اطلاعات کاربردی

سند ملک گم شده خانه + مدارک لازم برای صدور سند مالکیت المثنی

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که برای سند زدن ملک اقدام کرده و ملکی را سند بزنید اما پس از گذر زمان به یک باره به یاد این موضوع بیوفتید که سند ملکی را کجا قرار داده اید؟ سند ملک گم شده می تواند یکی از بزرگ ترین مشکلات باشد و این که چگونه باید پیگیری های لازم جهت پیدا کردن و یا اعلام مفقودی سند ملک گم شده را انجام دهید نیز می تواند سوالاتی باشد پس از این اتفاق ذهن شما را درگیر کند.

شاید این اتفاق برای شما ناراحت کننده باشد اما باید بدانید که پس از آن باید اقداماتی را سریعا انجام دهید تا اگر سند به دست فرد دیگری افتاد، سوء استفاده از آن شکل نگیرد. در این مطلب علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد، کارشناسان مشهد املاک تمامی راه هایی که پس از گم شدن سند ملک باید انجام دهید را برای شما عزیزان ارائه داده اند.

سند ملکی چیست؟

سند ملکی چیست؟

سند ملکی نشان دهنده تمام حقوق قانونی مربوط به مالکیت و استفاده از یک ملک مسکونی است. زمانی که شما اقدام به خریداری کردن یک ملک می کنید و سند این ملک را به نام خود می زنید، در واقع شما بر آن ملک دارای انواع حقوق هستید.

این حقوق می تواند شامل مالکیت ملک باشد (حق تصرف)، استفاده از ملک در هر شکل و ظواهر مختلف (منظور از هر شکل یا زمینه مختلف یعنی می توانید به راحتی انواع بازسازی ها را بر روی ملک خریداری شده انجام دهید به استثنا آن هایی که نیازمند تایید شهرداری هستید)، می توانید به راحتی اقدام به فروش، اجاره یا انتقال مالکیت خود کنید (انتقال و یا فروش حق مالکیت) و در آخر می توانید محدودیت افرادی که می توانند وارد ملک شوند را نیز به راحتی اعمال کنید (حق محرومیت). ناگفته نماند که سند ملکی دارای انواع مختلفی است اما ماهیت تمامی سند های ملکی مواردی است که در این قسمت به شما ارائه دادیم و تفاوتی هایی که در آن ها وجود دارد بیشتر بسته به نوع خرید و فروش آن ها و نوع استفاده از ملک می باشد.

آیا می توان برای سند ملک گم شده اقدام کرد؟

به راحتی می توانید برای سند ملک گم شده اقدام کنید تا سند المثنی ملک را دریافت کنید. همان طور که اشاره کردیم گم شدن سند ملکی می تواند یکی از اتفاقات ناگواری باشد که برای شما بیوفتند اما مهم تر از این که با این اتفاق کنار بیایید این است که چگونه اقدام به پیگیری سند گم شده ملک خود کنید.

با این که تمامی اطلاعات شما در زمینه سند ملکتان به صورت الکترونیکی ثبت است اما سند تایید می کند که این املاک مختص به شما است و زمانی که سند فیزیکی ملک وجود نداشته باشد در واقع ملک شما بی اعتبار خواهد بود. پس از این که از گم شدن سند ملکی خود اطلاع پیدا کردید، سریعا به سراغ مراحل گرفتن سند المثنی بروید تا بتوانید اعتبار ملک خود را حفظ کنید. در ادامه این مطلب مشاور املاک مشهد املاک به صورت اختصاصی تمامی مراحل چگونگی اقدام برای دریافت سند المثنی را به شما عزیزان ارائه می دهد.

چگونه برای سند ملک گم شده اقدام کنیم؟

در این قسمت با مشهد املاک همراه باشید تا به چگونگی اقدام برای سند ملک گم شده بپردازیم. زمانی که سند ملکی خود را گم می کنید و یا بر اثر آتش سوزی و یا هر بلای طبیعی دیگر سند ملک شما از بین می رود، نیازمند اقدامات مختلفی هستید تا بتواند سند المثنی خود را دریافت کنید که در عنوان بعدی به صورت اختصاصی به این موضوع می پردازیم.

در نظر داشته باشید که اقداماتی که برای سند گمشده ملک خود می کنید تمامی اقداماتی است که برای دریافت سند المثنی خود انجام می دهید. این موضوع به این معنا است که شما پس از گم شدن سند ملک خود هیچ راه دیگری به جزء دریافت سند المثنی ندارید. پس با طی کردن مراحل دریافت سند المثنی، دوباره سند را به ملک خود بازگردانید و ملک خود را دارای اعتبار کنید. پس از خواندن عنوان بعدی اگر سوالی در زمینه نحوه دریافت سند المثنی برایتان به وجود آمد می توانید با کارشناسان مطرح مشهد املاک آن را در میان بگذارید تا پاسخ صحیح را دریافت کنید.

نحوه دریافت سند المثنی ملکی چگونه است؟

نحوه دریافت سند المثنی ملکی چگونه است؟

در بهمن ماه 1353 ماده 120 آئین‌ نامه قانون ثبت املاک تصویب شد که توضیحات در مورد مفقود شدن، گم شدن و یا از بین رفتن سند ملک را می دهد. مرحله اول دریافت دو برگ استشهادیه از حسابداری اداره ثبت است. پس از این که این مرحله را به درستی پشت سر گذاشتید به سراغ مرحله دوم یعنی تکمیل کردن فرم استشهادیه محلی می روید. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل است زیرا فرم باید به درستی تکمیل شود تا مشکلی در روند دریافت سند المثنی به وجود نیاورد.

مرحله سوم مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی به منظور گواهی امضاء در زیر استشهادیه است. معمولا اداره ثبت دفاتر رسمی مورد نظر خود را به شما معرفی می کند تا از یک مکان مشخص این اقدام را انجام دهید. در مرحله آخر نیز مراجعه کردن به اداره ثبت و ارائه درخواست و استشهادیه و پرداخت کردن هزینه انتشار آگهی است. در صورتی که تمامی مراحل به درستی طی شد و آگهی شما در روزنامه ثبت شد، اگر پس از گذشت ده روز اعتراضی در این زمینه وارد نشود، سند المثنی صادر می شود.

هزینه دریافت سند المثنی ملکی چقدر است؟

شاید برای شما این سوال پیش آید که هزینه دریافت سند ملک المثنی چه مقدار است و چگونه می توان از این موضوع مطلع شد. در این قسمت کارشناسان مشهد املاک برای شما تمامی اطلاعات در زمینه هزینه دریافت سند المثنی ملکی را ارائه داده اند.

هزینه سند المثنی ملکی شامل هزینه های ادارات و هم چنین هزینه ثبت آگهی در روزنامه ها است. شما می توانید با براورد این دو هزینه در انتها به هزینه کلی دریافت سند المثنی بپردازید. هزینه ثبت آگهی در روزنامه های رسمی حدودا 268 هزار تومان است. برای دریافت هزینه های دیگر در زمینه دریافت سند المثنی می توانید با گرفتن ارتباط با کارشناسان مطرح مشهد املاک از تمامی آن ها مطلع شوید.

مدت زمان صدور سند ملکی المثنی چقدر است؟

مدت زمان صدور سند ملکی المثنی چقدر است؟

مدت زمان صدور سند ملکی المثنی کمی بالا است. به صورت کلی زمانی که آخرین تاییدات بر روی زمان صدور سند المثنی شما به وجود آمد تقریبا 2 ماه طول می کشد تا سند المثنی شما صادر شود. پس اگر در گرفتن سند ملکی المثنی عجله دارید و یا باید در یک زمان مشخص سند خود را دریافت کنید، توصیه می شود زمان بندی مناسب را در این زمینه برای خود داشته باشید تا بتوانید به راحتی اقدام به دریافت سند المثنی خود در زمان مشخص کنید. تقریبا برای دریافت سند زمانی حدودا بین 50 تا 60 روز را برای خود قرار دهید تا بهترین زمان را برای دریافت سند خود داشته باشید.

در چه شرایطی سند المثنی صادر می شود؟

تنها با توجه به شرایطی خاص می توانید اقدام به دریافت سند المثنی کنید. شما زمانی می توانید اقدام به دریافت سند المثنی کنید که سند شما توسط بلا های طبیعی مانند سیل، زلزله و یا آتش از بین رفته باشد و یا صد در صد مطمئن باشید که سند شما گم شده است. تنها در این مواقع می توانید اقدام به دریافت سند المثنی کنید.

پس از گم شدن سند ملک چگونه از سوء استفاده جلوگیری کنیم؟

پس از گم شدن سند ملک چگونه از سوء استفاده جلوگیری کنیم؟

یکی از مواردی که پس از گم شدن سند ملک ممکن است برای شما به وجود آید، سوء استفاده از این سند است. برای این که بتوانید از سوء استفاده شدن از سند خود جلوگیری کنید، پس از این که مطلع شدید که سند ملک شما مفقود شده است به سراغ ثبت سند المثنی بروید. ثبت سند المثنی نشان می دهد که سند ملک شما مفقود شده است. این موضوع به این معنی است که حتی اگر فردی اقدام به سوء استفاده از سند ملک شما کند، هیچ راهی برای انجام آن ندارد و به صورت کلی سند بدون هیچ اعتباری است.

نمونه متن آگهی سند ملک گم شده

یکی از مواردی که نیازمند برای آگهی زدن در روزنامه ها هستید، متن مورد نیاز برای ثبت آگهی است. برای این که بدانید دقیقا نیازمند به چه متنی هستید، می توانید به سراغ انواع سایت های معتبر رفته و سپس از طریق مشاهده کردن نمونه متن آگهی سند ملک گم شده، اقدام به مشاهده کردن انواع نمونه متن های مربوط به آگهی سند ملک گم شده کنید. می توانید هم چنین نمونه آگهی های مربوط به ملک گمشده را نیز از طریق این دسته از سایت ها مشاهده کنید.

سوالات متداول

نمونه متن آگهی برای ثبت سند ملک گم شده را از کجا مشاهده کنیم؟

به راحتی می توانید با مراجعه به انواع سایت های معتبر اقدام به مشاهده کردن انواع نمونه های متن آگهی کنید.

پس از این که سند ملک ما مفقود شد باید چه کاری را انجام دهیم؟

پس از مفقودی سند خود باید سریعا اقدام به دریافت سند المثنی کنید.

آیا از سند ملک گم شده سو استفاده می شود؟

سند ملک گم شده می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به وجود آورد و باید سریعا اقدام به دریافت المثنی کنید.

4.2/5 - (13 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا