اطلاعات کاربردی

حق تقدیمی آستان قدس چیست؟ راهنمای محاسبه این هزینه

اگر تا به حال نام املاک وقفی را شنیده باشید. خصوصا آن هایی که مربوط به سازمان اوقاف و امور خیریه یا آستان قدس هستند می دانید که باید هر ماه یا هر سال از کسی که این املاک را خریده اند اجاره ای دریافت کنند. به این اجاره حق پذیره یا حق تقدیمی آستان قدس گفته می شود که در این مقاله علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد می خواهیم درباره آن صحبت کنیم پس با مشهد املاک همراه باشید.

در مورد اراضی آستان قدس لینک ها یزی می تواند مورد توجه شما قرار بگیرند :

منظور از حق تقدیمی آستان قدس چیست؟

منظور از حق تقدیمی آستان قدس چیست؟

در این قسمت از مقاله می خواهیم به صورت دقیق بدانیم که حق تقدیمی چیست. فرض کنید که می خواهید یک ملک اوقافی از آستان قدس رضوی بخرید. اگر قیمت ملک ۴۰۰ میلیون تومان باشد، شما باید این ۴۰۰ میلیون را به صورت یکجا به آستان قدس رضوی بپردازید. اما شما در این ملک فقط مالک اعیان آن می شوید.

به این صورت که شما فقط مبلغ ۴۰۰ میلیون را برای ساختمان خانه می‌ پردازید ولی زمین خانه را باید از آستان قدس اجاره کنید. یعنی آستان قدس مالک زمین است و شما مالک ساختمان به همین علت باید مبلغی را به عنوان اجاره به آستان قدس بپردازید. این مبلغ حق پذیره یا حقیقت تقدیمی نامیده می‌ شود که البته فقط مختص به آستان قدس نیست و هر سازمان اوقاف دیگر یا حتی یک ملک وقفی شخصی نیز به همین صورت انجام می گیرد. این مبلغ از قبل تعیین شده و در مراحل سند زدن ملک و سند خانه نوشته می شود تا افراد بر اساس ماهیانه یا سالیانه آن را به متولی پرداخت کنند.

نحوه محاسبه حق تقدیمی آستان قدس چگونه است؟

همان طور که در بالا بیان کردیم کسی که خانه وقفی را خریداری می کند باید بر اساس قراردادی که نوشته شده است مبلغی را به عنوان اجاره پرداخت کنند. این مبلغ معمولا در همان ابتدا که قرارداد نوشته می‌ شود محاسبه می شود تا افراد بدانند که در زمان مقرر باید چه مقدار از اجاره را پرداخت کند.

به عنوان مثال اگر در سند وقفی نوشته شده باشد که اجاره باید سالی یک بار پرداخت شود این مبلغ بسیار ناچیز  می شود و معمولا بر اساس قیمت خانه تعیین می شود که منظور از قیمت خانه همان قیمت عیان است. مبلغ اجاره در آستان قدس بسیار کم و ناچیز است و به همین خاطر خریدار تقریبا مالک خانه حساب می‌ شود زیرا بیشتر پول را باید به صورت نقدی پرداخت کنند. درباره نحوه محاسبه اجاره یا حق تقدیمی می توانید از طریق مشاور املاک مشهد املاک اطلاعات بسیار زیادی را کسب کنیم پس با آنها در تماس باشید.

حق تقدیمی یا حق پذیره چه زمانی کاربرد دارد؟

حق تقدیمی آستان قدس یا حق پذیره چه زمانی کاربرد دارد؟

حق پذیره اوقاف زمانی کاربرد دارد که همان طور که در بالا گفتیم اگر فردی خانه ای را به صورت وقفی خریده باشد و باید برای آن اجاره ای را پرداخت کند در غیر این صورت حق تقدیم یا  یا حق پذیره اعتبار دیگری ندارد این هم فقط باید به متولی پرداخت شود و متولی فقط می تواند آن را از افراد بگیرد. برای اطلاعات بیشتر درباره حق پذیره و حق تقدیمی می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بسیاری بگیرید و اطلاعات خود را بالا ببرید.

نحوه پرداخت اجاره آستان قدس چگونه است؟

در بالا نیز گفته هایی درباره این موضوع بیان کردیم آستان قدس رضوی سامانه را برقرار کرده است تا افراد از طریق این سامانه به صورت غیر مستقیم کار های خود را که مربوط به اراضی وقفی است انجام دهند. یکی از این کار ها پرداخت اجاره است به این صورت که فرد باید در این سایت  ثبت نام کرده و در آن عضو شود و سپس از طریق منو پرداخت قبض یا پرداخت اجاره نامه انتخاب کرده و انجام دهد.

گاهی اوقات ممکن است از فرد خواسته شود که به صورت حضوری اجاره خود را پرداخت کند در این صورت فرد باید به سازمان اوقاف خراسان خود مراجعه کرده و یا اینکه به بانک برود و اجاره خود را به این سازمان پرداخت کند. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه پرداخت اجاره و نحوه محاسبه حق تقدیمی آستان قدس می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک کند.

آیین نامه اصلاحی پذیره اوقاف

آیین نامه اصلاحی پذیره اوقاف درباره خانه های اوقافی صحبت می کند که برای کسانی که این خانه ها را خریده اند و یا قصد خرید آن ها را دارند بسیار مفید است و می‌توانند آن ها را بخوانند. بعد از اینکه این قوانین را خواندیم و درباره این خانه ها اطلاعات بسیار زیادی به دست آوردید، می توانید خرید این خانه ها را به صورت اصولی انجام دهید. این آیین نامه ها در اینترنت وجود دارد و ما می توانیم آن ها را از سایت های مربوطه در این زمینه نگاه کنیم. هم چنین می توانیم از طریق کارشناسان مشهد املاک به این اطلاعات دسترسی داشته و این آیین نامه ها را بخوانیم.

تمدید اجاره آستان قدس چگونه است؟

تمدید اجاره آستان قدس چگونه است؟

برای تمدید اجاره آستان قدس رضوی باید به سایت سامانه خدمت به مستاجرین آستان قدس رضوی مراجعه کنید. یکی از گزینه هایی که در این سامانه وجود دارد تجدید اجاره است به این معنا که بعد با کلیک بر روی تجدید اجاره وارد مراحل انجام آن می شوید و با پر کردن فرم های خاص و طی کردن مراحل تجدید اجاره را به صورت اینترنتی انجام می دهید. نتیجه برای فرد پیامک شده و منتظر تاییدیه می نشیند. این کار معمولا بسیار بهتر از مراجعه حضوری است و سریعتر انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مجرب مشهد املاک در این زمینه صحبت کرده و تمدید اجاره آستان قدس رضوی را از آن ها بپرسید.

هزینه انتقال سند آستان قدس چقدر است؟

هزینه انتقال سند آستان قدس چقدر است؟

میزان هزینه انتقال سند آستان قدس مشخص نیست و افراد باید بر اساس همان زمانی که می خواهند سند را انتقال دهند هزینه‌ ها را حساب کنند زیرا ممکن است در هر زمان هزینه ها مربوط به همان زمان باشد و ممکن است خرج های دیگری نیز به این هزینه ها اضافه شود. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه های انتقال سند می توانید با کارشناسان مشهد املاک در این زمینه صحبت کنید این افراد می‌تواند کمک قابل توجهی را به شما بکنند.

چه مواردی در میزان حق پذیره نقش دارند؟

معمولا حق پذیره بیشتر از هر چیزی به قیمت خانه بستگی دارد. هر چه قیمت خانه بالاتر باشد و حق پذیره بیشتر می شود. اجاره یا حق پذیره یک خانه اوقافی معمولا از روی قیمت آن خانه تعیین می ‌شود و هرچه قیمت یک خانه بالاتر باشد حق پذیره آن نیز بیشتر می‌ شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از طریق کارشناسان مشهد املاک و مشاوره های مفید آن ها راهنمایی های بسیاری را کسب کنید و بتوانید حق پذیری مناسبی را پرداخت کنید.

آیا پرداخت حق پذیره به صورت قسطی امکان دارد؟

آیا پرداخت حق تقدیمی آستان قدس به صورت قسطی امکان دارد؟

به نظر نمی‌ رسد که حق پذیری را بتوان به صورت قسطی پرداخت کرد. زیرا حق پذیره همان اجاره خانه است و بر اساس زمانی که تعیین شده است باید هر سال یا هر ماه پرداخت شود. فقط می توان با متولی صحبت کرد و برای حق پذیره تخفیف گرفت اگر حق پذیر بسیار بالا باشد، معمولا متولی راضی می شود که به مستاجر تخفیف دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوران مشهد املاک کمک گرفته و راهنمایی های بسیاری از آن ها بخواهید.

آیا برای صدور سند مالکیت هم نیاز به پرداخت حق پذیره است؟

برای صدور سند مالکیت نیازی به پرداخت حق پذیره نیست بلکه خود سند هزینه هایی دارد که باید پرداخت شود. اگر فرد میزانی از حق پذیره را پرداخت نکرده باشد و به اصطلاح بدهکار باشد باید اول بدهی خود را پرداخت کرده و سپس سند مالکیت را برای خود بگیرد. به همین دلیل فرد نباید حق پذیره ای را برای این منظور پرداخت کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک‌ مراجعه کرده و از راهنمایی ها و مشاوره های این افراد کمک بگیرید.

سوالات متداول

حق تقدیمی آستان قدس چیست؟

در این مقاله اطلاعات تکمیلی را برای شما در دسترس قرار داده ایم.

نحوه محاسبه حق تقدیمی آستان قدس چگونه است؟

مانند دیگر اراضی فاکتور های زیادی در این مورد تاثیر گذار اند. ما برخی از آن ها را در مقاله مورد بررسی قرار داده ایم.

نقشه زمین های آستانه مشهد را کجا ببینیم؟

معمولا نقشه این زمین ها در اینترنت موجود است و می توانید از سایت های مربوطه در این زمینه نقشه زمین ها را نگاه کنید. هم چنین می توانید به آستانه قدس مراجعه کرده و از آن ها بخواهید تا نقشه زمین ها را به شما نشان دهند.

3.8/5 - (9 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا