اطلاعات کاربردی

استعلام سند ملک روستایی به همراه بررسی مراحل انتقال سند

یکی از املاک موجود در استان های مختلف املاک روستایی هستند. شاید برای شما سوال پیش آید که چگونه زمانی که چندین نفر در کنار هم جمع شده اقدام به خانه سازی و کشاورزی می کنند و روستایی را به وجود می آورند، سند در این میان دیده می شود اما باید بگوییم که بسیاری از زمین هایی که افراد اقدام به خانه سازی در آن ها می کنند سند دار هستند و شخص باید برای سند ملک روستایی خود اقدام کند تا سازه بدون مشکل برای آن ها ساخته شود. در این مطلب علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد کارشناسان مشهد املاک برای شما تمامی اطلاعات در زمینه سند این دسته از املاک را ارائه داده اند تا پاسخ تمامی سوالات خود را بتوانید در انتهای این مطلب دریافت کنید.

سند ملک روستایی چیست؟

سند ملک روستایی چیست؟

همان طور که اشاره کردیم خانه های روستایی معمولا برای خود سندی ندارند. اما در برخی مواقع ممکن است فردی ادعا کند که شخصی بر روی زمین او اقدام به ساخت و ساز کرده است و مشکلی در این بین به وجود آید. اگر افراد قبل از به وجود آمدن مشکل به سراغ گرفتن سند این دسته از املاک خود بروند، اعتبار ملک خود را بالا می برند و در نتیجه هیچ فردی نمی تواند ادعا کند که ملک بر روی زمین او ساخته شده است. فرقی نمی کند که ملک روستایی شما تازه ساز باشد و یا قدیمی ساز زیرا شما به راحتی می توانید برای تمامی ملک های روستایی، سند ملکی این دسته از املاک را تهیه کنید و اعتبار ملک خود را بالا ببرید. برای گرفتن سند این دسته از املاک باید ابتدا تمامی اطلاعات در مورد نحوه گرفتن آن را مطالعه کنید که در این مطلب مشاور املاک مجرب مشهد املاک برای شما تمامی مراحل و اطلاعات لازم در مورد گرفتن سند و یا سند زدن ملک این دسته از املاک را ارائه داده اند.

مراحل گرفتن سند ملک روستایی چگونه است؟

همان طور که اشاره شد برای گرفتن سند این دسته از املاک باید سری مراحلی را طی کنید تا بتوانید یک سند ملک روستایی معتبر را برای اعیان مورد نظر خود دریافت کنید. اولین مرحله برای گرفتن سند این دسته از املاک تهیه کردن مدارک شناسایی لازم است. مدارک لازم شامل شناسنامه و کپی شناسنامه مالک، کپی کارت پایان خدمت، اصل و کپی قولنامه ملک رو‌ستایی، فرم درخواست سند توسط مالک و نقشه و تصویر ملک است. پس از این که مدارک را جمع آوری کردید به سراغ مرحله بعدی یعنی مراجعه به دهیاری روستا می روید. دهیار مدارک فرد را مورد بررسی قرار می گیرد و سپس پس از دریافت هزینه مشخص، کارشناس مربوطه را به ملک شما می فرستد تا بازرسی های مورد نیاز را انجام دهد. پس از این که بازرسی انجام شد، ملک توسط بازرس تایید می شود و سپس تنظیم سند توسط دهیاری انجام می شود. سند زمانی کاملا تنظیم شده و مورد تایید قرار می گیرد که امضای دهیاری در آن وجود داشته باشد.

هزینه صدور این سند چقدر است؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای اهالی روستا به وجود می آید این است که به صورت کلی هزینه صدور سند ملک روستایی چه مقدار است. در ابتدا باید بگوییم که به راحتی اقدام به دریافت سند برای ملک مورد نظر خود کنید زیرا هزینه صدور سند برای ملک روستایی بسیار پایین است. هزینه صدور سند و هزینه پستی که سند را ارائه می دهد ممکن است جمعا به زیر 500 هزار تومان برسد که می تواند برای افرادی که قصد دارند سند مورد نظر ملک خود را دریافت کنند بسیار مقرون به صرفه باشد. البته ناگفته نماند که این هزینه ممکن است دچار تغییراتی شود پس توصیه می شود قبل از انجام کار با کارشناسان مطرح مشهد املاک گفت و گو کرده و با بدست آوردن اطلاعاتی دقیق، اقدام به ثبت و صدور ثبت ملک روستایی خود کنید.

نحوه انتقال این سند چگونه است؟

نحوه انتقال این سند چگونه است؟

در برخی مواقع زمانی که شما ملک روستایی خود را به فروش می گذارید، اگر ملک شما دارای سند باشد نیازمند این موضوع هستید که سند خود را به خریدار تازه انتقال دهید، حال نحوه انتقال سند این دسته از املاک چگونه است و از چه طریق می توانید این کار را انجام دهید. در این قسمت با کارشناسان مشهد املاک همراه باشید تا به صورت اختصاصی به صفر تا صد مراحل انتقال سند ملک روستایی بپردازیم.

مرحله اول داشتن مدارک مورد نیاز مانند اصل و کپی سند مالکیت، کپی شناسنامه و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده، اصل و کپی وکالت نامه، اصل و تصویر حصر وراثت یا انحصار وراثت خانه (در مورد سند های ورثه‌ ای) و در آخر اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث (در مورد سند های ورثه‌ ای). پس از ارائه دادن این مدارک به سراغ مرحله دوم یعنی تنظیم مبایعه نامه می روید. مرحله بعد دریافت کد رهگیری املاک است. اگر برای انتقال ملک خود از مشاوره املاک کمک گرفته اید، این مشاور می تواند کد رهگیری را برای شما دریافت کند. در مرحله آخر نیز به سراغ یک دفتر اسناد رسمی بروید و سپس با پرداخت هزینه های مشخص به انتقال سند ملک روستایی خود بپردازید.

مدت زمان صدور این سند چقدر است؟

مدت زمان صدور سند ملک روستایی تقریبا حدودا 50 روز است. یعنی از زمانی که آخرین تایید بر روی مراحل صدور سند انجام شد، 50 روز زمان لازم است تا سند شما صادر شود. در زمینه تمامی سند های موجود 50 روز زمان لازم است تا این اتفاق بیوفتند و فرقی نمی کند که سند شما برای یک ملک روستایی باشد یا یک ملک اوقافی. اگر در زمینه مدت زمان صدور سند ملک روستایی خود سوالاتی را دارید که نیازمند پاسخ های تخصصی هستید، می توانید از کارشناسان مطرح مشهد املاک در این زمینه کمک گرفته و به خوبی در این زمینه قدم بردارید.

فرم سند ملک روستایی

فرم سند ملک روستایی

یکی از مراحلی که باید در زمینه دریافت ملک روستایی انجام دهید، پر کردن فرم ملک روستایی است. برای این که بتواند به صورت دقیق این فرم را پر کنید، نیازمند این موضوع هستید که نمونه های فرم سند این دسته از املاک را مشاهده کنید و سپس با آشنا شدن قسمت های مختلف این ملک در آخر اقدام به پر کردن فرم اصلی کنید. با جست و جو در سایت های مختلف و یا در قسمت تصاویر گوگل، اقدام به مشاهده کردن انواع نمونه فرم ها کنید. می توانید از کارشناسان مشهد املاک نیز در این زمینه کمک گرفته و بهترین اقدام را در این زمینه انجام دهید.

ثبت سند ملک روستایی چگونه انجام می شود؟

برای این که بتوانید اقدام به ثبت سند این دسته از املاک کنید باید به سراغ دهیاری روستا رفته و سپس زمانی که ملک توسط کارشناسان دهیاری مورد بررسی قرار گرفت اقدام به ثبت سند این دسته از املاک کنید. روش ثبت سند ملک روستایی بسیار راحت است و اگر در این زمینه سوالات دیگری مد نظر شما است، می توانید با در میان گذاشتن سوال خود با کارشناسان مشهد املاک به پاسخ آن دست پیدا کنید.

مدارک لازم برای دریافت سند ملک روستایی کدامند؟

مدارک لازم برای دریافت سند ملک روستایی کدامند؟

همان طور که اشاره کردیم مدارک لازم برای دریافت سند این دسته از املاک به ترتیب شناسنامه و کپی شناسنامه مالک، اصل و کپی قولنامه ملک رو‌ستایی، نقشه و تصویر ملک، فرم درخواست سند توسط مالک و کارت پایان خدمت. با در دست داشتن این مدارک به سراغ دهیاری رفته و سپس اقدام به دریافت سند ملک خود کنید.

استعلام سند ملک روستایی چگونه امکان پذیر است؟

یکی از مواردی که در بین افراد مورد توجه قرار می گیرد این است که زمانی که شما اقدام به خریداری کردن یک ملک روستایی می کنید، چگونه متوجه شوید که سند این ملک بدون مشکل است و یا آیا این سند معتبر است یا خیر. باید به شما بگوییم که برای مطلع شدن از اعتبار سند این دسته از املاک خریداری شده می توانید به راحتی از طریق انواع سایت های معتبر که مربوط به استعلام گیری انواع املاک هستند از این موضوع اطلاعات کاملی را برای خود بدست آورید.

آیا می توان با سند ملک روستایی وام دریافت کرد؟

آیا می توان با سند ملک روستایی وام دریافت کرد؟

برای وام گرفتن شما احتیاج به سند ملکی شش دانگ دارید. سند املاک روستایی یک سند ملکی شش دانگ است که شما می توانید به راحتی با استفاده از سند این دسته از املاک خود اقدام به دریافت انواع وام ها مانند وام مسکن کنید. سند این دسته از املاک سندی معتبر است و می توانید به کمک آن تمامی مراحل دریافت وام را طی کرده و بر روی ملک خود آن را دریافت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می شود با کارشناسان مشهد املاک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مدارک لازم برای دریافت سند ملک روستایی چه مدارکی هستند؟

برای دریافت سند ملک روستایی نیازمند مدارکی عبارت اند از شناسنامه و کپی شناسنامه مالک، اصل و کپی قولنامه ملک رو‌ستایی، نقشه و تصویر ملک، فرم درخواست سند توسط مالک و کارت پایان خدمت هستید.

نمونه فرم این دسته از املاک را چگونه مشاهده کنیم؟

برای مشاهده کردن نمونه فرم این دسته از املاک توصیه می شود که به سراغ انواع سایت های معتبر رفته و یا از کارشناسان مشهد املاک در زمینه پر کردن نمونه فرم این دسته از املاک راهنمایی دریافت کنید.

آیا نیاز است که سند ملک روستایی را دریافت کنیم؟

برای این که ملک شما دارای اعتبار بالایی باشد نیازمند این موضوع هستید که برای ملک خود سند ملک روستایی را دریافت کنید تا در آینده دچار مشکلات نیز نشوید.

3.9/5 - (28 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا