اطلاعات کاربردی

سند هولوگرام دار چیست؟ راهنمای استعلام این اسناد

سند هولگرام دار نسل جدید سند های مالکیت است. امروزه چون سند زدن ملک ها و قرارداد های دست نویس مشکلات امنیتی زیادی دارند به همین دلیل در سازمان املاک و مستغلات کشور تصمیم گرفته شد تا برای قرارداد ها کد رهگیری املاک صادر شود و اجاره نامه های هولوگرام دار شوند تا اعتبار و امنیت قرارداد های اجاره تضمین شود.

اگر کمی به گذشته برگردیم وقتی معامله ملکی شکل می گرفت بین خریدار و فروشنده قراردادی بسته می شد و امضا های رد و بدل میشد که گاها این قرار داد ها اعتبار لازم رو نداشت چون در هیچ جای ثابت و متمرکزی ثبت نمیشد. همچنین معاملات و قرارداد ها در گذشته به صورت دست نویس انجام می شد که از لحاظ امنیت مشکلاتی ایجاد می کرد. در این مقاله با مشهد املاک همراه باشید تا علاوه بر بحث خرید خانه در مشهد به صورت اختصاصی به این دسته از موضوعات بپردازیم.

منظور از سند هولوگرام دار چیست؟

منظور از سند هولوگرام دار چیست؟

از سال 1387 که تمام اطلاعات فروشنده، خریدار و ملکی که بین آن ها معامله می شود در سامانه املاک و مستغلات کشور ثبت می شود تا قرارداد ها و قول نامه ها دیگر به شکل دستی نباشد و کد رهگیری (هولوگرام) برای قراداد صادر می شود که امنیت و اعتبار بیشتری به قرارداد ثبت شده می دهد و تمام مشخصات و ویژگی های ملک از طریق این کد رهگیری قابل بررسی است که در واقع ملک دارای سند هولوگرام دار می شود

استعلام قول نامه هولوگرام دار چگونه است؟

برای استعلام قول نامه هولوگرام دار بعد از اینکه قرارداد توسط مشاور املاک در سامانه ثبت شد، مانند سند هولوگرام دار با مراجعه به سایت ایران املاک و در بخش خدمات می توان از طریق وارد کردن کد ملی یا کد رهگیری، قول نامه مد نظر خود را مشاهده کرد در روش دوم برای استعلام قول نامه ها می توانید کد ملی یا کد رهگیری خود را به شماره 110203001 ارسال کنید و جرئیات قرار داد خود را ببینید.

سند هولوگرام دار چه مزایایی دارد؟

در معاملات ملکی معمولا کلاه برداری های بسیاری اتفاق میافتد و خریدار همیشه این مشکل را دارد که احیانا معامله اعتبار لازم را نداشته باشد. مزیت های سند هولوگرام دار به این شکل است که وقتی شما معامله ملکی را انجام می دهید، از طریق کد پیگیری 13 رقمی که یک هولوگرام دارد، می توانید اعتبار و صحت و سقم معامله را بررسی کنید و از مشکلاتی که ممکن است ملک مورد نظر داشته باشد مانند بدهی به بانک یا قرار گرفتن زمین در طرح های شهرداری، مطلع شوید هم چنین اگر ملک مورد نظر شما در شهر های بزرگ مثل تهران باشد و در طرح ترافیک قرار داشته باشد، برای استفاده از امتیازات ساکنین طرح ترافیک به کد رهگیری قول نامه ملک نیاز دارید.

اجاره نامه هولوگرام دار چگونه است؟

اجاره نامه ها معمولا به صورت یک سند رسمی یا یک سند عادی هستند. اسناد رسمی در دفاتر ثبت اسناد تنظیم می شوند و اسنادی که در بنگاه های املاک به ثبت می رسند جز اسناد عادی هستند. در سال های اخیر اجاره نامه ها در معاملات ملکی به صورت دست نویس بین طرفین نوشته می شد. اجاره نامه دستی در واقع اجاره نامه هایی هستند که بین موجر و مستاجر با توافق طرفین به امضا می رسد و در جای دیگری ثبت نمی شود که از لحاظ اعتبار و امنیت مشکلات زیادی دارند.

اجاره نامه هایی که در بنگاه های معاملاتی و در فرم های مخصوص اجاره نامه ثبت می شوند اجاره نامه بنگاهی است که البته موارد حقوقی آن توسط مشاور املاک به ثبت و امضا می رسد.

چگونه برای سند هولوگرام دریافت کنیم؟

چگونه برای سند هولوگرام دریافت کنیم؟

دریافت سند هولوگرام دار برای ملک به عهده مشاورین املاک است و در اولین قدم مشاور املاک باید به سایت ایران املاک رفته Iranamlaak و در بخش ثبت نام مشاورین املاک امضای دیجیتال دریافت کند. همه مفاد قرارداد مثل مبلغ فروش، تاریخ قرارداد، تاریخ تحویل و امکانات خانه در سامانه معاملات املاک کشور ثبت شده و کد رهگیری املاک معامله شده توسط مشاور املاک دریافت می شود بعد از تایید قراراد در سامانه کد رهگیری برای خریدار و فروشنده ارسال می شود. این نسخه در سه برگ تحویل خریدار، فروشنده و مشاور املاک می شود

آیا هولوگرام فقط مربوط به قول نامه می باشد؟

هولوگرام فقط مربوط به قول نامه ها نیست و علاوه بر سند هولوگرام دار، در کارت شناسایی ها، پاسپورت ها و مدارک تحصیلی هم مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از علت استفاده از آن روش ساخت مشکل هولگرام است که هر کسی قادر به کپی کردن و سو استفاده و از طرح آن نیست و دستگاه های مخصوص امکان اسکن هولگرام را دارند. اگر با دقت به هولگرام نگاه کنید با انعکاس نور در آن طیفی از هفت رنگ اصلی را در آن می بینید.

ثبت و تنظیم سند هولوگرام دار چگونه است؟

مطابق با قانون 28 نظام صنفی هر معامله ای که در دفاتر املاک صورت می گیرد، باید دارای کد رهگیری و هولوگرام باشد تا تخلف محسوب نشود. دریافت هولوگرام و ثبت و تنظیم سند هولوگرام دار وظیفه مشاوران املاک است که با مراجعه به دفاتر املاک دادن اطلاعات شخصی خود و ملک مورد نظر توسط مشاور در سامانه کد رهگیری املاک ثبت نام می شوند و قرارداد الکترونیکی به همراه کد رهگیری و بارکد (هولوگرام) دریافت می کنید. بعد از ثبت و تایید قرارداد در سامانه، کد رهگیری برای خریدار و فروشنده  ارسال می شود و هم چنین یک نسخه از قرار داد الکترونیکی برای مشاور املاک ارسال می شود.

قول نامه بدون هولوگرام چه دردسر هایی دارد؟

قول نامه های بدون هولوگرام و کد رهگیری دردسر های زیادی دارند. از آنجایی که در ثبت قول نامه به روش دستی مشکلات زیادی وجود داشت، داشتن هولوگرام اعتبار قرارداد ها را افزایش می دهد و اطمینان لازم را به خریدار می دهد که ملکی که خریداری کرده توسط شخص فروشنده در جای دیگری معامله نمی شود و یا اطلاعات دستکاری شده ندارد و شرایط ملک مطابق با ضوابط قانونی کشور می باشد.

هم چنین هر بدهی که ملک مورد نظر داشته باشد با ثبت در سامانه برای خریدار مشخص می شود مثل بدهی به بانک ها مزیت دیگر اینکه اگر ملک مورد نظر در طرح هادی شهرداری قرار داشته باشد یا ملک در مکانی است که قابلیت انتقال را ندارد یا اگر ملک مشکل شهرداری داشته باشد با استعلام از سامانه می توانید این موضوع را  بررسی کنید و از خریدن ملک ممانعت کنید.

همچنین اگر ملک شما در محدوده طرح ترافیک قرار داشته باشد، برای استفاده از امتیازات ساکنین طرح ترافیک باید قول نامه ملک هولوگرام داشته باشد. بیش تر کلاه برداری های ملکی در بنگاه های که کد رهگیری از اتحادیه نگرفته اند، انجام می شود. اتحادیه ثبت معاملات برای جلوگیری از فروش چند باره ملک و کلاه برداری، ایجاد کد رهگیری و داشتن هولوگرام را اجباری کرده است و برای هر ملک کد رهگیری ارسال می کند که در سراسر کشور این کد کد قابل پیگیری است.

سوالات متداول

نمونه سند هولوگرام دار

نمونه سند های هولوگرام دار را می توانید از سایت ها و اینترنت جستجو کنید. هم چنین با مراجعه به دفاتر املاک شهر خود یا بنگاه های معاملاتی می توانید این نمونه سند ها را مشاهده کنید. این سند به رنگ قهوه ای کمرنگ است و مانند برگه سبز خودرو فقط نام فروشنده و خریدار در آن قید شده و میل سند های قدیمی شجره نامه ملک در آن ثبت نشده است. برای انتقال مجدد ملک نیز برگ سند هولگرام قبلی باطل شده و سند جدید با نام های فروشنده و خریدار جدید تنظیم می شود.

هزینه قول نامه هولوگرام دار چقدر است؟

در مورد هزینه قول نامه هولوگرام دار از سال 1387 و طبق قانون نظام صنفی کشور دریافت کد رهگیری برای طرفین قرارداد هزینه ای نخواهد داشت و دریافت کد رهگیری به عهده مشاورین املاک است که با درخواست شما آن را از سامانه دریافت می کنند. اگر بنگاه معاملاتی برای دریافت کد رهگیری مبلغی از شما دریافت کند، تخلف محسوب می شود و حتما موضوع را با اتحادیه مشاورین املاک مطرح کنید و شکایت خود را ثبت کنید.

آیا اتباع خارجی برای اقامت نیاز به این سند دارند؟

خرید و فروش ملک با اتباع خارجی از نظر قانونی ممنوع است. طبق قانون کشور اتباع کشور های بیگانه از تمامی حقوق اتباع ایرانی می توانند استفاده کنند اما در برخی موارد مثل انتقال ملک، سند زدن زمین و اموال غیر معقول ممنوعیت هایی وجود دارد. به همین دلیل صدور سند رسمی ملک برای اتباع خارجی ممنوع است و خرید و فروش یا اجاره زمین برای اتباع خارجی از طریق قول نامه انجام می شود.

چون قول نامه یک سند رسمی نیست از طرفی اگر اتباع خارجی در ایران شرکتی را به ثبت برسانند، می توانند ملک خریداری شده را به نام شرکت بزنند در مورد اجاره ملک با در نظر گرفتن سایر موارد قانونی که برای اتباع خارجی وجود دارد، مثل اعتبار کارت اقامت یا کارت شناسایی، کد رهگیری ارسال می شود و می توانند ملک را اجاره کنند.

سوالات متداول

علت بوجود آمدن سند هولوگرام دار چیست؟

برای ثبت مالکیت قطعی و جلوگیری از تصرف دیگر افراد

چرا سند های هولوگرام دار بوجود آمدند؟

برای سحولت در امر ثبت و انتقال املاک به علت دستکاری ها و عدم شفافیت سند های منگوله دار و دفترچه ای.

اتباع خارجی می توانند سند هولوگرام دار را به نام خود بزنند؟

اگر شرکتی را ثبت کنند، می توانند ملک را به نام شرکت ثبت کنند.

4.4/5 - (49 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا