اطلاعات کاربردی

سند عادی ملک چیست؟ | انواع سند عادی ملک به همراه نمونه

خانه ای که خریداری می شود باید به نام خریدار زده شود. این مالکیت باید روی کاغذ نوشته یا چاپ شود. به این نوشته سند یا سند خانه گفته می شود. در واقع سند مدرکی است که قانونی است و به صورت رسمی اعتبار گرفته است و حتی قابلیت دفاع در دادگاه را نیز دارد. در این متن می خواهیم تا علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد درباره سند عادی ملک صحبت کنیم و این موضوع را به تفصیل بررسی کنیم و با آن آشنا شویم. پس با مشهد املاک همراه باشید.

سند عادی ملک چیست؟

سند عادی ملک چیست؟

همان طور که در بالا بیان کردیم هنگامی که خانه ای خریداری می شود برای آن سند ملکی صادر می شود. اسناد خانه انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها سند معمولی است. در ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی دست نوشته ای به عنوان سند که در دفتر اسناد رسمی یا با نظارت کارکنان اسناد رسمی نوشته شود، یک سند رسمی است. این سند توسط خریدار و فروشنده امضا می شود و مشاور املاک نیز در آن نظارت دارد.

اما سند عادی تمام مشخصات سند رسمی را دارد ولی امضا و اثر انگشت را ندارد. در واقع فقط یک سند نوشته شده است تا افراد از طریق آن آگاه شوند که خانه به چه کسی تعلق دارد و به چه کسی فروخته شده است. این کار معمولا زمانی انجام می شود که خانه ای را پسندیده ایم و نمی خواهیم آن را شخص دیگری خریداری کند، به همین خاطر دست نوشته ای تقریبا رسمی در حضور مشاور املاک می نویسیم‌ تا خانه را از آن خود کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع سند می توانید به گروه و مشاور املاک مشهد املاک مراجعه کرده و از مشاوره های آن تا استفاده کنید.

سند عادی ملک چه ویژگی هایی دارد؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که سند عادی دست نوشته ‌ای است که به صورت عادی بین خریدار و فروشنده نوشته می شود. این سند فاقد هر گونه امضا و اثر انگشت است و از سوی دفاتر اسناد رسمی تاییدیه ندارد. در واقع فقط یک نوشته‌ قانونی است که نشان می‌ دهد یک ملک به شما تعلق گرفته است. اگر بخواهیم یک سند عادی را بنویسیم اما باید از یک شخص آگاه استفاده کنیم. زیرا همین سند نیز باید معتبر نوشته شود و نباید درباره‌ی آن سهل‌ انگاری انجام شود زیرا احتمال کلاهبرداری در این نوع اسناد نیز وجود دارد. یک نمونه نمونه سند عادی را می توانید از طریق اینترنت جستجو کرده و مشاهده کنید.

نحوه تبدیل سند عادی ملک به سند رسمی چگونه است؟

نحوه تبدیل سند عادی ملک به سند رسمی چگونه است؟

برای اینکه سند عادی را به سند رسمی تبدیل کنیم باید امضا و اثر انگشت معتبر داشته باشد. برای این کار به همراه فروشنده به دفتر اسناد رسمی می رویم. مدارک خود را نیز کامل به همراه خود می بریم. فروشنده نیز باید تمام مدارک خود را داشته باشد. سپس دفتر اسناد رسمی، سند عادی که بین فروشنده و خریدار نوشته شده است را مطالعه می کند، سپس مراحل تبدیل سند عادی به رسمی را آغاز می کند. در واقع بار دیگر باید سندی مانند عادی نوشته شود اما این بار قانون نیز بر آن نظارت دارد و خانه در اداره ثبت، ثبت سند شده و به صورت قانونی به نام شما صادر می شود.

انواع سند عادی کدامند؟

در بالا نیز این مورد را بیان کردیم که سند عادی با سند رسمی متفاوت است و این تفاوت بخاطر این است که سند رسمی در دفتر اسناد رسمی ثبت می شود اما اسناد عادی خیر. حال در اینجا این موضوع را بیان می کنیم که انواع سند عادی نیز وجود دارد که در زمینه های دیگر استفاده می شود. در زیر تعدادی از آن ها را بررسی می کنیم.

اسناد تجاری

اولین گروه از سند های معمولی اسناد تجاری هستند. این اسناد بین تجار نوشته می شود. به طور مثال چک، سفته، بارنامه، قبض انبار و مواردی از این قبیل یک سند عادی تجاری هستند.

اسناد عادی لازم الاجرا

تعدادی از سند های عادی وجود دارند که لازم است اجرا شوند. به عنوان مثال چک یک سند عادی لازم الاجرا است.

اسناد عادی گواهی امضا شده

گاهی اوقات یک سند عادی در حضور یک سر دفتر اسناد رسمی نوشته می شود. با اینکه فرد در آن دخیل نیست اما گواهی می کند که سند معتبر است.

فاکتو فروش کالا

حتی زمانی که چیزی را می خرید و یا می فروشید، فاکتو‌ر خرید یا فروش کالا نیز یک سند عادی است و می تواند در این گروه اعتبار داشته باشد. رسید عادی دریافت وجه نیز یک سند عادی است.

آیا این مدل سند اعتبار دارد؟

در این قسمت می خواهیم بدانیم که آیا سند عادی ملک اعتبار دارد یا خیر. در بالا بیان کردیم که تعدادی از اسناد عادی توسط دفتر دار گواهی می شوند و یا اینکه لازم الاجرا می شوند. این اسناد معتبر هستند. به عنوان مثال یک چک یا سند خانه ای که توسط یک محضر دار گواهی شده باشد، معتبر تلقی می شود. اما اگر سند عادی فقط با امضای طرفین باشد و امضای رسمی در آن وجود نداشته باشد. معتبر تلقی نمی شود.

تفاوت سند عادی و سند رسمی در چیست؟

تفاوت سند عادی و سند رسمی در چیست؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که سند عادی با سند رسمی متفاوت است. در واقع سند رسمی آن سندی است که طرفین قرار داد با هم به دفتر اسناد رسمی رفته و یا به دفتر حقوقی معتبر که مربوط به اسناد رسمی باشد و محضر دار در آن باشد مراجعه می کنند. سپس قرار داد خانه که قبلا به صورت یک سند عادی یا قولنامه نوشته شده بود، در این مرحله به سند رسمی تبدیل می شود.

سند رسمی نیاز به مدارک هر دو طرف هم اصل و هم کپی دارد. این سند توسط کارشناس اسناد رسمی یا محضر دار نوشته می شود و بعد از آن در سازمان ثبت اسناد ثبت می شود. اما سند عادی توسط مشاور املاک نوشته می شود و اعتبار ثبتی نیز ندارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کرده و در این زمینه بیشتر آگاه شوید.

سند عادی ملک چه جایگاهی در معاملات املاک دارد؟

سند عادی ملک در معاملات املاک تقریبا معتبر است و می تواند به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده باشد. اما نمی توان از آن به عنوان یک سند محکمه پسند استفاده کرد. مگر اینکه این سند گواهی شده باشد و یا اینکه امضای معتبر تری نسبت به طرفین در آن وجود داشته باشد.

در زمان سند عادی ملک به چه چیز هایی باید دقت کرد؟

سند عادی به صورت رسمی نوشته نمی‌ شود پس باید دقت کنید هنگامی که مشاور املاک آن را می نویسد دقیق باشد و ادبیات خاص حقوقی در آن رعایت شده باشد. در واقع باید مشاور املاکی را پیدا کنید که از نظر حقوقی آگاه، از نظر اعتبار دارای مجوز و همین طور با تجربه باشد. اگر یکی از این موارد نقصی در آن وجود داشته باشد. سند عادی شما دچار مشکل می شود و کاملا غیر قانونی شده یا ممکن است کلاهبرداری انجام شود. به این نکته نیز دقت کنید که تمام تعهدات در این سند نوشته شود و همین طور محل امضای شاهدین نیز مشخص باشد. برای اطلاع از یک سند عادی صحیح می توانید به مشاوران مشهد املاک مراجعه کرده و از آن ها بپرسید.

چه زمانی سند عادی رسمی می شود؟

چه زمانی سند عادی رسمی می شود؟

برای اینکه سند عادی ملک رسمی شود همان طور که گفتیم باید به محضر مراجعه کنیم. اما این زمانی اتفاق می افتد که خریدار تصمیم قطعی به خرید خانه گرفته است و یا اینکه مبالغ را کامل پرداخت کرده است. در واقع وقتی می خواهیم معامله را کاملا تمام کنیم و سند را به نام خود ثبت کنیم باید سند عادی را رسمی کنیم. کارشناسان مشهد املاک در این زمینه آماده خدمت رسانی و مشاوره به شهروندان گرامی می باشند. این افراد کاملا به اسناد آگاه هستند و کمک های عالی می توانید از آن ها بگیرید.

جعل سند عادی چه عواقبی دارد؟

جعل سند عادی ملک نیز انجام می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که با اینکه سند عادی اعتبار بالایی ندارد اما باز هم قانونی است و در مواردی مانند چک به صورت کاملا قانونی و رسمی دیده می شود. پس کسی که جعل سند عادی انجام دهد مجرم محسوب می شود و مجازات در پی دارد. این مجازات ها حبس است که نسبت به شدت جرم بین ۳ تا ۱۰ سال متغیر است. هم چنین باید به سند نیز دقت کنید که جعلی نباشد.

هزینه تنظیم سند عادی چقدر است؟

هزینه تنظیم سند عادی چقدر است؟

برای سند زدن به صورت عادی شما می توانید از چندین روش اقدام کنید که از طریق این روش ها هزینه تنظیم سند مشخص می شود. برای سند زدن به صورت عادی احتیاج است که خریدار و فروشنده هر دو در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشند و هزینه این کار به صورت توافقی و یا غیر توافقی انجام می شود به این صورت که در موضوع اول هر دو طرفین تصمیم می گیرند که هزینه تنظیم سند توسط چه کسی انجام شود و در مورد دوم برای اینکه اطلاعات کامل تری را به دست آورید می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کنید.

سوالات متداول

منع پذیرش سند عادی در محاکم به چه صورت است؟

اگر سند عادی را افراد عادی نوشته باشند و امضا کرده باشند و هیچ نشانه ای از قانون در آن نباشد محکمه پسند نیست.

چه زمانی سند عادی رسمی می شود؟

همان طور که در متن گفتیم زمانی که خریدار می خواهد تمام پول را پرداخت کند و خانه را در اداره ثبت، به نام خود بزند سند عادی رسمی می شود.

آیا سند عادی مخدوش اعتبار دارد؟

اگر سند عادی به هر نحوی مخدوش شود اعتبار خود را از دست می دهد. مگر اینکه مانند چک که یک سند عادی است پشت آن نوشته شود و شرح داده شود.

اثبات تاریخ سند عادی به چه صورت است؟

گاهی ممکن است سند عادی دو تاریخ داشته باشد در این صورت باید به شهرداری یا دادگاه با ارائه مدارک حضور پیدا می کنیم تا تاریخ دقیق را مشخص کنیم.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا