اطلاعات کاربردی

فرق مالکیت و سر قفلی چیست؟ بررسی تخصصی با زبان ساده

در این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد در کنار یک دیگر به این موضوع بپردازیم که فرق مالکیت و سر قفلی چیست و هم چنین از طریق اطلاعات بسیار خوبی که تیم حرفه ای مشهد املاک برای شما جمع آوری کرده اند دیگر موارد پیرامون این موضوع را مطلع شوید.

در دنیای مسکن تا به امروز اصطلاحات بازار مسکن بسیاری وجود دارد که افراد قطعا تا به حال آن ها را زیاد شنیده اند اما نمی دانند که دقیقا هر کدام چه معنایی را در بر خواهد داشت. قطعا تا به امروز شما بسیار نام سرقفلی را شنیده اید و در پس آن بودید که سرقفلی اصلا چیست و چه تفاوت هایی با مالکیت دارد.

فرق مالکیت و سر قفلی چیست؟

فرق مالکیت و سر قفلی چیست؟

بین مالکیت و سرقفلی تفاوت های بسیاری وجود دارد. البته این موضوع را هیچ وقت با عبارت مالکیت سرقفلی چیست که بسیار ارائه می شود اشتباه نگیرید. منظور ما در این مقاله این است که به صورت جداگانه هر یک از آن ها چه معنایی با دارند و تفاوت آن ها با یک دیگر چیست. در قالب یک مثال این موضوعات را برای شما توضیح می دهیم.

فرض کنید شما مغازه ای را اجاره کرده اید و در آب کسب و کار شما بسیار رونق گرفته است. حال وقت خالی کردن مغازه به دلیل پایان آمدن اجرا فرا رسیده است و شما نیز قصد دارید مغازه را خالی کنید و اما نمی خواهید که مشکلی برای کسب و کار شما پیش آید. از این رو، افراد تنها به فروش سرقفلی می پردازند. به این صورت که مغازه با همراه کارایی به فردی دیگر ارائه می شود.

اما در زمینه مالکیت شما به عنوان صاحب مکان شناخته می شوید و نیازی نیست اگر در زمینه تجاری بود، ماهیت کسب و کار را نگه دارید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که سرقفلی برای موارد تجاری استفاده می شود و مالکیت هم تجاری و هم مسکونی می باشد.

منشا حق سر قفلی و تفاوت آن با حق کسب و پیشه چیست؟

قطعا در زمینه مسکن شما تا به امروز علاوه بر این که حق سرقفلی را شنیده اید، حق کسب و پیشه را نیز مشاهده کرده اید. برخی از افراد فکر می کنند که این دو با یک دیگر در یک وضعیت معنایی قرار دارند اما باید بگوییم که در گذشته شاید این گونه بوده اما در حال حاضر این موضوع متفاوت شده است. در دهه 50 شمسی ما در یک سو معانی سرقفلی و حق کسب و پیشه را داشتیم.

به این صورت که فردی که سرقفلی را خریداری می کند، مالک به هیچ عنوان اجازه ندارد وقتی قرار داد تمامی می شود این فرد را از ملک خارج کند و قرار داد به صورت خودکار تمدید خواهد شد. اما در دهه 70 این قانون تغییر کرد. در حال حاضر قانون سر قفلی به این صورت است که مالک با ایجاد یک توافق دو طرفه در زمان پایان قرار داد می تواند مغازه خود را پس بگیرد. این دو موضوع یکی از مهم ترین فرق مالکیت و سر قفلی می باشد.

تفاوت سند مالکیت و سرقفلی چگونه است؟

فرق سند مالکیت و سرقفلی چگونه است؟

زمانی که شما اقدام به گرفتن مالکیت یک ملک می کنید با زمانی که اقدام به گرفتن سرقفلی یه ملک می کنید، تفاوت هایی وجود دارد که این تفاوت ها در سند آن نیز مشخص می شود. حال فرق بین مالکیت و سر قفلی در نوع سند آن چگونه است؟ زمانی که شما اقدام به گرفتن مالکیت جایی کنید در واقع اقدام به خریداری کردن آن ملک کرده اید پس سند مطابق با خریداری کردن ملک ارائه می شود که می تواند سندی شش دنگ و یا سند تک برگی باشد. اما زمانی که سرقفلی را اجاره می کنید، موضوع متفاوت می باشد. در این سند قید می شود که سرقفلی خریداری شده است و اختیارات مالک در زمینه سرقفلی نیز در آن ارائه می شود. می توانید نمونه های این سند را در سایت های معتبر مشاهده کنید.

تبدیل سند سرقفلی به مالکیت چگونه صورت می گیرد؟

شما زمانی که قصد داشته باشید اقدام به تبدیل سند سرقفلی به مالکیت بکنید تا دیگر فرق مالکیت و سر قفلی در این بین وجود نداشته باشد باید تنها مغازه را خریداری کنید. یعنی شما نمی توانید سند سرقفلی را تبدیل به مالکیت کنید اما هنوز در حیطه سرقفلی به فعالیت بپردازید و مبلغ نیز در همان اندازه باشد. شما زمانی که سرقفلی را می گیرید 80 درصد از مقدار کلی ملک را پرداخت می کنید، اما به هنگام گرفتن مالکیت شما تماما 100 درصد مبلغ ملک را ارائه می دهید که این موضوع باعث می شود تا سند به مالکیت تبدیل شود.

مالک سرقفلی چه اختیاراتی دارد؟

ارزش سرقفلی بیشتر است یا مالکیت

بر خلاف دیدگاه عموم مردم که فکر می کنند همواره مالکیت است که دارای ارزش بیشتری می باشد باید بگوییم که بین فرق مالکیت و سر قفلی این موضوع وجود دارد که ارزش سر قفلی بیسیار بیشتر از مالکیت می باشد. هم چنین این موضوع زمانی نیز تغییر می کند که مغازه در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته باشد به طوری که در دید بسیاری از افراد باشد. پس هیچ موقع با دیدگاه قبلی درمورد سرقفلی به صحبت نپردازید زیرا ممکن است به یک باره به دلیل وجود مواردی قافل گیر شوید!

سوالات متداول در مورد فرق مالکیت و سر قفلی

ارزش سرقفلی بیشتر است یا مالکیت؟

ارزش سرقفلی بیشتر از مالکیت است مخصوصا اگر مغازه در جای خوبی باشد.

آیا تفاوتی در سند مالکیت و سر قفلی وجود دارد؟

انواع تفاوت ها در این زمینه وجود دارد که می توانید از کارشناسان مجرب مشهد املاک اطلاعاتی را کسب کنید.

3.2/5 - (6 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا