اطلاعات کاربردی

گرفتن سند خانه چگونه است؟ | هزینه و مدارک لازم برای بنام زدن سند خانه

یکی از موارد مهمی که برای خرید خانه در مشهد در نظر گرفته می شود سند خانه است. وقتی یک معامله برای یک ملک صورت می گیرد اولین چیزی که برای این معامله در نظر گرفته می شود سند ملکی است.

در ادامه این مطلب همراه مشهد املاک با تمام اطلاعات درباره این نوع سند آشنا می شویم و انواع سند خانه را نیز بررسی می کنیم.

انواع سند خانه کدامند؟

انواع سند خانه کدامند؟

تمامی املاکی که در سطح شهر و یا روستا وجود دارند باید دارای سند باشند. در واقع این اسناد به ما کمک می کنند تا تمامی اطلاعات درباره یک ملک را در یک جا به صورت ثبت شده نگه داریم. هم چنین مالکیت ما بر روی آن ملک را مشخص می کند و اگر به صورت معتبر باشد کسی نیز نمی تواند آن را جعل کرده و نگرانی برای ما ایجاد کند. اما سند خانه انواع مختلفی دارد که هر کدام بر اساس نوع خود ویژگی هایی نیز دارند. در زیر انواع سند خانه را بررسی کرده و با آن ها بیشتر آشنا می شویم.

سند رسمی

اولین سندی که معمولا برای یک خانه در نظر گرفته می شود سند رسمی است. این سند یکی از مهم ترین اسنادی است که برای خانه توسط مامورانی که صلاحیت دارند تنظیم می شود که باید در یک دفتر اسناد رسمی این کار انجام شود و‌ بعد از آن سند به صورت قانونی در سیستم سازمان ثبت اسناد ثبت شود. اسناد رسمی حتما باید با دخالت مامور رسمی نوشته شوند و این ماموران باید صلاحیت این کار را نیز داشته باشند. هم چنین این اسناد باید تمامی مقررات را نیز رعایت کنند.

سند بنچاق

یکی دیگر از انواع سند بنچاق است. در گذشته اسناد مانند امروز نبودند و به صورت مکانیزه و رسمی ثبت نمی شدند بلکه طرفین معامله آن را می نوشتند و سپس کسانی که معتبر بودن درستی و صحت سند را بررسی می کردند. البته امروزه نیز این اسناد قابل قبول است در صورتی که ماموران رسمی سازمان اسناد و مدارک آن را تایید کنند این سند نیز رسمی محسوب می شود.

سند ملک شورایی

یکی دیگر از اسناد عادی سند ملک شورایی است. این سند توسط شورای یک محل نوشته می شود و مانند اسناد رسمی در نظر گرفته نمی شوند. این اسناد اعتبار بالایی نداشته و برای اینکه معتبر شوند باید در دفاتر اسناد رسمی به عنوان یک سند معتبر دوباره نوشته شوند.

سند منگوله دار

اسنادی که در قدیم نوشته می شدند معمولا به صورت یک دفترچه ارائه می شدند که تمامی اطلاعات ملک در آن ها قرار گرفته بود. برای اینکه این اسناد پلمپ شوند و معتبر به نظر برسند یک تکه سرب به نخ وصل می شد و به این صورت سند معتبر به نظر می رسید. این نوع اسناد امروز استفاده نمی شوند.

مراحل سند زدن خانه چگونه است؟

مراحل سند زدن خانه چگونه است؟

سند زدن ملک یا خانه مراحل مختلفی دارد که هر کدام از آن باید به ترتیب و درست انجام شود تا در آخر یک سند رسمی و معتبر در اختیار داشته باشیم. اولین مرحله این است که طرفین معامله به یک مشاور املاک مراجعه کنند و مبایعه نامه یا قولنامه را بنویسند. مشاور املاک از این امور آگاه بوده و می تواند به راحتی افراد را در این زمینه کمک کند و مبایعه نامه را بنویسد. بعد از اینکه با رعایت ضوابط و قوانین این مبایعه نامه نوشته شد باید کد رهگیری املاک دریافت شود. دریافت کد رهگیری نیز توسط بنگاه انجام می شود که باید با ثبت مشخصات طرفین معامله در سیستم یک کد به آن ها ارائه دهد. مشاور املاکی که این کد را ارائه می دهد نیز باید معتبر باشد.

مرحله سوم مراجعه به دفتر اسناد رسمی است. هرگاه کل پول پرداخت شد فروشنده و خریدار به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کنند تا سند انتقال پیدا کند و به دست خریدار داده شود. بعد از اینکه تمامی مراحل انتقال سند انجام شد سند جدیدی به نام خریدار تنظیم شده و کار سند زدن خانه تمام می شود. کارشناسان و مشاوران مشهد املاک در این زمینه می توانند شما را راهنمایی کنند.

هزینه انتقال سند خانه چقدر است؟

مراحل سند زدن خانه گاهی شامل هزینه هایی می شود که این هزینه ها توسط خریدار، فروشنده یا هر دوی آن ها پرداخت می شود. گاهی می توان در مبایعه نامه نحوه پرداخت هزینه ها را هم توضیح داد و مشخص کرد. اول از همه باید هزینه حق کمیسیون املاک را در نظر گرفت.

معمولا این هزینه بین طرفین معامله نصف می شود. البته باید در نظر داشت که کمیسیون نیز اندازه قانونی دارد و یک بنگاه نباید بیشتر از این حد قانونی پول دریافت کند. این مورد را هم باید در نظر گرفت که برای کد رهگیری نیز نباید هیچ هزینه ای دریافت شود. در زمان انتقال سند نیز هزینه هایی در دفتر ثبت اسناد دریافت می شود و هم چنین اگر سند بدهی مالیاتی نیز داشته باشد آن هم باید در نظر گرفته شود و پرداخت شود تا انتقال سند انجام شده و‌ به نام خریدار بخورد. مشاوران مشهد املاک نیز می توانند این هزینه ها را به صورت دقیق برای شما بیان کنند.

مدارک لازم برای دریافت سند خانه کدامند؟

مدارک لازم برای دریافت سند خانه کدامند؟

برای اینکه توان یک سند را تنظیم و به نام زد مدارک مختلفی مورد نیاز است که باید همه آن ها تامین شده باشد تا وبت سند انجام شده و به نام خریدار زده شود. از این مدارک می توان اصل و تصویر سند مالکیت، تصویر مدارک شناسایی خریدار و فروشنده مانند شناسنامه و کارت ملی به همراه اصل آن، اگر بنچاق وجود دارد اصل و کپی بنچاق، اصل و تصویر وکالت نامه، اصل و کپی پایان کار و عدم خلافی که از شهرداری گرفته اید به همراه نامه بازدید شهرداری، اگر خانه در ورثه است بابد اصل و تصویر این اسناد در اختیار باشد، اصل و تصویر مالیات وارد بر ارث، اشاره کرد. این مدارک به صورت کلی به دفتر اسناد رسمی تحویل داده می شود تا بر اساس آن ها سند رسمی تشکیل شده و تحویل داده شود.

مدت زمان صدور سند خانه چقدر است؟

مدت زمان صدور سند خانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه باید همه مدارکی که ارائه می شوند کامل باشند. در صورتی که نواقصی در این مدارک وجود داشته باشد باید حتما این نواقص قبل از تحویل برطرف شوند و اصلاح شوند تا در روند تنظیم سند وقفه نیوفتد. اگر خانه در ورثه است حتما باید انحصار ورثه را قبل از فروش انجام دهید تا باز هم روند سند زدن خانه سریع تر انجام شده و این زمان رابطه مستقیمی با نحوه انجام مراحل در سازمان ثبت اسناد ملی نیز دارد. مشاوران و کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند زمان درست را به ما بیان کنند.

آیا با سند خانه می توان وام دریافت کرد؟

آیا با سند خانه می توان وام دریافت کرد؟

یکی از اسنادی که می توان از آن به عنوان ضامن برای وام استفاده کرد سند خانه است. در واقع سند خانه یکی از با ارزش ترین تضمین هایی است که می توان برای یک وام ارائه داد. هم چنین اگر نیاز به وام مسکن برای ساخت و ساز مانند ساخت و ساز در مشهد داشته باشید می توانید از سند خانه استفاده کرده و به نسبت ارزشی که سند دارد وام دریافت کنید.

چگونه برای خانه بدون سند، سند دریافت کنیم؟

اگر یک خانه را به تازگی ساخته باشید و به غیر از شما قبلا کسی مالک این خانه نبوده باشد باید برای آن برای بار اول سند دریافت کنید. برای این کار مامور شهرداری برای بازدید خانه پیش قدم می شود و تمامی اطلاعات خانه را ثبت می کند. سپس شما با مدارک لازم به سازمان ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و با گرفتن استعلام از شهرداری سند خانه را برای بار اول به نام خود صادر می کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی از سند برای بار اول می توانید از مشاوران حاذق مشهد املاک کمک بگیرید.

استعلام سند خانه چگونه صورت می گیرد؟

معمولا هنگامی که سند در یک بنگاه به صورت قولنامه ای نوشته می شود یک کد رهگیری داده می شود. با استفاده از این کد می توان استعلام سند را انجام داد. هم چنین معمولا املاک در شهرداری ها نیز ثبت شده اند. از این طریق نیز می توان آن ها را استعلام کرد و از اطلاعات سند خانه با خبر شد.

عکس سند خانه

برای اینکه بتوانید از این نوع سند با خبر شوید و اطلاعات لازم درباره آن را ببینید می توانید به اینترنت مراجعه کنید. تعداد زیادی از سایت های اینترنتی مربوطه وجود دارند که درباره سند اطلاعات ارائه می دهند و عکس انواع آن را نیز به اشتراک می گذارند. برای این کار نام سند خانه را در گوگل جستجو کرده و در صفحه نتایج عکس های مربوط به آن را تماشا کنید. هم چنین می توانید در سایت مشهد املاک نیز این عکس ها را تماشا کنید.

آیا سند وام دار را می توان انتقال داد؟

سندی که روی آن وام گرفته شده است را نمی توان انتقال داد. در این صورت سند خانه به صورت قولنامه ای یا در مواقع معتبر تر به صورت مبایعه نامه نوشته می شود تا یک سند بیت خریدار فروشنده باشد سپس بعد از اینکه خریدار اقساط را تمام کرد می تواند اقدام کند تا سند رسمی را دریافت کند.

سوالات متداول

کدام یک از انواع سند خانه اعتبار بیشتری دارند؟

سند رسمی که به صورت تک برگ ارائه شود از بقیه اعتبار بیشتری دارد.

اگر سند خانه در ورثه باشد باید چکار کرد؟

در صورتی که سند یک خانه در ورثه باشد باید اول انحصار وراثت انجام شود و سپس برای فروش یا خرید خانه اقدام شود.

چه کسی کمیسیون سند خانه را پرداخت می کند؟

در هنگام تنظیم سند خانه یا نوشتن قولنامه مشاور املاک کمیسیون دریافت می کند که این کمیسیون به صورت توافقی توسط طرفین معامله تعیین می شود. برای اطلاع از کمیسیون می توانید از کارشناسان مشهد املاک کمک بخواهید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا