اطلاعات کاربردی

هزینه تعمیرات کلی ساختمان چقدر است؟ بررسی دقیق و به روز

به طور کلی تعمیرات ساختمان به دو دسته تقسیم می شود که یکی از آن ها تغییرات کلی ساختمان می باشد و یکی دیگر از آن ها نیز تغییرات جزئی ساختمان می باشد که هر کدام از آن ها ویژگی های مختلف و خاص خود را دارد. به طور کلی می‌توان گفت که تعمیرات ساختمان شامل مواردی مانند نقاشی ساختمان و تعویض و یا تعمیر درب ها و پنجره های قدیمی ساختمان و ایزوگام و همچنین رفع نم و رطوبت ساختمان می شود، همین طور تاسیسات مانند لوله کشی آب و و برق و یا گاز و یا لوله کشی رادیاتور و پکیج، نصب و تعمیر سقف کاذب و تغییر نمای ساختمان با افزایش مقاومت ساختمان به تغییر دکوراسیون داخلی منزل و یا تعمیر و تعویض کاغذ دیواری منزل همی طور تعمیر و تعویض کابینت های آشپزخانه و یا کمد های اتاق ها و تعمیر و تعویض کف پوش خانه و آشپز خانه و توالت و حمام می شود که هر کدام از این ها ممکن است که جزو تعمیرات جزئی باشد و یا جزو تعمیرات کلی باشد.

تعمیرات ساختمان فواید بسیار زیادی دارد که می توان گفت علاوه بر این که از نظر ظاهری ساختمان تغییر می کند جنبه کاربردی هم دارد و فقط جنبه ظاهری آن نیست. جنبه کاربردی به این صورت می باشد که عیب های موجود در ساختمان بر طرف می شود و حتی تعمیرات ساختمان در اکثر موارد اگر با دقت و ظرافت کافی انجام شود باعث افزایش عمر ساختمان می شود که اگر برای هر یک از مواردی که نیاز به تعمیرات دارد در زمان مناسب آن را تعمیر کنید از هزینه های اضافی و خرابی های بیش تر نیز جلو گیری می کنید، اگر بیش تر به تعمیرات جزئی بپردازیم از ایجاد هزینه های زیاد و اضافی برای تعمیرات اساسی در منزل و ساختمان خود در مدت طولانی جلوگیری کرده‌ ایم به همین دلیل بررسی وضعیت کامل ساختمان به طور متناوب و در فاصله های زمانی مشخص و منظم حائز اهمیت می باشد و بسیار مهم است. شما می توانید لیست تعمیرات ساختمان خودتان را تهیه کنید و با توجه به نکاتی که در مقاله در مشهد املاک گفته می شود تعمیرات ساختمان خود را شروع کنید.

تعمیرات کلی ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

تعمیرات کلی ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

تعمیرات کلی ساختمان بیشتر در مواردی دیده می شود که خانه و ساختمان هایی قدیمی هستند و در این موارد خانه و ساختمانی که قدیمی و فرسوده است را با رعایت دقیق نکات ایمنی کامل باز سازی می کنند و این ساختمان را به طور کامل تعمیر می کنند و در نهایت به عبارتی خانه و ساختمان نو می شود و باز سازی ساختمان ها شامل مواردی مثل تخریب و باز سازی و تغییر نقشه و همین طور تغییر کاربری ملک می باشد که در ادامه به هر کدام از این موارد اشاره خواهیم کرد و در مورد آن ها توضیح مختصری خواهیم داد و این نکته نیز قابل ذکر و دقت است در تمام مواردی که بعد تر از آن ها صحبت خواهیم کرد و در موردشان توضیح خواهیم داد حتما نیازمند اخذ مجوز از شهرداری و یا مراجع مربوطه به آن می باشد.

تخریب و بازسازی

بازسازی کلی ساختمان شامل مواردی مثل تغییر مصالح ساختمان و تغییر بافت ساختمان می باشد و یا در حالت کلی تخریب ساختمان و دوباره از نو ساختن این ساختمان و باز سازی آن.

تغییر نقشه

در بخش تغییر نقشه ساختمان همان طور که از اسم آن مشخص می باشد گاهی ممکن است در فرآیند تعمیرات کلی ساختمان به طور کلی نقشه ساختمان عوض شود.

تغییر کاربری ملک

تغییر کاربری ملک به فعالیتی گفته می شود که در برخی موارد پیش می آید که مالک و یا همان شخصی که ملک به او می باشد، تصمیم دارد که کاربری ملک را تغییر دهد و آن را از مسکونی به تجاری و یا حتی اداری تغییر دهید و برعکس این کار نیز ممکن است یعنی شخص یا مالک تصمیم می گیرد که ملک خود را از تجاری و یا اداری به مسکونی تغییر دهد.

تفاوت تعمیرات کلی ساختمان با تعمیر جزئی چیست؟

تفاوت تعمیرات کلی ساختمان با تعمیر جزئی چیست؟

برای مثال می توان گفت که تغییر در بافت ساختمان و یا تغییر در مصالح سازنده ساختمان و تخریب یک ساختمان می توانند نمونه های از تغییرات کلی برای ساختمان باشد که این فعالیت ها بر روی یک ساختمان اجرا می‌ شود و در برخی موارد نیز پیش می‌ آید که تغییرات کلی ساختمان می تواند به طور کلی نقشه ساختمان را نیز تحت تاثیر قرار دهد و در نقشه هم می تواند تغییر ایجاد کند و همان طور که شما نیز می دانید برای فعالیت های تعمیرات کلی حتما باید مجوز های لازم اخذ شود و در غیر این صورت کار و تعمیرات آن ساختمان قانونی نمی باشد و غیر قانونی بوده است همین طور می‌ توان گفت تعمیرات کلی بیش تر برای ساختمان هایی کاربرد دارد که بافت قدیمی و فرسوده ای دارند و اکثرا برای تعمیر خانه های قدیمی این فعالیت ها اجرا می شود.

تعمیرات جزئی ساختمان در حالت کلی موارد زیادی را شامل می‌شود که برای مثال می توان گفت تعویض کف پوش و یا رنگ آمیزی دیوار ها و یا حتی با استفاده از کاغذ دیواری و تعویض آن و تعویض سیم کشی و تعمیر سیستم لوله کشی ساختمان و تعویض کلید و پریز های برق و دیگر مواردی از این دست می تواند در دسته تغییرات جزئی ساختمان قرار بگیرد.

شما همیشه باید قبل از اقدام به تعمیر و باز سازی یک ساختمان این سوال را از خود بپرسید که هدفتان از انجام این تعمیرات و باز سازی چیست و آیا تصمیم دارید که تعمیرات ساختمان خود را به صورت کلی انجام دهید یعنی تعمیرات کلی و اساسی در ساختمان تان ایجاد کنید یا نه تنها تصمیم دارید که تغییرات جزئی در خانه و یا ساختمان خود ایجاد کنید و در ادامه نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ابتدای کار باید حتما از میزان هزینه ای که برای انجام دادن آن کار در نظر گرفته‌ اید آگاه باشید و بدانید که چه مقدار هزینه ای باید برای انجام کار کنار بگذارید و اگر هزینه انجام تعمیرات تان با توجه به بودجه شما چندان زیاد نباشد باید حتماً قسمت هایی که نیاز به تعمیرات اساسی دارند را برای خودتان مشخص کنید و دست به تعمیرات آن ها بزنید قبل از انجام این کار خیلی مهم است که حتماً با افراد متخصص و یا پیمان کاران ساختمان صحبت کرده و از آن ها راهنمایی و مشاوره بگیرید.

در برخی از موارد پیش می آید که خودتان نیز با توجه به هنر و مهارتی که دارید می توانید نسبت به اجرای تعمیرات جزئی ساختمان خودتان اقدام کنید. به طور کلی می‌توان گفت هدف از تعمیرات ساختمانی که انجام می گیرد حالا چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی تنها برای حفظ ساختمان در یک وضعیت ثابت و مناسب و طولانی کردن عمر ساختمان انجام می پذیرد که تعمیرات ساختمانی با رویکرد ها و روش های متفاوتی اجرا می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

می توان گفت که برای مثال بعضی از تعمیرات ساختمان مثل تعمیرات موتور خانه تعمیراتی هستند که زمان بندی دارند و به طور متناوب در طی یک برنامه منظم تعمیرات آن ها انجام می شود و برخی از تعمیرات مانند تعمیرات ایزوگام سقف باید حتماً قبل از شروع فصل سرما و بارندگی انجام گیرد که در دسته تعمیرات پیش گیرانه قرار می گیرد و دسته دیگر از تعمیرات ساختمانی، تعمیرات اصلاحی هستند که می توانند شامل موارد مختلفی شود که یکی از آن ها تعمیر قسمت های آسیب دیده ساختمان می باشد در برخی مواقع از تعمیرات کلی و جزئی ساختمان استفاده می شود فقط برای این که از وقوع خرابی های بیش تر و فرسودگی های بیش تر جلوگیری شود و هم چنین باعث می شود که عیب های آن ساختمان شناسایی شود که این دست از تعمیرات را تعمیرات کنش گرایانه می گویند.

تعمیرات کلی ساختمان چه مزایایی دارند؟

تعمیرات کلی ساختمان چه مزایایی دارند؟

گاهی اوقات پیش می آید که افراد پس از زندگی در یک خانه و ساختمان تصمیم می گیرند که خانه شان را تعمیر کنند و تعمیر خانه و ساختمان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد البته باید گفت که تعمیرات ساختمان و باز سازی آن هرگز کار آسانی نیست و باید حتما پیش از دست زدن به این کار از کارشناسان و متخصصان این حوزه مشاوره گرفت.

همان طور که گفته شد تعمیرات ساختمان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن ها در ادامه اشاره خواهیم کرد. تعمیرات ساختمان باعث می شود که طول عمر آن ساختمان به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کند همین طور نیز می توان گفت که تعمیرات ساختمان می تواند باعث شود که ساختمان ایمنی بیش تری داشته باشد و در نهایت سبب مقاوم سازی آن ساختمان می شود.

هم چنین خانه هایی که بازسازی و تعمیر آن ها به خوبی انجام شده است ارزش ملکی بالا تری نیز پیدا می کنند و قیمت آن ها به طور قابل توجهی بیش تر می شود.

همیشه بهتر است قبل از تعمیر و یا بازسازی ساختمان نسبت به تمام موارد و نیاز های آن آگاهی کامل را داشته باشیم و بعد از آن که آگاهی کامل را کسب کردیم سپس دست به انجام آن کار بزنیم و نسبت به آن اقدام نماییم و همان طور که شما نیز می دانید بازسازی ساختمان های امروزی که از ساخت آن ها مدت زمان زیادی نگذشته است از بازسازی و تعمیرات خانه های قدیمی که مدت زمان زیادی از ساخت آن ها گذشته است آسان تر می باشد پس می توان گفت که با توجه به قدیمی بودن و یا جدید و نو ساخت بودن سختمان و خانه می توان تصمیم گرفت که آن ساختمان را بازسازی و تعمیر کنند یا خیر.

در حالت کلی چون زمان ساخت ساختمان ها یکی نمی باشد پس تصمیم در مورد تعمیرات آن ها نیز می تواند متفاوت و بسته به سال ساخت آن ها باشد که همانطور که واضح است شما نیز می دانید تعمیرات در مورد ساختمان های فرسوده و قدیمی بیش تر صورت می گیرد برای مثال می توان گفت که در بسیاری از از خانه های قدیمی لوله کشی نیاز به تعویض دارد و باید حتماً تعویض آن توجه کرد.

در بعضی از موارد تعمیرات ساختمان ها تعمیرات جزئی را در بر می گیرد مانند تعمیر کف سازی ساختمان که یک تعمیر جزئی به حساب می آید و به طور کلی می‌ توان گفت که کلیه فعالیت ها در زمینه های تغییر و یا نو سازی در دسته تغییرات ساختمان قرار می گیرند و تعمیرات ساختمان اگر در زمان درست و به موقع انجام شود بسیار زیاد می تواند از هزینه‌ های اضافی جلوگیری کند به طوری که از این که خرابی های بیش تری به عمل آید جلوگیری می کند و به این صورت می‌ تواند هزینه ها را بسیار زیاد کاهش دهد.

تعمیرات ساختمان می تواند ساختمان را در شرایطی ثابت و در سطح عالی نگه دارد و استحکام آن و عملکرد بهینه آن و طول عمر آن را در آینده تضمین می کند و در برخی موارد فعالیت های تعمیرات ساختمانی به اندازه‌ی مهم و ضروری می شود که حتی باعث این می شود که از، از دست رفتن جان فردی جلوگیری کند و در نهایت باعث حفظ جان افراد می شود.

به این ترتیب اگر تعمیرات ساختمان به طور منظم و به موقع انجام شود با توجه به سخت بود این کار باز هم می تواند بسیار مفید واقع شود.

هزینه تعمیرات کلی ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه تعمیرات کلی ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه تعمیرات ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. هزینه مورد نیاز برای بازسازی ساختمان ها به موارد مختلفی از جمله مواد و مصالح مورد نیاز و این که درجه اول باشند یا درجه دوم و هزینه دریافت شده توسط شرکت بازسازی ساختمان و فضای مورد نیاز برای بازسازی بستگی دارد که هزینه تعمیرات ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای پروژه های مختلف متفاوت می باشد پس به همین دلیل نمی توانیم مبلغ دقیق این برای بازسازی ساختمان ها تعیین کنیم اما می توان برای برآورد نسبی هزینه بازسازی از یک متخصص بازسازی ساختمان مشاوره و کمک بگیرید.

برای این که شما خودتان نمی توانید این هزینه را تخمین بزنید و باید حتماً کسی این کار را کند که تجربه و تخصص کافی را در این زمینه داشته باشد. هزینه‌های بازسازی تنها مربوط به تهیه مواد و مصالح و دستمزد نمی شود و در اکثر موارد هزینه هایی که برای بازسازی یک ساختمان برآورد می‌شود بیش تر از آن چیزی است که واقعاً هزینه می شود. شما برای این که بتوانید نرخ دقیقی از هزینه بازسازی ساختمان خودتان را تعیین کنید هزینه ای که برآورد کرده اید را ۱۰ الی ۱۵ درصد بیش تر در نظر بگیرید.

آیا تعمیرات کلی ساختمان در ارزش ساختمان تاثیر دارد؟

تعمیرات جزئی ساختمان تاثیر زیادی بر روی افزایش قیمت آن خانه ندارد اما تعمیرات کلی یک ساختمان تاثیر بسزایی در افزایش قیمت این ساختمان خواهد داشت و اگر ساختمانی که آن دارید زندگی می کنید هنوز مقاومت و استحکام خود را حفظ کرده است بازسازی این خانه یکی از بهترین راه ها برای افزایش ارزش و قیمت ساختمان شما می باشد و شما می توانید در آن به راحتی در این خانه زندگی می کند.

همین طور هر چه بازسازی خانه عمیق تر و گسترده تر باشد و هزینه بیش تری نیز برای آن گذاشته شود تاثیر بسیار زیادی نیز بر روی افزایش قیمت آن ساختمان دارد. پس می توان گفت که در شرایط‌ خاص سود تعمیرات کلی ساختمان بسیار زیاد می باشد.

برای تعمیرات کلی ساختمان نیاز به کسب مجوز است؟

برای تعمیرات کلی ساختمان نیاز به کسب مجوز است؟

برای پاسخ به این سوال که آیا برای تعمیرات کلی ساختمان نیاز به اخذ مجوز هست یا نیست باید ابتدا به این نکته توجه کنیم که برای بازسازی چه مواردی را می خواهیم انجام بدیم و تغییرات آن تا چه میزان می باشد و هم چنین این که بازسازی شامل موارد مختلفی می باشد و اخذ مجوز هم وابسته به نوع کار در بازسازی خانه می باشد.

ما ابتدا به این مسئله خواهیم پرداخت که در چه مواردی نیاز به اخذ مجوز وجود دارد در مواردی که بازسازی خانه شما به صورتی باشد که سبب تغییرات اساسی و برهم خوردن نقشه کلی خانه شما خواهد شد که لازم است قبل از این که شروع کار شود و تخریب انجام شود، مواردی که باید بازسازی شود از شهرداری منطقه مجوز مربوط را اخذ نمایید که ما در ادامه به چند مورد از مواردی که نیاز به اخذ مجوز از شهرداری دارند اشاره خواهیم کرد.

در مواردی مثل جابجایی و یا تخریب دیوار و ستون‌ هایی که احتمال ریزش ناگهانی ساختمان را در پی داشته باشد و هم چنین در موارد تخریب و یا جابجایی دیوار های انباری نیز باید حتما مجوز اخد شود، همین طور در موارد حذف و یا جابجایی دیوار هایی که باعث از بین رفتن فضای پارکینگ می شود و در مواقع جابه جایی راه پله ساختمان و همین طور جابه‌ جایی بخش‌ هایی از ساختمان که باعث به هم خوردن ضوابط و قوانین شهر سازی می شود و همین طور در مواردی که ملک تغییر کاربری می دهد و هم چنین همان طور که قبلا نیز گفته شد در مواردی که نقشه کلی ساختمان نیز عوض می شود باید حتما مجوز گرفت.

حال به این خواهیم پرداخت که در چه مواردی نیاز به اخذ مجوز بازسازی نداریم اگر شما می خواهید خانه خودتان را در حد جزئی تغییراتی ایجاد کنید نیازی به دریافت مجوز از شهرداری ندارید و در این صورت شما می توانید فرایند بازسازی خانه خودتان را طبق ضوابط داخلی و قوانین آپارتمان ها و یا مجتمع هایی که در آن زندگی می کنید کار بازسازی را خانه خودتان را انجام دهید.

به طور مثال اگر تصمیم دارید که آشپزخانه خانه خود را اپن کنید و دیوار های آن را بردارید یا در صورت تخریب کف زمین و تخریب و عوض کردن سرامیک ها و کاشی های قدیمی نیازی با اخذ مجوز نیس و همین طور در مواردی مثل رنگ آمیزی دیواره ها و تعویض درب و یا پنجره و لوله کشی آب و فاضلاب و احداث استخر و بازسازی نما و حفر چاه و نصب حفاظ بر روی دیوار ها و در موارد دیگر از این دسته شما می توانید بدون مجوز کار بازسازی خانه خود را شروع کنید.

در هنگام تعمیرات کلی ساختمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام تعمیرات کلی ساختمان که بیش تر مربوط به تعمیرات منزل قدیمی می شود باید حتما به این توجه داشت که گرفتن مجوز ضروری و لازم است و قبل از پرداختن به هر کاری حتما باید با یک کارشناس حرفه ای صحبت کرد و از اون کمک و مشورت گرفت.

بهترین شرکت برای تعمیرات کلی ساختمان در مشهد

بهترین شرکت برای تعمیرات کلی ساختمان در مشهد

در تمام شهر ها شرکت هایی برای تعمیرات کلی ساختمان ها وجود دارد و در مشهد نیز این شرکت ها برای ساختمان بازسازی شده در مشهد فعالیت دارند. شما می توانید با سرچ کلید واژه تعمیرات ساختمان مشهد در موتور جست و جو گر گوگل از بهترین و معروف ترین شرکت های تعمیرات کلی ساختمان ها در مشهد اطلاعات زیادی کسب کنید و بهترین شرکت را برای بازسازی ساختمان خود انتخاب کنید.

هر چند مدت باید ساختمان را تعمیر کلی کرد؟

بهتر است تعمیرات ساختمان را زمانی انجام دهید که حس می کنید لازم است و باید حتماً در آن زمان این کار را انجام دهید تا از خراب شدن و فرسوده شدن بیش تر آن ساختمان جلوگیری کنید زیرا در این صورت هزینه های زیادی را بر شما تحمیل می‌کند و برای برخی از موارد نیز شما باید به صورت متناوب و در فواصل زمانی منظم تعمیرات کلی را انجام دهید.

تعمیرات کلی ساختمان چقدر زمان می برد؟

به طور کلی تغییرات کلی ساختمان زمان زیادی می برد زیرا همان طور از اسم ان پیداست به صورت کلی و اساسی این کار انجام می شود و زود به پایان نمی رسد.

آیا تعمیرات کلی ساختمان قوانین خاصی دارد؟

بله این کار نیز مانند کار های دیگر قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد که شما باید حتما قبل از انجام این کار از آن ها آگاه باشد.

در پایان باید گفت که اگر این بحث توجه شما را جلب کرده است برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله فرق ملک بازسازی شده و بازسازی نشده را مطالعه کنید.

آیا تعمیرات کلی ساختمان قوانین خاصی دارد؟

سوالات متداول

تعمیرات کلی ساختمان چند نوع است؟

تعمیرات کلی ساختمان در دو نوع جزئی و کلی می باشد.

تعمیرات کلی ساختمان چه زمانی انجام می شود؟

تعمیرات کلی ساختمان در زمان فرسودگی و در صورت نیاز باید حتما انجام شود.

تعمیرات کلی ساختمان بیشتر در چه ساختمان هایی انجام می شود؟

تعمیرات کلی ساختمان بیشتر بر روی ساختمان های قدیمی انجام می شود.

در ساختمان های نو ساخت چه تعمیراتی انجام می شود؟

در این نوع ساختمان ها عمیرات جزئی نیز صورت می گیرد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

عاطفه اکرمی

دارای مدرک لیسانس شهرسازی از دانشگاه شریف و عضو بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و نویسنده سایت بزرگ مشهد املاک هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا