راهنمای املاک مشهد

خرید زمین های آستانه مشهد به همراه بررسی شرایط اجاره

اداره و مدیریت حرم مطهر امام رضا علیه السلام در اختیار نهادی به نام تولیت آستان قدس رضوی می باشد که ریاست آن را مقام معظم رهبری انتخاب و تعیین می کند. آستان قدس یک سازمان مستقل می باشد که از یک مقام و سازمان دیگری تبعیت نمی کند. اداره حرم مطهر رضوی و تمامی اموال منقول و غیرمنقولی که متعلق به این آستانه می باشد نیز توسط این نهاد مدیریت می شود. بخش زیادی از اموال آستان قدس شامل زمین های آستانه است که هرگونه معامله و خرید و فروش آن باید با کسب اجازه از نهاد آستان قدس باشد و حتی سند زمین که به این زمین ها تعلق می گیرد سند آستانه است نه سند ملکی در این مطلب در راستای بحث خرید زمین در مشهد اطلاعات بیشتری در رابطه با زمین های آستانه و نحوه خرید و فروش آن و این که سند آستانه چیست؟ اطلاعات کامل تری را در مشهد املاک ارائه خواهیم داد.

منظور از زمین آستانه چیست؟

منظور از زمین آستانه چیست؟

منظور از زمین های آستانه تمامی زمین های هستند که در اختیار آستان قدس رضوی قرار دارد. شامل ساختمان ها، زمین های زراعی، باغ ها، زمین های ملکی و غیره می باشد. تمامی این زمینه ها دارای سند آستانه هستند و برای معامله آن قوانین خاصی وجود دارد و تقریبا در اکثر شهرهای ایران وجود دارند.

هر گونه بهره وری و درآمد زایی از این زمین ها متعلق به آستان قدس رضوی است. تعدادی از این زمین ها متعلق به کارکنان قدیمی آستان قدس می باشد و برخی دیگر از سالیان خیلی قبل متعلق به افراد بوده که امروزه در محدوده آستان قدس قرار گرفته و برای آن سند آستانه تنظیم می شود.

آیا خرید زمین های آستانه امکان پذیر است؟

تمامی زمین هایی که در اختیار آسان قدس رضوی قرار دارد و به عنوان زمین های آستانه شناخته می‌شود دارای سند های معتبر و قانونی هستند. واگذاری و فروش این املاک تابع شرایط و مقررات خاصی است و به شیوه رایج معاملات مسکن نیست. به این صورت ملک یا هر زمین زراغی و باغی به افراد واگذار می شود اما اختیار آن را به طور کامل ندارد و افرادی که مالک چنین زمین هایی می شوند باید سالانه مبلغی را به عنوان اجاره بها به آستان قدس بپردازند. معمولاً این اجاره بها با توجه به موقعیت و بهره وری زمین تعیین و مشخص خواهد شد.

چگونه می توان زمین آستانه خریداری کرد؟

چگونه می توان زمین آستانه خریداری کرد؟

به خاطر بهره وری و سودآوری که بعضی از این زمین ها در بر دارند و همچنین قیمت پایینی که نسبت به دیگر زمین ها برای فروش آن تعیین شده، متقاضیانی برای خرید و یا اجاره زمین های آستانه وجود دارد. تمامی متقاضیان برای خرید چنین زمین هایی باید به سایت واگذاری زمین آستان قدس رضوی مراجعه کنند و با توجه به موقعیت مد نظر خود زمینی مناسب را انتخاب کنند.

علاوه بر این در برخی از ایام سال این زمین ها به صورت مزایده به فروش می رسد و بهترین شرایط برای خرید در زمان مزایده املاک آستان قدس می باشد که برای اطلاع از آن می توانید به سایت آستان قدس مراجعه کنید. همچنین در برخی از دفاتر مشاور املاک زمین های آستانه خرید و فروش می‌ شود و کسانی که قصد فروش ملک یا زمین آستانه را دارند می توانند از طریق مشاور املاک اقدام می کنند.

زمین های آستانه چه قوانینی دارند؟

در رابطه با این زمین ها و خرید و فروش آن ها قوانین و اصول خاصی مطرح شده است که باید در زمان انتقال سند تمامی این قوانین و مقررات رعایت شود. این قوانین شامل موارد مختلفی می شود از جمله این که، مالک آن به هیچ عنوان حق تغییر کاربری زمین خریداری شده را ندارند و باید به همان صورتی که ملک را خریداری کرده اند مورد استفاده قرار دهند.

قانون بعدی در مورد اجاره بها می باشد که این قانون شامل مالکی که سند ملک به نام او تنظیم شده نیز می باشد و باید سالیانه مبلغ مشخصی را به حساب آستان قدس واریز کند که این مبلغ با توجه به موقعیت و نوع ملک خریداری شده تعیین می شود.

فروش زمین آستانه چگونه ممکن می شود؟

فروش زمین آستانه چگونه ممکن می شود؟

به دلیل قوانین و مقررات سخت و زیادی که در رابطه با زمین های آستانه وضع شده و همچنین مبلغی که باید سالیانه بابت تملک آن به حساب آستانه واریز کرد، افراد زیادی به دنبال فروش ملک آستانه خود هستند. این افراد معمولاً در سال های گذشته ملکی از این نهاد را خریداری کرده اند و اکنون به دلیل هزینه بر بودن این زمین ها به دنبال فروش آن هستند.

معمولاً در چنین شرایطی به دلیل این که خریداران کمتری برای این زمین ها وجود دارد دولت این زمین ها را از فروشندگان خریداری می کند و آن را در اختیار خود می ‌گیرد. بنابراین آسان ترین و راحت ترین راه فروش ملک آستانه به خود دولت می باشد. علاوه بر این فروشندگان می توانند به مشاورین املاک و بنگاه املاک مشهد نیز مراجعه کرده و برای فروش ملک یا زمین خود اقدام کنند.

آیا خرید ملک آستان قدس مناسب است؟

در مطالب بالا تر به آن اشاره کردیم زمینه هایی که متعلق به آستان قدس رضوی می باشد دارای قوانین و مقررات خاص هستند و در صورت این که مالک زمین هم باشید ملزم به رعایت چنین قوانینی هستید. که مهمترین آن این که باید سالانه مبلغ مشخص را برای حساب آستانه قدس واریز کنید.

به همین خاطر معمولاً خرید ملک های آستانه توصیه نمی شود. اما گاهی اوقات یک ملک یا زمین در موقعیت بسیار مناسب و سوده قرار دارد که درآمد زایی از آن خیلی بیشتر از هزینه های پرداختی آن است، در چنین شرایطی خرید توصیه می شود برای خرید زمین های آستانه اقدام کنید.

سند ملک آستان قدس چگونه می باشد؟

سند ملک آستان قدس چگونه می باشد؟

تمامی املاک و زمین هایی که در اختیار آستان قدس رضوی می باشد دارای سندی تحت عنوان سند آستانه هستند. به این معنا که افرادی که متقاضی این زمین ها هستند، این زمین ها به صورت سند دار به آن ها واگذار می شود. معمولا این زمین ها قیمت کمتری با توجه به ارزش آن دارند و تفاوتی که میان سند آستانه و سند ملکی وجود دارد این است که برای انتقال سند ملکی نیازی به پرداخت هزینه نیست همچنین خرید و فروش و به طور کل معامله املاک با سند های ملکی بسیار راحت نسبت به سند آستانه انجام می شود.

آیا می توان روی زمین های آستان قدس وام دریافت کرد؟

افرادی که مالک زمین های آستانه به صورت رسمی و سند دار هستند با توجه به اینکه سند این زمین ها از اعتبار زیادی برخوردار هستند و ارزش زیادی دارند مالکین این سندها می توانند وام های مختلفی از جمله وام مسکن با استفاده از سند این زمین ها دریافت کنند. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که معمولاً مراحل دریافت وام با استفاده از سند ها بسیار سخت و دشوار می باشد.

مراحل گرفتن سند برای زمین های آستانه چگونه می باشد؟

مراحل گرفتن سند برای زمین های آستانه چگونه می باشد؟

تمامی زمین ها و املاک آستانه دارای سند و مدرک معتبر و قانونی هستند. در صورتی که قصد خرید هر کدام از زمین ها و یا املاک داستان را دارید باید بعد از انتخاب ملک مورد نظر سند آن را به نام خود انتقال دهید. برای این انتقال مراحلی نیز تعیین شده که باید به درستی آن را طی کنید.

به این صورت که خریدار و فروشنده باید با اصل مدارک خود به محضر مراجعه کنند، پس از آن باید تاییده از نهادهای آستان قدس، شهرداری و دارایی استعلام های مورد نظر را دریافت کنند. تمام این استعلام ها از نهاد های گفته شده توسط خود مسئول محضر انجام می شود و پاسخ این استعلام ها نیز به همان محضر ارجاع داده می شود پس از آن سند ملک مربوطه به نام خریدار ثبت می شود.

نحوه انتقال زمین های آستانه چگونه است؟

بهتر است بدانید که در صورت تقاضا، زمین های کشاورزی آستان قدس رضوی هم به خریداران هم اجاره داده می شود و هم در صورت درخواست فروخته می شود. افرادی که متقاضی زمین کشاورزی هستند باید مراحل استعلام های لازم را طی کرده و پس تکمیل مدارک مورد نیاز انتقال سند صورت می گیرد.

اجاره بهای زمین های آستانه چقدر است؟

در لیست قطعات زمین آستان قدس رضوی املاک و زمین ‌های زیادی قرار دارد. طوری که حدود ۶۷ درصد از اراضی مشهد در محدوده آستان قدس رضوی قرار گرفته است. برخی از آن‌ها به صورت مزایده به خریداران فروخته می شود و برخی دیگر در مدت زمان مشخص به متقاضیان اجاره داده می شود. قیمت مشخصی برای اجاره بهای زمین های آستان قدس مشخص نشده است. بلکه این رقم بر اساس موقعیت زمین وسعت آن و کاربری آن تعیین می شود.

سوالات متداول

چگونه می توان از موقعیت زمین های آستانه مطلع شد؟

با مطالعه نقشه زمین های آستانه مشهد می توان زمین های آستانه را مشاهده کرد.

آیا امکان خرید و فروش زمین های آستانه وجود دارد؟

تحت شرایط و مقررات خاص اماکن خرید و فروش زمین های آستانه وجود دارد.

آیا مالکین می توانند کاربری زمین های آستانه را تغییر دهند؟

طبق اساسنامه ای که در رابطه با این زمین ها وجود دارد به هیچ عنوان امکان تغییر کاربری اراضی حتی در صورت خریداری آن وجود ندارد.

امکان اجاره زمین های کشاورزی آستانه وجود دارد؟

متقاضیان می توانند در صورت نیاز برای اجاره زمین کشاورزی آستان قدس اقدام کنند.

2.6/5 - (14 امتیاز)

عاطفه اکرمی

دارای مدرک لیسانس شهرسازی از دانشگاه شریف و عضو بخش دیجیتال مارکتینگ جهش و نویسنده سایت بزرگ مشهد املاک هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا