اطلاعات کاربردی

مفهوم سرقفلی به زبان ساده + بررسی انواع و قوانین سرقفلی 1401

قطعا شما نیز مانند چندین میلیون نفر به هنگام رانندگی در خیابان های سطح شهر و یا مشاهده کردن آگهی های مربوط به شروع آگهی هایی با مضمون این که نوشته شده است سرقفلی این ملک به فروش می رسد رو به رو شده اید اما نمی دانستید که سرقفلی یعنی چه! نگران نباشید، تیم حرفه ای مشهد املاک این مقاله را برای شما گرد هم آورده اند تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد، شما با خواندن آن به صورت کامل از سرقفلی اطلاعات کسب کنید.

سرقفلی چیست؟

سرقفلی چیست؟

در قسمت اول به این موضوع اشاره می کنیم که به صورت کلی مفهوم و تعریف سرقفلی چیست و چرا از آن استفاده می شود. سرقفلی تنها مربوط به اماکن تجاری می باشد. به این صورت که شما به هیچ وجه نمی توانید واژه سرقفلی را برای خانه های مسکونی استفاده کنید. مورد بعدی این است که اصلا چرا می گوییم سرقفلی؟ بگذارید در قالب یک مثال برای شما این موضوع را توضیح دهیم.

فرض کنید شما در بهترین قسمت شهر ملکی را اجاره می کنید و در آن به عنوان مثال فروشگاهی را راه اندازی می کنید. افراد بسیاری از این فروشگاه دیدن می کنند و روز به روز به تعداد افرادی که از این فروشگاه خرید می کنند اضافه می شود. حال زمان موعد قرار داد شما سر می رسد و صاحب ملک شما را از ملک خارج می کند. در این صورت وجه کاری شما کاملا تحت الشعاع قرار می گیرد.

در این جا قانون برای شما سرقفلی را ارائه داده است. به این صورت که شما از حق خود در این موقع دفاع می کنید تا شغل شما به خطر نیوفتد. در این جا شما حق کسب و تجارت خود را دریافت می کنید. قانون سر قفلی یک بار در سال 1356 ارائه داده شده است و سپس در سال 1376 تغییراتی داشته که تبدیل به قانون فعلی شده است.

انواع سرقفلی کدامند؟

حال که با مفهوم سرقفلی آشنا شدید به سراغ انواع سرقفلی می رویم و آن ها را به شما عزیزان ارائه می دهیم تا باز هم بیشتر از قبل با این مفهوم آشنا شوید.

انتقال با سند عادی

این نوع انتقال را بیشتر بین بازاریان مشاهده می کنید. به این صورت که صاحب ملک و فردی که قصد اجاره ملک را دارند در بین خود به توافق رسیده و سپس کار های دیگر آن را انجام می دهند.

انتقال با سند رسمی

در این طور مواقع مالک و یا کسی که قصد گرفتن ملک را دارد، اصرار دارد که سند به صورت رسمی در دفاتر اسناد رسمی منتقل شود. این کار باید تماما راه های قانونی را طی کند.

واقعی و مجازی

مورد اول را بیشتر در پاساژ ها مشاهده می کنید و به نوعی قانون خرید ملک در انواع مراکز تجاری می باشد و نوع دوم نیز مربوط به قانون سال 1356 است که در قانون سرقفلی سال ۱۴۰۰ و قانون سرقفلی سال ۹۹ وجود ندارد.

خرید مغازه سرقفلی چگونه است؟

شما می توانید به راحتی سرقفلی را برای خود خریداری کرده و سپس به استفاده از آن بپردازید. اگر می پرسید که این کار چگونه انجام می شود، مشاور املاک مطرح مشهد املاک به این موضوع می پردازند. شما به راحتی می توانید از انواع سرقفلی هایی که به شما معرفی کردیم این موضوع را بدانید که چگونه می توان این موضوع را خریداری کرد.

در ابتدا می توانید به راحتی این کار را از طریق صاحب ملک، بدون مراجعه به انواع مراکز قانونی انجام دهید. موارد دیگر نیز می تواند از طریق انواع بنگاه های املاک و یا انواع مراکز قانونی انجام شود. به صورت کلی این کار بسیار ساده می باشد.

قیمت یک مغازه سرقفلی چقدر است؟

قیمت یک مغازه سرقفلی چقدر است؟

نمی توان به صورت اختصاصی به این موضوع پرداخت که قیمت یک مغازه سر قفلی چه اندازه می باشد زیرا موارد بسیاری بر روی این موضوع تاثیر می گذارند که همگی باعث می شوند قیمت زیاد و یا کم شود. شما برای این که از این موضوع اطلاع پیدا کنید، باید از کارشناسان حرفه ای و مربوط به این موضوع کمک بگیرید. توصیه می شود که اگر می خواهید به راحتی این کار را انجام دهید، از کارشناسان مشهد املاک به راحتی کمک گرفته و با بهترین قیمت سرقفلی یک مغازه را خریداری کنید.

تخلیه مغازه سرقفلی چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم قانون سرقفلی یک بار در سال 1356 ارائه شده است. در این قانون زمانی که فردی اقدام به خریداری کردن این موضوع می کرد به هیچ عنوان مالک اجازه نداشت زمانی قرار داد به پایان می رسد، مستجر را خارج کند و قرار داد به صورت خودکار تمدید می شد و تنها با خواسته مستجر مغازه تخلیه می شد.

اما در قرار داد 1376 مستجر باید با دستور مالک از ملک خارج شود و مستجر نیز می تواند موقع تمام شدن قرار داد یا قرار داد یا تمدید کند و یا اقدام به تخلیه مغازه کند.

توقیف مغازه سرقفلی

درمورد توقیف این موضوع باید بگوییم که این کار امکان پذیر است. سرقفلی یک ملک است و اگر مالک بخواهد اقدام به گرفتن این ملک کند می تواند به راحتی به موضوع توقیف آن بپردازد. حال دو موضوع در این بین مورد بررسی قرار می گیرد که تیم مشهد املاک برای شما گرد هم آورده اند و آن هم این است که در ابتدا شما سرقفلی را چگونه خریداری کرده اید؟

اگر با قانون 1356 رو به جلو رفته باشید، می توانید از مالک خسارات دریافت کنید اما اگر از قانون 76 پیروی کرده باشید، این در واقع حق مالک است که ملک خود را پس بگیرد و شما نیز باید به او احترام بگذارید.

سرقفلی چه تفاوتی با حق کسب و پیشه دارد؟

سرقفلی چه تفاوتی با حق کسب و پیشه دارد؟

حق کسب و پیشه در واقع معنی خاصی برای خود دارد. به این صورت که مالک به هیچ عنوان اجازه این موضوع را ندارد که پس از این که قرار داد مستجر به پایان رسید او را مجاب کند تا ملک را تخلیه کند و از سویی دیگر قرار داد به راحتی به صورت خودکار تمدید می شود.

اما این موضوع در سال 56 معنی حق کسب را داشت اما در حال حاضر با حق کسب تفاوت هایی پیدا کرده است. دیگر این بین موضوعاتی مانند حق نداشتن مالک برای خروج مستجر معنایی ندارد.

چگونه می توان یک مغازه سر قفلی را انتقال داد؟

همان طور که اشاره کردیم انواع بسیاری راه وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها سرقفلی یک مغازه را انتقال دهید. راه اول انتقال اختیاری است که همان طور که از نامش پیداست در این نوع انتقال، سرقفلی با اختیار کامل مالک منتقل می شود. روش بعدی انتقال قضایی می باشد و در آخر نیز انتقال قهری وجود دارد که برای زمانی است که مالک سرقفلی فوت می شود و سرقفلی به صورت قهری به وراث آن می رسد.

حق سرقفلی چیست؟

تیم مجرب مشهد املاک در این قسمت برای شما به ساده ترین ممکن توضیح درمورد حق سرقفلی را ارائه داده اند. حق در مورد این موضوع یعنی موضوعی کاملا مخالف حق کسب و پیشه یا تجارت. به این صورت که شما به عنوان مالک باید به هنگام قرار داد با مستجر خود به توافق برسید و قرار داد نیز به صورت خودکار تمدید نمی شود.

ویژگی های حق سرقفلی چیست؟

ویژگی های حق سرقفلی چیست؟

در زمینه بحث این موضوع ویژگی هایی وجود دارد که نسبت به حق کسب و پیشه او را ممتاز تر و متفاوت تر می کند. به این صورت که شما به عنوان مستجر به هیچ عنوان نیازی نیست که استرس و یا نگرانی این موضوع را داشته باشید که دیگر نمی توانید ملک خود را از مستجر پس بگیرید و یا به دنبال راه های قانونی برای پس گرفتن از آن باشید.

سرقفلی چه قوانینی دارد؟

برای خریداری کردن این موضوع شما باید قوانینی را اجرا کنید. حال این قوانین چه چیزی می باشد؟ با مشهد املاک همراه باشید تا به صورت اختصاصی به این موضوع بپردازیم. شما زمانی که سرقفلی را خریداری می کنید باید با مستجر به توافق برسید. به هیج عنوان در سرقفلی نمی توانید به صورت خودکار قرار داد را تمدید کنید و در آخر نیز سرقفلی با ایجاد یک توافق به فروش می رسد و نمی توانید خارج از قرار داد نظری را ارائه دهید.

سرقفلی مغازه چگونه محاسبه می شود؟

این موضوع با توجه به قیمت ملک محاسبه می شود. اگر اقدام به خریداری کردن یک سرقفلی دارید و نمی دانید که چگونه قیمت آن را محاسبه کنید، بهترین راه این است که به مشاوران مشهد املاک مراجعه کنید و از این طریق با کمک از این افراد حرفه ای برای خرید سرقفلی ملک مورد نظر خود اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا اجاره سرقفلی انجام می شود؟

به راحتی می توانید به اجاره سرقفلی بپردازید و در این راه از مشاوران برتر مشهد املاک نیز کمک بگیرید.

سرقفلی مغازه چیست؟

به موضوع به این صورت است که شما به راحتی حق کسب و کار فرد را خریداری می کنید.

آیا این موضوع با حق کسب و پیشه متفاوت است؟

این موضوع با حق کسب و پیشه کاملا متفاوت می باشد.

آیا در قانون سرقفلی تخلیه امکان پذیر است؟

در این قانون تخلیه به راحتی امکان پذیر است.

5/5 - (2 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا