اطلاعات کاربردی

شرایط فسخ قرارداد ملک + نمونه در خواست و مبلغ جریمه

فرض کنید شما قصد خریدن ملکی را دارید. در این زمان شما تمامی جوانب را برای خرید این ملک در نظر می گیرید اما ناگهان مشاهده می کنید که مشکلی در این بین وجود دارد. در این جا این فسخ قرار داد است که به شما کمک می کند تا خودتان را از این مشکلات نجات دهید. اگر درمورد فسخ قرار داد اطلاعاتی را ندارید در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت اختصاصی در کنار تیم حرفه ای مشهد املاک علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد به اطلاعاتی درمورد فسخ قرارداد ملک بپردازیم. با مشهد املاک همراه باشید.

فسخ قرارداد ملک یعنی چه؟

فسخ قرارداد ملک یعنی چه؟

این موضوع را در قالب یک مثال به شما عزیزان توضیح می دهیم. فرض کنید که قرار است ملکی را به عنوان خانه تهیه کنید و سالیان نیز در این ملک به زندگی بپردازید. تمامی مراحل قانونی و حقوقی آن را انجام می دهید و به موقع گرفتن کد رهگیری املاک متوجه می شوید که فروشنده کلاهبردار است و این خانه را به چندین نفر فروخته است. در این جا شما می توانید از یکی از بهترین نکات مثبت به نام فسخ قرارداد ملک استفاده می کنید.

حال به صورت کلی فسخ قرار داد ملک به چه معنایی می باشد؟ این موضوع به این معنا می باشد که شما با اختیار تمام قرار داد خود را منحل می کنید. این تصمیم می تواند مستقیم از سوی شما ارائه شود و یا نفر سومی مانند بنگاه نیز در این زمینه نقش داشته باشد و او این موضوع را بیان کند.

فسخ قرارداد ملک به صورت قانونی چگونه است؟

نه فقط فسخ قرارداد ملک بلکه توصیه می شود هر کاری را که قصد دارید به هنگام خرید ملک انجام دهید در قالب قانون این کار را انجام دهید. این قوانین علاوه بر قوانین املاک به شما اجازه می دهند تا بدون بروز مشکل به فسخ قرار داد بپردازید. حال قانون راه های بسیاری را برای انجام این کار ارائه داده است که شما می توانید از آن کمک بگیرید و در فسخ قرار داد امتحان کنید. این فسخ می تواند با حضور فروشنده و خریدار انجام شود و یا یکی از این دو شخص می توانند از طریق اقدام به مراجع قضایی این کار را انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه در زمینه فسخ شدن قرار داد مشورت کنید.

پرداخت ضرر و زیان‌ ها ناشی از فسخ قرارداد بر عهده چه کسی می‌ باشد؟

پرداخت ضرر و زیان‌ ها ناشی از فسخ قرارداد بر عهده چه کسی می‌ باشد؟

طبیعی است که زمانی که شما ملکی را به فروش بگذارید به دلیل مشکلاتی معامله ای که صورت گرفته است فسخ شود و شما احتیاج داشته باشید تا قرارداد را فسخ کنید. اما در این بین قطعا ضرر و زیان هایی به ملک شما مانند پایین آمدن قیمت و یا از دست دادن مشتریان دیگر به وجد آماده است. حال در این بین چه فردی باید ضرر و زیاد های ناشی از فسخ قرار داد را بر عهده بگیرد. هر فردی که قرار داد را فسخ کرده باشد بدون این که دلیل موثقی در این بین باشد، باید به پرداخت ضرر ها اقدام کند اما اگر دلیل موثق باشد و ملک دچار مشکل باشد، نیازی به پرداخت ضرر نیست.

شرایط فسخ قرارداد ملک چگونه است؟

برای این که قرار دادی فسخ شود نیازمند قرار گرفتن در یک چارچوب شرایطی است و این کار باعث می شود تا فسخ قرار داد به درستی انجام شود. اولی مورد از شرایط فسخ قرار داد شرط ضمن قرارداد مبنی بر اختیار طرفین در فسخ قرارداد و طی مدت مذکور می باشد. مورد دوم به منظور جلوگیری از ضرر و زیان ناخواسته وارده به طرفین قرارداد، قانون حق فسخ قرارداد را در مواردی به طرفین معامله داده است. این شرایط باعث می شود تا با پایین ترین درصد مشکل قرار داد ها فسخ شده و سپس طرفین نیز مشکلی را برای یک دیگر ایجاد نکنند.

چه موقع قانون دستور فسخ صادر می‌ کند؟

همان طور که در ابتدا این مقاله در قالب یک مثال به شما توضیح دادیم برخی مواقع شما اقدام به خریداری ملکی می کنید که به صورت کلی این کار از پایه غلط می باشد. حال ممکن است به دلیل وجود برخی از مشکلات مانند کلاهبری و یا وجود مشکل در خانه باشد. در این زمان قانون دستور فسخ را صادر می کند. برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه حقوقی قسخ قرار داد توصیه می شود حتما از مشاور املاک حرفه ای مشهد املاک کمک گرفته تا بتوانید به راحتی بدون بروز مشکل قرار داد را فسخ کنید.

قوانین فسخ معامله ملک کدامند؟

قوانین فسخ معامله ملک کدامند؟

برای این که به درستی به فسخ معامله بپردازید باید قوانینی را در این بین رعایت کنید. اولین قانون این است که طرفین باید در مدت زمانی که در سند قید شده است اقدام به فسخ قرار داد کنند تا این موضوع دچار مشکلات نشود. مورد بعدی این است که افراد به هنگام قرار داد جملاتی را در قرار داد می نویسند که شما پس از این مورد نتوانید قرار داد را فسخ کنید. پس در ابتدا قبل از این که از طریق قانون به فسخ قرار داد بی انجامید از این موضوع اطلاع پیدا کنید که در برگه سند چه چیزی نوشته شده است. قبل از امضا کردن حتما با دقت تمام، تمامی موارد موجود در برگه قرار داد را مشاهده کنید و سپس اقدام به فسخ کنید.

انواع فسخ قرارداد ملک کدامند؟

برای فسخ قرارداد ملک انواع مختلفی تشکیل شده است که در اینجا تیم مجرب مشهد املاک برای شما این انواع را گرد هم آورده است تا بتوانید به مشاهده کردن آن ها و اطلاع از این انواع فسخ ها بپردازید. در ماده 396 قانون مدنی آماده است که مواردی مانند موارد زیر به عنوان انواع فسخ قرار داد شناخته شده اند که عبارت اند از:

خیار مجلس

زمانی که قرار داد انجام شود اما پس از آن افراد اقدام به ترک خانه نکنند، طرفین می توانند به راحتی فسخ ملک را انجام دهند.

خیار شرط

در این خیار طرفین یک مدت زمان مشخص را اعلام می کنند و با توجه به آن مدت زمان افراد می توانند به راحتی قرار داد را لغو کنند. این موضوع کاملا به صورت توافقی انجام می شود.

خیار تاخیر ثمن

در این خیار ما مشاهده می کنیم که خریدار مبلغ خانه را تا سه روز به فروشنده ارائه نکرده باشد و فروشنده نیز خانه را به او تحول ننموده باشد.

خیار عیب

همان طور که از نامش پیداست رد خار عیب خریدار پس از مدتی مشاهده می کند که خانه دارای عیب هایی است و اقدام به فسخ قرار داد می کند.

خیار غبن

خیار غبن برای زمانی است که رفین معامله بعد از فسخ قرارداد متوجه شود که خانه را با قیمت بسیار بالاتر از قیمت مصوب شده خریداری یا اجاره کرده است.

خیار تدلیس

این موضوع برای زمانی است که یکی از طرفین قرار داد بخواهد قیمت خانه را بیشتر از و یا کمتر از چیزی که هست نشان دهد.

خیار رویت و خیار تخلف از وصف

اگر خریدار خانه ای را ندیده باشد و با توضیحات مالک آن را خانه را خریداری کرده باشد و یا پس از خریداری مشاهده کند این خانه آن چیزی که فروشنده می گفت نیست، می تواند معامله را فسخ کند.

فسخ قرارداد خانه در قوانین مدنی چگونه است؟

شما زمانی که بخواهید با توجه به قانون مدنی به انجام فسخ قرارداد ملک بپردازید باید دلیلتان در زمینه یکی از انواع خیارات باشد. با توجه به این موارد می توانید به راحتی قرارداد خانه خود را رد چارچوب قانون فسخ کرده و از بروز انواع مشکلاتی که می توانست بعدا به وجود آید جلوگیری کرد. می توانید برای اطلاع از مواردی دیگر از کارشناسان حرفه ای تیم مشهد املاک در این زمینه کمک بگیرید.

دادگاه های رسیدگی کننده به دعاوی فسخ قرارداد کدامند؟

دادگاه های رسیدگی کننده به دعاوی فسخ قرارداد کدامند؟

شما برای این که بخواهید فسخ قرارداد ملک را انجام دهید به دادگاه های مربوطه مراجعه می کنید. حال اگر سوال برای شما پیش می آید که این دادگاه ها کدام هستند باید به شما بگوییم که تقریبا تمامی دادگاه های عمومی می توانند مشکل شما را در این زمینه حل کنند و باعث شوند تا شما بتوانید به راحتی در قالب قانون بدون وجود مشکلات به فسخ قرار داد بپردازید.

اسقاط حق فسخ یعنی چه؟

قطعا تا به امروز بسیار اصطلاحاتی را در زمینه فسخ قرارداد ملک شنیده اید که یکی از آن ها اسقاط حق فسخ می باشد. حال این موضوع یعنی چه؟ در این قسمت تیم حرفه ای مشهد املاک به این موضوع به صورت اختصاصی پرداخته است. در این قسمت به صورت کلمه به کلمه به معنی این جمله می پردازیم. اسقاط به معنی ساقط کردن و از بین بردن است. معنی کلمه حق و فسخ نیز مشخص می باشد. پس به صورت کلی اسقاط حق فسخ یعنی این که شما بتوانید حق فسخ کردن یک معامله را از بین ببرید.

آیا می توان همیشه قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کرد؟

به صورت کلی برای فسخ قرارداد ملک باید دلایل محکم و در چارچوب قانون داشته باشید. هیچ فردی نمی تواند به یک باره تصمیم بگیرد که قرار دادی را فسخ کند مگر این که تا مراحل آخر رفته باشد و بعد از تصمیم گیری قبول کند که ضرر و زیان ها را ارائه دهد. برای اطلاع بیشتر در این زمینه با مشهد املاک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

سوالات متداول

شرایط فسخ مبایعه نامه ملک به دلیل خیار تاخیر ثمن چیست؟

به دلیل این است که خریدار تا سه روز مبلغ را به فروشنده اعلام نکرده باشد و فروشنده نیز خانه را تحویل نداده باشد.

آیا پرداخت ضرر و زیان ناشی از فسخ معامله ضروری است؟

این موضوع ضروری است و به نوعی حق فرد می باشد که باید ارائه شود.

سیر تا پیاز فسخ قرارداد ملکی را از چه طریقی مشاهده کنیم؟

می توانید از این مقاله به راحتی کمک بگیرید و از کارشناسان مربوطه مشهد املاک کمک بگیرید.

آیا شرایط فسخ قرارداد وجود دارد؟

شما برای فسخ قرار داد باید شرایطی را مد نظر قرار دهید تا قرار داد به درستی و به خوبی در چارچوب قانون فسخ شود.

5/5 - (5 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. مقاله خیلی خوبی بود اصطلاحات جالبی اشاره کردین. من تا به حال کلمات خیار شرط، خیار تدلیس نشنیده بودم و چق قدرم مهم بودـ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا