اطلاعات کاربردی

انواع وام مسکن + بررسی شرایط ضامن، اقساط و راهنمای ثبت نام

عده ای از افرادی که قصد خرید خانه را دارند، معمولا گاهی اوقات سرمایه کامل مورد نیاز را برای آن ندارند. بیشتر این افراد را زوج های جوان تشکیل می دهند که تصمیم دارند زندگی خود را شروع کنند و سر پناهی را برای خود تهیه کنند. در این اینجا وام مسکن به کمک این افراد می آید. تسهیلاتی که دولت در اختیار افراد قرار می دهد تا با کمک آن خانه را خریداری کرده و در سال های آینده مبلغ آن را تسویه کنند. در این متن می خواهیم درباره این موضوع صحبت کرده و بیشتر درباره آن بدانیم پس با ما همراه باشید.

توجه داشته باید که در این مقاله به صورت ویژه برای متقاضیان خرید خانه در مشهد اطلاعاتی را در دسترس قرار داده ایم تا بتوانند بهترین وام ها را در اختیار داشته باشد. پس با دقت بالا تری مقاله را تا به انتها مطالعه کنید.

وام مسکن چیست؟

وام مسکن چیست؟

وام مسکن به نوعی از تسهیلات گفته می شود که برای کمک و یا تامین سرمایه خانه کسی که قصد خریداری، ساخت و ساز و یا نوسازی یک منزل را دارد، اهدا می شود. این وام ها توسط بانک ها و یا موسسات مالی و اعتباری و گاهی از طریق شرکت های بیمه عرضه می شوند. برای این وام ها ضمانت احتیاج است که می تواند مبلغی در بانک باشد و یا اینکه اشخاصی ضامن وام گیرنده می شوند. سود این وام ها متفاوت است و بستگی به شرایط بانک وام دهنده دارد. معمولا بانک مسکن برای این کار به صورت اختصاصی وام های بهتر از بقیه بانک ها ارائه می دهد.

انواع وام مسکن کدامند؟

وام‌ های مسکن بر اساس شرایط و بانک های ارائه دهنده از نظر سود و تعداد قسط ها و عوامل دیگر متفاوت هستند. اما به صورت کلی تسهیلات مسکن دارای دو گروه هستند. یکی وام هایی که توسط خرید اوراق در بورس است که به خانه اولی ها یا کسانی که سپرده ندارند توصیه می شود و دیگری وام از طریق سپرده گذاری است. هر دو گروه را افراد واجد شرایط وام منزل می توانند دریافت کنند. در زیر تعدادی از انواع وام خانه را نام می بریم.

وام مسکن ۴۰۰ میلیونی

این نوع وام مسکن در سال ۱۴۰۰ تصویب شد و بر اساس آن قانون جهش تولید مسکن انجام شد که بر اساس آن افراد می توانستند با نام نویسی در سایت سامانه نهضت ملی مسکن نسبت به دریافت این وام اقدام کنند. این وام برای تامین قسمتی از سرمایه خانه بود که در تهران ۴۵۰ و در شهر های دیگر ۴۰۰ تا ۲۵۰ میلیون بود. روش باز پرداخت وام نیز ۱۷ ساله و سه سال بعد از ساخته شدن خانه و تحویل واحد است. برای اطلاع بیشتر از این نوع وام می توانید با گروه مشهد املاک تماس حاصل فرمایید.

وام مسکن ۱ میلیاردی

یکی دیگر از تسهیلاتی که برای جوانان در نظر گرفته شده است تسهیلات منزل یک میلیاردی است. این وام بعد از وام ۴۰۰ میلیونی تصویب شد و از طریق اوراق و صندوق پس انداز به کسانی که شرایط آن را دارند پرداخت می شود. این حساب به عنوان یک پشتوانه برای نوجوانان در نظر گرفته می شود، چون با سپرده گذاری می توانند در آینده از آن استفاده کنند. تاریخ ثبت نام این وام از ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ شروع شده است. برای اطلاع از شرایط به روز این وام می توانید با گروه مشهد املاک مشاوره انجام دهید.

وام ۲۰۰ میلیونی بدون سپرده

وام ۲۰۰ میلیونی بدون سپرده بانک مسکن یکی از تسهیلاتی است که این بانک برای متقاضیان واجد شرایط اعطا می کند. برای این وام هر شخص باید حداقل ۱۰ میلیون تومان در حساب خود داشته باشد. تا پایان اقساط وام نیز شخص نمی تواند به مبلغ سپرده دست بزند. این تسهیلات به مشتریان خوش حساب بانک داده می شود، یعنی نباید بدهی به بانک یا چک برگشتی داشته باشند.

خرید زمان

تسهیلات خرید زمان یکی دیگر از طرح های وام است که از صندوق منزل اعطا می شود. متقاضی در این وام باید در بانک مسکن حساب باز کرده و بعد از شش ماه نسبت به وام اقدام کند. مبلغ این وام کمتر از وام های دیگر است اما سریعتر تمام شده و اقساط کمتری دارد. برای اطلاع از دیگر شرایط وام می توانید با تیم مشهد املاک تماس بگیرید.

مشترک یا جعاله برای تعمیر

وام مشترک یا جعاله تعمیر خانه به کسانی که صاحب خانه هستند پرداخت می شود. این وام نیز هم برای کسانی که در بانک حساب پس انداز دارند و هم برای کسانی که اوراق خریداری می کنند قابل پرداخت است. مبلغ این وام نیز کمتر است و معمولا برای تعمیر منزل داده می شود.

شرایط دریافت وام مسکن چیست؟

شرایط دریافت وام مسکن چیست؟

در بالا نیز این مورد را بیان کردیم که برای دریافت این نوع وام بیشتر اوقات نیاز به شرایط ویژه ای داریم. این شرایط بستگی به بانک متفاوت است. اما باید در بانک مذکور حساب داشته باشیم و یا اینکه اوراقی را خریداری کنیم. هم چنین افراد در این وام ها گاهی نیاز به یک ضامن برای پرداخت اقساط را نیز دارند. افرادی که متقاضی وام می باشند، باید بالاتر از ۱۸ سال باشند و توان پرداخت اقساط را بدون دیر کرد را نیز داشته باشند.

قسط بندی وام مسکن به چه صورت است؟

اقساط این وام و نحوه پر‌داخت آن ها همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، نسبت به مبلغ وامی که می خواهیم بگیریم و بانک ارائه دهنده متفاوت است. به عنوان مثال اقساط وام مسکن بدون سپرده با اقساط وام ۲۰۰ میلیونی یا وام خرید زمان متفاوت است.

از چه بانک هایی می توان وام مسکن دریافت کرد؟

اولین بانکی که در این زمینه تسهیلات خانه اعطا می کند، بانک مسکن است. این بانک به صورت تخصصی بر تسهیلات در زمینه مسکن نظارت دارد و بهترین وام ها معمولا مربوط به این بانک است. بانک های دیگر نیز معمولا گاهی وام مسکن را ارائه می دهند. بانک ملی یا ملت به این صورت هستند. اما برای اطلاع از شرایط تسهیلات منزل در هر بانک باید به سایت بانک مورد نظر مراجعه کرد یا اینکه به نزدیک ترین شعب بانک رفته و از کارمندان به صورت حضوری سوال پرسید.

سقف دریافت وام مسکن چقدر است؟

سقف دریافت وام مسکن چقدر است؟

همان طور که اشاره کردیم این وام تا سقف یک میلیارد قابل دریافت است. اما هرساله ممکن است این مبلغ با توجه به شرایط مسکن و تورم تغییر کند. ممکن است تا سال های دیگر بتوانیم این تسهیلات را با مبالغ بالاتر، برای خرید، ساخت و ساز و تعمیر مسکن دریافت کنیم. البته مبلغ وام به بانک ارائه دهنده آن نیز بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن کدامند؟

برای دریافت تسهیلات خانه مدارکی احتیاج است که این مدارک برای بانک های مختلف متفاوت است. اما باز هم تعدادی از آن ها مشترک هستند. مدارکی مانند اصل و کپی پایان کار ساختمان، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی و ضامن ها، رسید پرداخت مبلغ ارزیابی ملک، تکمیل و امضای فرم درخواست وام و اصل و کپی صفحات سند مالکیت در صورت تقاضای وام تعمیر از این قبیل هستند.

آیا امکان دریافت همزمان وام مسکن به همراه وام جانبازی وجود دارد؟

امکان دریافت دو وام به صورت همزمان وجود ندارد. زیرا باید سند برای وام آزاد باشد. بدین منظور فرد باید اول قسط یک وام را تمام کرده و بعد اگر شرایط وجود داشته باشد بتواند وام دیگر را بگیرد. البته گاهی اوقات ممکن است با ارائه معرفی نامه از بنیاد شهید این امر را امکان پذیر کرد اما باز هم باید شرایط بانک ارائه دهنده وام را در نظر گرفت و با آن ها مشورت کرد.

شرایط دریافت وام مسکن برای زوجین چقدر است؟

شرایط دریافت وام مسکن برای زوجین چقدر است؟

معمولا برای زوجین شرایط تسهیلات ویژه ای برای مسکن قرار دارد. این وام ها توسط بانک های مختلف ارائه می شود و هر بانک مشخصات خاص خود را برای وام ارائه می دهد. گاهی اوقات نیز به هر زوج به صورت جداگانه وام اهدا می شود. قبل از اینکه اقدام به گرفتن وام زوجین را انجام دهید، با مشاور املاک های تیم مشهد املاک تماس حاصل کرده تا از شرایط آن اطلاع پیدا کنید.

حداقل سقف دریافت وام مسکن چقدر است؟

معمولا از یک مبلغ بالاتر یا پایین تر وام مسکن داده نمی شود. اما میزان این مبلغ به بانک و شرایط وام بستگی دارد. گاهی وام های تعمیرات مبالغ کمتری را نسبت به وام های خرید یا ساخت و ساز شامل می شوند. برای اطلاع از حداقل وام می توانید به گروه مشهد املاک مراجعه کرده و این میزان را از آن ها جویا شوید.

سود وام مسکن چقدر است؟

مانند دیگر اطلاعات تسهیلات منزل و مشخصات آن، سود بیشتر وام های مسکن به بانک ارائه دهنده و یا خود وام بستگی دارد. این سود ممکن است بین 2 تا 20 درصد متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق از سود تسهیلات خانه، شرایط وام را از بانک مربوطه سوال کنید و از آن ها بخواهید تا به صورت دقیق این شرایط را برای شما توضیح دهند.

آیا امکان دریافت این وام بدون تسهیلات وجود دارد؟

آیا امکان دریافت این وام بدون تسهیلات وجود دارد؟

امکان دریافت یا تمدید وام مسکن بدون اوراق وجود دارد اما برای این کار باید حساب سپرده داشته باشید. هم چنین امکان دریافت بانک بدون سپرده نیز وجود دارد که باید برای آن اوراق تهیه کنید. بدون این شرایط امکان گرفتن وام وجود ندارد. هم چنین برای هر وام باید ضامن معتبر نیز داشته باشید.

سوالات متداول

شرایط دریافت وام مسکن با سند خانه به چه صورت است؟

برای دریافت وام مسکن با سند خانه باید بانک مخصوص این کار را پیدا کنید. زیرا معمولا همه بانک ها این وام را ارائه نمی دهند. برای اطلاع از وام مسکن با سند خانه می توانید با گروه مشهد املاک تماس بگیرید.

وام مسکن بدون سپرده ۱۴۰۰ توسط کدام بانک اعطا شد؟

تعدادی از بانک ها در سال 1400 بدون سپرده و با اوراق وام مسکن ارائه می دادند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از این بانک ها به اینترنت مراجعه کنید.

جدید ترین وام خرید مسکن چیست؟

تا به امروز جدیدترین وام خرید مسکن، وام یک میلیاردی بوده است. اما برای دریافت اطلاعات بیشتر و به روز تر می توانید به مشاوران مشهد املاک مراجعه کنید.

وام مسکن بانک ملی به چه صورت است؟

بانک ملی نیز وامی را برای مسکن اعطا می کند که شرایط متفاوتی دارد. برای اطلاع از نحوه دریافت وام مسکن بانک ملی می توانید به نزدیکترین شعب این بانک مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. وقتتون بخیر من چندتا سوال داشتم اول این که برای دریافت وام خرید مسکن چند ماه طول میکشه و چه مدارکی لازم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا