگونه می توان خیار غبن را رد کرد؟

در برخی موارد است که شما ملکی را فروخته و فرد ادعا می کند که شما او را فریب داده اید. در این زمان شما از خود مطمئن هستید که هیچ کار اشتباهی در این زمینه انجام نداده اید و فریب کاری ای ارائه نشده است. در این زمان پس از این که مراحل قانونی طی شد و شما این موضوع را رد کردید، بررسی ها انجام می شود و سپس این موضوع توسط قانون اعلام می شود که غبن انجام نشده است.

آیا این مورد فقط در معاملات کاربرد دارد؟

شاید برای شما سوال پیش آید که آیا در معاملات ملکی تنها می توان از خیار غبن استفاده کرد؟ باید بگوییم که این موضوع تنها به حقوق معاملات ملکی ارتباطی ندارد و در معاملاتی مانند خرید و فروش ماشین نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال اگر ماشینی را به شما بفروشند و چند روز بعد متوجه شوید که قیمت اصلی ماشین بسیار پایین تر از قیمتی بوده است که شما آن را پرداخت کردید، پس این موضوع دیده می شود که خیار غبن صورت گرفته است و باید فورا مراحل قانونی طی شود.

مدت زمان استفاده از این مورد چقدر است؟

مدت زمان استفاده از این مورد چقدر است؟

این موضوع را باید مد نظر قرار داد که تا چه مدت می توانیم از خیار غبن استفاده کنیم. برای این که بتوانید به صورت کاملا کارشناسی شده در مورد این موضوع اطلاعات کسب کنید باید با توجه به اتفاقی که برای شما افتاده است به سراغ مشاور املاک حرفه ای مانند تیم حرفه ای مشهد املاک بروید و با در میان گذاشتن اتفاق با آن ها به این موضوع بپردازید که تا چه مدت زمان وقت دارید تا به خیار غبن بپردازید.

احکام خیار غبن کدامند؟

در ماده 416 و 421 قانون مدنی ما مشاهده می کنیم که احکام این موضوع ارائه شده است. به عنوان مثال بر اساس قانون مدنی 416 هر یک از متعاملین که در معامله غبن فاحش داشته باشد، بعد از علم به غبن می تواند معامله را فسخ کند. یعنی فرد زمانی که معامله تمام شد بفهمد که برای او فریب کاری شده است می تواند این معامله را به هم بزند اما زمانی که حین معامله این موضوع را بداند و کاری برای آن انجام ندهد دیگر بعد از معامله ادعای آن قبول نمی شود.

اسباب سقوط خیار غبن یعنی چه؟

اسباب جمع کلمه سبب می باشد. به این صورت که مواردی که در زمینه سقوط خیار غبن می باشد چه چیزی است. توصیه ما به شما این است که برای این که به صورت کاملا اختصاصی و تخصصی در مورد این موضوع اطلاعاتی را کسب کنید، از کارشناسان مربوطه در این زمینه کمک بخواهید تا بتوانید به راحتی این موضوع را متوجه شوید.

کاربرد خیار غبن در فقه چیست؟

دین اسلام همواره بر پایه عدالت بنا شده است و افراد را به سوی عدل راهنمایی می کند. خیار غبن در فقه نیز همین موضوع را ارائه می دهد. این قانون علاوه بر قوانین املاک نشان می دهد که اهمیت عدالت در دین اسلام تا چه اندازه می باشد و تا چه اندازه می توان به این موضوع به چشم یک قانون خوب نگاه کرد که از بروز انواع مشکلات جلوگیری می کند و فرد را از ضرر باز می دارد.

سوالات متداول

سوالات متداول

خیار تدلیس چیست؟

خیار تدلیس یعنی فرد از قصد مشکلات ملک خود را بپوشاند و نگذارد تا فرد متوجه آن شود.

خیار غبن یعنی چه؟

خیار غبن به معنی فریب دادن و گمراه کردن افراد می باشد. تلفظ غبن را می توانید از انواع سایت های معتبر مربوط به کلمات مشاهده کنید.

انواع خیار در حقوق چیست؟

ما در حقوق بر اساس قانون مدنی ده نوع خیار داریم.

غبن فاحش چند درصد است؟

برای اینکه از این موارد به صورت تخصصی مطلع شوید، پیشنهاد می شود با تیم مشهد املاک در این زمینه گفت و گو کنید تا بهترین اطلاعات را کسب کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا