اطلاعات کاربردی

سند وکالتی ملک چیست؟ راهنمای گرفتن سند برای ملک وکالتی

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد درباره‌ی سند وکالتی ملک صحبت کنیم و آن را کامل توضیح بدهیم پس با مشهد املاک همراه باشید.

هنگامی که یک خانه خریداری می‌ شود باید سند خانه صادر شود. به این معنی که خانه از فروشنده گرفته شده و به نام خریدار زده می‌ شود. سند دست نوشته‌ ای است که به صورت قانونی اعتبار دارد و قابل انتقال است. گاهی افراد با هم توافق می‌ کنند سند وکالتی صادر کنند.

سند وکالتی ملک چیست؟

سند وکالتی ملک چیست؟

شاید همیشه نام این سند را مانند سند ملکی شنیده باشید و دوست دارید بدانید که سند وکالتی چیست. وقتی یک خانه را خریداری کردیم باید سند آن را بزنیم تا به نام ما شود. این اسناد انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند. یکی از این اسناد، سند وکالتی است. سند وکالتی زمانی صادر می شود که در سند خرید خانه و یا خود خانه مشکلاتی وجود داشته باشد. به طور مثال شما خانه ای را می بینید و آن را پسند می کنید.

سپس برای سند زدن ملک و معامله همراه فروشنده به مشاور املاک می روید. در آن جا در می یابید که سند خانه گرو بانک است و یا مشکلاتی برای آن وجود دارد. به این صورت فروشنده به شما وکالت می دهد تا توسط خود شما این مشکلات به صورت قانونی برطرف شود.

در این صورت باید سندی نوشته شود و هم چنین وکالت قانونی نیز صادر شود. به این نوع سند وکالتی گفته می شود که اعتبار آن از اسناد دیگر ممکن است کمتر باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع سند، می توانید به گروه مشهد املاک مراجعه کنید و از آن ها در این باره مشاوره بخواهید.

سند وکالتی ملک چگونه منتقل می شود؟

بعد از آن که مشکلات سند برطرف شد باید سند وکالتی انتقال پیدا کند. سند وکالتی یک سند نامعتبر است و باید به سرعت مشکلات سند برطرف شده و به نام خود شخص زده شود. در این حالت سند وکالتی باید به سند قطعی یا سند عادی و یا قولنامه منتقل شود.

برای این کار باید وکالت را عزل کرده و به مشاور املاک برویم تا در حضور فرد آگاه سند را نوشته و امضا کنیم. گروه مشاوران مشهد املاک نیز آماده ارائه خدمات در این زمینه به مردم عزیز می باشد و می توانید انتقال سند را توسط آن ها بدون هیچ مشکلی و سریع انجام دهید.

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی چگونه است؟

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی چگونه است؟

سند وکالتی باید هر چه زودتر به سند قطعی تبدیل شود. یعنی خانه به صورت رسمی و بدون هیچ گونه وکالتی به نام خریدار صادر می شود. اول از همه باید وکالت خریدار عزل شود. این عمل در دفاتر حقوقی باید انجام شود. سپس باید به همراه فروشنده به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرد.

قبل از آن باید مدارکی را حاضر کرد و به همراه برد. این مدارک شامل پایان کار ساختمان که از شهرداری دریافت شده است، مفاصا حساب شهرداری، شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی، اخذ اعتبار وکالت نامه از دفتر خانه حقوقی یا عزل آن، مدارکی که نشان دهنده این است که فروشنده مالک ملک است و همین طور باید به اداره ثبت مراجعه کرد و یا اینکه از آن ها برای خانه استعلام ثبت گرفت. در این صورت سند وکالتی تبدیل به سند قطعی می شود.

آیا این سند معتبر است؟

همان طور که گفتیم سند وکالتی ممکن است اعتبار داشته باشد. یعنی چون خریدار وکالت دارد می تواند کار های فروشنده را انجام دهد اما باز هم سند قطعی نیست و شرایط آن را ندارد. به همین دلیل باید هر چه زودتر به سند قطعی تبدیل شود. در واقع اعتبار سند رسمی و قطعی از تمام انواع سند بیشتر است و هر نوع سند باید به قطعی تبدیل شود تا هر دو طرف معامله آسوده خاطر باشند.

سند وکالتی چه تفاوتی با سند قطعی دارد؟

سند وکالتی چه تفاوتی با سند قطعی دارد؟

در بالا نیز بیان کردیم که سند وکالتی می تواند به سند قطعی انتقال پیدا کند. پس این سند با سند قطعی متفاوت است. در واقع سند قطعی رسمی شده توسط محضر دار است و در سازمان ثبت اسناد نیز ثبت شده است. اما سند وکالتی فقط یک وکالت را به نفر دیگری داده است، تا کاری را برای او انجام دهد و وظایف بر عهده او باشد. در واقع سند وکالتی هنوز به نام فروشنده است و به خریدار انتقال داده نشده است. اما سند قطعی کاملا به نام خریدار است.

هزینه تبدیل سند وکالتی به قطعی چقدر است؟

هزینه تبدیل سند وکالتی به قطعی متغیر است و به عواملی بستگی دارد. ممکن است شما بخواهید به وکیل یا کارشناس حقوقی برای کمک پول بدهید یا اینکه هزینه های دیگر برای مدارک خود داشته باشید. برای همین نمی توان دقیقا گفت که هزینه چقدر می شود.

برای اینکه از هزینه های تبدیل سند اطلاعات کافی به دست آورید با مشاوران مشهد املاک تماس بگیرید. این افراد آگاهی بسیار کامل درباره هزینه هایی که در راه انتقال سند ممکن است پیش آید دارند و می توانند به خوبی به شما کمک کنند.

هزینه تنظیم سند وکالتی چقدر است؟

هزینه تنظیم سند وکالتی چقدر است؟

هزینه تنظیم سند وکالتی نیز متغیر است. شما باید برای این کار به یک دفتر حقوقی مراجعه کنید و بعد از انجام مراحلی وکالت را دریافت کنید. برای این کار باید به یک کارشناس حقوقی هزینه پرداخت کنید. این هزینه متغیر است و برای شهر های مختلف نیز ممکن است یکی نباشد.

هم چنین ممکن است چیز های دیگر نیز در این زمینه وجود داشته باشد که آن ها هم هزینه بر باشند. به همین خاطر نمی توانیم بگوییم هزینه دقیقا چقدر می شود. برای اطلاع از هزینه های سند وکالتی می توانید با کارشناسان مشهد املاک تماس حاصل کرده و از هزینه ها خبر دار شوید.

معایب این سند چیست؟

معایبی در سند وکالتی ملک وجود دارد که باعث می شود یا کلاهبرداری ایجاد شود و یا به دلیل نا آگاهی زیاد افراد در معامله ضرر کنند. به عنوان مثال اگر وکالت بلا عزل باشد فروشنده نمی تواند وکالت خود را از خریدار بگیرد با به اصطلاح عزل کند.

اما اگر خریدار در هنگام اینکه وکالت را دارد فوت کند وکالت عزل می شود. باید حتما به این نکته توجه شود که خریداری که وکالت دارد مالک خانه نیست بلکه فروشنده هنوز مالک است و خریدار فقط وکالت دارد تا کار ها را انجام دهد.

اگر می خواهید وکالت را انجام دهید باید در یم جای معتبر مانند دفتر اسناد رسمی قرار دادی ثبت کنید، زیرا فروشنده اگر کلاهبردار باشد می تواند خانه را به چند نفر بفروشد.

در هنگام تنظیم این سند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام تنظیم سند وکالتی ملک باید به این موضوع توجه کنید، فروشنده را کامل بشناسید. اگر فروشنده غریبه است سریع به او اعتماد نکنید زیرا همان طور که گفتیم با سند وکالتی شما مالک خانه نمی شوید بلکه فقط یک وکالت را دارید که ممکن است با راه هایی از بین برود.

حتما باید بعد از تمام شدن کار ها سند را قطعی و رسمی کنید. اگر این اتفاق نیوفتد ممکن است خطر داشته باشد. می توانید از مشاوران مجرب مشهد املاک در این مورد کمک بخواهید و بخواهید تا سند وکالتی را برای شما کاملا توضیح دهند.

راه فرار از خطرات ناشی از معاملات وکالتی

راه فرار از خطرات ناشی از معاملات وکالتی

همان طور که گفتیم خطرات خرید ملک وکالتی وجود دارد که می توانیم آن ها را برطرف کنیم‌. به این صورت که نوشتن مبایعه نامه وکالتی را به مبایعه نامه رسمی تبدیل کنیم. مبایعه نامه رسمی قابل پیگیری است و کد رهگیری املاک دارد.

پس می توان آن را پیگیری کرد و اگر کلاهبرداری از طرف فروشنده انجام شود می توان آن را فهمید و در شرایط مناسب اقدام کرد. می توانید از کارشناسان مشهد املاک نیز درباره رفع خطرات ناشی از سند وکالتی سوال کنید.

سوالت متداول

توقیف ملک وکالتی چرا انجام می گیرد؟

گاهی برای دعوای مانند مهریه، زوجه دستور توقیف اموال زوج را می دهد که در این صورت ممکن است در میان آن ملک وکالتی نیز وجود داشته باشند. برای شرایط توقیف ملک وکالتی می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کنید.

فرق وکالت فروش با سند قطعی چیست؟

همان طور که در متن بیان کردیم فروشنده می تواند به خریدار وکالت دهد تا کارهای مربوط به خانه را از طرف او انجام دهد در این صورت فروشنده هنوز هم مالک خانه است. اما در سند قطعی خریدار مالک رسمی و قطعی خانه است و فروشنده نقشی در آن ندارد.

وکالت بلاعزل ملک به همسر چگونه است؟

ممکن است یک زن به شوهر یا یک شوهر به همسر خود وکالت دهد تا کار های فروش یک خانه را انجام دهد و یا اینکه به جای او مشکلات سند را برطرف کند. این کار نیز باید به صورت قانونی در دفتر حقوقی و یا اسناد رسمی انجام شود تا همسر وکیل شود و بعد از اینکه کار ها تمام شد وکالت عزل شود.

آیا کسی می تواند از سند وکالتی سو استفاده کند؟

سو استفاده از سند وکالتی هم ممکن است. همان طور که گفتیم فروشنده هنوز مالک خانه است پس سند اصلی به نام او است و می تواند خانه را به یک نفر دیگر نیز بفروشد. کسی که وکالت گرفته است نیز ممکن است سو استفاده کرده و جعل سند انجام داده یا اینکه در موارد دیگر کلاهبرداری کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کارشناسان مشهد املاک مراجعه کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا