اخبار املاک مشهداطلاعات کاربردی

استاندارد متراژ زمین برای ساخت آپارتمان در مشهد

متراژ زمین برای ساخت آپارتمان یکی از مسائلی است که همه افراد در رابطه با آن کنجکاو هستند. اگر شما هم علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم تا در ادامه همراه مشهد املاک باشید تا اطلاعاتی در رابطه با این موضوع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

حداقل متراژ زمین برای ساخت آپارتمان چقدر است؟

حداقل متراژ زمین برای ساخت آپارتمان چقدر است؟

خرید زمین مناسب یکی از اصلی ترین گام های ساخت و ساز مانند ساخت و ساز در مشهد می باشد. یکی از ملاک های انتخاب زمین برای ساخت رعایت کردن حداقل متراژ ساخت برای آپارتمان می باشد. منطور از اطلاع داشتن از حداقل متراژ ساخت یک واحد باید بدانیم احداث آن کجاست. چرا که با این متراژ با توجه به شهر و منطقه احداث ملک با هم فرق دارد.

به عنوان نمونه در شهر تهران به غیر از منطقه های روستایی حداقل متراژ شصت متر بوده است و باید گفت که این اندازه مناطق روستایی و شهری هر چند سالی تغییر می کند. متراژ منطقه شهری هر کدام ضوابط خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

حداقل تفکیک و ساخت زمین در پهنه های شهری را شامل می شود. حداقل تفکیک زمین در سطح کاربری مسکونی در تراکم کمتر و متوسط برابر دویست متر مربع و در سطح تراکم بیشتر برابر سیصد متر مربع می شود. در جدا سازی اراضی اگر شکل زمین با وضعیت دسترسی امکان تامین حداقل تفکیک در همه پلاک ها را از بین می برد و تفکیک قطعه ها با مساحت کمتر به شرط های زیر مجاز می باشد.

مساحت ها در هیچ حالتی از صد و هشتاد متر مربع کمتر نباشد. تعداد قطعه های با مساحت کمتر از حداقل سی درصد تعداد قطعات زمین مورد تفکیک افزایش نیابد. برای مساحت کمتر یعنی صد و بیست تا دویست متر مربع بنای شصت درصدی سطح اشغال و دو طبقه و با ارتفاع حداکثر هشت متر مجاز می باشد.

در حالی که مساحت زمین باقی مانده بین شصت تا صد و بیست باشد احداث بنا در شصت در صد سطح اشغال و در یک طبقه با ارتفاع حداکثر پنج متر اجازه ساخت و احداث پیلوت را ندارید. احداث آپارتمان و بازسازی زمین در زمین های با مساحت کمتر از شصت درصد مجاز نمی باشد.

حداکثر متراژ زمین برای ساخت آپارتمان چگونه محاسبه می شود؟

حداکثر متراژ زمین برای ساخت آپارتمان چگونه محاسبه می شود؟

طبق ضوابط و شرایطی که شهرداری در نظر گرفته است ساختمان هایی که صد متر مربع مساحت دارند و سند شش دانگ را دارا می باشند این اجازه را دارند که صد در صد مساحت زمین را در ارتفاع صد و پنج بسازند. این به این معنی است که بیشتر ارتفاع ساختمان مسکونی دو طبقه به این که زیر زمین نور گیر داشته باشد بستگی دارد.

حداکثر ارتفاع مجاز برای ساختمان های دو طبقه بدون زیر زمین با پنجره نور گیر از نما هشت تا ده مت و ساختمان های دو طبقه دارای زیر زمین با پنجره نور گیر از نما نه متر می باشد. در رابطه با پلاک های مسکونی کمتر از صد متر زمین و بدون سند شش دانگ می توان ارتفاع را صد و پنج متر ساخت چرا که استاندارد آن هفت متر است.

چند درصد از متراژ یک زمین را می توان ساخت؟

به اندازه در صدی از همه ملک که مرجع صدور پروانه مجوز ساخت بنا را داده است درصد ساخت زمین می گویند. به طور مثال اگر متراژ زمین صد متر مربع باشد و شهرداری به شما مجوز دهد تا همه زمین را بنا کنید در حقیقت به شما اجازه صد در صد بنا داده شده است.

به همین علت اگر شما مجوز شصت در صد بنا را داشته باشید فقط می توانید شصت متر مربع از زمین را بسازید و در حالت دوم ضریب سطح اشغال شش دهم است.

عامل های مختلفی هستند که روی تشخیص در صد ساخت تاثیر زیادی دارند. تشخیص این در صد در حالت کلی به طرح تفصیلی بستگی دارد. اگر به طور کل حالت سومی هم وجود داشته باشد به این صورت است که اگر سطح اشغال یک ساختمان در یک منطقه شصت در صد به اضافه دو شود و بخواهیم در زمین به مساحت صد متر مربع با طول هر متر در این منطقه ساخت و ساز اجام دهید بعد از محاسبه کردن درز انقطاع که این مسئله هم بسته به ارتفاع ساختمان است و رعایت کردن آن با ملک مجاور انجام شود.

به اندازه شصت در صد از طول زمین به اضافه دو متر پیشروی کنیم. در این حالت مساحتی که بسازیم تقریبا هشتاد متر مربع در هر طیفه می شود.

ابعاد زمین برای ساخت بنا چه اهمیتی دارد؟

ابعاد زمین برای ساخت بنا چه اهمیتی دارد؟

به صورت منطقی می توان گفت که هر چه ابعاد زمین بزرگ تر باشد قطع به یقین فضای بیشتری دارد و خانه ویژگی های جالب تری را به نسبت دارا می باشد. به عنوان نمونه اگر زمین بزرگ باشد بعد از در نظر گرفتن اتاق خواب ها می توان دو آشپز خانه که یکی کثیف و دیگری تمیز نام دارد در نظر گرفت.

متراژ زمین چگونه محاسبه می شود؟

مهم ترین کاری که باید قبل از هر چیز برای مشخص کردن قیمت خانه ها به دست آوردن متراژ است. برای این کار حتما باید با مساحت زمینی که قصد خرید آن را دارید آشنا شوید. برای محاسبه متراژ خانه یا زمین نخستین کار و مهم ترین کار به دست آوردن مساحت ساختمان یا زمین است و می دانید که مساحت از فرمول های خاص خود محاسبه می شود و هر شکل هندسی فرمول خودش را دارد.

در هر طبقه با استفاده از میله ای خاص طول و عرض فضای داخلی را حساب کرده و بعد از آن مواردی که با ضرب طول خارجی در عرض بیرونی خانه که شامل دیوار های داخلی و مناطقی از ساختمان که برای ساکنان استفاده ای ندارد می توان متراژ خانه را به دست آورد.

برای مثال گاراژ و یا پارکینگ و پله ها و فضای اصلی تعیین شده برای نصب آسانسور جزو متراژ کلی خانه هستند که باید مساحت آن محاسبه شود.

آیا متراژ قانونی زمین برای ساخت آپارتمان در هر شهر متفاوت است؟

آیا متراژ قانونی زمین برای ساخت آپارتمان در هر شهر متفاوت است؟

متراژ زمین باید قوانین شهرداری رعایت شود و به گونه ای نباشد که شخص هر چقدر متراژ مد نظر دارد را استفاده کند بلکه باید مورد تاید شهرداری باید و همینطور مجوزی از شهرداری دریافت کرده تا بتوان ساختمانی بر روی آن زمین بنا کیند.

متراژ در شهر های مختلف نمی تواند تفاوت زیادی داشته باشد و اجازه ساخت بر روی آن زمین را ندهند بلکه در هر شهر و مکانی خانه هایی با متراژ بسیار زیاد و همینطور بلعکس وجود دارد.

استفاده غیرقانونی از متراژ زمین برای ساخت چه عواقبی دارد؟

اگر در مکانی بدون گرفتن مجوز خانه را بنا کنید با برخورد جدی شهرداری رو به رو می شوید و دو راه بیشتر پیش رو ندارید یا باید به دنبال مجوز باشید و جریمه ای را پرداخت کنید تا بتوانید خانه خود را حفظ کنید و یا اینکه باید ساختمان را خراب کنید.

شهرداری حتی برای ساخت طبقه بالاتر بر روی خانه نیز برخورد جدی دارد و باید طبق قانون حتما مجوز کار را دریافت کرده باشید تا بتوانید ساختمانی بسازید. مجوز نسبت به تعداد طبقه هایی که قرار است ساخته شود متفاوت است.

آیا حداقل متراژ زمین برای ایجاد بنا در روستا با متراژ شهری متفاوت است؟

آیا حداقل متراژ زمین برای ایجاد بنا در روستا با متراژ شهری متفاوت است؟

ایجاد خانه در روستا نسبت به خانه در شهر با زیر بنا یا متراژ متفاوتی رو به رو است. زیرا در روستا به منابع طبیعی مانند درختان و زمین های حاصل خیز آسیب می رسد و باعث از بین رفتن ای منابع ارزشمند می شود به همین علت ساخت در روستا ها باید زیر بنای متفاوتی داشته باشد و اینطور نباشد که برابر با متراژ خانه های شهری چیزی بنا شود. در روستا ها برای ساخت ساختمان یا هر چیز نباید درختی قطع شود و زمین کشاورزی ای را نابود کرد.

سوالات متداول

در یک شهر باید زیر بنا های خانه ها با هم متفاوت باشد؟

زیر بنای شهر با زیر بنا های روستا با هم تفاوت دارد آن هم به خاطر وجود درختان و منابع طبیعی می باشد.

آیا متراژ ساختمان برای ساخت ساختمان اهمیت زیادی دارد؟

باید حتما پیگیری شود و نباید بدون دانستن متراژ خانه ای را بنا کنید بلکه قبل از هر کاری باید متراژ را محاسبه کرده و بعد به ساخت خانه اقدام نمایید.

برای فهمیدن مطالبی درباره ی متراژ خانه به چه منبعی رجوع کنیم؟

این مقاله توضیحات کاملی درباره متراژ خانه درج شده است و می توان با استفاده از این مقاله اطلاعات خود را بالا برد.

حداقل متراژ زمین برای ساخت آپارتمان چه قدر است؟

شصت در صد متراژ زمین برای ساخت آپارتمان در نظر گرفته شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

حوریه غلامی

مدت 7 سال است که به صورت تخصصی تولید محتوا املاک انجام می دهم و در حال حاضر در بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و سایت مشهد املاک فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا