اطلاعات کاربردی

سند تک برگی چیست؟ | مدارک لازم و هزینه صدور سند تک برگی سال 1401

در این متن می خواهیم علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره سند تک برگی صحبت کنیم و ویژگی های آن را بدانیم و بیشتر با این شکل از سند آشنا شویم پس با مشهد املاک همراه باشید.

برای اینکه نشان دهیم یک خانه یا هر چیز با ارزش دیگری متعلق به ما است، نیاز به سند داریم. اسناد خانه انواع مختلفی دارند که سند رسمی و قطعی از تمام این اسناد معتبر تر است که در زمان های بسیار قدیم در یک برگه بزرگ در گذشته ای نه چندان دور به صورت یک دفترچه منگوله دار و امروزه نیز باز هم به صورت یک برگ ارائه می شود. در این مورد قبل از هر اقدامی به مقاله سند ملکی توجه داشته باشید.

سند ملک تک برگی  چیست؟

سند ملک تک برگی چیست؟

یکی از با ارزش ترین دارایی هایی که یک فرد می تواند داشته باشد، یک زمین یا خانه است. همان طور که گفتیم برای اینکه نشان دهیم یک خانه یا زمین متعلق به ما است باید از سند استفاده کنیم. در گذشته اسناد به شکا دفترچه هایی بودند که در این دفترچه ها مشخصات خانه، زمین آن و مشخصات مالک آن در این دفترچه نوشته می شد. یک پلمپ نیز از این دفترچه آویزان بود که به آن منگوله دار می گفتند.

اما از زمانی که افراد سود جو جعل اسناد و مدارک را یاد گرفتند و روزانه تعداد زیادی مدارک تقلبی به وجود آوردند، جعل اسناد به خصوص سند منگوله دار خانه نیز بسیار زیاد شد. به همین خاطر مسئولین به این فکر افتادند تا نوع سند را تغییر داده و کاری کنند تا سند به سختی جعل شود. به همین خاطر سند تک برگی ساخته شد. یک برگ سند که به گونه ای نوشته و طراحی شده است تا از هرگونه تقلب یا جعل به دور باشد و هم چنین تمام مشخصات خانه و مالک را نیز در خود جای داده باشد.

آیا سند تک برگی قابل جعل است؟

در بالا نیز این مورد را بیان کردیم که سند تک برگی به این خاطر ساخته شد که غیر قابل جعل باشد. این سند به صورت الکترونیکی و‌ مکانیزه تولید می شود و هولوگرامی نیز روی آن قرار می گیرد که جعل آن را بسیار سخت می کند. تمام کار های سند توسط سیستم انجام می شود تا هیچ دخالت انسانی در آن وجود نداشته باشد که باعث نقص شود.

اما باید بگوییم این سند نیز احتمال جعل کردن را دارد. امروزه روش هایی اجرا می شود که توسط نرم افزار های پیشرفته اسنادی را مانند سند تک برگی دقیقا کپی می کند و به عنوان مثال ممکن است کسی این کار را برای سند خانه خود انجام دهد و آن خانه را همزمان به چند نفر بفروشد.

اما روش هایی نیز وجود دارد که در آن فرد می تواند تشخیص دهد که سند جعلی هست یا خیر. مثلا می توانید از کسی که می خواهد خانه خود را بفروشد، بخواهید که سند را از ثبت برای شما استعلام بگیرد. سندی که رسمی شده باشد در اداره ثبت، ثبت می شود و این کار با دو سند مانند هم همزمان انجام نمی شود.

خود شما نیز می توانید با در دست داشتن سند از ثبت استعلام بگیرید و تشخیص دهید که سند جعلی است یا خیر. مشاور املاک مشهد املاک نیز در این زمینه می تواند به شما یاری برساند پس از تماس با آن ها غافل نشوید.

مزیت های سند تک برگی چیست؟

مزیت های سند تک برگی چیست؟

مزایا سند تک برگ بسیار زیاد است و همین باعث شده است که استفاده از آن متداول شود. در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که سند تک برگ به صورت ماشینی و الکترونیکی صادر می شود. به همین دلیل نوشته های روی سند به راحتی خوانده می شوند و تمام مشخصات قابل دیدن است. همین باعث می شود که سند جعل نشود و یا جعل کردن آن مشکل باشد. این اسناد نقشه کامل زمین و ساختمان را در خود دارند و بر عکس سند منگوله دار می توان متراژ زمین و تمام مشخصات خانه را در آن ها دید.

اگر یک ملک به صورت دانگ به نام چند فرد باشد به هر فرد یک برگ سند مخصوص به خودش داده می شود. این موضوع در سند منگوله دار بسیار طولانی و زمان بر بود و یک سند به صورت مشترک برای همه صادر می شد. یکی دیگر از مزیت های سند تک برگی، صرفه جویی در مصرف کاغذ نیز است. زیرا سند های منگوله دار دفترچه هایی چند برگ بودند که مقدار زیادی کاغذ برای آن ها مصرف می شد.

مراحل دریافت سند تک برگی چگونه است؟

در این قسمت می خواهیم بدانیم که برای گرفتن سند تک برگی به کجا مراجعه کنیم و مراحل گرفتن این سند چیست. برای این کار چند مرحله وجود دارد که اول باید به اداره ثبت اسناد مراجعه کنیم و درخواست سند تک برگی را انجام دهیم. سپس باید از ملک استعلام گرفته شود که توسط شهرداری انجام می شود و باید تمام بدهی های ملک مربوط به شهرداری پرداخت شود تا هنگامی که سند صادر شد بدهی به شهرداری باقی نمانده باشد.

اگر فرد سند منگوله دار داشته باشد باید آن را به همراه بیاورد و به دفتر ثبت اسناد مراجعه کرده و مدارک را تحویل دهید. بعد از پرداخت تمام هزینه های سند می توانیم سند تک برگی را دریافت کنیم.

هزینه صدور این سند چقدر است؟

هزینه‌ صدور سند تک برگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مبلغ بها در سند تک برگی همیشه یکسان نیست زیرا در سال‌ های مختلف میزان تعرفه‌ هایی که اداره‌ ثبت دریافت می‌ کند متفاوت است. هم چنین ممکن است برای ارائه مدارک نیاز به پرداخت هزینه داشته باشیم. شاید هم برای برخی از مسائل قانونی که در شهرداری برای ما پیش می ‌آید نیاز به مشاوره‌ های قانونی و یا وکیل داشته باشیم. تمام این مراحل به پرداخت هزینه منجر می‌ شود به همین خاطر هزینه‌ صدور هر سند به خود آن بستگی دارد. کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه می‌ توانند به شما کمک رسانی کنند پس از تماس با آن ها غافل نشوید.

این نوع سند چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع سند چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در بالا بیان کردیم سند تک برگی دارای اعتبار بالاتری نسبت به سند منگوله دار است این سنت غیرقابل جعل است و جعل کردن آن بسیار سخت است. هم چنین اطلاعات در این سند به صورت دقیق ذکر شده است و می‌ توان تمام مشخصات زمین و ساختمان را در آن ببینیم این سند به دست خود مالک و درب منزل تحویل داده می‌ شود و شخص دیگری نمی‌ تواند آن را بگیرد تا از آن سو استفاده کند. به دلیل وجود هولوگرام روی آن بسیار سخت می‌شود یکی مانند آن درست کرد این هم یکی دیگر از دلایلی است که نمی توان این سند را جعل کرد و مانند آن را ساخت.

سامانه درخواست صدور سند تک برگی چیست؟

برای اینکه و سند تک برگی خود را درخواست دهیم اداره‌ ثبت اسناد سامانه‌ ای را ارائه کرده است که افراد قبل از مراجعه به اداره می‌ توانند به این سامانه مراجعه کرده و فرم درخواست خود را پر کنند. این کار باعث می‌ شود تا مراحل کاری افراد در سازمان ثبت اسناد جلوتر بیوفتد و روند کار سریع‌ تر انجام شود. شما می‌ توانید سامانه‌ ثبت اسناد را در جستجوی گوگل سرچ کنید و سایت مورد نظر را پیدا کنید. با ورود به این سایت از طریق منوی آن فرم در خواست را پیدا کرده و مراحل را پیش می ‌روید. اگر در این زن زاری می‌ توانید از کارشناسان مشهد املاک درباره‌ آن کمک بگیرید.

مدارک لازم برای تعویض سند تک برگی چیست؟

در بالا نیز بیان کردیم که می‌ توان سند منگوله دار را با تک برگی تعویض کرد. بدین منظور باید مدارک مورد نیاز خود را به اداره‌ ثبت اسناد تحویل دهیم این مدارک شامل اصل سند دفترچه‌ ای، اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن‌ ها، آدرس دقیقه محل سکونت و کد پستی خانه و همینطور باید خلاصه معامله‌ ای از مشاور املاک گرفته و اصل آن را ارائه دهیم. هم چنین اگر آدرس و کد پستی مالک با آدرس خانه متفاوت باشد باید آدرس و کد پستی مالک را نیز ارائه بدهیم چون سند برای این آدرس فرستاده می‌ شود. اگر خانه در ورثه باشد نیز باید گواهی انحصار وراثت اعلام شود. تمامی این مدارک به تعویض سند منجر می ‌شود.

مدت زمان تبدیل سند منگوله دار به تک برگی چقدر است؟

مدت زمان تبدیل سند منگوله دار به تک برگی چقدر است؟

مدت زمان تبدیل نوع منگوله دار به تک برگ به اداره ثبت اسناد و شلوغی کار در زمان این کار بستگی دارد. ممکن است یک روز یا دو روز یا حتی یک هفته باشد. البته باید زمان پست را نیز در نظر بگیریم. پس این زمان یک میزان ثابت ندارد و بستگی به عوامل مختلف دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه فرمایید و زمان آن را بپرسید.

پیگیری این نوع سند ها چگونه است؟

پیگیری این نوع سند ها چگونه است؟

همان طور که گفتیم این نوع سند ها معمولا به طور دقیق ثبت سازمان اسناد کشور می‌ شود و کد رهگیری املاک برای آن ها صادر می‌ شود. به همین خاطر پیگیری آن‌ ها راحت ‌تر از اسناد دیگر است و به راحتی می ‌توانید با مراجعه به سایت و یا سازمان ثبت اسناد از آن‌ ها استعلام بگیرید.

سوالات متداول

پیگیری سند تک برگی از پست تهران به چه صورت است؟

معمولا برای مرسوله های پستی بارکد صادر می شود که می توان آن ها را در سایت رهگیری مرسوله وارد کرد و از وضعیت آن خبر دار شد. اگر بارکد ندارید می توانید با تماس با مرکز پست آن را بپرسید.

هزینه صدور سند تک برگی سال 1400 چقدر است؟

از طریق اینترنت می توانید هزینه سند تک برگی سال 99 و 1400 را پیدا کنید. هم چنین متخصصان مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند به شما اطلاعات دهند.

مراحل اخذ سند تک برگ را کجا ببینیم؟

تمامی مراحل اخذ سند و توضیحات مربوط به آن در اینترنت موجود است که با جستجو در سایت های مربوطه می توانید آن ها رابخوانید.

آیا سند تک برگی سند رسمی است؟

سند تک برگی، سند رسمی و قطعی یک ملک است.

2.8/5 - (5 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا