اطلاعات کاربردی

نحوه معامله ملک سند دار و قولنامه ای + فیلم

آیا تا به حال معامله انجام داده اید؟ تقریبا تمامی افراد در طول عمر خود یک بار با این فرآیند آشنا شده و یا اینکه آن را انجام می دهند. اما معامله اصولی دارد که باید در نظر گرفته شود و نحوه معامله همیشه برای همه سوال بر انگیز بوده است. در ادامه این مطلب علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد درباره معامله و تمامی جوانب آن صحبت خواهیم کرد و در نظر می گیریم که یک معامله را باید چطور انجام دهیم که بهتر باشد. پس با مشهد املاک همراه باشید.

نحوه معامله ملک باید چگونه باشد؟

نحوه معامله ملک باید چگونه باشد؟

در زندگی همان طور که گفتیم هر فرد ممکن است یک بار با معامله روبه رو شده باشد. انواع مختلفی از قرارداد ها وجود دارند که اشخاص با هم می بندند اما مهم ترین آن معامله یک ملک است. در واقع با ارزش ترین سرمایه ای که یک فرد می تواند داشته باشد یک خانه یا زمین است به همین دلیل معامله آن باید به صورتی انجام شود که هیچ اشکالی در آن دیده نشود و به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. قبل از اینکه معامله به صورت یک سند رسمی و در ادامه مراحل سند زدن ملک تنظیم شود، در مشاور املاک به صورت یک مبایعه نامه یا قولنامه نوشته می شود. این مرحله نیز بسیار مهم است زیرا باید به صورتی دقیق نوشته شود و در آن از تمام اطلاعات ملک صحبت شده باشد.

سپس توافق می شود که پول چگونه پرداخت شود. این مورد نیز بسیار مهم است و باید حتما نوشته شود که نحوه پرداخت پول چگونه است تا از اختلافات جدی در آینده جلوگیری شود. بعد از آن باید حق کمیسیون املاک و بنگاه تعیین شود و مشخص شود که چه کسی باید این کمیسیون را پرداخت کند. گاهی پرداخت آن با خریدار گاهی با فروشنده و گاهی با هر دو طرف معامله است. حتما باید در معامله ملک افرادی به عنوان شاهد وجود داشته باشند. این شاهدان بر روند انجام معامله به عنوان یک شخص ثالث نظارت دارند و امضا می کنند که معامله به درستی انجام شده است. گاهی ممکن است معامله به صورت اجاره نامه باشد. در این صورت همان شرایط معامله باید برای آن در نظر گرفته شود اما با این تفاوت که سند بعد از قولنامه تنظیم نمی شود و مستاجر به عنوان مالک بعدی محسوب نمی شود.

نحوه پرداخت پول پس از معامله ملک چگونه است؟

نحوه پر‌داخت پول نیز برای یک معامله همان طور که در بالا بیان کردیم بسیار مهم است. قانون خاصی برای پرداخت پول ملک بعد از خرید در ایران وجود ندارد و معمولا طرفین معامله با هم توافق می کنند که پول چگونه پرداخت شود. اما روش های مختلفی برای پرداخت این هزینه وجود دارد. در زیر تعدادی از روش های پرداخت را بیان می کنیم تا اگر شما نیز در این معاملات شرکت داشتید بدانید که چطور می توانید پول را پرداخت کنید. کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه می توانند به شما کمک زیادی کنند و راهنمایی های لازم را انجام دهند.

نحوه معامله و پرداخت به وسیله چک عادی

یکی از روش هایی که با آن می توان پول یک معامله را پرداخت کرد، استفاده از چک عادی است. چک هایی که در دست بسیاری از افراد است عادی در نظر گرفته می شوند. معمولا مقادیر بالای پول توسط این چک ها رد و بدل می شود. این چک ها مشکلاتی نیز دارند که عدم پاس شدن جز مهم ترین آن ها است.

نحوه معامله و پرداخت به وسیله چک تضمین شده

چک بانکی تضمین شده یک چک رمز دار است که توسط یک بانک و بر عهده همان بانک صادر می شود. همان طور که از نام آن پیداست تضمین شده است یعنی بانک آن را تضمین می کند. چک تضمین شده در واقع همان حکم پول نقد را دارد و حتی در صورتی که صاحب حساب فوت هم کند باز هم می توان این چک را پاس کرد.

نحوه معامله و پرداخت به وسیله چک بین بانکی تضمین شده

چک بین بانکی تضمین شده مانند چک بانکی تضمین شده است با این تفاوت که به نام شخصی که قرار است پول را دریافت کند و به حساب او صادر می شود. یعنی هیچ کس نمی تواند به غیر از این شخص چک را نقد کند. این چک مشکلاتی نیز دارد که اگر معامله بهم بخورد فروشنده باید پول را به حساب خود ریخته و سپس به حساب خریدار انتقال دهد.

پرداخت کارت به کارت

در این نوع پرداخت که معمولا برای پیش پرداخت یا بیعانه استفاده می شود تا سقف مشخصی از پول توسط شماره کارت به کارت طرف دیگر معامله انتقال پیدا می کند. این کار مطمئن است اما مبالغ بالا را پشتیبانی نمی کند.

نحوه سند زدن ملک چگونه است؟

نحوه سند زدن ملک چگونه است؟

نحوه سند زدن ملک شامل مراحلی است که انجام دادن آن منوط بر مرحله به مرحله بودن و به صورت کاملا قانونی و دقیق است. این مراحل باید به درستی انجام شوند تا ملک به راحتی فروخته شده و سند آن انتقال پیدا کند. اگر خریدار پول به اندازه کافی نداشت و احتیاج به زمان برای کامل کردن این پول را داشت باید قولنامه نوشته شود و کد رهگیری املاک گرفته شود تا ملک به شخص دیگری فروخته نشود. بعد از اینکه پول پرداخت شد باید سند رسمی برای ملک به نام خریدار صادر شود. برای این کار باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه شود تا توسط یک نفر از ماموران دولت این سند ملکی تنظیم شده و ثبت سیستم شود.

نحوه معامله ملک قولنامه ای چگونه است؟

بعضی از املاک به دلیل وجود مشکلاتی از قبیل نداشتن پارکینگ، سیستم اطفا حریق و یا نداشتن پایان کار به صورت قولنامه ای خرید ‌و فروش می شوند. در این نوع املاک باید از وجود چند چیز اطمینان حاصل کرد. اول اینکه فروشنده باید صاحب ملک باشد. خریدار باید وکالت بلا عزل را بگیرد. همراه با وکالت نامه مبایعه نامه نیز باید تنظیم شود. باید حتما در بنگاه معامله انجام شود. معمولا معاملات قولنامه ای توسط کسانی انجام می شود که با هم آشنا باشند. از معامله چنین املاکی با افراد غریبه ای که آشنایی با آن ها ندارید باید خودداری شود. بعد از اینکه معامله انجام شد نیز باید هر چه سریع تر برای گرفتن سند رسمی اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از کارشناسان مشهد املاک کمک بگیرید.

احکام حقوقی معاملات املاک

احکام حقوقی معاملات املاک

در معامله احکام و قوانینی وجود دارد که هنگام انجام معامله باید آن ها را در نظر گرفت و رعایت کرد تا معامله به راحتی انجام شود و مشکلی در آن به وجود نیاید. اما باید گفت این احکام زیاد هستند و حتی کتاب نیز درباره آن ها نوشته شده است. بنابراین چند عدد از این قوانین املاک را اینجا بیان می کنیم. اول اینکه معامله ای که در یک بنگاه انجام می شود سند آن قولنامه ای و از نوع عادی است که اعتبار چندانی ندارد. ملکی که خریداری می کنید نباید در رهن یا وثیقه باشد. بنابراین فروشنده باید تمامی اطلاعات از ملک را به شما کامل بدهد تا مشخصات کامل این املاک مشخص شود. اگر ملک در ارث بوده است باید گواهی انحصار وراثت خانه نیز به همراه فر‌وشنده باید و نباید ملکی که هنوز انحصار ورثه نشده است را خریداری کرد.

معامله ملک چه قوانینی دارد؟

همان طور که در بالا بیان کردیم احکام و قوانین زیادی برای معامله ملک وجود دارند که این قوانین باید در همه این معامله ها در نظر گرفته شود تا معامله به درستی انجام شود. اول از همه این که باید توان مالی خریدار بررسی شود. ممکن است خریدار زمان برای پرداخت پول بخواهد که این یک عمل معمول است. اما اگر کلا نتواند پولی را پرداخت کند و این زمان بی دلیل گرفته شده است ممکن است معامله فسخ شود. شرایط فسخ معامله هم باید در قولنامه نوشته شود. برای اطلاع از قوانین بیشتر در این زمینه می توان از مشاوران و کارشناسان مشهد املاک نیز کمک گرفت.

حق کمیسیون معامله ملک چقدر است؟

حق کمیسیون معامله ملک چقدر است؟

حق کمیسیون معامله ملک در نحوه معامله معمولا به صورت یک درصد ثابت برای تمام مشاوران املاک در نظر گرفته می شود اما ممکن است بعضی از مشاوران املاک این حق کمیسیون را بر اساس قیمتی که ملک دارد بیشتر یا کمتر در نظر بگیرند. برای اطلاع از کمیسیون املاک در مشهد یا کمترین حق کمیسیون معامله ملک می توانید از کارشناسان مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید.

نحوه پرداخت ثمن معامله ملک

ثمن معامله همان پولی است که ارزش خانه بر اساس آن تعیین می شود. می توان گفت ثمن همان پولی است که طرفین با هم توافق می کنند که آن را پرداخت کنند. این پول همان طور که در بالا بیان کردیم به روش های مختلف پرداخت می شود و نحوه پرداخت آن نیز باز هم به توافق طرفین معامله و نحوه معامله بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه پرداخت ثمن نیز می توانید از کارشناسان و مشاوران مشهد املاک کمک بگیرید.

سوالات متداول

در نحوه معامله بیعانه چند درصد است؟

معمولا بیعانه را خود طرفین تعیین می کنند اما معمولا 10 درصد از کل مبلغ است.

در نحوه معامله چه چیزی بیشتر از همه اهمیت دارد؟

عوامل بسیاری در نحوه معامله اهمیت دارد که یکی از آن ها احکام حقوقی معاملات املاک است.

آیا نحوه معامله زمین با خانه متفاوت است؟

نحوه معامله این دو ملک مانند یکدیگر است اما در بعضی از مشخصات با هم تفاوت دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مژده بنکدار یزدی

نویسنده تخصصی و مشاور املاک در شهر مشهد هستم. از سال 1400 فعالیت خود را با سایت مشهد املاک آغاز کرده ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا