اطلاعات کاربردی

مراحل سند زدن خانه به همراه لیست مدارک مورد نیاز و هزینه های موجود

سند زدن خانه مهم ترین موضوع در زمینه خرید ملک و حتی بحث سند زدن ملک است. سند زدن بسیار مهم است. حال همراه مشهد املاک باشید تا مراحل آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل سند زدن خانه کدامند؟

مراحل سند زدن خانه کدامند؟

خرید خانه در مشهد کاری پرزحمت و مشکلی است. سر زدن به بنگاه‌ های معاملات املاک، بررسی قیمت و شرایط و انتخاب یکی از موارد همیشه پر از چالش بوده است. اما با یافتن خانه ایده‌ آل ماجرای جدیدی شروع خواهد شد و آن سند زدن ملک است. حال در این قسمت می خواهیم به مراحل سند زدن ملک بپردازیم. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم همراه ما تا انتهای مطالب باشید.

توافق

قبل از این که مراحل انتقال سند شروع شود، خریدار و فروشنده باید با یکدیگر به توافق رسیده باشند. این توافقی که میان آن‌ ها صورت می‌ گیرد در جایی مکتوب می‌ شود که به آن (قولنامه) می‌ گویند.

دریافت کد رهگیری

بعد از آن که مبایعه ‌نامه تنظیم و توافق اولیه انجام شد باید آن را در سیستم نرم افزاری ثبت کنند. به یاد داشته باشید که ثبت این مبایعه ‌نامه باید در بنگاه معاملات املاک معتبر صورت گیرد. تمام مشخصات فروشنده و خریدار در سیستم ثبت می شود و بعد از آن یک کد رهگیری املاک صادر خواهد شد. از مهم ترین ویژگی‌ های کد رهگیری این است که باعث جلوگیری از فروش ملک به چندین نفر می‌ شود. به یاد داشته باشید که این کد رهگیری را باید تا زمانی که سند زدن خانه به اتمام نرسیده است نگه داشت. اگر مرحله دریافت کد رهگیری انجام نشود به مرحله بعد نخواهید رفت و ممکن است فروشنده ملک را به یکی دیگر بفروشد. اما داشتن کد رهگیری از این کار جلوگیری می کند. داشتن کد رهگیری نشان‌دهنده این است که معامله صحیح صورت گرفته است.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

این مرحله را باید فروشنده انجام دهد، فروشنده باید به همراه اصل سند رسمی و شناسنامه به یکی از دفتر های اسناد رسمی کشور مراجعه کند. سپس فردی که مسئول دفترخانه است لیستی از مدارک مورد نیاز را به فروشنده می‌ دهد که فروشند موظف است تمام این مدارک را تهیه و پرونده مربوطه را تشکیل دهد.

انتقال سند

در مبایعه ‌نامه تاریخی مبنی بر این که فروشنده و خریدار چه موقع در دفترخانه رسمی حضور پیدا کنند ذکر می‌شود. در این جلسه فروشنده موظف است که تمام مدارکی که مسئول دفترخانه به او گفته است را ارائه دهد. در صورت حاضر نشدن فروشنده در این جلسه و یا حتی خریدار هر یک از طرفین می‌ توانند به دلیل حضور نداشتن دیگری گواهی عدم حضور بگیرند. اگر این فرآیند ادامه پیدا کند، یعنی عدم حضور طرفین دیگری می‌ تواند به دادگاه مراجعه کند و هزینه فسخ و پشیمانی را بگیرد.

هزینه سند زدن خانه چقدر است؟

هزینه سند زدن خانه چقدر است؟

در قسمت قبل با نحوه سند زدن ملک و مراحل آن آشنا شدید. حال شاید برای شما دوستان عزیز سوال به وجود بیاید که هزینه سند زدن چقدر است؟ و اصلا چه کسی باید این هزینه را پرداخت کند؟ در این باره باید بگوییم که اولین هزینه ای که باید پرداخت شود، مربوط به ثبت مبایعه‌نامه است. بنگاه معاملات پنج درصد از ارزش ملک را هم از فروشنده و هم از خریدار دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید که اگر ملک قبلا اجاره شده باشد، سازمان دارایی و امور مالیاتی هزینه مالیات بر اجاره را نیز از فروشنده دریافت خواهد کرد. فروشنده باید هزینه‌ هایی از جمله: مالیات، خلافی، هزینه نقل و انتقال و مواردی که مربوط به او است را پرداخت کند.

حال این موضوع را هم باید افزود که هزینه های ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی هم از مواردی است که بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود که به آن هزینه حق التحریر گفته می شود. حال اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری بدست آورید و یا این که در رابطه با هزینه سند زدن خانه بنام همسر، هزینه سند زدن خانه در دفترخانه در سال ۱۴۰۰ و یا حتی مراحل سند زدن خانه بنام همسر، مراحل انتقال سند تک برگ، انتقال سند بدون حضور مالک و مراحل سند زدن خانه بنام فرزند بدانید، پیشنهاد می کنیم با مشاور املاک مشهد املاک که در این زمینه آگاه هستند صحبت کنید.

مدارک لازم جهت سند زدن خانه کدامند؟

به یاد داشته باشید که مدارک لازم برای بنام زدن سند خانه مانند: اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر بنچاق، مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد لازم و ضروری است.

سند زدن خانه چه قوانینی دارد؟

سند زدن خانه چه قوانینی دارد؟

در هنگام سند زدن خانه شما باید حتما قوانین املاک و برخی از موارد را مد نظر قرار دهید تا سند زدن خانه شما با روند قوانین انجام شود و هیچ گونه مشکلی در این بین به وجود نیاید. قوانین نیز به این گونه است که تمام مراحل گفته شده را طی کنید و تمام مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. با این حال می توانید از افراد متخصص نیز در این زمینه کمک بخواهید.

هزینه انتقال سند خانه چقدر است؟

برای انتقال سند باید هزینه‌ ای پرداخت شود. معاملات املاک 5 درصد ارزش ملک را از خریدار و فروشنده دریافت می‌ کنند. هزینه خلافی و پسماند و نوسازی از سایر مواردی است که فروشنده موظف به پرداخت آن‌ ها است. هزینه دفترخانه که به آن حق ‌التحریر گفته می‌ شود از سایر پرداختی‌ ها است که مبلغ آن به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌ شود. معمولا هزینه حق ‌التحریر بین دویست هزار تومان تا دو میلیون تومان برآورد شده است.

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند خانه

مدارک مورد نیاز برای انتقال سند خانه

اگر شما هم به مشاور املاک در مشهد رفته باشید تا یک خانه بخرید حتما می دانید که برای انتقال سند خانه یکسری مدارک لازم و ضروری است که از این مدارک می توان به: اصل و تصویر بنچاق، مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، اصل و تصویر سند ملکی و مالکیت، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد اشاره کرد.

مدت زمان صدور سند خانه چقدر است؟

این روز ها زمین و ملک از با ارزش ترین دارایی های هر فردی به شمار می رود. حال بهتر است که بدانید مدت زمان صدور سند خانه معمولا بین 20 الی 35 روز کاری است.

آیا سند وام دار را می توان انتقال داد؟

تا زمانی که ملکی در رهن بانک باشد مالک نمی‌ تواند به طور رسمی سند زدن خانه را به شخص دیگری انجام دهد. مهم است که بدانید انتقال ملک فقط از طریق انعقاد مبایعه‌ نامه در بنگاه‌ های ملکی امکان ‌پذیر است و می‌ توان نقل و انتقال سند را به زمان تسویه تسهیلات موکول کرد. هم چنین روش دیگر این است که طبق مقررات، خریدار به جای مالک فعلی پرداخت اقساط را بر عهده بگیرد. در این صورت سند ملک به نام او منتقل می‌ شود.

تنظیم سند خانه چقدر زمان می برد؟

تنظیم سند خانه چقدر زمان می برد؟

مدت زمان تنظیم سند خانه بستگی به برخی از عوامل دارد. مشاهده می شود که گاهی اوقات این مدت زمان بین 20 الی 30 روز و گاهی اوقات بین 2 الی 3 ماه طول می کشد.

آیا فروشند و خریدار می‌ توانند مبایعه نامه را خودشان تنظیم کنند؟

از نظر قانونی مبایعه نامه و یا بیع نامه به قراردادی گفته می‌ شود که بر طبق آن مالی از فروشنده به خریدار داده می شود و در عوض آن پول و یا مال دیگری دریافت می‌ شود. می توان این گونه هم بیان کرد که مبایعه نامه یک سندی عادی است که به وسیله‌ آن فروشنده و خریدار در خصوص ملک و یا کالای مورد معامله با هم توافق می‫ کنند. حال این موضوع را هم باید افزود برای این که در آینده برای خریدار و یا فروشنده مشکلی به وجود نیاید بهتر است که مبایعه نامه بین خودشان تنظیم نشود و توسط افراد متخصص در این زمینه و در مکان های رسمی تنظیم شود.

سوالات متداول

 1. برای سند زدن خانه چه مراحلی باید طی شود؟

  برای سند زدن خانه مراحلی مانند: توافق، دریافت کد رهگیری، مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و سند زدن خانه: انتقال سند باید طی شود.

 2. آیا داشتن کد رهگیری برای سند زدن خانه مهم است؟

  داشتن کد رهگیری بسیار مهم است چرا که نشان ‌دهنده این است که معامله صحیح و درست صورت گرفته است.

 3. برای انتقال سند خانه چه مدارکی مورد نیاز است؟

  مدارکی مانند: اصل و تصویر سند مالکیت، مدارک شناسایی، اصل و تصویر وکالتنامه، اصل و تصویر پایان کار یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری و یا بخشداری، اصل و تصویر بنچاق، صورت مجلس تفکیکی و در نهایت صل و تصویر حصر وراثت و همچنین اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد مورد نیاز است.

 4. صدور سند زدن خانه چه مدت زمانی طول می کشد؟

  مدت زمان صدور سند خانه به طور معمول بین 20 الی 35 روز کاری طول می کشد.

5/5 - (1 امتیاز)

باران شهرکی

از سال 1400 به گروه مشهد املاک پیوستم و در تلاشم مقالات جدید و بروز را در حوزه املاک شهر مشهد در اختیار شما قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا