اطلاعات کاربردی

تحلیل روند بازار مسکن در ماه های آینده

در کشور ایران یکی از مهم ترین مسئله و نکاتی که بسیار حائز اهمیت است و به دقت مورد بررسی قرار می گیرد بررسی روند بازار مسکن است. با توجه به این که همه ساله شاهد تورم و افزایش قیمت ها هستیم و این تورم تمامی جوانب اقتصادی زندگی شهروندان را در همه شهرها تحت تاثیر قرار داده است، بازار مسکن نیز از جمله بخش‌ هایی است که به شدت تحت تاثیر تورم و رکود در کشور قرار دارد.

به این صورت که هر سال شاهد افزایش ملک و مسکن در مقایسه با سال قبل هستیم. بنابراین همه کسانی که قصد سرمایه گذاری در زمینه ملک و مسکن مانند سرمایه گذاری بر روی خانه در مشهد را دارند و یا کسانی که اجاره نشین هستند و به دنبال خرید خانه برای خود هستند باید بدقت تغییرات روند بازار مسکن را مورد توجه قرار دهند.

روند بازار مسکن چگونه تحلیل می شود؟

روند بازار مسکن چگونه تحلیل می شود؟

مسئله مسکن یکی از ضروری ترین مسائل و معضلات جامعه محسوب می‌ شود که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند و زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داد. به همین خاطر همواره از سوی سیاستمداران و مسئولین مربوطه مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار می گیرد.

علاوه براین بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن برای مشخص شدن این موضوع و شرایط قیمت مسکن تحلیل های دقیق ارائه کردند. بهتر از بدانید برای اینکه بتوانید تحلیل درستی از بازار مسکن انجام دهید باید به چند نکته یا سوال مهم پاسخ دهید.

پس از مشخص شدن این نکات به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که چه تصمیمی در رابطه با مسکن اتخاذ کنید. سوالاتی مانند اینکه شما در کدام دسته از خریداران املاک قرار دارید؟ آیا سرمایه گذار هستید یا سوداگر و یا خریدار. دوم اینکه در چه شرایطی قصد خرید مسکن دارید؟ آیا در دوران رونق بازار مسکن هستید و یا دوران رکود و اینکه در کدام مرحله از رونق یا رکود قصد خرید دارید.

نکته بعدی که اهمیت زیادی دارد اینکه در کدام منطقه یا شهر قصد خریداری دارید؟ آخرین نکته که باید مد نظر قرار دهید این که قصد خرید چه محصول یا معامله ای را در بازار مسکن دارید؟ آیا می خواهید به صورت مشارکتی در ساخت و ساز شرکت کنید یا بازسازی، پیش فروش، خرید و فروش و تغییر کاربری همگی فعالیت هایی هستند که در تحلیل بازار مسکن بسیار حائز اهمیت هستند. پس از اینکه به دقت و درستی پاسخ این سوالات را پیدا کردید قطعا می توانید تحلیل درستی از روند بازار به دست آورید.

روند بازار مسکن در آینده چگونه است؟

با توجه به بررسی ها و آمار حاصله روند قیمت در بخش مسکن در آغاز سال ۱۴۰۱ یک روند صعودی را در پیش داشته است. اما اینکه آیا این روند همچنان ادامه دارد و در آینده چه شرایطی ایجاد می‌ شود؟ موضوعی است که تحت تاثیر عوامل مختلف قرار دارد.

مهمترین عامل آن نرخ تورم است چرا که قطعاً با افزایش نرخ تورم تمامی اجناس و کالاهای اقتصادی از جمله مسکن افزایش خواهد یافت. عوامل دیگری مانند افزایش قیمت مصالح، میزان تقاضا و میزان عرضه همگی تاثیر بسیار زیادی در روند بازار مسکن دارند.

حال با توجه به اینکه قیمت مصالح روز به روز افزایش پیدا می‌ کند و با توجه به رشد جمعیت تقاضا برای مسکن بیشتر می شود به احتمال زیاد در روند بازار در آینده یک روند صعودی خواهد بود. با این حال دولت تدابیری از جمله ساخت بیش از هزار واحد مسکن در برخی از شهرهای پرجمعیت در نظر گرفته است که اگر چنین طرحی اجرایی بشود این احتمال وجود دارد که بازار مسکن تاثیر بگذارد و این روند صعودی را تا حدی کنترل کند اما در این شرایط باز هم کاهش ۵۰ درصدی قیمت مسکن تا ۲ماه آینده! تقریبا دور از انتظار است.

تحلیل روند بازار مسکن چه اهمیتی دارد؟

تحلیل روند بازار مسکن چه اهمیتی دارد؟

همان طور که گفتیم مسکن یکی از مهم ترین مسائلی است که همواره مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. در واقع تحلیل روند بازار مسکن نه تنها برای سیاستمداران بلکه برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و کسب درآمد در این زمینه را دارند نیز بسیار با اهمیت است. با تحلیل روند بازار و مشخص شدن شرایط افراد بهترین تصمیم را مبنی بر اینکه آیا در زمینه سرمایه گذاری اقدام کنند یا خیر یا اینکه در چه زمانی برای سرمایه گذاری اقدام کنند بهتر است.

همچنین کسانی که قصد خرید مسکن برای مصرف و زندگی دارند در موقعیت بهتری می تواند متناسب با سرمایه و بودجه که دارند اقدام به خرید کنند. از نظر دولتمردان نیز تحلیل روند بازار یکی از موضوعات مهم اقتصادی است چرا که وظیفه دولت مردان تامین حداقل نیازهای اولیه مردم است و مسکن به عنوان اصلی ترین نیاز هر انسانی باید به هر شکلی برای تامین شود.

چه مواردی در روند بازار مسکن تاثیر گذار هستند؟

بهتر است بدانید که عوامل زیادی در روند بازار مسکن تحت تاثیر گذار هستند که این عوامل هم می ‌توانند موجب صعودی شدن این روند و هم نزولی شدن این روند بشود عواملی از جمله:

نرخ تورم

نرخ تورم یکی از مهمترین عوامل اقتصادی است که تمام جنبه‌ های اقتصادی در هر جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر نرخ تورم افزایش یابد طبیعتاً نرخ مسکن نیز افزایش خواهد یافت و روند بازار مسکن یک روند صعودی خواهد بود.

میزان عرضه و تقاضا

در یک جامعه هر چه تقاضا برای تهیه مسکن بیشتر باشد روند بازار یک روند صعودی خواهد بود. در مقابل هر چه میزان عرضه افزایش یابد و متناسب با آن تقاضا کاهش داشته باشد روند بازار یک روند نزولی را در پیش خواهد رفت.

تحولات جمعیتی

تحولات جمعیتی عامل مهم دیگری است که در روند بازار بسیار تاثیر گذار می باشد. در هر جامعه که با رشد جمعیت مواجه باشد به معنای افزایش تقاضا برای تهیه مسکن است که متعاقباً موجب افزایش قیمت خواهد شد.

باتوجه به روند بازار مسکن آیا سرمایه گذاری بر روی مسکن سود ده است؟

باتوجه به روند بازار مسکن آیا سرمایه گذاری بر روی مسکن سود ده است؟

به طور کلی مسکن یکی از پر سود ترین زمینه های سرمایه گذاری نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا محسوب می شود. با توجه به اینکه در جهان همواره با روند رو به افزایش قیمت مصالح مواجه هستیم و با توجه به کم ارزش بودن پول ایران در مقایسه با ارز جهانی روز به روز به قیمت مسکن افزوده خواهد شد. بنابراین حتی اگر در کوتاه مدت هم شاهد رکود و حتی کاهش قیمت مسکن باشیم اما در بلند مدت یک بازی سوده و پر بازده برای مالکان خواهد داشت.

روند بازار مسکن در 20 سال اخیر چگونه بوده است؟

بر اساس تحلیل ها و بررسی های صورت گرفته بر روی نمودار قیمت مسکن در 40 سال گذشته که تحولات و روند قیمت مسکن را در طی این سال‌ ها با جزئیات ارائه می دهد، اینطور برآورد شده که این شاخص در طول این سال ها با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

بر این اساس متوسط قیمت هر متر مربع ملک در سال ۱۳۷۷ حدود ۱۵۰ هزار تومان ثبت شده است در حالی که در سال ۱۳۹۷ قیمت ملک به حدود ۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. در واقع در آن زمان با حدود ۱۵۰ میلیون تومان یک فرد می ‌توانست ملکی مناسب برای خود در شهر تهران تهیه کند اما در حال حاضر با افزایش چشمگیر قیمت تقریباً بیشتر مردم توانایی خرید ملک شخصی برای خود ندارند.

آیا این موضوع در تمامی شهر های ایران یکسان است؟

آیا این موضوع در تمامی شهر های ایران یکسان است؟

همانطور که گفته شد هر گونه تغییر در روند قیمت بازار مسکن تابع شرایط و عوامل مختلف است که در مطالب مختلف بالاتر به بعضی از این عوامل اشاره کردیم. لازم به ذکر است که به جز عوامل کلی مثل نرخ تورم که تمامی بخش های اقتصادی سطح کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل دیگر مانند میزان عرضه و تقاضا و تحولات جمعیتی در هر شهری متفاوت است. لذا کلان شهر ها معمولاً با میزان بیشتری از تحولات جمعیتی و تقاضا مواجه هستند و متعاقبا میزان عرضه و این تقاضا نیز و روند بازار یک روند رو به افزایش است.

بنابراین زنگ خطر افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ بیشتر است. اما این روند در شهرهای کوچک تر با سرعت کمتری همراه است طوری که قیمت مسکن در شهرستانها معمولاً در مقایسه با کلان شهرها کمتر است.

نمودار قیمت مسکن را در کجا مشاهده کنیم؟

برای درک بهتر روند نرخ ملک در ایران می توانید نمودار گزارش شده از سوی سازمان شهرسازی را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید‌. با مطالعه نمودار قیمت مسکن در سال 1401 و مشاهده فراز و نشیب ها در قیمت مسکن متوجه مطلع شد و این گونه با دید بهتری می ‌توانید نسبت به خرید و فروش ملک خود اقدام کنید.

رکود در بازار مسکن یعنی چه؟

رکود در بازار مسکن یعنی چه؟

بازار مسکن نیز همچون بازار دیگر کالا دوره های مختلفی را پشت سر می گذارد که یکی از این دوره ها ایجاد شرایط رکود در بازار ملک است که معمولاً هر چند سال یکبار شاهد چنین دوره های در بازار ملک هستیم. به این صورت که میزان معاملات و خرید و فروش ملک کاهش پیدا می کند و متعاقباً قیمت ملک رو به افزایش است. در مقابل تقاضایی برای خرید ملک وجود ندارد شرایط بهبود به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد.

آیا می توان روند و قیمت بازار مسکن را کنترل کرد؟

با بررسی نمودار قیمت مسکن در طول دوره های مختلف در کشور ایران به این نتیجه می رسیم که روند قیمت ملک از سوی مالکان و سرمایه گذاران کنترل می شود. با وجود اینکه دولت های مختلف در طول دوره مدیریتشان تلاش فراوانی برای مدیریت این امر انجام داده ‌اند اما ناموفق و ناکارآمد بوده اند. به گونه ای که هیچ کدام از سیاست‌ های آنها تاثیری در افزایش قیمت بازار مسکن نداشته است.

در پایان پیشنهاد ما این است تا برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اصطلاحات بازار مسکن را حتما مطالعه کنید تا اطلاعات کامل تری را کسب کنید.

سوالات متداول

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روند بازار مسکن چیست؟

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روند بازار مسکن نرخ تورم، میزان عرضه و تقاضا و تحولات جمعیتی است.

آیا امکان کنترل و تثبیت روند بازار مسکن وجود دارد؟

با توجه به اینکه روند بازار مسکن از عوامل مختلف تاثیر می پذیرد تا حدودی کنترل و تثبیت آن غیر ممکن است.

میزان تغییرات قیمت ملک در سال ۱۴۰۰ نسبت به ۲۰ سال پیش چگونه برآورد شده است؟

بر اساس برآورد صورت گرفته نرخ ملک و مسکن در مقایسه با بیست سال پیش با رشد بسیار چشمگیری همراه بوده است.

میانگین قیمت ملک در سال ۱۳۷۰ چه مقدار بوده است؟

در سال ۱۳۷۰ قیمت هر متر مربع از زمین حدود ۱۵۰ هزار تومان برآورد شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا