اطلاعات کاربردی

سند موقت ملک چیست؟ بررسی جزئیات تنظیم سند موقت

در این متن می‌خواهیم تا علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد درباره‌ سند موقت ملک صحبت کنیم و آن را توضیح دهیم پس با مشهد املاک همراه باشید.

گاهی اوقات ممکن است شما از یک خانه بازدید کنید و مشخصات آن با سلایق شما یکی باشد اما به دلایلی امکان اینکه سند خانه دائمی برای آن زده شود وجود ندارد. در این صورت باید سند موقت یا قولنامه صادر شود. در واقع قولنامه همان موافقت نامه‌ ای است که شما به مشاور املاک تحویل می‌ دهید.

سند موقت ملک چیست؟

سند موقت ملک چیست؟

در بالا نیز این موضوع را بیان کردیم که شما برای بازدید یک خانه رفته و آن خانه را مناسب خود می بینید. سپس به همراه فروشنده به یکی از بنگاه های املاک می روید تا خانه را معامله کنید. در این هنگام شاید شما در حال حاضر شرایط اینکه سند رسمی خانه به نام شما زده شود را ندارید. به طور مثال ممکن است مسافرت در پیش رو داشته باشید یا اینکه کل پول خانه را نداشته باشید اما در آینده این پول در اختیار شما است.

به همین دلیل بین شما و فروشنده دست نوشته ای تنظیم می شود که به آن قولنامه یا سند موقت گفته می شود. این قولنامه باید کاملا به صورت قانونی و مانند سند مانند نوشته شود و در مفاد آن باید کاملا دقت شود. در ادامه متن همه چیز درباره سند موقت یا قولنامه را بیان می کنیم. یکی از حساس ترین کار ها در معامله خانه نوشتن قولنامه است که به شما پیشنهاد می کنیم حتما آن را به یک مشاور املاک آگاه بسپارید. تیم مشهد املاک نیز در این زمینه آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

هدف از تنظیم سند موقت ملک چیست؟

همان طور که گفتیم سند موقت برای این بین خریدار و فروشنده نوشته می شود که خریدار از خانه راضی است اما شرایط پرداخت و سند قطعی را ندارد. در این حالت با فروشنده توافق می کند که سندی بین آن ها امضا و نوشته شود که در آن به خریدار مهلت داده می شود تا پول خود را به صورت چک یا نقدی در ماه های آینده پرداخت کند و یا اینکه در اسرع وقت برای سند قطعی خانه حاضر شود. اهمیت سند موقت از سند قطعی خانه بسیار بیشتر است و باید درباره نوشتن آن و هم چنین شخصی که خانه ای را قولنامه ای به شما می فروشد، اطلاعات بسیار بالا و کافی داشته باشید.

جزئیات تنظیم قولنامه یا سند موقت ملک چه مواردی است؟

برای اینکه یک قولنامه نوشته شود باید به نکات زیادی توجه شود اول از همه و مهم ترین چیز توجه به مشاور املاک یا بنگاهی است که خانه در آن جا معامله می شود. گروه مشهد املاک می توانند به بهترین شکل این کار را برای شما انجام دهند. زیرا طرز نوشتن قولنامه خانه بسیار مهم است. بنگاه هم چنین باید مجوز نیز داشته باشد. در این صورت قولنامه نیز قانونی می شود. اگر ملک به نام چند نفر بود همه افراد باید در روز معامله حضور داشته باشند، اگر حتی دست نوشته ای از آن ها باشد این مورد قابل قبول نیست. نحوه پرداخت نیز باید در قولنامه قید شود. شاید خریدار می خواهد چک ارائه دهد که مشخصات چک باید دقیقا در قولنامه ذکر شود. در پایان نیز مهر و امضای املاک و خریدار و فروشنده و شاهد ها باید انجام شود.

هنگام تنظیم قولنامه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام تنظیم قولنامه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام تنظیم سند قولنامه باید این نکته را در نظر داشته باشیم که بنگاهی که انتخاب می کنیم کاملا بی طرف باشد و جانب داری نکند، املاک نباید طرف کسی را بگیرد و باید بدون هیچ طرفداری کار را انجام دهد. نکته دیگر این است که قولنامه حتما باید در سه نسخه نوشته شود. یک نسخه در دست خریدار یکی در دست فروشنده و یکی در دست املاک باقی بماند. تمام این سه نسخه نیز باید کاملا شبیه به هم باشند. بعد از اینکه قولنامه نوشته شد باید کد رهگیری املاک نیز داده شود تا قولنامه خانه اعتبار داشته باشد و به شخص دیگری فروخته نشود. باید سعی کنید به تمام این نکات توجه کنید تا مشکلی در آن پیش نیاید. گروه مشهد املاک نیز می توانند در این مورد به شما کمک کنند.

وجه التزام در قولنامه خانه یعنی چه؟

وقتی یک قولنامه می خواهد نوشته شود، یک توافق بین طرفین است که خانه را به خریدار می دهد. اما خریدار تمام مبلغ را همان موقع پرداخت نمی کند. با این حال باید در قرار داد قولنامه ذکر شود که مقداری از پول باید همان اول به فروشنده داده شود که به آن وجه التزام گفته می شود. در واقع وجه التزام همان بیعانه است که خریدار به فروشنده می دهد تا از تعهد خود نسبت به خرید خانه سر باز نزند. همان طور اگر خریدار از خرید منصرف شد این وجه خسارت به فروشنده می شود. باید وجه التزام در قولنامه قید شود.

تفاوت سند موقت ملک با سایر سند ها چیست؟

تفاوت سند موقت با سایر اسناد همان طور که گفتیم قولنامه ای بودن آن است. این یعنی یک قرار داد بین طرفین نوشته شده است که این قرار داد فقط برای خود آن ها معتبر است. این سند مانند سند رسمی نیست که محضر دار آن را تنظیم کرده باشد یا حتی مانند سند عادی لازم الاجرا هم نیست که حتما اجرا شود. البته این سند و سند زدن ملک نیز می تواند با کد رهگیری اعتبار پیدا کند. اما باز هم در بین اسناد دیگر فقط سند رسمی و قطعی معتبر تر است و هیچ سندی به اندازه آن اعتبار ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مشهد املاک تماس گرفته و تفاوت ها را جویا شوید.

اعتبار قانونی سند موقت ملک چقدر است؟

اعتبار قانونی سند موقت ملک چقدر است؟

در قسمتی که بیان کردیم سند موقت ملک یا قولنامه چیست، این موضوع را بیان کردیم که این سند اعتبار قانونی مانند سند رسمی ندارد. در واقع فقط یک نوشته است که به صورت قرار دادی نوشته شده است و در آن شرایط معامله توضیح داده شده است. البته ممکن است بتوانیم‌ این سند را قانونی نیز بکنیم. اما قولنامه ای که در یک مشاور املاک نوشته شده باشد در حالت عادی کاملا معتبر نیست و قانون آن را قبول ندارد.

گرفتن استعلام قبل از خرید ملک قولنامه ای چگونه است؟

برای اینکه بتوانیم از ملک قولنامه ای استعلام بگیریم باید به شهرداری مراجعه کنیم. قولنامه را با خود به شهرداری منطقه برده و شرایط استعلام را می پرسیم. سپس مرحله به مرحله آن را انجام می دهیم. ممکن است قولنامه کد رهگیری نیز داشته باشد. با استعلام کد رهگیری نیز می توانیم از شرایط خانه اطلاع پیدا کنیم. از طریق شهرداری نیز می توانیم بفهمیم خانه در رهن بانک نباشد و یا اینکه به چند نفر فروخته نشده باشد

هزینه تنظیم سند موقت ملک چقدر است؟

هزینه تنظیم سند موقت ملک چقدر است؟

هزینه تنظیم سند موقت ممکن است در شرایط مختلف متفاوت باشد. عوامل زیادی در این موضوع دخیل است. مانند حق کمیسیون املاک، مالیات، هزینه جمع کردن مدارک و چیز های دیگر. به همین دلیل نمی توان به صورت کامل بیان کرد که هزینه سند موقت چقدر می شود. برای این کار می توانید با تیم مشهد املاک تماس حاصل فرمایید. این افراد از هزینه های سند با خبر هستند و می توانند در هر شرایطی که سند وجود دارد شما را راهنمایی کنند.

طرز نوشتن قولنامه خانه چگونه است؟

طرز نوشتن قولنامه خانه در اینترنت و در سایت های معتبر وجود دارد. شما می‌ توانید با جستجو در اینترنت به این مطلب دسترسی داشته باشید. اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که بهتر است این قولنامه را حتما یک فرد آگاه بنویسد. نباید خود ریسک نوشتن آن را قبول کنید. زیرا چون تجربه ندارید ممکن است قواعد را رعایت نکنید و با نوشتن جملات نامناسب به ضرر خود عمل کنید.

نمونه سند موقت ملک

نمونه سند موقت ملک

برای اینکه ملکی را به صورت سند موقت دریافت کنید بهترین روش این است که قبل از اینکه برای سند زدن مراجعه کنید نمونه ای از آن را مشاهده کنید تا اطلاعات کاملی را از این سند دریافت کنید. البته ناگفته نماند که باز هم ممکن است شک ها و شبه هایی در این بین بوجود آید که باعث شود روند کاری شما به تاخیر افتد در این مواقع توصیه می شود از افراد مجرب در این زمینه مانند کارشناسان مشهد املاک مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا سند موقت ملک pdf نیز وجود دارد؟

اگر مشاور املاک هستید و می خواهید که نمونه قولنامه را به صورت آماده داشته باشید تا بتوانید اطلاعات را در آن یادداشت کنید، می توانید فایل pdf آن را از اینترنت دانلود کنید. در غیر این صورت توصیه می کنیم فقط برای آشنایی نمونه را دانلود کنید و خود آن را ننویسید.

متن سند موقت ملک دستی به چه صورت است؟

برای آشنایی با متن قولنامه دستی می توانید به اینترنت مراجعه کنید. سایت های معتبر در این زمینه وجود دارند که این نوع متون را ارائه می دهند. هم چنین می توانید از کارشناسان مجرب مشهد املاک نیز در این زمینه استفاده کنید.

آیا نمونه قولنامه ملک بدون سند نیز در اینترنت وجود دارد؟

تقریبا تمام متون حقوقی در این زمینه مانند قولنامه ملک بدون سند نیز در اینترنت وجود دارد. فقط باید عبارت مورد نظر را در اینترنت جستجو کرده و از سایت های معتبر دانلود کنید.

آیا متن سند موقت ملک با سند رسمی تفاوت دارد؟

متن قولنامه عادی تقریبا شبیه به سند رسمی است اما ممکن است در جزئیاتی با آن تفاوت داشته باشد به عنوان مثال در قولنامه وجه التزام نوشته می شود اما در سند رسمی خیر.

3.1/5 - (11 امتیاز)

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا