راهنمای املاک مشهد

انواع سند زمین به همراه شرایط گرفتن سند برای زمین

همیشه در زمان خرید و فروش زمین یکی از مهم ترین عواملی که برای این مورد در نظر گرفته می شود سند زمین است. تمام اطلاعات مربوط به زمین در این سند نوشته شده است و طرفین معامله بعد از خرید و یا فروش سند را منتقل می کنند. در ادامه این مطلب در راستای بحث خرید زمین در مشهد با انواع این سند و تمامی اطلاعات درباره آن آشنا می شویم تا اگر با آن سرو کار داشتیم مشکلی برای ما پیش نیاید.

انواع سند زمین کدامند؟

انواع سند زمین کدامند؟

سند زمین همان طور که گفتیم یکی از ارکان مهم یک زمین است و علاوه بر شناسنامه زمین، اطلاعات مالک را نیز در خود نگه می دارد و به عنوان یک اصل مهم در خرید و فروش زمین به نظر می رسد. از سند زمین به عنوان سند ملک نیز نام برده می شود و در کار املاک کمتر از آن به عنوان سند زمین صحبت می شود. این سند نیز انواع مختلفی دارد که در زیر چند نوع مهم را نام برده و درباره آن ها اطلاعاتی را به دست می آوریم.

سند عادی

اسناد عادی سندی هستند که توسط افراد عادی مانند طرفین معامله یا کسی مانند مشاور املاک نوشته می شوند. در واقع سند عادی معتبر نیست و امکان تردید و یا جعل در آن ها وجود دارد. اگر اسناد عادی گم شوند و یا کسی آن را بدزدد امکان داشتن سند المثنی وجود ندارد زیرا این گونه اسناد ثبت نمی شوند و معمولا نمی توان المثنای آن ها را صادر کرد.

سند تگ برگ عرصه و اعیان

سند تک برگی یک سند رسمی است که به صورت کاملا مکانیزه نوشته شده و توسط ماموران سازمان ثبت اسناد رسمی کشور تنظیم می شوند. این اسناد کاملا معتبر هستند و امکان جعل در آن ها وجود نداشته و معمولا به عنوان یک سند رسمی در دعاوی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

این اسناد می توانند به صورت عرصه و اعیان باشند. در شهر های بزرگ اغلب خانه ها به صورت آپارتمان ساخته می شوند. در این صورت یک عرصه به عنوان زمین و یک اعیان به عنوان ساختمان وجود دارد. گاهی سند عرصه و‌ اعیان از هم جدا است.

سند شش دانگ

سند زمین شش دانگ سندی است که مالکیت تمام و کمال آن متعلق به یک نفر باشد. در این صورت فرد دیگری با مالک در سند زمین شریک نیست و همه آن از شش جهت یعنی شمال و جنوب، شرق و‌ غرب و بالا و پایین متعلق به یک نفر است. این نوع اسناد هم معتبر هستند و اگر در جایی استفاده شود می توان با خیال راحت با این اسناد کار کرد

سند تفکیکی

نقطه مقابل سند شش دانگ تفکیکی است. همان طور که از نام این سند پیداست به صورت تفکیک شده و جدا شده است. یعنی یک زمین بین چند نفر تقسیم می شود و هر کدام مالکیت یک قسمت مشخص را بر عهده دارند. گاهی یک سند شش دانگ داریم که نیاز به تفکیک شدن دارد. در این صورت برای هر فرد سندی جدا به صورت تک برگ تنظیم می شود و مالکیت همان قسمت برای او مشخص خواهد شد.

سند تک برگ مشاع

همان طور که از نام این سند پیداست مالکیت آن به صورت مشاع است. معمولا بیشتر زمین های کشاورزی به این صورت هستند و تعدادی از افراد با هم مالکیت یک زمین را بر عهده دارند. معمولا سهم افراد در این نوع مالکیت مشخص نیست و می‌ توان سند مشاع را هم به تفکیک شده تبدیل کرد.

مراحل سند زدن زمین چگونه است؟

مراحل سند زدن زمین چگونه است؟

مراحل سند زدن ملک و زمین دقیقا مانند سند خانه است با این تفاوت که در سند یک خانه مشخصات ساختمان و موارد دیگر که به این موضوع مربوط باشد نوشته می شود. اما زمین معمولا این موارد را ندارد. اولین مرحله در سند زدن زمین توافق طرفین است.

بعد از اینکه طرفین توافق کردن باید نزد یک بنگاه یا مشاوره املاک رفت تا مبایعه نامه نوشته شود. معمولا قولنامه یا مبایعه نامه برای این مورد نوشته می شود که زمین به شخص دیگری فروخته نشود و معمولا مخصوص زمانی است که خریدار همه پول را آماده نکرده است.

بعد از اینکه پول آماده شد مرحله دوم آغاز می شود که خریدار و فروشنده به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و مراحل انتقال سند را انجام می دهند. بعد از این کار سند به نام خریدار تنظیم شده و به او تحویل داده می شود. مشاوران و کارشناسان مشهد املاک می توانند مراحل سند زدن را به خوبی برای شما شرح دهند.

هزینه انتقال سند زمین چقدر است؟

هزینه انتقال سند برای زمین می تواند متغیر باشد. برای اینکه از هزینه ها در نظر بگیریم اول باید بدانیم که هزینه ای برای حق کمیسیون املاک در نظر گرفته می شود. این هزینه را می توان بر عهده طرفین معامله یا فقط یک طرف در نظر گرفت.

هم چنین هزینه انتقال سند نیز است. این هزینه بر اساس مالیات و عوامل دیگر که بدهی های زمین است در نظر گرفته می شود. ممکن است زمین بدهی های مالیاتی داشته باشد که باید آن ها را پرداخت کرد. هم چنین ممکن است بخواهیم وکیل نیز بگیریم در این نیز شامل هزینه های سند زدن زمین می شود که باید برای آن در نظر گرفته شود. برای اطلاع بیشتر از هزینه ها می توانید از کارشناسان و مشاوران مشهد املاک کمک بگیرید.

مدارک لازم برای دریافت سند زمین کدامند؟

مدارک لازم برای دریافت سند زمین کدامند؟

برای دریافت این سند مدارکی احتیاج است که هر کدام از این مدارک باید به صورت کامل به دفتر اسناد رسمی ارائه شود تا سند به درستی برای خریدار صادر شود. این مدارک شامل این موارد است، اصل و تصویر مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، اصل و تصویر سند مالکیت، اگر زمین در ورثه باشد باید اصل و تصویر مدارک ورثه و مالیات بر ارث ارائه شود، اگر وکالت نامه ای برای زمین تنظیم شده است باید اصل و تصویر وکالت نامه نیز وجود داشته باشد، در صورتی که زمین مشاع است باید مدارک تمامی کسانی که مالک زمین هستند به همراه خود این افراد در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشند.

مدت زمان صدور سند زمین چقدر است؟

برای اینکه بدانیم یک سند زمین چقدر زمان لازم دارد تا صادر شود باید عوامل زیادی را برای این مورد در نظر بگیریم. اول از همه ارائه مدارک است. باید مدارکی که برای سند احتیاج است به صورت کامل در اختیار دفتر اسناد رسمی قرار بگیرد.

زیرا اگر نقصی در این مدارک پیدا شود کار شما را به تاخیر می اندازد. هم چنین اگر یک زمین مشکل دار باشد باید مشکلات آن را سریع حل کرد و یا اینکه از خرید زمین صرف نظر کرد. زیرا وقت شما را زیاد تلف می کند و ممکن است پروسه پیش نرود. مشاوران مشهد املاک نیز می توانند مدت زمان صدور سند را برای ما به درستی بیان کنند.

آیا با سند زمین می توان وام دریافت کرد؟

با این سند نیز می توان وام دریافت کرد. معمولا از این وام برای ساخت و ساز روی زمین استفاده می شود. هم چنین می توان روی زمین کشاورزی و تجاری هم وام گرفت. از این وام نیز برایی توسعه زمین کشاورزی و تجاری استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره وام با این سند می توان از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک گرفت.

چگونه برای زمین بدون سند، سند دریافت کنیم؟

چگونه برای زمین بدون سند، سند دریافت کنیم؟

گاهی ممکن است یک زمین سند نداشته باشد و یا اینکه سند آن به صورت عادی و غیر رسمی نوشته شده باشد. در این صورت باید سند زمین را برای بار اول به نام خود صادر کرد. برای این کار سند عادی را به سازمان ثبت اسناد برده یا در یک دفتر اسناد رسمی بر اساس استعلاماتی که گرفته می شود سند رسمی را تنظیم کرد. هم چنین مدارک لازم از مالک و زمین نیز باید به دفتر اسناد رسمی ارائه شود.

استعلام سند زمین چگونه صورت می گیرد؟

برای استعلام سند زمین می توان این کار را با کد رهگیری سند انجام داد. هر سندی که در مشاوران املاک نوشته می شود کد رهگیری املاک دارد که در آن اطلاعات ثبتی زمین وجود دارد. می توان این کد را استعلام گرفت و از صحت سند اطمینان پیدا کرد. هم چنین می توان نقشه زمین را نیز در شهرداری دید و اطلاعات ثبت شده درباره آن را نیز بررسی کرد.

عکس سند زمین

عکس سند زمین یا سند ملکی در بسیاری از سایت هایی که در این زمینه اطلاعات می دهند موجود است. شما می توانید به این سایت ها مراجعه کرده و عکس ها را تماشا کنید. هم چنین می توانید به عبارت سند زمین را در قسمت تصاویر گوگل نوشته و در صفحه نتایج تمامی عکس ها را به صورت کلی تماشا کنید.

سند زمین مشاع چیست؟

سند زمین مشاع چیست؟

مشاع در واقع به معنای تقسیم نشده و چیزی است که به صورت اشتراکی بین چند نفر استفاده شود. سند مشاع نیز به همین صورت است. مالک این زمین چند نفر است و همان طور که گفتیم بیشتر برای زمین های کشاورزی این مورد اتفاق می افتد. معمولا در مالکیت مشاع سهم هم مالک مشخص نیست.

آیا سند وام دار را می توان انتقال داد؟

امکان انتقال سند وام دار وجود ندارد. در این صورت باید تمامی اقساط وام تسویه شود و بعد سند انتقال داده شود. کسی که خانه را خریداری می کند اقساط وام را نیز تسویه می کند اما به جای یک سند رسمی می تواند یک مبایعه نامه یا قولنامه بنویسد و به محض اینکه اقساط تمام شد سند رسمی را دریافت کند.

سوالات متداول

در سند زمین چه اطلاعاتی وجود دارد؟

در یک سند زمین اطلاعاتی مانند متراژ زمین، نام و مشخصات مالک و نقشه زمین موجود است.

مراحل گرفتن سند زمین در روستا به چه صورت است؟

برای گرفتن سند زمین در روستا مراحلی مانند شهر را در پیش رو داریم با این تفاوت که از این زمین بیشتر استفاده زراعی می شود و باید از فرمانداری مربوطه استعلامات لازم را گرفت.

نمونه سند زمین کشاورزی را کجا مشاهده کنیم؟

برای دیدن نمونه سند زمین کشاورزی می توان به اینترنت مراجعه کرد یا از کسانی که این سند را دارند بخواهیم تا آن را ببینیم.

4.8/5 - (6 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا