راهنمای املاک مشهد

راهنمای خرید خانه های اوقافی + بررسی سهم اوقاف از فروش ملک اوقافی

شاید تا به حال هنگام خرید ملک با مورد اوقافی روبه رو شده باشید و از خود پرسیده باشید که این مورد یعنی چه؟ خانه های اوقافی در واقع فرقی با خانه های دیگر ندارند فقط از محل خاص باید خریداری شوند و سند آن ها نیز با بقیه خانه ها متفاوت است. در این متن علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد درباره خرید خانه های اوقافی صحبت می کنیم و بررسی می کنیم که چطور می توان این خانه ها را خرید و آن ها را فروخت. پس با مشهد املاک همراه باشید.

منظور از خانه اوقافی چیست؟

منظور از خانه اوقافی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است شخصی علاقه داشته باشد که خرید خانه های اوقافی را انجام دهد. ملک وقفی در واقع ابتدا متعلق به یک شخص بوده و سپس آن را به سازمان اوقاف و امور خیریه یا بقیه‌ سازمان‌ هایی که وقف را قبول می‌ کنند داده است. ممکن است خود خانه مربوط به یک شخص باشد و زمین آن اوقافی باشد. این املاک مانند املاک شخصی سند نیز دارد اما مراحل سند زدن ملک و سند آن ها با املاک شخصی متفاوت است و در هنگام خرید و فروش باید با تایید سازمان اوقاف مشخص شود.

این املاک انواع مختلفی دارند و ممکن است املاک وقفی آستان قدس رضوی، املاک وقفی بقاع متبرکه یا املاک وقفی سازمان امور خیریه باشند. همین طور املاک وقفی شخصی نیز در بین آن ها وجود دارد. تمام این املاک مانند هم عمل می ‌کند اما متولی آن‌ ها متفاوت است و نباید از خرید و فروش املاک وقفی ترسید، فقط باید در هنگام کار با آن ها دقت و تخصص داشت برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مشاور املاک مشهد املاک مراجعه کنید.

آیا امکان خرید خانه های اوقافی ممکن است؟

جالب است بدانید که شما می توانید خانه وقفی را خریداری کنید و نباید از این کار بترسید. ممکن است که خرید این نوع از خانه بخاطر نوع سند و مراحلی که باید طی شود کمی پیچیده باشد، اما امکان پذیر است. در این خانه ها شما ساختمانی را می خرید که زمین آن اجاره ای است و باید برای زمین هر سال اجاره بپردازید.

می توانید قرارداد اجاره را با متولی خانه هر تعداد سالی که خواستید بنویسید که ممکن است از ۵ ساله تا ۹۹ ساله متغیر باشد. فقط در هنگام خرید خانه مراحلی انجام می شود که باید آن ها را به دقت طی کرده و توجه کنید که به ترتیب آن ها را انجام دهید. هم چنین باید به سند خانه نیز توجه کنید و اینکه بدهی نیز نداشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مشهد املاک کمک بگیرید و بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

آیا خانه اوقافی سند دارد؟

آیا خانه اوقافی سند دارد؟

در این قسمت می‌ خواهیم درباره سند املاک وقفی صحبت کنیم. بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که املاک وقفی سند ندارند، اما باید بدانیم که این املاک نیز سند دارند و مانند املاک دیگر سند آن ها نیز رسمی است. اما سند این نوع ملک به مالک آن اختیارات کامل را نمی ‌دهد. به این صورت که مالک در سند فقط می‌ تواند روی اعیان خانه تصمیم گیری کند و عرصه متعلق به متولی است.

در واقع کسی که خانه‌ اوقافی را می‌ خرد، حق مالکیتی روی عرصه‌ آن ندارد و تنها مالک خود ساختمان می‌ باشد. هم چنین اگر کسی خانه اوقافی را بخرد بدون اجازه‌ اداره‌ اوقاف نمی ‌تواند خانه را به کسی بفروشد. هرگونه تغییری نیز اگر بخواهد روی ملک ایجاد کنه باید با اداره اوقاف صحبت کند. در واقع این اسناد حدود 20 درصد از سند ملکی ارزش کمتری دارد برای اطلاع بیشتر از سند ملک وقفی می توانید با متخصصان مشهد املاک مشورت کنید.

آیا امکان دریافت وام برای خرید خانه های اوقافی وجود دارد؟

گاهی اوقات شما پول کامل برای خرید یک خانه را ندارید و می‌ خواهید که برای آن وام بگیرید. در این صورت نیاز دارید که سند خانه را به بانک برده و از طریق آن وام را دریافت کنید. باید بگوییم که برای خانه‌ های وقفی نیز می‌ توان وام گرفت و سند آن با یک سند ملکی برای وام تفاوتی ندارد.

اما باید قبل از آن از سازمان اوقاف مربوطه اجازه و تاییدیه گرفت. ممکن است از قبل نیز روی سند خانه وام وجود داشته باشد که باید برای آن نیز استعلام گرفت. می توان برای ساخت و ساز در زمین اوقافی نیز وام دریافت کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ وام خرید خانه ‌های اوقافی با مشاوران مجرب مشهد املاک صحبت کنید زیرا این افراد تخصص بیشتری در این زمینه دارند و بهتر می‌ توانند شما را راهنمایی کنند.

سند این ملک ها چگونه است؟

سند این ملک ها چگونه است؟

همان طور که در بالا بیان کردیم خانه‌ های اوقافی سند دارند و سند آن‌ ها نیز معتبر است. اگر بخواهیم بدانی که از کجا بفهمیم ملک اوقافی است یا خیر نیز باید به سند آن توجه کنیم. در واقع سند خانه وقفی فرقی با اسناد ملکی دیگر ندارد، فقط تفاوت آن در عرصه و اعیان است که سهم خریدار و سهم متولی را در آن مشخص می‌ کند. خریدار به هیچ وجه نمی‌ تواند به سهم متولی دسترسی داشته باشد. هم چنین یک سند وقفی قابل انتقال نیست و باید برای این مورد نیز توجه کرد. اگر می‌ خواهید درباره‌ اسناد وقفی بیشتر بدانید می‌ توانید با مشاوران مشهد املاک تماس بگیرید.

هزینه انتقال سند ملک در خرید خانه های اوقافی چگونه است؟

کسی که می خواهد خانه ای را که به صورت وقفی است بفروشد باید اول همان طور که گفتیم از اداره اوقاف مربوطه و متولی اجازه کسب کند. بعد از اینکه اجازه کسب کرد می تواند سند را به فروشنده بدهد اما به هیچ وجه نمی تواند سند را تبدیل کند.

در واقع فقط سند عیان می تواند با اجازه متولی و قانون مربوطه اداره اوقاف انتقال یابد. هزینه انتقال این سند نیز به قیمت خانه و اداره ثبت اسناد و خود طرفین بستگی دارد. ممکن است به هیچ وجه نتوان سند را انتقال داد و اگر هم اجازه داده شد باید حتما هزینه ها از قبل مشخص شود. برای اطلاع دقیق از هزینه های انتقال سند ملک اوقافی می توانید با مشاوران مشهد املاک در این زمینه مشورت کنید و آگاهی کامل را پیدا کیند.

آیا خرید خانه های اوقافی برای سرمایه گذاری مناسب است؟

همان طور که از این متن تا به اینجا دریافتیم خانه های اوقافی ارزش کمتری نسبت به خانه های عادی دارند. در واقع بخاطر سندی که دارند کسی زیاد تمایل به خرید این گونه از خانه پیدا نمی کند و معمولا با قیمت کم نیز به فروش می رسند. برای همین سرمایه گذاری بر روی این‌ گونه از خانه ها توصیه نمی شود.

هم چنین برای هر گونه تغییر یا کار نیز در این خانه ها باید از متولی مربوطه اجازه گرفت که این مورد نیز در این مبحث مهم و تاثیر گذار است. این گونه خانه فقط برای افرادی مناسب است که سرمایه کمی دارند و می خواهند با آن صاحب‌ خانه شوند.

آیا می توان سند خانه اوقافی را به سند ۶ دانگ تغییر داد؟

آیا می توان سند خانه اوقافی را به سند ۶ دانگ تغییر داد؟

همان طور که گفتیم انتقال سند اوقافی بسیار سخت است و به اجازه و قانون مخصوصی که در سازمان اوقاف مربوطه قرار دارد، بستگی دارد. هم چنین این نکته را باید را بیان کنیم که به هیچ وجه نمی توان سند ملک وقفی را به ۶ دانگ تغییر داد زیرا ملک وقفی دارای مالکیت عرصه و عیان است و مالکیت خریدار و متولی در سند جدا است و خریدار نمی تواند مالک سهم متولی باشد و به همین خاطر به هیچ عنوان به سند شش دانگ تبدیل نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از متخصصان مشهد املاک کمک بگیرید، این افراد آگاهی کامل را درباره سند و خانه های وقفی دارند و می توانند شما را آگاه کنند.

در هنگام خرید این ملک ها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر قصد خرید یک ملک وقفی را دارید، اولین چیزی که همیشه باید به آن توجه کرد، همان طور که گفتیم سند ملک است. سند نباید جعلی باشد و هم چنین باید تمام مالکیت ها در آن مشخص باشد و نحوه پرداخت اجاره نیز در آن نوشته شده باشد.

هم چنین باید توجه کرد که بدیهی یا طلبکاری روی سند وجود نداشته باشد. این موضوع نیز بسیار مهم است. چون ممکن است خریدار با خرید این خانه متحمل بدهی های آن نیز بشود. کارشناسان مشهد املاک می توانند نکات آموزنده ای درباره خرید خانه وقفی به شما اطلاع دهند.

قیمت زمین اوقافی در مشهد چقدر است؟

قیمت زمین اوقافی در مشهد بستگی به موقعیت مکانی آن و نوع سازمان اوقاف آن دارد. به عنوان مثال زمین هایی که وقف آستان قدس رضوی هستند معمولا قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارند. اما باز هم در میان آن تا می توان زمین با قیمت کمتر نیز پیدا کرد. برای اطلاع از قیمت زمین های اوقافی کارشناسان مشهد املاک را در جریان بگذارید. این افراد می توانند به راحتی به شما در این زمینه کمک کنند.

آیا اجاره ملک وقفی ممکن است؟

آیا اجاره ملک وقفی ممکن است؟

عده ای از افراد قصد اجاره یک خانه وقفی را دارند اما مطلع نیستند که آیا می توان عمل اجاره را برای آن ها انجام داد یا خیر. باید بگوییم که خانه وقفی مانند خانه های عادی اجاره و یا رهن می شود. البته باز هم اجازه متولی در این زمینه باید باشد. عمل اجاره نیز باید حتما در یک مشاوره املاک انجام شود تا معتبر باشد.

سوالات متداول

چرا تبدیل سند اوقافی به ملکی انجام نمی شود؟

همان طور که در متن گفتیم این اسناد مالکیت برای کی نفر ندارند و متعلق به متولی و خریدار است به همین دلیل تبدیل سند انجام نمی شود.

آیا سهم اوقاف از فروش ملک اوقافی همان عرصه است؟

سهم اوقاف از فروش ملک همان عرصه است، هم چنین اوقاف اجاره ای نیز از دریافت می کند.

آیا زمین اوقافی را می توان فروخت؟

بر اساس قانون فقه و اسلام زمین وقفی فروخته نمی شود و حق استفاده از آن به شخص دیگری واگذار می شود و در قبال آن مبلغی گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مشهد املاک سوال کنید.

انحصار وراثت ملک اوقافی چگونه است؟

قسمت اعیان ملک وقفی به ورثه منتقل می شود که باید برای آن انحصار ورثه انجام داد. اما قبل از انجام آن باید اداره امور اوقاف مربوطه را آگاه کرد. کارشناسان مشهد املاک در این موردنیز پاسخگوی شما هستند.

2.7/5 - (6 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا