اطلاعات کاربردی

نمونه سند ملک تجاری + هزینه انتقال سند ملک تجاری در سال 1401

همان طور که می دانید ساختمان هایی که در سطح شهر وجود دارند کاربری های متفاوتی دارند و هر کدام به یک منظور ساخته شده اند که یکی از این کاربری ها تجاری است. ملک تجاری مانند مسکونی خصوصیاتی دارد که آن را از بقیه انواع املاک متمایز می کند. یکی از این خصوصیات سند ملک تجاری است که در ادامه این مطلب علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد با این مورد بیشتر آشنا شده و تمام زوایای این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

سند ملک تجاری چگونه است؟

سند ملک تجاری چگونه است؟

بهتر است قبل از اینکه درباره سند ملکی تجاری بدانیم و اطلاعات لازم راجع به آن را یاد بگیریم کمی درباره ملک تجاری و تعریف آن صحبت کنیم تا بهتر این موضوع را درک کنیم. در واقع هر ساختمان که با هدف ایجاد که کسب و کار در آن ساخته شده باشد ملک تجاری است. ممکن است که ساختمان به تنهایی بدون هیچ واحدی یک ملک تجاری باشد که برای این مورد می توان یک رستوران را مثال زد یا اینکه این ساختمان به صورت یک مجتمع بزرگ و واحد هایی است که هر واحد مخصوص به یک کسب و کار است که می توان پاساژ ها را از این قبیل نام برد. واحد های تجاری که در این پاساژ ها فعالیت دارند اغلب رستوران، مغازه، عمده فروشی، دفاتر بیمه، آژانس های مسافرتی و غیره است.

نقطه مشترک تمام این واحد های تجاری این است که از شهرداری برای واحد مجوز های لازم برای این کار را گرفته اند. در واقع یک ساختمان می تواند به عنوان تجاری استفاده شود ولی از طرف شهرداری مجوز نداشته باشد. هم چنین واحد های صنفی هر کدام تحت پوشش یک صنف خاص هستند که بر اساس آن فعالیت می کنند. حال که تعریف این واحد ها را فرا گرفتیم به سند ملک تجاری می پردازیم. این سند مانند تمامی اسناد دیگر در قدیم منگوله دار بوده است و به صورت یک دفترچه ارائه می شده که تمامی اطلاعات ملک درون این دفترچه نوشته شده است. اما امروزه با تبدیل تمامی اسناد ملکی به تک برگ این سند نیز به تک برگ تبدیل شده و از طریق آن تمامی معاملات دنبال می شود.

مراحل سند ملک تجاری به چه صورت است؟

اگر بخواهیم برای یک ملک تجاری سند بزنیم مراحل آن بسیار شبیه به مراحل سند زدن ملک مسکونی است. اما یک تفاوت در این نوع املاک وجود دارد و آن این است که هنگام سند زدن و یا خرید و فروش املاک تجاری باید به موضوع سر قفلی توجه شود. سر قفلی حقی است که به صورت معنوی واگذار می شود و گاهی اوقات مالک این سر قفلی می تواند ملک را به شخصی بفروشد اما سر قفلی آن را قبل از فروش به فرد دیگری انتقال دهد. در این حالت خریدار باید قبل از فروش از سر قفلی خبر دار باشد.

معمولا ملکی که سر قفلی دارد مالک حق تصرف در ملک را ندارد و فقط می تواند آن را اجاره دهد و از منافع آن نمی تواند استفاده کند. پس ملکی که سر قفلی داشته باشد برای شما سودی ندارد و بابد به این موضوع قبل از خرید ملک دقت کرده و قبل از اینکه سند زدن ملک تجاری را انجام دهید از سر قفلی آن مطمئن شوید. همین طور قبل از اینکه ملک را بخرید از بدهی های که دارد نیز اطمینان حاصل کنید و اگر بدهی برای این ملک وجود دارد که مشکل ساز است از خرید آن امتناع کنید. برای اطلاع بیشتر از شرایط سند زدن ملک تجاری می توانید با کارشناسان و مشاوران مشهد املاک تماس گرفته و از این موضوع به صورت کامل آگاه شوید.

تفاوت سند ملک اداری با سند ملک تجاری چیست؟

تفاوت سند ملک اداری با سند ملک تجاری چیست؟

همان طور که در بالا بیان کردیم یک ملک تجاری با املاک دیگر تفاوت هایی دارد که این تفاوت ها سبب می شود در سند آن ها نیز تغییراتی به وجود آید. معمولا یک مکان اداری فروش و یا خدماتی مانند این ندارد و فقط به عنوان یک شرکت خریداری یا اجاره شده که تعدادی از افراد با هم در آن جا کار می کنند. اما یک ملک تجاری معمولا برای خدماتی است که فروش در آن وجود دارد و معمولا این املاک تجاری دارای سر قفلی هایی هستند این سر قفلی باعث محدودیت فعالیت برای کسی می شود که ملک را خریداری می کند. هم چنین سند ملک اداری معمولا مانند مسکونی در نظر گرفته می شود یعنی نیازی به مجوز از طرف شهرداری وجود ندارد با این حال سند ملک تجاری نیاز به مجوز از طرف شهرداری دارد.

هزینه صدور سند ملک تجاری چقدر است؟

هزینه صدوری سند ملک تجاری می تواند در هر شرایطی متفاوت باشد. هم چنین سند زدن مراحلی دارد که در هر مرحله بر اساس کاری که انجام می دهید باید هرینه ای را پرداخت کنید. به عنوان مثال باید به دفتر اسناد رسمی که سند را برای شما صادر و تنظیم می کند پول پرداخت شود. هم چنین قبل از آن معمولا در یک دفتر مشاور املاک توافقات انجام گرفته است و به همین دلیل باید به مشاور املاک نیز هزینه ای پرداخت شود. گاهی اوقات برای یک سند ملک تجاری مشکلاتی پیش می آید که نیازمند وکیل است بنابراین باید هزینه وکیل را نیز در نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توان به کارشناسان و مشاور املاک مشهد املاک مراجعه کرد و از آن ها اطلاعات در این زمینه گرفت.

مدت زمان صدور این سند چقدر است؟

مدت زمان صدور این سند چقدر است؟

مدت زمان صدور سند تجاری به عواملی که در هنگام تنظیم سند اتفاق می افتد بستگی دارد. این عوامل به این صورت است که باید مرحله به مرحله طی شود و اگر در مرحله وقفه ایجاد شود ممکن است زمان صدور سند به تعویق افتد. باید تمام این مراحل در نظر گرفته شوند و قبل از اینکه بخواهیم سندی را تنظیم و یا صادر کنیم بررسی کنیم که از همه جوانب مانند بدهی، مالیات، سر قفلی و دیگر عوامل مشکلی نداشته باشد در این صورت سند سریع تر صادر شده و کار ما نیز بهتر راه می افتد. برای اطلاع دقیق از شرایط زمان صدور سند می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه سوال بپرسید.

هزینه انتقال این سند چقدر است؟

هزینه انتقال سند تجاری نیز مانند هزینه تنظیم سند و صدور آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما در این جا هزینه های دیگری نیز وجود دارد که از جمله می توان به حق کمیسیون املاک، ثبت مبایعه نامه در سیستم، هزینه های خلافی ساختمان و نوسازی، هزینه نقل و انتقالات سند که بر اساس توافق طرفین و با هم انجام می شود و هزینه دفتر خانه نام برد. این پرداختی ها می تواند به صورت کلی نیز بین طرفین توافق شود که چه کسی باید آن ها را پرداخت کند. برای اطلاع بیشتر از این موضوع می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید و از شرایط هزینه ها با خبر شوید.

در هنگام خرید ملک تجاری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام خرید ملک تجاری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همان طور که در بالا گفتیم موارد زیادی وجود دارد که در هنگام خرید یک ملک تجاری باید به آن ها توجه کرد. به این صورت که اول از همه و مهم ترین مورد این است که ملک سر قفلی نداشته باشد. ملکی تجاری که سر قفلی داشته باشد برای شما سودی ندارد زیرا شما فقط ملک را خریداری کرده اید و نمی توانید از آن استفاده کنید. هم چنین ملک نباید مشکل دار باشد و سند ملک تجاری نیز باید معتبر باشد. به بدهی های ملک نیز باید دقت کرد که نباید به اداره مالیات یا سازمان های دیگری بدهی داشته باشد. هم چنین مالک آن باید یک نفر باشد و ملک مشاعی را خریداری نکرده باشیم.

مدارک لازم جهت انتقال این سند چیست؟

برای اینکه سند را انتقال دهیم به مدارکی احتیاج داریم که قبل از انجام کار باید آماده باشند تا در این مسئله مشکلی پیش نیاید. از این مدارک می توان استعلام مالکیت از ثبت اسناد، سند مالکیت که ثبت شده باشد، گواهی عدم خلاف ساختمان به مدت شش ماه، مدارک هویتی خریدار و فروشنده، وکالتنامه ها و کپی آن ها، برگه انحصار وراثت خانه در صورت وجود، قبض های آب و برق و تلفن نام برد. کارشناسان مشهد املاک می توانند لیست کامل این مدارک را به شما اعلام کنند.

هزینه کمیسیون برای انتقال سند ملک تجاری چقدر است؟

هزینه کمیسیون برای انتقال سند ملک تجاری به مشاور املاک و دفتر ثبت اسنادی که این کار را انجام می دهند بستگی دارد. معمولا دفتر ثبت اسناد قیمت ثابتی را دریافت می کند اما مشاوران املاک هر کدام ممکن است کمیسیونی را برای خود در نظر داشته باشند. برای آگاهی از کمترین کمیسیون املاک در مشهد برای انتقال سند می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بخواهید.

آیا با سند ملک تجاری می توان وام دریافت کرد؟

آیا با سند ملک تجاری می توان وام دریافت کرد؟

اگر بانک در ازای مبلغی که می خواهد به ما وام مانند وام مسکن دهد سند ملک تجاری را برای ضامن بودن قبول کند می توان از سند ملک تجاری برای وام استفاده کرد. البته این به بانک بستگی دارد و اینکه مبلغ وام ما چقد باشد.

سوالات متداول

آیا سند ملک تجاری نیز می تواند مشاع باشد؟

این سند نیز مانند سند ملک مسکونی می تواند قابلیت مشاع بودن را داشته باشد.

کدام نوع سند ملک تجاری معتبر است؟

سند ملک تجاری که به صورت تک برگی و رسمی ارائه شود معتبر در نظر گرفته می شود.

نمونه سند ملک تجاری را کجا ببینیم؟

در اینترنت سایت های مختلفی وجود دارند که نمونه های این نوع اسناد را برای آشنایی بیشتر ارائه داده است.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا