اطلاعات کاربردی

تفاوت ملک اداری و تجاری از سند تا قیمت خرید و فروش

بسیاری از افراد به این موضوع فکر می کنند که آیا تفاوتی بین ملک تجاری و یا اداری وجود دارد یا خیر. برخی نیز بر این باورند که هر دو این دو ملک مانند یک دیگر هستند و تفاوتی در این بین وجود ندارد. اما باید بگوییم که بین ملک تجاری و اداری تفاوت های بسیاری وجود دارد که باید آن ها را مد نظر قرار داد. حال این تفاوت ها چه چیزی می باشد؟ با مشهد املاک در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد در کنار یک دیگر به تفاوت اداری و تجاری در زمینه ملک بپردازیم و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه دهیم.

تفاوت ملک اداری و تجاری چیست؟

تفاوت ملک اداری و تجاری چیست؟

همان طور که اشاره کردیم تفاوت های بسیاری بین ملک تجاری و اداری وجود دارد. این که برخی فکر می کنند که تفاوتی در این بین وجود ندارد و یا هر دو این موارد شبیه به یک دیگر هستند، کاملا غلط است زیرا این دو ملک از بسیاری از جهات با یک دیگر متفاوت هستند. در این قسمت مشاور املاک و کارشناسان حرفه ای مشهد املاک برای شما اطلاعاتی بسیار کامل درمورد این موضوع را جمع آوری کرده اند با یک دیگر به آن می پردازیم.

همان طور که از نام تجاری پیداست، ملک تجاری به ساختمانی و یا به صورت کلی به ملکی گفته می شود که با توجه به تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری این ملک برای انجام کسب و کار ساخته شده است. یعنی این ملک علاوه بر این که سند ملک تجاری دارد باید کاربری تجاری نیز داشته باشد. به عنوان مثال در این ملک رستوران و یا فروشگاهی دایر می شود.

اما ملک اداری باز هم همان طور که از نامش پیداست ملکی است که در آن افراد حقیقی و یا حقوقی به انجام کاری اداری می پردازند. به عنوان مثال اداره آموزش و پرورش و یا ساختمان شهرداری، همگی تماما دارای سند اداری هستند و در این ملک ها کسب و کاری راه اندازی نمی شود.

آیا می توان ملک تجاری را به ملک اداری تغییر کاربری داد؟

اگر برای شما سوالی پیش می آید که آیا می تواند ملک تجاری را تغییر کاربری داد و به ملک اداری تبدیل کرد یا خیر باید به شما بگوییم که این کار غیر قابل انجام می باشد. حال می پرسید چرا؟ باید به شما بگوییم که در قانون این گونه آماده است که نوع ساخت ملک تجاری به گونه ای می باشد که در آن دایر شدن یک ملک اداری غیر ممکن است و هم چنین دیگر موارد نیز در این زمینه دخیل می باشند.

اما ناگفته نماند که تغییر کاربری مسکونی به اداری نیز امکان پذیر نیست اما مسکونی به تجاری کاملا امکان پذیر است. ما در قانون موردی را داریم که اشاره می کند در شرایط خاصی شما می توانید ملک مسکونی خود را به ملک تجاری تبدیل کنید و کسب و کار خود را در آن راه اندازی کنید. حال که به تفاوت اداری و تجاری تا حدودی پرداختیم به دیگر سراغ دیگر موضوعات می رویم.

آیا می توان ملک اداری را به ملک تجاری تغییر کاربری داد؟

همان طور که اشاره شد اگر ما نتوانیم ملک تجاری را به اداری تغییر کاربری دهیم پس ملک اداری به تجاری را نیز نمی توانیم این کار را بر روی آن انجام دهیم. شاید این تفاوت اداری و تجاری برای بسیاری از افراد ناراحت کننده باشد اما باید بگوییم که به دلیل این که بعد از بروز انواع مشکلات در حیطه کسب و کار شما جلوگیری شود، این مدل قانون ها به وجود می آید تا از بروز اتفاقات جلوگیری کند. شما می توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مربوطه در سایت مشهد املاک ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را با این افراد مطرح کنید.

فرق سند اداری و تجاری چگونه است؟

فرق سند اداری و تجاری چگونه است؟

اگر شما به دنبال پاسخ این سوال هستید که تفاوتی بین سند اداری و تجاری وجود دارد باید بگوییم که صد در صد این تفاوت وجود دارد و قابل مشاهده نیز است. تفاوت آن ها کاملا معلوم است شما همان گونه که می گویید ملک اداری، یعنی سند اداری نیز با توجه به فعالیت اداری ای که در آن انجام می شود ارائه می شود و ملک تجاری نیز سندش با توجه به این موضوع ارائه می شود.

هم چنین ناگفته نماند که ملک تجاری دارای حق سرقفلی و نصب تابلو می باشد که باعث می شود قیمت این ملک نسبت به دیگر املاک متفاوت باشد. این موارد همگی به تفاوت اداری و تجاری باز می گردد که باید مد نظر قرار داد.

تفاوت قیمت ملک تجاری با ملک اداری چیست؟

همان طور که اشاره کردیم یکی از تفاوت اداری و تجاری در قیمت آن می باشد. حال چرا می گویند که قیمت ملک تجاری بالاتر از حتی قیمت ملک مسکونی می باشد؟ قیمت ملک تجاری به دلیل وجود مواردی بالا تر از دیگر ملک ها می باشد، اولین مورد داشتن حق سرقفلی است. این موضوع در ملک اداری به هیچ عنوان دیده نمی شود و هم چنین در ملک مسکونی نیز وجود ندارد زیرا تنها به فعالیت تجاری اشاره دارد.

موضوع بعدی که در قبل نیز به آن اشاره کردیم و تاثیر بسیاری بر روی تفاوت قیمت این دو ملک دارد، حق نصب تابلو می باشد. زمانی که شما بتوانید برای ملک تجاری خود تابلویی را نصب کنید، در واقع به تبلیغ ملک خود پرداخته اید و ای موضوع نیز یکی از تفاوت اداری و تجاری می باشد که باید مد نظر داشت.

ملک تجاری گران تر است یا ملک اداری؟

ملک تجاری گران تر است یا ملک اداری؟

با توجه به توضیحاتی که تیم مجرب مشهد املاک تا به این قسمت برای شما در زمینه تفاوت اداری و تجاری ارائه دادند، باید این موضوع را در نظر داشت که ملک تجاری از ملک اداری و یا حتی ملک مسکونی نیز گران تر می باشد و این موضوع تماما به دلیل حق های مختلفی است که این ملک برای خود دارد اما دیگر املاک نمی توانند از آن استفاده کنند.

ملک تجاری چه ویژگی هایی دارد؟

حال که با تیم مشهد املاک تا به این قسمت همراه بودید و به این موضوع پرداختیم که اصلا واحد تجاری چیست به سراغ ویژگی های این ملک بسیار جذاب می رویم. شما زمانی که بخواهید کسب و کار خود را راه اندازی کنید، بهترین کار این است که یک ملک تجاری را اجاره و یا خریداری کنید. این ملک به شما اجازه می دهد که با نصب یک تابلو کسب و کار خود را به دیگر افراد ارائه دهید و هم چنین به شما اجازه می دهد که در زمان نیاز سرقفلی این مغازه را به فروش بگذارید تا خساراتی به کسب و کار شما وارد نشود. هم چنین ملک تجاری را می توانید به راحتی بازسازی کنید و به شکل دلخواه خود در بیاورید. در ادامه به دیگر موارد درمورد تفاوت اداری و تجاری می پردازیم.

ملک اداری چه ویژگی هایی دارد؟

ملک اداری چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که اطلاعات بسیار خوبی را در زمینه ملک تجاری به شما عزیزان ارائه دادیم و فهمیدیم که تفاوت اداری و تجاری چیست و هم چنین ساختمان اداری چیست به سراغ ویژگی های این ساختمان بی نظیر می روید. ملک اداری در واقع ساختمانی است که معمولا از چندین طبقه به تعداد اتاق بسیار ساخته شده است. این ملک بسیار کاربردی می باشد و اجازه می دهد تا تمامی افراد یک اداره به راحتی در آن به فعالیت بپردازند. هم چنین این اجازه را به افراد می دهد که بتوانند به راحتی ملک را تغییر شکل دهند.

آیا امکان تغییر کاربری ملک وجود دارد؟

به راحتی می توانید ملک خود را تغییر کاربری دهید. در این قسمت کارشناسان حرفه ای مشهد املاک برای شما به صورت اختصاصی توضیحاتی را ارائه داده اند. فرض کنید شما خانه ای را دارید که می خواهید در آن کسب و کار خود را راه اندازی کنید. به راحتی می توانید ملک مسکونی خود را تغییر کاربری دهید و در آن شروع به ارائه کسب و کار خود کنید. این موضوع به این دلیل انجام می شود که حمایت از کسب و کار های خانگی صورت بگیرد. این حمایت باعث می شود تا فرد ابتدا کار خود را با سرمایه کم بتواند آغاز کند. با این موضوع می توانید به راحتی تفاوت اداری و تجاری را متوجه شوید.

مراحل تغییر کاربری ملک تجاری و ملک اداری چگونه است؟

اگر بخواهید ملکی را تغییر کاربری دهید ابتدا باید مراحل قانونی را طی کنید. طی نکردن این مراحل باعث می شود تا مشکلات بسیاری برای شما به وجود آید. برای این که از تمامی این مراحل را به راحتی مطلع شوید، توصیه می شود با کارشناسان مطرح مشهد املاک در رابطه باشید تا به راحتی بتوانند شما را برای خواسته خود راهنمایی کنند.

سوالات متداول

سوالات متداول

ملک کاربری تجاری چیست؟

زمانی که ملکی کاربری تجاری داشته باشد یعنی در آن ملک تنها کسب و کار اجازه فعالیت دارند.

نمونه سند اداری را از کجا مشاهده کنیم؟

به راحتی می توانید با مراجعه به انواع سایت های معتبر که اختصاصی در این زمینه فعالیت دارند این سند ها را مشاهده کنید.

آیا می توان ملکی را تغییر کاربری داد؟

به راحتی می توانید املاک را با توجه به انواع راه های قانونی تغییر کاربری دهید.

مهم ترین ویژگی های ملک تجاری چیست؟

داشتن حق سرقفلی و حق نصب تابلو مهم ترین ویژگی های ملک تجاری می باشد که در قیمت آن نیز بسیار تاثیر دارد. این مورد نیز یکی از مهم ترین ها در تفاوت اداری و تجاری می باشد.

2.8/5 - (5 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا