اطلاعات کاربردی

راهنمای خرید خانه در مجتمع های مسکونی + نکات مهم مجتمع نشینی

یکی از مکان هایی که افراد در یک محیط به تعداد زیاد زندگی می کنند، زندگی کردن در مجتمع های مسکونی می باشد. این مجتمع ها برخی دارای امکانات بسیار خوبی هستند و برخی نیز تنها محیطی امن و راحت را برای افرادی که در آن زندگی می کنند به عمل می آورند. با مشهد املاک در این مقاله همراه باشید تا در کنار یکدیگر علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد به نکات خرید خانه در مجتمع بپردازیم و مواردی بسیار مهم پیرامون این موضوع را به شما عزیزان ارائه دهیم.

مجتمع مسکونی چیست؟

مجتمع مسکونی چیست؟

زمانی که به مکانی مجتموع می گوییم یعنی داریم از یک مکانی صحبت می کنیم که اجتماع افراد در آن مکان برای زندگی کردن بسیار بالا می باشد. در منطقه هفت تیر، قاسم آباد، بلوار نماز و بسیاری از مناطق در مشهد و یا بسیاری از مناطق در دیگر شهر های ایران ما شاهد مجتمع های مسکونی هستیم که افراد بسیاری نیز در آن ها به زندگی می پردازند.

به صورت کلی اگر بخواهیم به توضیح در این رابطه بپردازیم باید بگوییم که یک مجتمع مسکونی به مکانی گفته می شود که تعداد بسیاری از آپارتمان ها در یک جا جمع شده و سپس دور تا دور این آپارتمان ها به کمک یک حفاظ بسته شده اند تا تمامی آن ها مربوط به یک مکان باشند. مجتمع ها معمولا دارای اسمی خاص هستند که افراد آن ها را به این نام می شناسند.

در هنگام خرید خانه در مجتمع به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

زمانی که شما اقدام به خریداری کردن خانه در مجتمع می کنید، باید حتما نکاتی را مد نظر داشته باشید تا به صورت کلی بتوانید یک خانه بسیار خوب و کاربردی را برای خود خریداری کنید. حال این نکات چه چیزی می باشد؟ در این قسمت مشهد املاک به صورت اختصاصی به این موضوع می پردازد. شما به هنگامی که یک خانه را در مجتمع مسکونی خریداری می کنید، یعنی در مکانی این خانه خریداری می شود که اجتماع افراد بسیاری وجود دارد. پس در زمینه پارکینگ باید دقت کنید تا مشکلی به وجود نیاید و افراد همگی در مکانی درست ماشین خود را پارک کنند. مورد بعدی این است که شما نمی توانید اطلاعاتی از افراد به دست آورید اما می توانید به صورت کاملا مسالمت آمیز در کنار دیگر افراد زندگی کنید تا در آینده مشکلی به وجود نیاید.

آخرین موضوع در خصوص قوانین آپارتمان نشینی و نکات خرید در مجتمع این است که اگر شما علاقمند به زندگی کردن در مکانی آرام را دارید، این مجتمع ها به شما توصیه نمی شود زیرا تراکم افراد در آن زیاد است و در نتیجه ایجاد سر و صدا نیز می تواند بسیار بیشتر از یک خانه معمولی باشد.

مجتمع های مسکونی چه قوانینی دارند؟

مجتمع های مسکونی چه قوانینی دارند؟

هر مکانی که تعداد افراد در آن بالا باشد باید در آن قوانینی را ارائه داد تا هرج و مرج در آن به وجود نیاید. شاید برای شما سوال پیش آید که آیا واقعا افراد به این قوانین عمل می کنند؟ باید به شما بگوییم زمانی که فردی قصد می کند به عنوان مدیر یک ساختمان در مجتمع عمل کند و قوانینی را ارائه دهد، باید بداند که چگونه آن را به افراد ارائه دهد و با افرادی که از آن ها پیروی نکنند چگونه برخورد کند. پس اگر فردی در این بین قوانین را رعایت نکند، مشکلات بسیاری به وجود می آورد.

این قوانین در زمینه خاموش کردن چراغ راه پله ها، ارائه حق شارژ در زمان درست، سر و صدا نکردن در راه پله ها، استفاده نکردن بی مورد از آسانسور و بالا نبردن لوازم سنگین در آن، در جای درست پارک کردن و در صورت نیاز به جا به جایی با دیگر ماشین ها در زمان درست این اتفاق بیوفتد و بسیاری از قوانین دیگر که با توجه به آن ساختمان رسم می شود.

خرید خانه در مجتمع چه مزایایی دارد؟

خرید خانه در مجتمع چه مزایایی دارد؟

قطعا خرید خانه در مجتمع می تواند مزایای بسیاری داشته باشد و بسیاری از افراد به هنگام خرید خانه به سراغ این دسته از خانه ها روند. در این قسمت مشهد املاک به صورت اختصاصی به این موضوع پرداخته است. یکی از مهم ترین مزایا در زمینه خرید خانه در مجتمع این است که شما تنها نیستید و افراد بسیاری در اطراف شما هستند، پس ایجاد ترس برای شما به هنگامی که در خانه تنها می شوید صفر می شود.

مورد بعدی این است که شما اگر احتیاج به چیزی داشته باشید، مانند سوپر مارکت و یا میوه فروشی، می توانید از امکانات داخل مجتمع استفاده کنید. برخی از مجتمع ها آنقدر وسیع هستند که در داخل خود انواع فروشگاه ها را ارائه می دهند. در آخرین مورد نیز می توانیم به ارزان تر و مناسب تر خانه هایی که در این مکان ها قرار دارند اشاره کنیم. برای دسته افرادی که به دنبال ارزان ترین محله های مشهد برای خرید خانه و یا قصد دارند تا با قیمت پایین تری خانه خریداری کنند، این دسته از خانه ها بسیار توصیه می شوند.

خرید خانه در مجتمع چه معایبی دارد؟

حال که به مزایای خرید خانه در مجتمع اشاره کردیم به سراغ معایب آن می رویم در ابتدا یکی از عیب های این موضوع را به شما عزیزان ارائه دادیم و آن نیز این بود که شما اگر مکانی را برای زندگی می خواهید که در آن سکوت وجود داشته باشد، به دلیل بالا بودن جمعیت در مجتمع ها این مکان توصیه نمی شود. دیگر عیب خرید این خانه در این زمینه این است که شما آشناییت بسیاری با افراد اطراف خود پیدا نمی کنید و همین موضوع باعث می شود تا سطح امنیت بین افراد پایین آید. در آخر نیز می توان به این موضوع اشاره کرد که خانه های مجتمعی معمولا متراژ های پایین را برای خود اختصاص دارند و همچنین قیمت هر متر آپارتمان در مشهد در مناطق مختلف، متفاوت است.

آیا خرید خانه به صورت قولنامه ای در یک مجتمع وجود دارد؟

اگر اطلاعاتی را در زمینه سند قولنامه ای و یا خرید قولنامه ای داشته باشید پس باید بدانید که کمی خرید و فروش در این زمینه نامعتبر می باشد. اما امروزه راه های بسیاری وجود دارد تا بتوانید اعتبار این سند ها را سنجیده و سپس اقدام به خریداری کردن آن ها کرد. اما در زمینه خانه مسکونی در مجتمع باید به شما عزیزان بگوییم که این کار غیر قابل انجام شدن است. هر خانه در هر ساختمان دارای سند جداگانه است که فرد یا می تواند به راحتی آن را به فروش بگذارد و یا می تواند آن را واحد را اجاره دهد. پس در مورد سند زدن ملک و خرید یک خانه به صورت قولنامه ای به دلیل بالا بودن تراکم خانه ها و ارائه نشدن سند مادر انجام پذیر نیست.

چه مواردی در قیمت یک خانه در مجتمع تاثیرگذار است؟

چه مواردی در قیمت خرید خانه در مجتمع تاثیرگذار است؟

موارد بسیاری وجود دارند که بر روی قسمت یک خانه در یک مجتمع تاثیر می گذارند و می توانند این قیمت را بالا و یا قیمت خام خودش نگهدارند. حال این موارد چه چیزی هستند؟ مشهد املاک به صورت اختصاصی این موضوع را برای شما عزیزان در قالب یک مثال ارائه می دهد. فرض کنید مجتمع مسکونی قدیمی سازی وجود دارد که در آن تنها در یک فضا بزرگ چندین ساختمان قرار گرفته اند. اما مورد بعدی یک مجتمع مسکونی تازه ساز است که فضای بیرونی آن دارای فضای سبز، پارک کودکان، انواع فروشگاه های لوازم ضروری و هم چنین نمایی بسیار عالی می باشد. در داخل خانه ها نیز مورد اول بسیار معمولی ارائه می دهد اما مورد دوم یک خانه لوکس و امروزی را برای شما دارد. پس نتیجه می گیریم که تمامی مواردی که به آن ها پرداختیم، تاثیرات بسیاری را بر روی قیمت این خانه ها ارائه می دهد.

عدم رعایت قوانین همسایگی در مجتمع چه عواقبی دارد؟

ما در قانون اساسی اصل های بسیاری را داریم که با توجه به این اصل ها افراد باید قانون همسایگی را در رعایت کرده و اگر فردی این کار را انجام دهد مشکلات بسیاری برای او به وجود می آید. اگر فردی به عدم رعایت قانون بپردازد، افراد می توانند از او شکایت کرده و مراتب قانونی را برای او داشته باشند. هم چنین این موضوع نیز وجود دارد که افراد می توانند در ابتدا اول به او تذکر داده و اگر به تذکر عمل نکرد سپس اقدام به شکایت کنند که در آخر ممکن است حکم جا به جایی برای فرد ارائه شود و مجبور باشد تا آن مجتمع را ترک کند.

امنیت در خانه های مجتمع چگونه است؟

ما در زمینه امنیت در خانه های مجتمعی در فضای خانه امنیت بسیاری مشاهده می شود زیرا تمامی مجتمع ها دارای نگهبان بوده و نگهبان تمامی موارد را زیر نظر دارد. مورد بعدی اما این است که شناخت افرادی که در این مجتمع زندگی می کنند تا حد زیادی پایین می آید و به همین دلیل امنیت در بین افراد سخت تر به وجود می آید و یا کم تر است زیرا ممکن است اتفاقات بسیاری در این بین به وجود آید که بر ضرر افراد دیگر باشد.

منظور از حق شارژ در مجتمع چیست؟

منظور از حق شارژ در مجتمع چیست؟

حق شارژ در تمامی ساختمان ها چه مجتمع ها و چه غیر مجتمع ها وجود دارد. حق شارژ ساختمان به این معنی است که شما برای تمیز کردن راه پله ها، برق روشن در این راه پله ها، تمیز کردن پارکینگ و مواردی در زمینه آسانسور مبلغی را به عنوان حق شارژ به مدیر ساختمان ارائه می دهید.

سوالات متداول

معایبت خرید خانه در مجتمع چیست؟

در این زمینه وجود سر و صدا بسیار یکی از معایب زندگی در این منطقه ها می باشد.

آیا می توان از همسایه خود در جهت عدم رعایت قوانین شکایت کرد؟

در زمان عدم رعایت قوانین از سوی همسایه خود می توانید از او شکایت کنید.

چه مواردی باعث تاثیر روی قیمت خرید خانه در مجتمع هستند؟

امکانات مجتمع، فروشگاه های موجود در آن جا و مواردی پیرامون این موضوع بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد.

5/5 - (1 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. من یک مجتمع زندگی میکنم واقعا شورشو در اوردن. هر روز قوانین مزخرف تری میزارن کسی هم صداش در نمیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا