اطلاعات کاربردی

سند تک برگی اوقاف چیست؟ مراحل گرفتن و بررسی مزایا

در زمینه املاک ما انواع ملک های مختلفی را داریم که دارای انواع سند های مختلف هستند. هر یک از سند ها موضوعی را در مورد ملک به ما نشان می دهند. یکی از انواع این سند ها، سند تک برگی اوقاف می باشد. اگر شما نیز جزء دسته افرادی هستید که نسبت به خرید خانه های اوقافی تردید دارید در این مقاله با مشهد املاک همراه باشید تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد به صورت اختصاصی به این دسته از املاک بپردازیم و اطلاعات بسیار خوبی را در زمینه خرید و فروش این ملک ها به شما عزیزان ارائه دهیم. 

سند تک برگی اوقاف چیست؟

سند تک برگی اوقاف چیست؟

در ابتدا برای شما اطلاعاتی را در مورد ملک اوقافی ارائه می دهیم. املاک اوقافی به صورت کلی به زمین هایی گفته می شود که توسط شخصی وقف شده است. حال اداره اوقاف این زمین را به جای قسط ۹۹ ساله به افرادی که قصد دارند در این زمین به ساخت ملک بپردازند اجاره می دهد. شاید برای شما این سوال پیش آید که مبالغ قسط به چه صورت است؟ باید بگوییم که این مبلغ ها آنقدر بالا نیست و پرداخت قسط به این معنا نیست که شما اقدام به اجاره بشرط تملیک نمی‌ کنید. سند تک برگ اوقافی مانند یک سند ملکی دارای یک سری تفاوت‌ های جزئی است اما به دلیل اینکه این دسته از اسناد در بین جامعه به خوبی خود را نشان ندادند افراد دیدگاه خوبی نسبت به این دسته از اسناد ندارد. 

تفاوت سند اوقاف با سند ملکی چیست؟

همان طور که اشاره کردیم سند اوقافی به لحاظ ظاهری شبیه به سند زدن ملک بوده اما تفاوت هایی در زمینه دسترسی مالک به این سند وجود دارد. سند اوقافی اختیار کامل را به مالک نمی ‌دهد زیرا همان طور که اشاره کردیم این سند دارای اقساط ۹۹ ساله بوده و به همین دلیل فرد در این زمینه نمی تواند به خوبی اعمال خود را نشان دهد. در سند ملکی تمامی موارد از ساختمان در آن مانند چهار طرف شمال، جنوب، شرق و غرب لحاظ شده است است. هم چنین شماره سریال اوراق سن دنیز در تمامی صفحات سند ملکی وجود دارد. از سوی دیگر ملک هایی که دارای سند اوقافی می باشند قیمت کمتری را نسبت به ملک هایی که برای سند ملکی هستند به خود اختصاص می ‌دهند اما به صورت کلی املاک با اسناد ملکی ارزش بیشتری نسبت به املاک اوقافی دارند. 

مزایای سند تک برگی اوقاف چیست؟

همواره ممکن است که برای شما این سوال پیش آید که آیا بدون مشکل است که یک ملک اوقافی را بخریم یا خیر؟ اگر مزایای این ملک را بدانید و آن را با وضعیت خود تطبیق دهید قطعا به این نتیجه می رسید که آیا می توان به راحتی یک ملک اوقافی را خرید و یا این ملک مطابق خواسته های ما نیست. در ابتدا بگوییم که یکی از مزیت های بسیار مهم ملک ها با سند تک برگ اوقاف این است که اگر افراد بودجه کمی را برای خرید ملک دارند و در عوض می خواهند ملکی با امکانات خوب داشته باشند به راحتی می توانند از املاک اوقافی استفاده کرده و پس از آن نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کند. به صورت کلی زمانی که شما اقدام به خرید خانه اوقافی می کنید یعنی یکی از ساده ترین راه ها را برای خانه دار شدن انتخاب کرده اید. سند اوقافی که بر روی ملک ها قرار دارد بهترین روش برای داشتن یک ملک با قیمت پایین است.

آیا این نوع سند قابل جعل است؟

آیا این نوع سند قابل جعل است؟

اگر بخواهیم به این موضوع اشاره کنیم که آیا سند تک برگ اوقاف قابل جعل هست یا خیر باید بگوییم که در دنیای امروزی دیگر چیزی وجود ندارد که نتوان آن را جعل کرد. افراد بسیاری وجود دارند که در این زمینه به صورت غیر قانونی اقدام به جعل سند کرده و این کار را آنقدر تمیز انجام می‌دهند که شما به هیچ عنوان نمی توانید متوجه این موضوع شوید. به هرحال جعل سند یکی از جرم های بسیار بزرگ است است که علاوه بر اینکه برای آن باید پرداخت جزای نقدی انجام شود، چندین سال نیز زندان را با خود به همراه دارد. شما به عنوان خریدار باید تمامی جوانب را در نظر گرفته تا پس از این موارد بتوانید به درستی خانه اوقافی خود را خریداری کرده و به خوبی سال های سال در آن زندگی کنید.

مراحل گرفتن سند تک برگی برای اوقاف چگونه است؟

برای این که بتوانید برای ملک اوقافی خود سندی را دریافت کنید در ابتدا باید از اهالی محله پرس و جو کنید که آیا واقعا این ملک در وقف اوقاف است یا خیر. البته بعد از آن باید از طریق دولت این موضوع دنبال کنید. به این صورت که به اداره اوقاف یا سازمان اوقاف مراجعه کرده و ملک مورد نظر خود را استعلام بگیرید. حال که نسبت به استعلام اقدام کرده اید به سراغ مطالعه و دقت در زمینه گرفتن این سند می روید. به این صورت که تمامی موارد موجود در ملک باید حتماً در سند قید شوند و هیچ چیزی در این بین نباید از قلم بیفتد. مورد بعدی نیز مشورت با یک وکیل می باشد. وکیل می تواند به راحتی شما را در راستای این موارد کمک کند و اگر مشکلی در این بین بود سریعاً و به درستی از راه قانونی این مشکل را رفع کند.

نحوه ابطال این نوع سند چگونه است؟

در زمینه ابطال سند ما این موضوع را داریم که اشخاصی اقدام به خریداری کردن زمین و خانه ای اوقافی می کنند. این در حالی است که شخص حقیقی که اقدام به وقف این زمین یا خانه کرده است از این موضوع خبر نداشته است. به هنگام این اتفاق قانون مالکیت را باطل می کند و سپس اقدام به دریافت خسارت به فروشنده رجوع می کند. چنانچه در نظر داشته باشید در صورتیکه عقد وقف شرایط مقرر در ماده 190 قانون مدنی را دارا باشد، این ملک کاملا صحیح بوده و هیچ ابطالی بر روی آن صورت نمی گیرد. تبصره (۵) الحاقی ماده واحده قانون ابطال اسناد ‌فروش رقبات، اراضی موقوفه این موضوع را اعلام می کند که مورد تایید متصرف اماره بر وقف یا ملک می ‌‌باشد. در صورتی که ذوالید‌ با مدعی اختلاف داشته باشد مدعی باید به دادگاه مراجعه کند و به صورت قانونی در این زمینه اقدام به کار کند.

مراحل تبدیل سند تک برگی اوقاف به سند ملکی چگونه است؟

مراحل تبدیل سند تک برگی اوقاف به سند ملکی چگونه است؟

تبدیل املاک اوقافی به ملکی امکان پذیر است. بر طبق قانون وقف، تبدیل املاک موقوفه به ملکی فقط در راستای مجوز تبدیل به احسن مورد وقف، امکان پذیر است. به این معنی که متولی می تواند با نظر مساعد ولی فقیه، ملک وقفی را بصورت قطعی واگذار کند. هم چنین با سند حاصله ملکی بهتر از (بعد کمی یا کیفی) جایگزین آن نموده خواسته‌ واقف را عینا بر آن جاری کند. ناگفته نماند که در اراضی غیرمتصرفی وقفی نیز (معمولا کشاورزی) چنانچه در خلع و تصرف اراضی، بیم هرج و مرج، اغتشاش، درگیری و خونریزی و … برود باز هم با نظر ولی فقیه، ضمن پرداخت حقوق موقوفه، واگذاری قطعی صورت می گیرد.

تصویر سند تک برگی اوقاف

برای این که بتوانید به صورت اختصاصی در زمینه سند تک برگی اوقاف اطلاعاتی را کسب کنید، بهترین روش این است که به سراغ مشاهده کردن تصویر این سند تک برگی بروید. به این صورت که به شکل اختصاصی به سراغ جست و جو تصاویر گوگل بروید و سپس اقدام به جست و جو در این قسمت کرده تا تصویر این سند برای شما نمایان شود و اطلاعات بسیار خوبی را برای این سند ها داشته باشید.

هزینه انتقال این سند چقدر است؟

برای انتقال سند هزینه هایی در این بین وجود دارند. برای این که بتوانید به صورت اختصاصی در این زمینه هزینه هایی را برای خود تخمین بزنید، بهترین روش مراجعه به مشاور املاک مطرح مشهد املاک می باشد. با کمک گرفتن از اطلاعات این مشاوران بی نظیر، نسبت به هزینه انتقال این اسناد اطلاعات خوبی را برای خود داشته باشید.

هزینه انتقال سند اوقافی بر عهده کیست؟

هزینه انتقال سند اوقافی بر عهده کیست؟

در زمینه انتقال سند طبق عرف این کار بر عهده طرفین می باشد. اما زمانی است که مشکلاتی در این بین به وجود می آید، طبق قانون هزینه انتقال سند بر عهده فروشنده قرار می گیرد. قبل از این که اقدام به معامله کنید، باید این موارد را مد نظر قرار داده تا بتوانید بهترین اقدام را در این زمینه داشته باشید و مشکلی در زمینه انتقال سند پیش نیاید.

مدت زمان صدور سند تک برگی اوقاف چقدر است؟

در زمینه صدور سند تک برگی اوقاف باید در ابتدا بگوییم که شما باید اقدام به گرفتن استعلام کنید که این کار حدودا دو روز به طول می انجامد. مورد بعدی مدت زمان کلی صدور سند تک برگی است. این مدت زمان حدودا 50 روز می باشد. البته در نظر داشته باشید که 50 روز کاری، بدون احتساب تعطیلات بین.

سوالات متداول

سوالات متداول

آیا تبدیل سند اوقافی به ملکی انجام می شود؟

این کار انجام شدنی است و شما می توانید از طریق مشاوران مشهد املاک در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

نمونه سند تک برگی اوقافی را از کجا مشاهده کنیم؟

برای مشاهده کردن سند تک برگی اوقافی می توانید از طریق انواع سایت های معتبر در این زمینه اقدام کنید.

هزینه انتقال سند تک برگی اوقاف بر عهده چه کسی می باشد؟

در ابتدا به صورت طرفین است اما به صورت قانونی فروشنده باید این موضوع را بر عهده بگیرد.

میزان اقساط این املاک به چه صورت و در چه زمان است؟

اجرای این اقساط مقدار بسیار کمی است و در طول زمان 99 سال است.

4.4/5 - (138 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا