اطلاعات کاربردی

5 تفاوت خانه قولنامه ای و خانه سند دار که باید به آن ها توجه کنید

در تمامی شهر های کشور ایران ما انواع خانه ها را مشاهده می کنیم که در آن ها تفاوت هایی وجود دارد و یکی از تفاوت های این خانه ها سند ملکی می باشد. هر سند با توجه به مواردی دارای تفاوت می باشد و این تفاوت ها بر روی قیمت خانه ها نیز تاثیر دارد. در این مقاله علاوه بر بحث همیشگی یعنی خرید خانه در مشهد قصد داریم به صورت اختصاصی به تفاوت خانه قولنامه ای و خانه سند دار بپردازیم.

  • با مشهد املاک در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات خوبی را از این مقاله دریافت کنید.
تفاوت خانه قولنامه ای و خانه سند دار چیست؟

تفاوت خانه قولنامه ای و خانه سند دار چیست؟

زمانی که شما خانه ای را خریداری می کنید، سند خانه این ملک ممکن است شش دانگ یا قولنامه ای باشد. حال در این دو نوع سند چه تفاوت هایی وجود دارد و چگونه می توان متوجه شد که تفاوت ها در این دو خانه چیست؟ در این قسمت مشهد املاک برای شما تفاوت قولنامه با سند رسمی در زمینه خرید خانه را ارائه می کند.

در زمینه وام گرفتن

شما زمانی که خانه ای را با سند شش دانگ خریداری می کنید که به نوعی خانه سند دار است به راحتی می توانید از این خانه وام مسکن بگیرید. اما زمانی که خانه ای را قولنامه ای خریداری می کنید، نمی توانید از روی این سند وام بگیرید زیرا ممکن است این سند در گرو بانک باشد و یا بدهکاری نیز داشته باشد.

ثبت شده در سیستم

خانه ای که سند دار است، این سند در سیستم ثبت می شود و باعث می شود تا فروشنده نتواند دیگر زمانی که خانه ای را فروخته است به فرد دیگر نیز این خانه را بفروشد اما در زمینه خانه های قولنامه ای، این خانه ها در سیستم ثبت نمی شوند و این افراد بتوانند در این زمینه کلاهبرداری کنند، درصد بسیاری را با خود به همراه دارد.

ارائه در تمامی ادارات دولتی

زمانی که شما خانه ای داشته باشید که سنددار باشد، می توانید از این سند به راحتی در تمامی ادارات دولتی استفاده کنید اما زمانی که خانه ای قولنامه ای داشته باشید، این سند برای ادارات دولتی قابل قبول نیست. به بیانی دیگر شما با خانه سند دار خود هر کاری می توانید در زمینه قانون و دولت انجام دهید اما با خانه قولنامه ای این موضوع امکان پذیر نیست.

در زمینه خرید این دو نوع خانه کدام یک برای خرید بهتر است؟

برای این که بخواهیم بگوییم که آیا خرید خانه قولنامه ای خوب است یا خرید خانه سنددار مواردی وجود دارد که باید به آن ها اهمیت داد. حال این موارد چه چیزی هستند؟ به این موضوع می پردازیم. به صورت کلی خرید خانه سنددار مناسب تر و بهتر از خرید خانه قولنامه ای در مشهد و یا سایر شهر ها می باشد اما این دسته از خانه ها به دلیل این که سند برای خود دارند، قیمت بالاتری نیز نسبت به خانه های قولنامه ای برای خود ایجاد می کنند. پس خرید خانه های سنددار برای افرادی که می خواهند ملکی با قیمت پایین تر را داشته باشند، مناسب نیست. موضوع بعدی نیز این است که خانه های سنددار بسیار ایمن تر از خانه های قولنامه ای به لحاظ کلاهبرداری می باشند و شما به راحتی می توانید در مراکز اداری از آن ها استفاده کنید. پس اگر سروکار شما با این ادارات می باشد، توصیه مشاور املاک مشهد املاک خرید خانه های سنددار می باشد.

به صورت کلی خانه قولنامه ای بهتر است یا سند دار؟

به صورت کلی خانه قولنامه ای بهتر است یا سند دار؟

همان طور که اشاره کردیم به صورت کلی در زمینه تفاوت خانه وکالتی و سند دار، خرید خانه سنددار بهتر از خانه قولنامه ای می باشد. زمانی که شما خانه سند داری را خریداری کنید، مطمئن هستید که این خانه برای شما است و این خانه در سیستم ثبت اسناد ثبت می شود. هم چنین زمانی که این خانه را داشته باشید به راحتی می توانید در بانک از سند این خانه وام گرفته و از آن استفاده های دیگر کنید. پس خرید خانه سنددار بیشتر از خانه قولنامه ای برای شما دارای سود و منفعت است.

آیا برای خانه سند دار نیاز است استعلام گرفته شود؟

به صورت کلی استعلام برای خرید هر ملکی لازم است زیرا حتی اگر فرد نزدیک ترین و آشنا ترین فرد به شما باشد ممکن است با ملکی کاری را انجام داده باشد که زمانی که شما اقدام به خریداری کردن این ملک کنید، در آینده برای شما مشکلات بسیاری را به وجود آورد. پس برای خانه سنددار نیز نیاز است که استعلام گرفته شود این استعلام می تواند به صورت آنلاین و یا با مراجعه به شهرداری انجام شود.

مزایا و معایب خانه قولنامه ای چیست؟

به هر حال اگر خانه قولنامه ای خانه ای باشد که خریداری کردن آن مشکل باشد باز هم دارای مزایایی می باشد. مزایای خریداری کردن خانه قولنامه ای عبارت اند از پایین بودن قیمت این خانه ها که یکی از مهم ترین مزیت ها برای افرادی است که می خواهند با هزینه کم تر ملکی را خریداری کنند. مورد بعدی اما که جزء معایب این خانه محسب می شود، سند غیر قابل اعتماد آن ها می باشد که از ابتدا این مقاله بسیار به این موضوع پرداخیتم. موضوع بعدی اما برای افرادی مناسب می باشد که علاقه دارند سالیانه خانه خود را عوض کنند. برای این دسته از افراد خرید خانه قولنامه ای پیشنهاد می شود که جزء مزایای این خانه محسوب می شود.

مزایای خانه سند دارد چیست؟

به صورت کلی زمانی که می گویید اقدام به خریداری کردن یک خانه سند دار کرده اید یعنی شما تعداد بسیاری از مزیت ها را از آن خود کرده اید. خانه سنددار ابتدا برای شما خانه ای می شود که شما با خیالی راحت در آن زندگی می کنید و سند مادر نیز در این خانه ها وجود دارد که در دست خودتان می باشد و به صورت کلی صاحب ملک شما هستید. حال اگر نمی دانید که سند مادر چیست باید به شما بگوییم که این سند همان سند اصلی است که برای شما می باشد.

دومین مزیتی که در این دسته از خانه ها وجود دارد این است که شما به راحتی می توانید از سند این خانه ها انواع وام ها را بگیرید زیرا ضمانت این دسته از سند ها بسیار بالا می باشد. موضوعی بعدی اما ثبت شدن این خانه ها می باشد که باعث می شو ضمانت سند ها را بالا تر ببرد.

در هنگام خرید خانه قولنامه ای به چه نکاتی باید توجه شود؟

در هنگام خرید خانه قولنامه ای به چه نکاتی باید توجه شود؟

شما به هنگام خرید یک خانه قولنامه ای باید حتما موضوعاتی را در نظر بگیرید تا خانه ای بسیار خوب را برای خود خریداری کنید و از بروز انواع مشکلات در این خانه جلوگیری کنید. حال این نکات چه چیزی می باشند؟ در این قسمت می خواهیم به تعداد از نکات خرید خانه قولنامه ای و قوانین املاک و قوانین کد رهگیری املاک بپردازیم. با مشهد املاک در ادامه این مقاله بسیار کاربردی نیز همراه باشید.

شما به هنگام خریداری کردن این دسته از خانه ها در ابتدا باید به این موضوع بپردازید که آیا خانه ممنوع المعامله هست یا خیر. معمولا خانه هایی که سند آن ها در گرو بانک برای وام می باشند ممنوع المعامله هستند. مورد بعدی این است که حتما به این موضوع توجه کنید که خانه دارای سند تک برگ باشد تا اطمینان به آن بالاتر رود. در آخر نیز به این موضوع بپردازید که تمامی مواردی که فروشنده گفته است در خانه وجود دارد، واقعا وجود داشته باشد.

آیا خرید ملک قولنامه ای قانونی است؟

حال که با سند قولنامه و آنچه که لازم است درباره آن بدانیم آشنا شدیم به سراغ این موضوع می رویم که آیا اصلا خرید ملک قولنامه ای قانونی است یا خیر که باید به شما بگوییم که اگر مواردی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم در آن وجود نداشته باشد، خرید ملک قولنامه ای کاملا قانونی می باشد. پس به راحتی می توانید خانه ای را با سند قولنامه ای برای خود خریداری کنید.

انواع سند ملکی کدامند؟

انواع سند ملکی کدامند؟

در زمینه سند ما انواع سند ملکی را داریم که هر کدام برای مکانی مناسب می باشد. در این قسمت مشهد املاک به صورت کلی به انواع این دسته از سند ها می پردازید. این سند ها عبارت از اند از سند شش‌ دانگ، سند عرصه و اعیان، سند بنچاق، سند منگوله‌ دار، سند تک برگی، سند رهنی، سند مشاع، سند قولنامه‌ ای، سند وقفی، سند ورثه‌ ای، سند تفکیکی، سند مفروز، سند وکالتی، سند المثنی، سند شورایی، سند معارض، سند صد و چهل‌ و هفتی و سند مجعول. از بین تمامی این سند ها، سند شش دانگ معتبر ترین سند می باشد.

هزینه گرفتن سند برای ملک قولنامه ای چقدر است؟

برای گرفتن سند برای ملک قولنامه ای هزینه هایی باید پرداخت شود که این هزینه ها بین مواردی قسمت می شود. این هزینه ها برای ثبت قولنامه در سیستم سراسری، هزینه های شهرداری بابت خلافی و نوسازی، هزینه نقل‌ و انتقال و هزینه دفترخانه که به صورت مساوی بین افراد ارائه می شود. با توجه به این موارد شما می توانید هزینه گرفتن سند برای ملک قولنامه ای را محاسابه کنید.

خرید خانه قولنامه ای راحت تر است یا خانه سند دار؟

تفاوتی در این بین وجود ندارد که ما به شما بگوییم که خرید خانه قولنامه ای بهتر است یا سند دار اما می توانیم بگوییم که در این بین خرید خانه سند دار بهتر از قولنامه ای می باشد و از ابتدا این مقاله نیز بار ها به این موضوع پرداختیم. البته اگر در این زمینه مشکلاتی به لحاظ وقت داشتید نیز به شما توصیه می شود خانه قولنامه ای را برای خود انتخاب کنید زیرا کار های اداری آن سریع تر از خانه سند دار انجام می شود.

سوالات متداول

سوالات متداول

استعلام ملک قولنامه ای با کد ملی امکان پذیر است؟

شما می توانید این کار را به راحتی از طریق سایت ایران املاک انجام دهید.

انواع سند مالکیت خانه چه چیزی می باشند؟

برخی از این سند ها عبارت اند از سند قولنامه‌ ای، سند وقفی، سند ورثه ‌ای، سند تفکیکی، سند مفروز، سند وکالتی، سند المثنی، سند شورایی و سند معارض.

یکی از مزیت های خانه های سند دار چیست؟

یکی از مزیت های خانه های سند دار این است که شما می توانید به همراه این سند ها اقدام به گرفتن وام کنید.

خانه قولنامه ای بهتر است یا سند دار؟

خرید خانه سند دار بهتر از قولنامه ای می باشد.

2.2/5 - (39 امتیاز)

مهسا بنکدار یزدی

تجربیات بسیاری در زمینه املاک به دلیل فعالیت محیطی دارم و این اطلاعات را در قالب مقاله در سایت مشهد املاک در اختیار شما قرار خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا